Povežimo se

Gradnja doma

Protupotresna gradnja – jedina obrana od potresa

Štete bi bile minimalne, a ljudskih žrtvi ne bi ni bilo.

zgrada-nakon-potresa-domnakvadrat

Nakon serije jakih potresa koji su pogodili središnju Hrvatsku, više se nego ikad spominje način gradnje. Voditeljica Seizmološke službe Ines Ivančić jučer je, nakon razornog potresa u Banovini, izjavila kako ne ubija potres nego kuća. “Bitno je dobro graditi, to uz praćenje seizmičnosti je jedina prava obrana”, dodala je.

Većina kuća i zgrada koje su stradale su loše izgrađene i vrlo stare. One koje su se gradile prema pravilu struke su ostale skoro pa netaknute. Male pukotine koje su pojave, najčešće su zanemarive.

Kako bi objekt izdržao potres i kako bi sve prošlo bez materijalnih šteta, i još važnije, gubitka ljudskih života, na PlanRadaru smo pronašli što je potrebno učiniti.

Kako bi zgrada bila sigurna od potresa, inženjeri je konstruiraju na način da je otporna na količinu energije koju on oslobađa. To znači da se mora moći gibati u smjeru suprotnom od smjera energije, što se postiže na sljedeće načine.

1. Temelji na višeslojnim podlogama

Kako bi zgrada bila protupotresna, jedan od načina je da se izgradi na temeljima koji imaju više slojeva. “Sam temelj nalazi se iznad površine, dok je s donje strane pričvršćen na elastične gumene ležajeve načinjene od slojeva čelika, gume i olova, a koji ga razdvajaju od tla”, piše PlanRadar.

Za vrijeme potresa, kada se tlo kreće, ležajevi hvataju energiju te sprječavaju da se ona kreće unutar građevine.

2. Amortizeri za građevine

Slično kao kod automobila, i ovdje amortizeri umanjuju jačinu udara i doprinose njihovom usporavanju. To se događa na dva načina – prigušuju vibracije i djeluju kao vibrirajući visak.

Prigušivači vibracija postavljaju se između nosivih stupova i greda na svakom nivou zgrade. Svaki prigušivač se sastoji od cilindra ispunjenog silikonskim uljem u kojem se nalazi čelični klip. Tijekom potresa se energija vibracija prenosi s građevine na klipove koji potiskuju ulje. Energija se pretvara u toplinu koja odvodi snagu vibracija.

Vibrirajući visak je protupotresna metoda koja uključuje ugradnju ogromnog viska. Radi se o čeličnoj kugli spojenoj na hidraulički sustav. Kada se zgrada počne ljuljati, kugla vibrira te djeluje suprotno od širenja sile potresa i na taj način stabilizira zgradu.

3. Pojačavanje strukture građevina

Kako bi zgrade izdržale potres, potrebno je ojačati njihovu strukturu. Odnedavno tako se u zgrade ugrađuju dodatna pojačanja poput posmičnih zidova, poprečne potpore, membrane i nosivi okviri, a koji djeluju naspram horizontalnih sila. Armirana konstrukcija također je značajno pridonijela stabilnosti zgrada.

Vrlo važni su i materijali od kojih se zgrade grade. Kako bi materijal bio otporan na vibracije, mora biti rastezljiv. Čelik je jedan od materijala koji će se pri potresu rastegnuti, ali neće doći do pucanja. Osim toga, vrlo zahvalno je i drvo koje će se, unatoč velikoj čvrstoći, uvelike rastegnuti.

Potresi postaju svakodnevica

Seizmolozi napominju kako ćemo se morati naviknuti na život s podrhtavanjima tla. S obzirom na to da se potresi ne mogu predvidjeti, važno je graditi protupotresno. Najbolji primjer za to je Japan gdje se potresi od 5, 6 stupnjeva po Richteru događaju na mjesečnoj bazi, a štete su, zbog dobre gradnje, minimalne.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj

Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Zašto osigurati svoj dom?

Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.

Koje vrste osiguranja doma postoje?

Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.

Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.

Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.

Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.

Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.

Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.

Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?

Cijena ovisi o:

  • veličini i vrijednosti nekretnine,
  • razini pokrića i uključenim rizicima,
  • lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).

Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.

Kako odabrati policu osiguranja doma?

  • Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
    Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
    Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
  • Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području

Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

pametna kuća

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.

Koliko kuća može biti pametna?

Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar

Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.

– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.

pametna kuća
pametna kuća

Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu

Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.

– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.

Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.

– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

pametna kuća

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?

Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.

– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.

Kako upravljati pametnom kućom?

Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.

– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

pametna kuća

Koliko košta pametna kuća?

Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.

– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom

Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice