Gradnja
Laminat možete postaviti i sami – pratite ovih deset koraka
Ovaj vodič objašnjava kako postaviti laminat – projekt koji možete ostvariti u samo jednom vikendu
Sviđa vam se izgled drvenih podova, ali bojite se održavanja ili cijene? Umjesto toga razmislite o laminatnim podovima. Gotovi podovi od dasaka lakši su za postavljanje od tvrdog drva i imaju isti izgled. Laminatni pod sastoji se od vlaknaste ploče srednje gustoće (MDF) obložene plastičnim laminatom. Gornji laminat izgleda poput drva, ali njegov plastični sastav čini ga otpornim na ogrebotine i mrlje. Također ostavlja prostora za opcije kao što su sive ili tamne nijanse.
Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera
Kako postaviti laminatne podove
Vaš laminatni pod trebao bi stajati u prostoriji najmanje 48 sati prije postavljanja, dajući mu vremena da se proširi ili skupi u odnosu na sobnu temperaturu i vlažnost. To sprječava savijanje i druge probleme nakon ugradnje.
1. Uklonite podnu ploču
Uklonite postojeću letvicu postolja. Upotrijebite šipku za hvatanje da uklonite postolje sa zida i odložite dijelove za ponovnu ugradnju. Plutajuće laminatne daske (vrste koje se koriste u ovom projektu) treba postaviti na tvrdu, glatku površinu, poput vinila. Ako je postojeći pod oštećen, uklonite ga kako biste otkrili podlogu.
Koje alate bi trebalo imati svako kućanstvo
2. Ugradite podlogu
Prvo očistite pod od spajalica, čavala i drugog otpada. Razvaljajte podlogu. Nemojte preklapati susjedne trake. Pomoću pomoćnog noža izrežite komade po potrebi. Podloga od pjene prigušuje zvuk i pomaže podu da bude elastičnija i izdržljivija.
3. Isplanirajte izgled laminatnog poda
Da biste odlučili u kojem smjeru položiti daske, razmislite koji je zid najduži i najravniji. Izbjegavajte usku traku na zidu žarišne točke. Daske u zadnjem redu trebaju biti najmanje 5cm široke.Ako će posljednji red biti manji od 5cm širok, dodajte tu širinu širini pune daske i podijelite s 2. Izrežite daske u prvom i zadnjem redu na tu širinu.
4. Izrežite prvi red
Ovisno o vašem izgledu, možda ćete morati poderati ili prerezati prvi red dasaka po dužini. Ako koristite električnu pilu, režite s završenom stranom prema dolje; ako koristite ručnu pilu, režite s završenom stranom prema gore. Koristite stezaljke da učvrstite podne daske dok ih režete.
5. Koristite odstojnike da ostavite prazninu
Kompleti laminatnih podova dolaze sa svemirskim čipovima. Zabodite ih između zida i dasaka kako biste ostavili dilatacijski razmak od pola cm. Neće biti vidljiv nakon ponovnog pričvršćivanja postolja.
6. Instalirajte prvi red
Postavite laminatne podne daske s jezičnom stranom okrenutom prema zidu (neki proizvođači preporučuju da odrežete pero ruba dasaka koje gledaju prema zidovima). Spojite jednu dasku s drugom spajanjem pera i utora. Možda ćete moći čvrsto spojiti daske rukom ili ćete možda trebati upotrijebiti šipku za povlačenje iz kompleta za ugradnju i čekić da ih spojite zajedno, ili blok za tapkanje kako biste spojili spojeve. Izrežite posljednju dasku u nizu na duljinu (sačuvajte ostatke ako su dugi najmanje 30cm).
7. Postavite dodatne redove laminata
Dok spajate nove redove, razmaknite šavove najmanje 30cm u susjednim redovima, slično kao što biste vidjeli na zidu od drvenih dasaka ili zidu od cigle. Često možete započeti novi red s ostatkom daske koju ste odrezali da završite prethodni red.
8. Postavite zadnji red
Morat ćete gurnuti daske za zadnji red podova na mjesto pod kutom, a zatim ih lagano zadignuti na mjesto pomoću poluge. Svakako ostavite dilatacijski razmak od pola cm između posljednjeg reda i zida.
Luksuzni vinil – nova generacija podnih obloga za sve vrste interijera
9. Izrežite kućište
Ne pokušavajte rezati daske da stanu oko kućišta vrata. Umjesto toga, upotrijebite dovratnu pilu za rezanje kućišta vrata oko pola cm iznad visine poda, dajući dasci prostora da sklizne ispod kućišta. Da biste to učinili, naslonite komad poda s podlogom na pod i na kućište. Postavite dovratnu pilu na vrh i odrežite kućište na željenu visinu.
10. Ponovno postavite oblogu
Nakon što su daske postavljene, ponovno postavite letvicu postolja pomoću čekića i završnih čavala. Zatim postavite letvu za cipele preko dilatacijskih spojeva i upotrijebite prijelazne trake za spajanje laminata na susjedne površine, poput pločica ili tepiha. Ne zabijajte čavle kroz pod, samo kroz obloge i zid.
Je li luksuzni vinil doista luksuz?
Postavljanje laminatnih podova ekonomična je i dugotrajna alternativa pri renoviranju poda. Međutim, iako je laminatni pod praktičan koliko i otporan, postoji jedno upozorenje. Za razliku od drugih vrsta podova, ovaj se ne preporučuje za područja s visokom razinom vlage jer ploče ili ploče mogu nabubriti, skupiti se i proširiti zbog vode ili kondenzacije koja stoji ispod. Ista stvar se može dogoditi ako je laminatni pod izložen izravnom suncu ili ekstremnoj toplini.
Gradnja
Kako odabrati najbolji sustav grijanja za vaš dom
Idealno je vrijeme za pozabaviti se načinima grijanja i njihovoj isplativosti. Matej Igrec objasnio nam sve prednosti i mane različitih vrsta grijanja te koliko su dizalice topline česte u Hrvatskoj u odnosu na Europu.
Kod odabira grijanja treba voditi računa o energetskoj učinkovitosti i dostupnosti energenta. Drvo, kao obnovljivi izvor energije, jedan je od najstarijih načina grijanja na koji se i danas grije 20 posto kućanstava. Ugradnjom pumpi u peći na drva povećana im je učinkovitost.
Najzastupljeniji je plin, a drvo danas koristi 20 posto kućanstava
“Nije stopostotna učinkovitost, jer drvo ne izgara odjedanput nego postepeno, pa je jedan od problema kada se voda zagrije treba joj vremena da se ohladi, znači ne može se samo ugasit odjednom, nego konstantno grije. Grijanje na drva je velika prednost ta što je obnovljiv izvor energije, drva se uvijek mogu ponovno posaditi, a nedostatak je to što prije svake zime zahtijeva nekakav rad, znači, nacijepati drva, osušiti drva, te ih postepeno nositi u kuću.
Nije više ni drvo jeftino, jednostavno toliko puno ljudi se još grije na drvo da je porasla i potražnja, a samim time i cijena.”, pojasnio je specijalizant projektne podrške Matej Igrec.
Najzastupljenije je grijanje na plin, kojeg koristi 35 posto kućanstava. Njegova prednost je jednostavno spajanje na gradski priključak te upravljanje pomoću termostata.
“Mana plina je ta što za kilovat dobijemo 0,9 kilovata toplinske energije, što je zapravo deset posto gubitaka, a uz to veže se i cijena plina koja je nepredvidiva. Svake godine je druga cijena te ne možemo unaprijed izračunati koliko će nas ta godina ispast grijanja.
A slično tome je grijanje na lož ulje, samo lož ulje ima još jedan nedostatak, moramo imati malo veću kotlovnicu jer treba nam spremnici za naftu, zapravo od 1000 do 2000 litara spremnici.”, kaže sugovornik.
Na područjima gdje plin nije dostupan, koristi se grijanje na struju, bilo da se radi o električnim radijatorima ili podnom grijanju.
“Super je stvar ta što električno grijanje ima 100 posto učinkovitost, za jedan uloženi kilovat, dobije se jedan kilovat toplinske energije. I super je to što je zapravo jednostavna ugradnja. Električne mrežice se samo urone u ljepilo prije keramike, iznad toga je samo tanki sloj koji se brzo zagrije. “
Prednost podnog grijanja je jednolika raspodjela topline i ne isušivanje zraka
Problem kod električnog podnog grijanja je to što troši dosta struje pa mora biti malo jači električni priključak.
Grijanje pomoću klima uređaja i dizalica toplina
Treća opcija je klima uređaj, koja nije prigodna za sve mikrolokacije.
“Današnje klime su puno, puno naprednije nego što su nekad bile, to je sada suvremena tehnologija. U Hrvatskoj se grije 15 posto kućanstava na klima uređaje, a kod klime je opet super zimi grije, a ljeti hladi, znači dva u jedan. Uz to imaju jako velik COP, energetski učinak. Za jedan kilovat električne energije, 4 kilovata toplinske energije.
Mane klima uređaja što na nižim temperaturama gube svoj kapacitet i to podosta, na malo većim minusima. Tako da za neke hladnije krajeve ne zadovoljavaju uvjete dok za priobalni dio su super odabir.”, ističe sugovornik.
Dizalice topline suvremeni su način grijanja koji već desetak godina bilježi konstantan porast korištenja u Europi, a kod nas se tek povećava interes.
Povećan interes za dizalicama topline javlja se zbog toga što osiguravaju tri sustava unutar jednog. I grijanje i hlađenje i potrošnu toplu vodu.
“Velika prednost je dizalica to što na velikim minusima daju i dalje svoj puni kapacitet, znači sve do -15, premium brendovi daju 100 postotnu učinak, dok standardni brendovi gube 10 do 15 posto kapacitet, ali to je zanemarivo zato što su u sebi imaju električni grijač od 2 kilovata koji nadomještava tu snagu izgubljenu.
Kod dizalica topline je super to što njihova energetska učinkovitost 6 naprema 1, za jedan uloženi kilovat električne energije dobije se 6 kilovata toplinske energije, kod premuim brendova, dok kod standardnih brendova se dobije ugrubo oko 5 kilovata toplinske energije po jednom kilovatu električne energije. “, zaključio je.
Odabir sustava grijanja treba se bazirati na dostupnosti energenata, veličini prostora i podneblju. Zatražite procjenu početnog ulaganja te potencijalne uštede kako bi znali što je za vas najbolja opcija.
Gradnja
Staklene pregrade idealne su za moderno i dinamično odvajanje prostora
Svestranost staklenih pregrada čini ih vrlo popularnim izborom za pregrađivanje poslovnih prostora. One prostor čine ugodnijim, a za dodatnu sofisticiranost treba izabrati modularne sisteme minimalističkog dizajna.
Moderno i dinamično odvajanje prostora, osobito u uredima, sve se češće izvodi staklenim pregradama koje imaju brojne prednosti.
“Prednosti upotrebe stakla u poslovnim prostorima su to što staklo ipak odvaja prostor, dakle, ima funkciju pregrade, odnosno zida, a s druge strane omogućuje svjetlinu i prozračnost u samim prostorima.”, izjavio je Vladimir Dijan, direktor tvrtke FOM.
Staklene pregrade suvremena su i održiva metoda podjele uredskog prostora, a korištenjem modernih sustava koji omogućuju kombinaciju različitih materijala sugerirati će naprednost tvrtke. To se može postići uz Interfom Autor sisteme.
“Interfom Autor je dio asortimana koji je u potpunosti razvijen u tvrtki Fom, orijentiran je prije svega na sustave pregradnih stijena i vrata u interijerima. Najviše se koristi staklo i drvo kao materijali, međutim, jednako su tako prisutne i mogućnosti upotrebe drugih materijala.
Drugih pločastih materijala, ako govorimo o pregradama, uz staklo tu je i MDF. Ako govorimo o vratima, primarno su tu drvena ili staklena vrata, ali imamo rješenja i aluminijskih vrata, odnosno aluminijskih vrata sa staklenom ispunom ili aluminijskih vrata sa aluminijskom ispunom, tako zapravo ono što najviše odlikuje taj asortiman je njegova modularnost.”, pojasnio je te dodao i kako to znači da se svi sustavi u tom dijelu asortimana mogu kombinirati jedan s drugim.
Pojašnjava i kako je najčešće korišten sustav njihovog baznog profila u kojem je moguće izvesti i u kojem se izvode i fiksne pregrade i vrata, najčešće su te fiksne pregrade izrađene od stakla, a vrata od drva ili stakla.
“Međutim, moguće je koristiti i druge pločaste materijale za fiksne pregrade, odnosno kad su u pitanja vrata, moguće je koristiti i drvena i staklena i aluminijska vrata, tako da je zapravo moguće kombinirat jedno s drugima. Ono što se najčešće koristi u zadnje vrijeme kod ovakvih interijerskih pregrada su fikseri odnosno fiksne stijene od stakla, a drvena vrata na otvorima. Na taj način se nekako dobiva, odnosno koristi se najbolje od oba materijala.”, ističe.
Staklena pregrada omogućava ulaz prirodnog svjetla te doprinosi prozračnosti prostora, dok drvena vrata osiguravaju privatnost.
“Drugi aspekt koji je pozitivan kod drvenih vratnih krila je i to što mi u svojim sustavima koristimo isključivo skrivene pante, uz usadnu magnetnu bravu i ugradbenu brtvu, padajuću brtvu na vratima, zapravo postižemo to da na drvenim vratima, osim kvake, ne vidimo okov, dakle, okov je u potpunosti skriven.
Tako da ta vrata izgledaju dosta elegantno, dok bi se na staklenim vratima to sve nužno vidjelo.”, pojašnjava sugovornik.
Jedna od mogućnosti je postavljanje staklene pregrade s okomitim podjelama. Ovakve pregrade korisne su ako se u budućnosti planiraju preinake prostora kada se staklene pregrade mogu reorganizirati.
“Ovdje su korištena drvena vrata koja u odnosu na alternativu, odnosno staklena vrata kakva se često nalaze na staklenim pregradama, imaju bolja izolacijska svojstva, bilo da se radi o zvučnoj ili toplinskoj izolaciji. “
Postavljaju li se vrata i pregrade u prostor koji je potrebno zaštititi od mogućih oštećenja, dizajniran je poseban obuhvatni dovratnik.
“Koristi se prije svega kod frekventnih prolaza gdje je potrebno zaštiti otvor vrata od oštećenja i na njemu se mogu koristiti ista vrata sa skrivenim pantima, sa usadnom magnetnom bravom, sa padajućom brtvom kao što se koriste i na ostalim pregradama. “, zaključio je Dijan.
Staklene pregrade doprinose vizualnom dojmu baš kao i boljoj organizaciji uredskog prostora.