Povežimo se

Gradnja

Pasivna kuća

Kuća koja štedi energiju!

Kuća koja ima strojarnicu

Pasivna kuća je dosljedno izvedena vrlo nisko-energetska zgrada u kojoj nema aktivnog sustava grijanja već odgovarajući termotehnički sustav u kojem nema kotla.

„Nema proizvodnje plamena i posljedičnih emisija. Pasivna kuća ima strojarnicu u kojoj su strojevi dizalica topline, jedan sjajan visokoučinkoviti strojarski element i protustrujni zračni izmjenjivač koji je 95 posto učinkovitosti. Pasivni sklop, bez trunke energije nešto radi. Možemo si zamisliti snop slamčica za pića, gdje u svakoj drugoj cjevčici ulazi hladan vanjski svježi zrak, a u svakoj susjednoj drugoj izlazi topli, zagrijani, iskorišteni, smrdljivi zrak“, objašnjava profesor Ljubomir Miščević, voditelj Konzorcija pasivna kuća Hrvatska.

strojarnica-pasivna-kuća

U tom protstrujnom pasivnom, strojarskom elementu dolazi do izmjene topline, a filtracija zraka ne rješava se otvaranjem prozora. „Nema rješavanja pregrijavanja bacanjem topline u okoliš, nego čak i toplinu takvog zraka na taj način vrlo, vrlo učinkovito koristimo“, ističe profesor Miščević.

Sustav pasivne kuće filtrirani svježi zrak u odnosu na termostat diže do projektom zahtjevane temperature unutarnjeg prostora. Osnovni zahtjev koncepta pasivne kuće je smanjivanje toplinskih gubitaka pa sukladno tome postoje još neki nužni uvjeti da bi se neku kuću moglo nazvati pasivnom.

„Povećana toplinska izolacija, u odnosu na klimatske uvjete u pojedinoj klimatskoj zoni. Ostakljenje, standardno, već 30 godina definirano, trostruko ostakljenje. Prekinuti svi toplinski mostovi, zrakotjesnost ili zrakonepropusnost jer i najmanje pukotine su zapravo gubitci hladnoće ljeti i topline zimi. Mi ne govorimo samo o grijanju, govorimo o ovojnici koja treba udovoljiti uvjetima hlađenja“, objašnjava Miščević.

Zato se prozori na pasivnoj kući ugrađuju RAL metodom koja onemogućava gubitak energije, ali i pojavu vlage. Pasivna kuća tvrde stručnjaci osigurava bolje zdravlje i više ugodnosti.
„Toplinsku, akustičku i vidljivu, dakle daylight, svjetlosnu ugodnost“, kaže profesor.

Jednolitarska kuća – ne zagađuje okoliš i proizvodi energiju

Za pasivne kuće iznimno su važni i energetski dobici. Oni od sunčevog zračenja, unutarnjih izvora poput električnih uređaja koji pri radu oslobađaju toplinu, ali i ljudi. Zbog male energetske potrošnje pasivna kuća popularno je nazvana i jednolitarska. „Što znači potrošnja po jednom kvadratnom metru grijanog prostora u cijeloj sezoni grijanja je energetski ekvivalent od jedne litre loživog ulja. Dakle 100 kvadrata prostora, 100 litara loživog ulja u cijeloj sezoni grijanja“, objašnjava voditelj Konzorcija pasivna kuća Hrvatska.

moderni-dnevni-boravak

Pasivna kuća čini se kao odličan izbor u situaciji kada kontinuirani rast cijene energenata mijenja našu budućnost. „Pa čak i bez potpora koje se daju naprednoj energetski učinkovitoj gradnji isplativost je definitivno sve kraća i kraća, ali možemo reći 10-tak godina uz otprilike 10-tak posto višu startnu investiciju“, ističe profesor Miščević.

pasivna kuća

U Hrvatskoj ih trenutno ima oko 300, a primjerice u Njemačkoj u kojoj je pred 30 godina osmišljen ovakav model kuća, ima preko 150 tisuća pasivnih kuća. Prednosti su im minimalni energetski troškovi, zdravo življenje i nemjerljiv doprinos smanjenu klimatskih promjena.
Standard pasivne kuće odgovara od A+ do A+++ energetskom razredu.

Kontinuirano povećanje cijena energenata Hrvatsku nije zaobišlo niti ove godine, a prema najavama neće niti sljedećih deset. U zemlji ovisnoj o uvozu 60 posto plina i 30 posto električne energije, valjalo bi stoga ozbiljno razmotriti opciju pasivnih kuća.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Stolarija i staklene stijene – Best off sezona 18

Vrijedne savjete donose stručnjaci

Korisnih savjeta nikad dosta, a ove sezone dobili smo vrlo zanimljive savjete i o odabiru stolarije. Naučili smo da vrsta materijala i stakla ovisi o mikrolokaciji postavljanja stolarije, ali i potencijalna blizina bazena…

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Nekad se kroz vanjsku stolariju događao najveći gubitak toplinske energije, zbog čega su postavljeni novi standardi koji osiguravaju veću energetsku učinkovitost. Istovremeno se traži i visoka razina estetike jer stolarija izravno utječe na arhitektonsko oblikovanje građevine. Laminirani PVC profili ističu se kao dugoročno rješenje koje zadovoljava oba kriterija. Više

Kako bazen utječe na stolariju?

Gubitak topline kroz stolariju može iznositi čak do 50 posto, a odabirom kvalitetne stolarije postižu se velike energetske uštede. Odabir stakla ovisi i o mikrolokaciji na kojoj se nalazi građevina, te je li u blizini mora ili bazena. Više

Sjenila za staklene površine kao najbolja zaštita od sunca i neželjenih pogleda

Sjenila za staklene površine osim što štite od sunca, imaju veliki učinak na promjenu boje i svjetla u prostoriji i zato ih treba pažljivo odabrati. A dodate li im komarnike, cijelo ćete ljeto moći uživati u otvorenim prozorima bez straha od komaraca. Više...

Prednosti ugradnje aluminijskih vrata

Prilaskom objektu, prvo se primjećuju ulazna vrata, zato je pravi odabir dizajna i vrste vrata vrlo važan za savršen prvi dojam i osjećaj dobrodošlice. Dizajn vrata svakako treba prilagoditi vanjskom izgledu kuće. To znači da treba odabrati između djelomično ostakljenih, oslikanih, obloženih i slično. A osim toga treba izabrati i materijal od kojih će biti napravljena, odnosno od aluminija ili PVC-a. Više

Nastavite čitati

Gradnja

Montažna gradnja – Best off sezona 18

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja

Iako su prije nekoliko godina montažne kuće bile tipske, danas se tim načinom može izgraditi apsolutno sve, uključujući i luksuzne kuće.

Luksuzne montažne kuće

Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim, otvorenim prostorima, na što je uvelike utjecao tehnološki pomak u proizvodnji, znanju i materijalima. Osim što nude energetsku učinkovitost, brzina izvedbe jedna je od velikih prednosti. Više

Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Više od 70 izlagača iz cijele regije na Modular Homes Expo sajmu pokazali su zainteresiranim posjetiteljima napredak materijala i modernih sistema gradnje. Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije, dakle, izvan gradilišta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Više

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća. Više

Vrtić u Molvicama savršen je primjer prednosti drvene montažne gradnje

U mjestu Molvice, na površini od 5000 četvornih metara izgrađen je moderan vrtić ukupne površine 650 kvadrata. Prizemlje se sastoji od polivalentne dvorane, tri jedinice za vrtićke i jasličke skupine te gospodarskog dijela dok su na katu prostorije tehničkog osoblja. Ovaj je vrtić rađen sistemom drvene, montažne gradnje. Više

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice