Povežimo se

Gradnja

Akustički prostori nisu rezervirani samo za glazbenike

Akustika je drugi instrument svakog glazbenika. Dok izvođači popularne glazbe imaju pomoć ozvučenja, klasičari se oslanjaju na svoj instrument. U slučaju naše poznate operne pjevačice, Martine Tomčić to je glas, a u svojoj je školi htjela postići najbolju moguću akustičnost.

Koja razina buke je štetna?

Bukom se smatra svaki neželjeni zvuk koji ometa rad ili odmor, a istraživanja pokazuju da je 44 posto stanovnika Europe izloženo razinama buke koje se smatraju štetnima.

“Smatra se općenito da svaka razina buke do 60 decibela može imati samo psihološko djelovanje, a od 60 do 85 već može imati i fiziološko djelovanje, dakle dokazano je da kod te razine buke dolazi do ubrzanog rada srca, da dolazi do podizanja krvnog tlaka, a iznad 85 decibela može doći i do ozbiljnijih oštećenja, prvenstveno sluha, ali isto tako općenito djeluje negativno na organizam”, objašnjava Silvio Novak iz Knauf insulationa.

Tri su vrste buke – zračna i strukturna, odnosno vibracijska buka, te ona buka koja nastaje unutar prostorije i ometa koncentraciju. Dok glazbenici stvaraju određenu vrstu buke, akustiku smatraju svojim drugim instrumentom i imaju posebne akustičke zahtjeve.

Glazbenici vole akustične prostore

“Mi klasičari u pravilu jako volimo, stručnjaci bi rekli pre akustične prostore, dakle volimo crkve, volimo velike dvorane, volimo kupaonice, zato što su one pune pločica i onda glas tamo lijepo odzvanja ili volimo recimo prostore koji su sa nakanom rađeni upravo da odgovaraju svim onim potrebama naše struke”, govori Martina Tomčić.

Problem akustike u svojoj školi pjevanja, Martina Tomčić riješila je uz pomoć Knauf insulation stručnjaka.

Izolacija prostora škole bila je prioritet, bez toga rad ne bi bio moguć

“Kad kažem izolacija pri tom mislim da se buka koju mi proizvodimo zadržava u prostorijama naše škole, a da pri tom ne remeti goste na doručku, radio voditelja u studiju, a s druge strane da mi imamo dojam da nismo u nekakvom akustičnom bunkeru i u nekakvoj gluhoj sobi, već dapače, da imamo dojam onih nekakvih crkvi ili kupaonica ili nekakvih lijepih koncertnih dvorana.”

Iako namještaj i tepih mogu upiti dio zvuka, time će se dobiti tek nešto poboljšan zvuk u prostoriji, ali neće riješiti problem akustike.

Mineralna vuna kao najbolje izolacijsko rješenje

“Ako je problem sa akustičnosti prostora onda u svakom slučaju biramo obloge koje imaju mogućnost absorpcije zvuka i tu su upravo mineralne vune u kombinaciji sa akustičnim oblogama, završnim oblogama, izuzetno efikasne”, kazuje Silvio.

Useljenjem u novu nekretninu na savršenoj lokaciji, savršenog pogleda, a loše zvučne izolacije, brzo ćete tražiti novu. Nepoželjni zvukovi iz susjednih stanova čest je problem današnjice, koji će se čak pokušati riješiti donošenjem odluke o zvučnim certifikatima. No, ima li pomoći ako se ne želimo seliti?

Zračni zvuk rješava se pregradama

“Što se tiče zračnog zvuka, to se rješava sa pregradama i tu možemo reći da je jedno od najboljih rješenja upravo izvedba pregradnih, ne nosivih zidova sa ispunom od mineralne vune. Vi sa jednim sustavom mala masa, opruga, mala masa, sustavom Knauf insulation mineralna vuna i gips kartonske ploče, imate savršenu imitaciju masivnog zida i samim time zvučnu izolacijsku moć.”

Udarna buka ili strukturna je ona koja se širi putem konstrukcije. Ako prepoznajte hod svog susjeda po zvuku, tada treba postići elasticitet koji će nositi dio te buke.

“U tu svrhu se koriste plivajući podovi, a kao što i sam naziv govori, imate dojam tog plivanja, plutanja kod kojeg formirate taj obavezno elastični sloj gdje se upravo kamena vuna pokazala kao jedna od najboljih rješenja kod takvih plivajućih podova i kod kojih je intencija upravo amortizacija udara”, objašnjava Silvio Novak.

Zvuk je energija i tu energiju potom preuzimaju mineralne vune i pretvaraju ju u toplinsku energiju.

Stručnost i kvaliteta su na prvom mjestu

Za Martinu Tomičić pitanje akustike prostora bilo je iznimno važno i zato je tražila najbolje rješenje.

“Raspitali smo se među prijateljima i našli najbolje. Najbolje po stručnosti, najbolje u pristupu i profesionalnosti i najbolje u kvaliteti materijala, tako da ovaj prostor u kojem mi sad jesmo je prepun, iako vi to ne vidite i ne trebate vidjeti, mineralne vune koja je ovaj prostor učinila svojevrsnim bunkerom.”

Više o mineralnoj vuni i njezinim prednostima čitajte ovdje.


Oglas

Gradnja

Stolarija i staklene stijene – Best off sezona 18

Vrijedne savjete donose stručnjaci

Korisnih savjeta nikad dosta, a ove sezone dobili smo vrlo zanimljive savjete i o odabiru stolarije. Naučili smo da vrsta materijala i stakla ovisi o mikrolokaciji postavljanja stolarije, ali i potencijalna blizina bazena…

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Nekad se kroz vanjsku stolariju događao najveći gubitak toplinske energije, zbog čega su postavljeni novi standardi koji osiguravaju veću energetsku učinkovitost. Istovremeno se traži i visoka razina estetike jer stolarija izravno utječe na arhitektonsko oblikovanje građevine. Laminirani PVC profili ističu se kao dugoročno rješenje koje zadovoljava oba kriterija. Više

Kako bazen utječe na stolariju?

Gubitak topline kroz stolariju može iznositi čak do 50 posto, a odabirom kvalitetne stolarije postižu se velike energetske uštede. Odabir stakla ovisi i o mikrolokaciji na kojoj se nalazi građevina, te je li u blizini mora ili bazena. Više

Sjenila za staklene površine kao najbolja zaštita od sunca i neželjenih pogleda

Sjenila za staklene površine osim što štite od sunca, imaju veliki učinak na promjenu boje i svjetla u prostoriji i zato ih treba pažljivo odabrati. A dodate li im komarnike, cijelo ćete ljeto moći uživati u otvorenim prozorima bez straha od komaraca. Više...

Prednosti ugradnje aluminijskih vrata

Prilaskom objektu, prvo se primjećuju ulazna vrata, zato je pravi odabir dizajna i vrste vrata vrlo važan za savršen prvi dojam i osjećaj dobrodošlice. Dizajn vrata svakako treba prilagoditi vanjskom izgledu kuće. To znači da treba odabrati između djelomično ostakljenih, oslikanih, obloženih i slično. A osim toga treba izabrati i materijal od kojih će biti napravljena, odnosno od aluminija ili PVC-a. Više

Nastavite čitati

Gradnja

Montažna gradnja – Best off sezona 18

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja

Iako su prije nekoliko godina montažne kuće bile tipske, danas se tim načinom može izgraditi apsolutno sve, uključujući i luksuzne kuće.

Luksuzne montažne kuće

Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim, otvorenim prostorima, na što je uvelike utjecao tehnološki pomak u proizvodnji, znanju i materijalima. Osim što nude energetsku učinkovitost, brzina izvedbe jedna je od velikih prednosti. Više

Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Više od 70 izlagača iz cijele regije na Modular Homes Expo sajmu pokazali su zainteresiranim posjetiteljima napredak materijala i modernih sistema gradnje. Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije, dakle, izvan gradilišta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Više

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća. Više

Vrtić u Molvicama savršen je primjer prednosti drvene montažne gradnje

U mjestu Molvice, na površini od 5000 četvornih metara izgrađen je moderan vrtić ukupne površine 650 kvadrata. Prizemlje se sastoji od polivalentne dvorane, tri jedinice za vrtićke i jasličke skupine te gospodarskog dijela dok su na katu prostorije tehničkog osoblja. Ovaj je vrtić rađen sistemom drvene, montažne gradnje. Više

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice