Povežimo se

Gradnja

Akustički prostori nisu rezervirani samo za glazbenike

Akustika je drugi instrument svakog glazbenika. Dok izvođači popularne glazbe imaju pomoć ozvučenja, klasičari se oslanjaju na svoj instrument. U slučaju naše poznate operne pjevačice, Martine Tomčić to je glas, a u svojoj je školi htjela postići najbolju moguću akustičnost.

Koja razina buke je štetna?

Bukom se smatra svaki neželjeni zvuk koji ometa rad ili odmor, a istraživanja pokazuju da je 44 posto stanovnika Europe izloženo razinama buke koje se smatraju štetnima.

“Smatra se općenito da svaka razina buke do 60 decibela može imati samo psihološko djelovanje, a od 60 do 85 već može imati i fiziološko djelovanje, dakle dokazano je da kod te razine buke dolazi do ubrzanog rada srca, da dolazi do podizanja krvnog tlaka, a iznad 85 decibela može doći i do ozbiljnijih oštećenja, prvenstveno sluha, ali isto tako općenito djeluje negativno na organizam”, objašnjava Silvio Novak iz Knauf insulationa.

Tri su vrste buke – zračna i strukturna, odnosno vibracijska buka, te ona buka koja nastaje unutar prostorije i ometa koncentraciju. Dok glazbenici stvaraju određenu vrstu buke, akustiku smatraju svojim drugim instrumentom i imaju posebne akustičke zahtjeve.

Glazbenici vole akustične prostore

“Mi klasičari u pravilu jako volimo, stručnjaci bi rekli pre akustične prostore, dakle volimo crkve, volimo velike dvorane, volimo kupaonice, zato što su one pune pločica i onda glas tamo lijepo odzvanja ili volimo recimo prostore koji su sa nakanom rađeni upravo da odgovaraju svim onim potrebama naše struke”, govori Martina Tomčić.

Problem akustike u svojoj školi pjevanja, Martina Tomčić riješila je uz pomoć Knauf insulation stručnjaka.

Izolacija prostora škole bila je prioritet, bez toga rad ne bi bio moguć

“Kad kažem izolacija pri tom mislim da se buka koju mi proizvodimo zadržava u prostorijama naše škole, a da pri tom ne remeti goste na doručku, radio voditelja u studiju, a s druge strane da mi imamo dojam da nismo u nekakvom akustičnom bunkeru i u nekakvoj gluhoj sobi, već dapače, da imamo dojam onih nekakvih crkvi ili kupaonica ili nekakvih lijepih koncertnih dvorana.”

Iako namještaj i tepih mogu upiti dio zvuka, time će se dobiti tek nešto poboljšan zvuk u prostoriji, ali neće riješiti problem akustike.

Mineralna vuna kao najbolje izolacijsko rješenje

“Ako je problem sa akustičnosti prostora onda u svakom slučaju biramo obloge koje imaju mogućnost absorpcije zvuka i tu su upravo mineralne vune u kombinaciji sa akustičnim oblogama, završnim oblogama, izuzetno efikasne”, kazuje Silvio.

Useljenjem u novu nekretninu na savršenoj lokaciji, savršenog pogleda, a loše zvučne izolacije, brzo ćete tražiti novu. Nepoželjni zvukovi iz susjednih stanova čest je problem današnjice, koji će se čak pokušati riješiti donošenjem odluke o zvučnim certifikatima. No, ima li pomoći ako se ne želimo seliti?

Zračni zvuk rješava se pregradama

“Što se tiče zračnog zvuka, to se rješava sa pregradama i tu možemo reći da je jedno od najboljih rješenja upravo izvedba pregradnih, ne nosivih zidova sa ispunom od mineralne vune. Vi sa jednim sustavom mala masa, opruga, mala masa, sustavom Knauf insulation mineralna vuna i gips kartonske ploče, imate savršenu imitaciju masivnog zida i samim time zvučnu izolacijsku moć.”

Udarna buka ili strukturna je ona koja se širi putem konstrukcije. Ako prepoznajte hod svog susjeda po zvuku, tada treba postići elasticitet koji će nositi dio te buke.

“U tu svrhu se koriste plivajući podovi, a kao što i sam naziv govori, imate dojam tog plivanja, plutanja kod kojeg formirate taj obavezno elastični sloj gdje se upravo kamena vuna pokazala kao jedna od najboljih rješenja kod takvih plivajućih podova i kod kojih je intencija upravo amortizacija udara”, objašnjava Silvio Novak.

Zvuk je energija i tu energiju potom preuzimaju mineralne vune i pretvaraju ju u toplinsku energiju.

Stručnost i kvaliteta su na prvom mjestu

Za Martinu Tomičić pitanje akustike prostora bilo je iznimno važno i zato je tražila najbolje rješenje.

“Raspitali smo se među prijateljima i našli najbolje. Najbolje po stručnosti, najbolje u pristupu i profesionalnosti i najbolje u kvaliteti materijala, tako da ovaj prostor u kojem mi sad jesmo je prepun, iako vi to ne vidite i ne trebate vidjeti, mineralne vune koja je ovaj prostor učinila svojevrsnim bunkerom.”

Više o mineralnoj vuni i njezinim prednostima čitajte ovdje.


Oglas

Gradnja

Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije

Iako je u Hrvatskoj zastupljenost montažne gradnje manja nego u zemljama zapadne Europe, proizvođači se trudi korisnicima približiti takvu vrstu gradnje i privući ih visoko kvalitetnim materijalima.

Stela haus prije svega je našla mjesto na tržištu zahvaljujući visoko kvalitetnim materijalima koje ugrađuje u svoje kuće. Izdvajamo se također na tržištu na taj način jer se držimo samo Premium standarda, šta to znači, to znači da proizvodimo samo pasivne i nisko energetske kuće.

Stela haus

Stela haus koristi najkvalitetnije materijale koje danas možemo naći na tržištu. Počevši od industrijskog drveta, kamene vune visokih toplinskih svojstava, fermacel ploča zatim napomenuo bih da je jako bitan segment u svemu tome da se kuće prvo projektiraju u softverima koji su tehnološki trenutno najnapredniji na tržištu i samim tim se kuće poslije toga proizvode na vrhunskim strojevima kao što su CNC mašine i to dovodi do milimetarske preciznosti kada je u pitanju sama montaža kuće, rekao je Vladimir Šunjka, direktor tvrtke Stela haus.

Debljina zida ove montažne kuće je 42, 3 centimetra od čega je čak 38 centimetara izolacija, što odgovara najvišim kriterijima u niskoenergetskoj gradnji.

Tipske i individualne kuće

Uz tipske kuće, koje su standardna ponuda, Stela haus lako se prilagođava svim zahtjevima klijenata nudeći tvornički proizvedene dijelove objekta.

Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Stela haus ima tipske kuće ali na kraju u 99 posto slučajeva Stela haus proizvodi individualno jer svaki kupac ima vlastite želje, također na to utječe i sama lokacija jer određene, većina tipskih kuća ne može da se postavi na određenim lokacijama tako da mogu slobodno reći da Stela haus proizvodi individualne kuće to jest po željama kupaca, dodao je Šunjka.

Iako je sve izvedivo, kad birate novu kuću, preporuka je birati je prema mikrolokaciji građenja, pri čemu će vam Stela haus stručnjaci rado pomoći.

Svaka parcela ima svoju lokacijsku informaciju, moramo se pridržavati nekih pravila, na primjer, zna se točno u Dalmaciji kakva kuća ide, kakav odabir materijala ide, kakvi krovovi idu, u Istri je drugačije, u Austriji je drugačije tako da se držimo tih nekih normi, rekao je Šunjka.

Visoka preciznost te učinkovito iskorištavanje materijala

Strogo kontrolirani uvjeti za proizvodnju standardiziranih dijelova u tvornici osiguravaju visoku preciznost te učinkovito iskorištavanje materijala, čime se smanjuje i količina energenata utrošenih tijekom gradnje ali i kasnijeg korištenja.

Stela haus ima garanciju 50 godina na konstrukciju, na ostale stvari postoje garancije na prozore, na toplotne pumpe, to jest na dizalice topline posebno, izjavio je Šunjka.

Dok tradicionalna gradnja zahtjeva duge periode planiranja i izvođenja radova, montažna gradnja znatno skraćuje to vrijeme. Prefabricirani dijelovi obično se proizvode paralelno s pripremom gradilišta.

Investitor mora pripremiti teren, prije svega temeljnu ploču,  naravno u suradnji s nama, mi iskontroliramo je li sve to u redu i krećemo dalje s izgradnjom.

Sama montaža traje relativno kratko, to je nekakvih 5, 6 dana, međutim, da bi se kuća odradila kvalitetno moraju se poštivati procedure i sama gradnja kuće traje od 5 do 6 mjeseci do razine ključ u ruke, rekao je Šunjka.

Kompletan dizajn objekta

Stela haus slovenski je proizvođač montažnih kuća koji nudi kompletan dizajn objekta.

Mi se izdvajamo po tome što smo jedni od rijetkih koji rade po sistemu visoki Roh bau na području cijele Hrvatske, Austrije, Slovenije na ključ dok u zapadnim zemljama, zemljama zapadne Europe, a radimo od najmanjih objekata do najvećih objekata. U Njemačkoj radili stambene blokove gdje imamo zgrade s 4 kata, izjavio je Šunjka.

Brzina, ekonomičnost i održivost montažnu gradnju čine atraktivnim izborom za obiteljske kuće, ali i druge vrste objekata. Tehnološki napredak i inovacije u materijalima i procesima nadilaze nekadašnje probleme i montažne kuće čine sve češćim izborom za izgradnju novog doma.

Nastavite čitati

Gradnja

Što je utjecalo na intenzivniji razvoj montažne gradnje?

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća.

U principu gradnja drvenom konstrukcijom ima izuzetnu prednost nad ostalim tradicionalnim sustavima. U smislu što je to lagana konstrukcija, što će puno manju silu na sebe navući i što će takva gradnja proći bez nekih šteta tijekom takvih djelovanja, rekao je Elis Hajdarovac, mag. ing. aedif. iz Dom projekta.

Nedostatak radne snage

Na intenzivniji razvoj tržišta montažne gradnje u Hrvatskoj, nekoliko je čimbenika uvelike utjecalo. Prvi od njih bio je nedostatak radne snage.

Kako odgovoriti na nedostatak radne snage odnosno kako zadržati neku kvalitetu proizvoda jer ipak u današnje vrijeme se traži određena kvaliteta i standard. Majstora je sve manje, negdje su se rasplinuli i tako dalje, jedini i najbolji odgovor je industrijalizacija, znači držati, odnosno što više predgotoviti gradnju u proizvodnim pogonima gdje imate stalno kontrolu kvalitete. Mi na primjer za naše sustave gradnje imamo i CE certifikat, dakle, institut iz Slovenije, konkretno dolazi pregledava našu proizvodnju, postupke, materijale i tako dalje, plus interna kontrola i to jednostavno receptura za ujednačenu kvalitetu i visoku kvalitetu proizvoda i u konačnici objekata koje gradimo, dodao je Hajdarovac.

Novi zakonski propisi

A drugo su bili novi zakonski propisi prema kojima objekti moraju biti energetski učinkoviti.

Energetski učinkovit dvorac iz 19. stoljeća

Mi otkada radimo, dakle još od 1993. godine promičemo tu energetsku učinkovitost objekata kao jednu od prednosti montažnog načina gradnje zato što je jednostavna razlika. Kod tradicionalnog načina imate nosivi sustav koji je s jedne strane obložen izolacijskim materijalom, kod nas je cijeli sendvič panel odnosno cijeli sustav zidni, stropni, krovnih elemenata ispunjen izolacijom i superioran u odnosu na to i puno je lakše postići, odnosno zadovoljiti uvjete koji se nameću pred ljude, je li to nisko energetske gradnja, gradnja objekti nulte energije, pasivna i tako dalje, ti se nekakvi nazivi pojavljuju tijekom vremena, mijenjaju se, ali i mi bez ikakvih problema zadovoljavamo sve trendove koji se nameću, rekao je Hajdarovac.  

Trendovi koje nameće tržište

A trendovi koje nameće tržište je izrada montažnih obiteljskih kuća, stambenih zgrada te javnih objekata.

Mi radimo zdravstvene ustanove, škole, vrtiće, višestambene objekte, obiteljske kuće, krenuli smo sa obiteljskim kućama, međutim na tržištu se pojavilo da se radi objekti svih ljudskih potreba. Radili smo nekoliko vrtića u Hrvatskoj, radili smo stambene zgrade u Švicarskoj, tako da je to široka lepeza proizvoda koji se rade u ovom sistemu građenja, rekao je Esad Hajdarovac, dipl. ing. građ. iz Dom projekta.

Domprojekt nudi nekoliko različitih sistema gradnje, a svi su bazirani na istoj konstrukciji dokazane kvalitete. 

Kod nas se osnovna drvena konstrukcija, recimo tradicionalno se zove KVH drvo, ali se koristi kamena vuna, gips vlaknaste ploče se koriste koje daju protupožarnu sigurnost objektima kako gips vlaknaste ploče tako i kamena vuna. To su osnovni standardni materijali koji se koriste, nadodao je Hajdarovac.

Domprojekt – niskoenergetske montažne kuće

Domprojekt nudi dvije razine dovršenosti objekta – visoki stupanj izgrađenosti ili ključ u ruke. Visoka razina izgrađenosti znači da je kuća izvana kompletno završena,  a interijer je u fazi završnih obrtničkih radova. Ključ u ruke znači gradnju kuće i izvođenje svih radova do useljenja, a svojim se investitorima maksimalno prilagođavaju.

Uz nekakvo inženjersko promišljanje i način rješavanja, jer u principu inženjer je taj koji treba rješavati situaciju, a ne deklarativno nešto odbijati i reći to se ne može, ma može se sve napraviti samo je pitanje je li to investitoru isplativo i želi li to prihvatiti, pojasnio je Hajdarovac.

Zbog korištenja kvalitetnih i prirodnih materijala, montažni objekti energetski su učinkoviti, što osigurava ugodnije interijere za svakodnevnicu te niže račune za energente. Brzina izvođenja te bolja kontrola troškova za investitora samo su neke od prednosti zbog kojih se montažna gradnja sve više koristi.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice