Povežimo se

Gradnja

Deset najljepših dvoraca

Od filmskog platna do svijeta knjiga i legendi; dvorci u popularnoj kulturi bude asocijacije na romantične priče i uzbudljive bitke. Pogledajte listu 10 stvarnih dvoraca koji jednako privlače svojom bogatom poviješću, kao i mističnom ljepotom koja ih okružuje.

10. Dvorac Bran

Dvorac Bran nalazi se u Rumunjskoj, na granici između pokrajine Transilvanije i Vlaške. Poznat i pod nazivom “Drakulin dvorac”, reklamiraju ga kako dom naslovnog lika romana Drakula, pisca Brama Stokera. Ipak ne postoje podaci kako je Stoker bio upoznat s poviješću dvorca, koji ima samo neke dodirne točke sa stvarnom osobom Vladom Tepešem (koji je Stokeru poslužio kao glavna inspiracija za Drakulu). Dvorac je danas velika turistička atrakcija i muzej u kojem posjetitelji mogu razgledati rumunjska kulturna i umjetnička dobra.

 

Dvorac Bran Dom2

9. Château du Haut-Koenigsbourg

Dvorac Haut-Koenigsbourg smješten je na visokom brdu s kojega se pruža pogled na alzašku ravnicu u Francuskoj. Dvorac je bio aktivan od srednjeg vijeka pa sve do Tridesetogodišnjeg rata kada su ga nakon 52 dana opsade opljačkale i spalile švedske snage. Sljedećih nekoliko stotina godina dvorac pada u zaborav i ostavljen je na milost i nemilost zuba vremena. Godine 1899. njemački vladar Wilhelm II ga obnavlja. Nakon Prvog svjetskog rata, dvorac preuzimaju Francuzi, a danas je Haut-Koenigsbourg jedna od najvećih turističkih atrakcija te regije.

 

Château du Haut-Koenigsbourg Dom2

 

8. Dvorac u Heidelbergu

Njemački grad Heidelberg također se može pohvaliti lijepim dvorcem, smještenim 80-tak metara iznad stare jezgre grada. Ostaci dvorca smatraju se jednim od najznačajnijih renesansnih građevina sjeverno od Alpa. Dvorac je sagrađen u 13. stoljeću, a njegova turbulentna povijest dovela je do njegovog uništenja tijekom Tridesetogodišnjeg rata. U 17. stoljeću napadaju ga Francuzi no ni tu se njegovo stradanje ne zaustavlja; 1764. građevinu je oštetio grom, a dijelovi dvorca čak su korišteni za gradnju novih kuća u Heidelbergu. Sve preinake na dvorcu rezultirale su različitim arhitektonskim stilovima koji su pridonijeli njegovom današnjem šarmu.

 

Dvorac u Heidelbergu Dom2

7. Dvorac Matsumoto

Jedan od najslavnijih japanskih dvoraca je dvorac Matsumoto. Specifičnost strukture krije se u njegovom položaju; naime nije sagrađen na proplanku kao što je to slučaj kod većine ovakvih objekata, već u nizini. Upravo iz tog razloga, njegov obrambeni sistem leži u ojačanim zidovima, brojnim jarcima i tunelima.

 

Dvorac Matsumoto Dom2

 

6. Château de Chillon

Château de Chillon je jedna od najposjećenijih povijesnih građevina Švicarske. Nalazi se između obale Ženevskog jezera i Alpa. Dvorac se sastoji od 100 zasebnih zgrada koje su postupno povezane u jednu cjelinu. Značajno je proširen u 13. stoljeću, a usprkos tomu što nikad nije stradao u ratovima, doživio je brojne preinake tijekom vremena.

 

Château de Chillon Dom2

5. Krak des Chevaliers

Krak des Chevaliers u Siriji smatra se jednim od značajnijih križarskih dvoraca. Riječ “krak” potječe od sirijske riječi “karak” što znači “tvrđava”. Nalazi se na vrhu brda visokog 650 metara. Izvorni dvorac sagrađen je 1031. godine te okupiran tijekom Prvog križarskog rata. Lawrence od Arabije ovaj je dvorac opisao kao jednu od najbolje očuvanih utvrda na svijetu, ali i kao jednu od najdomljivijih.

 

Krak des Chevaliers Dom2

 

4. Burg Eltz

Njemački srednjovjekovni dvorac Burg Eltz nalazi se u brdima iznad rijeke Moselle. Još uvijek je u nasljedstvu ogranaka obitelji Eltz, koja je taj kraj naselila u 12. stoljeću, prije 33 generacije. Dijelovi dvorca koji pripadaju obitelji Rübenach i Rodendorf, otvoreni su za javnost, dok Kempenich ogranak obitelji koristi preostalu trećinu dvorca.

 

Burg Eltz Dom2

3. Dvorac Warwick

Vilim I. Osvajač sagradio je Warwick davne 1068. godine. Od tada dvorac je prošao kroz brojne izmjene poput dodatka tornjeva i redizajniranog stambenog dijela. Također, drvena konstrukcija zamijenjena je kamenom u 12. stoljeću. Tijekom Stogodišnjeg rata (koji je trajao od 1337. do 1453. godine), fasada je dodatno pojačana te je jedan od značajnih primjera vojne arhitekture 14. stoljeća. Godine 2001. dvorac Warwick je ušao na listu “Deset britanskih povijesnih zgrada”.

 

Dvorac Warwick Dom2

 

2. Dvorac Alcázar

Najpoznatiji španjolski dvorac smjestio se na strmoj litici iznad ušća rijeke Eresme i Clamores. Alcázar je izvorno izgrađen kao arapska utvrda, ali je od tad služio kao kraljevska palača, zatvor, kraljevski vojni koledž i vojna akademija. Tijekom Srednjeg vijeka bio je omiljena rezidencija mnogih monarha i ključna utvrda u obrani kraljevstva.

Dvorac Alcázar Dom2

1. Neuschwanstein

Jedan od nesumljivo najatraktivnijih dvoraca smjestio se na strmom brdu blizu Füssena u jugo-zapadnoj Bavarskoj. Riječ je o bajkovitom dvorcu Neuschwanstein. Dvorac je dao izgraditi bavarski kralj Ludwig II u čast na slavnog skladatelja Richarda Wagnera. Kralj Ludwig umire pred završetak građevinskih radova. Otad, dvorac je posjetilo preko 60 milijuna ljudi, a pojavljuje se i u nekoliko igranih filmova. Po uzoru na Neuschwanstein modelirano je i nekoliko replika u zabavnom parku Disneyland, a dvorac slovi i kao najfotografiranija zgrada u Njemačkoj.

 

Neuschwanstein Dom2

 

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Staklene stijene u službi održivosti

Mnogo je dobrih razloga za postavljanje velikih staklenih stijena u domu ili radnom prostoru. Osim što izgledaju elegantno, one osiguravaju maksimalan protok svjetlosti i vizualno povećavaju prostor. 

Današnja moderna arhitektura zahtjeva sve veće i veće dimenzije, što znači sve veće i veće statičke zahtjeve. Arhitekti pa i investitori traže čim više stakla, a čim manje profila, a istodobno sve veće površine. To je sve teže zadovoljit, odnosno pomirit tu statiku i dizajn, rekao je Alen Stanišić, direktor A. B. S. Stolarije. 

Odabir odgovarajućih profila

Ako profili nose statiku, onda profili moraju biti masivni, a ako staklo, šta se danas nekako teži da se staklo i profil spajaju zajedno, pa onda  statiku nosi staklo, onda je to poseban način proizvodnje gdje se ta dva materijala sjedinjuju odnosno lijepe, staklo i aluminijski profil čime se dobiva dodatna statika i onda se zadovoljava ta potreba da te stijene mogu biti tako velikih dimenzija, dodao je.  

Osim inženjerskih elemenata, za savršenu staklenu stijenu treba odabrati i odgovarajuće profile, što pak ovisi o željenom izgledu i veličini stijene. 

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Aluminijski profili ipak prihvatljivi jer su dizajnerski tanji i estetski bolje izgledaju, dok PVC profili u sebi imaju željezna ojačanja i automatski su masivniji i zauzimaju više svjetla. 

Prednost aluminija je kad se traže veliki otvori, a to arhitekti danas traže poprilično jer se rade moderni objekti sa velikim staklenim stijenama do visine 3 metra, širine nema, praktički da nema granice, od 4, 6 i 12 metara, tako da onda u taj segment ulazi aluminij ili kad su nekakve staklene fasade, zimski vrtovi, tu definitivno se preporuča aluminij, objasnio je Stanišić. 

Prozori od poda do stropa

Ogromni prozori od poda do stropa ne samo da pružaju spektakularne poglede već integriraju unutarnji prostor s okolinom, a zbog svoje sposobnosti potpunog iskorištavanja prirodnog osvjetljenja, pri čemu se smanjuje potreba za umjetnom rasvjetom, staklene stijene pridonose očuvanju energije. Tu je osim kvalitetne stolarije vrlo važna profesionalna ugradnja koja prati smjernice za sprječavanje gubitka topline te prodor i kondenzaciju vlage u prostoru. 

Danas su kuće nisko energetske i to treba pratiti, a tu je RAL montaža se pokazala kao najbolje rješenje. 

Tu ima nekoliko vrsta montaže koje zadovoljavaju te norme i te standarde. Ovisno o tipu gradilišta i o zahtjevima, takav tip se primjenjuje. Montaža može biti s tim ekspandirajućim trakama ili membranama koje isto tako zadovoljavaju te standarde, objasnio je Stanišić.  

Odabir stakla

Da bi se postigla maksimalna energetska učinkovitost, iznimno je važan pravilan odabir stakla. 

Koje su glavne razlike kod američkih i europskih prozora?

Ovisno o zahtjevima projekta, odnosno arhitekta ili investitora, mikroklimatskim uvjetima. Ako se želi postići sigurnost, onda se ide na sigurnosna stakla, laminirana, kaljena, ako se želi zaštita od sunca, onda su tu stakla koja imaju bolje solarne faktore koji ne propuštaju toliko toplinsku energiju. Isto tako ako je neki kontinent, kontinentalna klima, onda se tu ide na troslojna stakla da toplinska energija nam ne izlazi van, odnosno da ostane unutra. 

Isto tako ako se želi dobit zaštita od pogleda, onda su tu stop soft stakla koja izgledaju kao zrcala, pa imaju refleksiju, a stakla mogu biti više reflektivna ili manje, ovisno o zahtjevima tako se pristupa svakom projektu, rekao je. 

Bez obzira radi li se o kliznim ili fiksnim staklenim stijenama, A. B. S. Stolarija ponudit će vam visoke izolacijske vrijednosti i maksimalnu energetsku učinkovitost uz moderan dizajn.  

Nastavite čitati

Gradnja

Grilje, žaluzine, pergole… Što odabrati za najbolju zaštitu od sunca?

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila

Kvalitetnu zaštitu od sunca u vašem domu možete postići odabirom odgovarajućih sjenila
Ponuda je danas velika i dobro je prvo se informirati o vrsti zaštite koju nude određena sjenila. Što vam nude grilje, žaluzine ili pak rolete, otkrivamo u nastavku teksta.

Grilje

Aluminijske grilje nude brojna rješenja neovisno radi li se o modernoj ili o tradicionalnoj arhitekturi. Razni modeli A.B.S. aluminijskih grilja mogu odgovoriti i na najstrože arhitektonske zahtjeve. Radi li se o modernoj arhitekturi tu svoje mjesto nalaze modeli kliznih i harmo grilja, modeli predviđeni za ugradnju na stiropor fasadu ili pak grilja bez štoka koja se ugrađuje direktno na okvir prozora.

Kod tradicionalne arhitekture prvo mjesto zauzimaju modeli rustikalnih alu škura. One svojim varijacijama “dalmatinskih” i “istarskih škura”, te sistemima preklopnih škura nude mogućnost ugradnje s okvirom ili bez okvira direktno na kamenu ertu.

Nude više opcija ugradnje pa za duboke špalete sa stiropor izolacijom rješenje nudi grilja s okvirom koji se ugrađuje do samog prozora i tako ne ostavlja prazninu između prozora i grilje. Na određene modele grilja s okvirom moguće je ugraditi vertikalni ili horizontalni komarnik. Model grilja bez okvira može se ugraditi direktno na štok prozora, a neovisno o tome da li se radi o PVC, drvenom ili alu prozoru.

Staklene stijene u službi održivosti

Osnovna prednost kod ugradnje grilje s okvirom je ta što nudi mogućnost da se u okvir grilje ugradi komarnik te da se okvir grilje pričvrsti za okvir prozora.

Rolete

Rolete mogu nuditi zaštitu i ljeti i zimi, a u zatvorenom stanju predstavljaju važan i trajan doprinos toplinskoj izolaciju i uštedi energije. Tako se kod prozora s izolacijskim staklom poboljšava toplinska izolacija u hladnim mjesecima za otprilike 25 posto.

Mala kuća za veliki odmor – krase ju vrhunski dizajn i predivan pogled na more

S automatskim upravljanjem toplinska zaštita funkcionira u svako doba: rolete se zatvaraju kad zahladi i padne mrak, dok se preko dana nalaze u svojoj kutiji, čime je omogućeno prodiranje toplih sunčanih zraka kroz prozore u kuću.

Zvučna izolacija kompletne konstrukcije se dodatno može poboljšati odgovarajućim razmakom između prozora i plašta rolete. Rolete predstavljaju važan element u zaštiti vlasništva i privatnosti doma. U spuštenom položaju daju osjećaj zaštićenosti i sigurnosti, a ako se otvaraju i zatvaraju automatski mogu se podesiti tako da i prilikom duže odsutnosti ostavljaju dojam da je netko uvijek u kući.

One se jednostavno održavaju, a postoji mogućnost ugradnje mrežice za zaštitu od insekata u kutiju. Ispunjavaju najstrože zahtjeve glede toplinske i zvučne izolacije i nude veliku stabilnost zahvaljujući izrazito čvrstim stijenkama. Možete odabrati i razne načine pogona plašta rolete (remen, ručica, motor)

Vanjske žaluzine

Vanjske žaluzine u usporedbi s ostalim sustavima sjenila osiguravaju najbolju kontrolu svjetlosti, zasjenjenja i zaštite od pogleda. One nude izvanrednu toplinsku izolaciju te se stoga dobro opskrbljuju modernoj građevnoj industriji u vremenima ograničenih energetskih resursa.

Zavirite u predivnu vilu u Istri koja oduzima dah!

Zaustavljaju i do 80 posto topline koja bi inače zagrijala prostor. Oni također omogućuju optimalno sjenčanje zbog svoje jednostavne retrofitting sposobnosti. Idealno se uklapaju kao vanjska zaštita od sunca kod modernijih objekata. Funkcioniraju na istom principu kao unutarnje žaluzine samo što su lamele, vodilice i ostali dijelovi znatno masivniji i čvršći. Podizanje i spuštanje lamela, kao i regulacija kuta upada svjetlosti koordinira se iznutra. Upravljanje je moguće izvesti preko , preko elektromotora na tipkalo ili pomoću daljinskog upravljača.

Elegantni dizajn je samo jedna od prednosti koje vam žaluzine po mjeri omogućuju. Uz to, tu je i mogućnost instalacije komarnika, koji se postavljaju pod vanjske žaluzine i sasvim su neprimjetni. Zatamnjenje je slično kao kod roleta, zato će vaš san biti miran, ako se za njih odlučite i u spavaćim prostorima.

Ponekad montaža žaluzina na prozoru nije moguća no može se montirati na fasadu. Idealno je rješenje kod naknadne ugradnje. Vanjske aluminijske žaluzine pogodne su za zasjenjivanje većih staklenih površina.

Pergola

Lamelna pergola s podesivim lamelama je patentirani pokrov za terasu koja kombinira dizajn i funkcionalnost. Njena “bioklimatska” tehnologija pruža kvalitetnu zaštitu od sunca, uz mogućnost regulacije sjenila stvara osvježavajuću ventilaciju i ugodan boravak tijekom ljetnih vrućina. Štiti od štetnih sunčevih zraka i pruža savršeno sklonište u slučaju lošeg vremena te omogućuje zračenje koje sprečava stvaranje efekta staklenika, zadržavajući udobnu hladovinu i protok svježeg zraka.

Prilagođava snagu sunčeve svjetlosti, omogućujući tako ugodan užitak jutarnjeg ili kasnog poslijepodnevnog ambijenta. Lako se upravlja pomoću daljinskog upravljača.

Foto: ABS

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice