Povežimo se

Gastro

Vodič kroz vinske regije: Najpoznatiji svjetski vinogradi

Svijet vina ima bogatu povijest i velik broj regija koje su poznate po svojim vinogradima i vinskim proizvodima. U ovom ćemo vodiču istražiti neke od najpoznatijih svjetskih vinogradarskih regija, njihove karakteristike i izuzetna vina koja proizvode.

Uputite se s nama na ovo uzbudljivo putovanje kroz vinske regije diljem svijeta.

Bordeaux, Francuska

Vinogradi Bordeauxa u Francuskoj svjetski su poznati po proizvodnji nekih od najprestižnijih vina na svijetu. Regija Bordeaux ima povoljnu klimu i tlo, što rezultira izvanrednim vinima poput Cabernet Sauvignone i Merlote.

Poznata vina uključuju Medoc, Saint-Emilion i Pomerol. Bordeaux vina često su cijenjena zbog svog bogatstva, kompleksnosti i dugog vijeka trajanja.

Toskana, Italija

Toskana je jedna od najljepših regija u Italiji, poznata po svojim slikovitim vinogradima i vrhunskim vinima. Ovdje se proizvodi Chianti, jedno od najprepoznatljivijih talijanskih vina. Toscanska regija također je dom vrhunskog vina Brunello di Montalcino, koji se smatra jednim od najboljih crvenih vina u Italiji.

Vinske kuće u Toskani često kombiniraju tradicionalne metode proizvodnje s modernom tehnologijom kako bi se stvorile vina izuzetne kvalitete.

Napa Valley, SAD

Napa Valley u Kaliforniji smatra se epicentrom američke vinske industrije. Ova regija poznata je po proizvodnji vrhunskih vina, posebno Cabernet Sauvignona i Chardonnaya.

Vinogradi Napa Valleya imaju izvrsne klimatske uvjete i plodno tlo, što doprinosi stvaranju izuzetnih vinskih sorti. Posjetitelji mogu uživati ​​u prekrasnim pogledima na vinograde, posjetiti vinske podrume i kušati neka od najboljih vina koja SAD ima za ponuditi.

Rioja, Španjolska

Rioja je jedna od najpoznatijih vinogradarskih regija u Španjolskoj, poznata po svojim zrelim crvenim vinima. Ova regija domaćin je nekih od najstarijih vinograda u Španjolskoj. Glavne sorte grožđa uzgajane u Riojiju su Tempranillo, Garnacha i Graciano.

Karakteristično za vina iz Rioja je njihova sposobnost starenja, a mnogo od njih prolazi kroz procese odležavanja u hrastovim bačvama kako bi se razvila složena aroma i tekstura. Rioja nudi i predivne vinarske ture, gdje posjetitelji mogu istražiti podrume i upoznati se s tradicionalnim postupcima proizvodnje vina.

Marlborough, Novi Zeland

Marlborough, smješten na južnom otoku Novog Zelanda, postao je jedna od najpoznatijih regija za proizvodnju Sauvignon Blanca. Ova regija ima jedinstvenu kombinaciju sunčane klime, plodnih tala i hladnih noći, što rezultira osvježavajućim i intenzivno aromatičnim vinima.

Vinogradi u Marlboroughu obično se prostiru prekrasnim zelenim dolinama i okruženi su planinskim lancima. Osim Sauvignon Blanca, u ovoj se regiji također uzgajaju i druge sorte, poput Pinot Noira i Chardonnaya.

Zaključak

Svijet vina obiluje prekrasnim vinogradima i raznovrsnim regijama koje proizvode neka od najkvalitetnijih vina na svijetu. Od Bordeauxa u Francuskoj do Marlborougha na Novom Zelandu, svaka vinogradarska regija ima svoje jedinstvene karakteristike koje se očituju u okusu, aromi i stilu vina.

Ako ste ljubitelj vina, istraživanjem i posjetom ovim poznatim vinogradima sigurno će biti nezaboravno iskustvo koje će zadovoljiti vaše nepce i otkriti vam nove dimenzije u svijetu vina.

Oglas

Gastro

Avokado će krasiti vaš vrt ali i pružiti brojne dobrobiti zdravlju

Avokado ima antibakterijska i zacjeljujuća svojstva,

Ova tropska delicija pronašla je mnogo mjesta u kulinarstvu, ali i u kozmetici zbog brojnih dobrobiti za ljudski organizam. Prilikom kupnje obratite pozornost na stanje ploda i je li dovoljno zreo za korištenje; to ćete najbolje prepoznati po dodiru – ako je blago mekan, spreman je za konzumiranje.

Avokado ima antibakterijska i zacjeljujuća svojstva, poboljšava zdravlje kože, kose i očiju, povećava koncentraciju, čuva srce, probavu, regulira šećer, pomaže kod artritisa te sprječava nastanak raka. Dobro je poznato da je avokado visoko kalorično voće sa 160 kalorija na 100 grama ploda zbog čega se u jednom obroku ne bi trebala pojesti čitava voćka, već samo jedna trećina.

Avokado je bogat zdravim nezasićenim mastima, oko 20 grama po voćki, te vitaminima A, B, C i D. Uz to sadrži kalij i kalcij te folnu kiselinu. Što se tiče razine kalija, više ga se nalazi u avokadu nego u primjerice, banani, koja je poznata po tome. Zbog svih ovih sastojaka, avokado je jako dobar za naše zdravlje, a ovo su samo neke od njegovih dobrobiti.

Pospješuje zdravlje kože i kose

Mononezasićene masne kiseline u avokadu pomažu kod suhe kože jer joj pomažu održati vlažnost te smanjuju crvenilo i nadraženost potičući bržu obnovu. Ulje avokada zato je dobro za osjetljivu kožu i onu sklonu teškim stanjima. Zanimljivost je da ovo ulje uspijeva prodrijeti duboko u unutarnje slojeve kože gdje stimulira stvaranje kolagena i tako smanjuje bore i održava kožu mladom.

Napravite sami ljekoviti čaj i kupku od lavande

Maska za kosu od avokada dobra je za kožu i tjeme jer se brzo upija, održava elastičnost i stvara zdraviji izgled kože i kose. U kombinaciji s medom, jajetom ili maslinovim uljem, popravit će suhu kosu i vratiti joj sjaj.

Pospješuje probavu i potiče mršavljenje

Broj kalorija u avokadu (160 na 100 gr) možda ne zvuči kao nešto što bi moglo pomoći pri mršavljenju, no, zdrave masnoće u ovoj voćki stvaraju brzu sitost. Osim toga, sadrži i aminokiselinu L-karnitin koja se koristi za bolje sagorijevanje masnoća. Vitamin B potiče rad probave, a vlakna potiču izbacivanje toksina iz organizma. Osim toga, ima mogućnost balansirati pH u tijelu što pomaže kod želučanih tegoba.

Sprječava nastanak nekih tumora

Avokado ima antiupalna, antioksidativna i antikancerogena svojstva te sadrži glutation koji se u našem organizmu bori protiv slobodnih radikala, što znači da štiti od raka. Tako može pomoći prevenirati pojavu raka usne šupljine, kože i prostate kod muškaraca, a raka dojke kod žena. Smatra se da pomaže i kod smanjenja nuspojava kemoterapije.

Poboljšava koncentraciju i rad srca

Zbog visoke razine omega-3 kiseline i vitamina E, avokado održava mozak zdravim jer poboljšava cirkulaciju u prednji dio. Upravo taj dio zadužen je za razmišljanje, donošenje odluka i planiranje.

Ovo je najbolje začinsko bilje za uzgoj u domu

Vitamin E pomaže kod preveniranja oksidacije kolesterola što uz masne kiseline, fitosterole i kalij pomaže radu srca te sprječava nastanak srčanih bolesti. Uz to, smanjuje stres te razinu homocisteina koji povećava rizik od nastanka srčanog i moždanog udara.

Ublažava simptome artritisa

Kao dobar izvor omega-3 masnih kiselina i antioksidanata, ublažava kroničnu upalu u tijelu. Tako može smanjiti i simptome artritisa i osteoartritisa.

Izvor: Ekovrtlar

Nastavite čitati

Gastro

Voće i povrće iz vrta koje morate oprati prije kuhanja ili jela

Perete li gljive i začine koje ste ubrali prije obroka?

Ovo voće i povrće iz vrta često ne peremo prije jela, a postoje jaki razlozi zašto bismo trebali. Preskačemo tako pranje povrća i voća kako bismo što prije napravili ručak ili mislimo kako će u doticaju s vodom namirnica promijeniti teksturu… Pitanje je i zašto oprati voće ako ćemo oguliti koru? Zašto moramo oprati kivi i gljive, otkrivamo u nastavku teksta.

Spomenimo samo da je važno prije pranja namirnica dobro oprati ruke, ukloniti sva udubljena i trule dijelove iz voća i povrća te ih nježno oprati vodom. Ako se radi o namirnici čija kora je tvrda, onda koristite četku namijenjenu isključivo za čišćenje voća i povrća.

Začini iz vrta

Svježe ubrani začini, poput bosiljka i peršina, koje ste uzgajali na prozoru sigurno su lijep prizor koji uz to savršeno miriše i dodaje okuse jelima, ali samo zato što stoje u vašoj kuhinji,ne znači da su čisti.

Kućna prašina ili posjet insekata mogu ostaviti trag na biljci pa je ipak potrebno dobro ih oprati pod mlazom hladne vode. Nakon toga ih jednostavno otresite ili obrišite papirnatim ručnikom.

Dinje

I dinje rastu iznad zemlje, a debela kora ih štiti od mikroorganizama i prljavštine. Ako dinju ne operete prije konzumacije, lako će se sva prljavština i bakterije s kore prenijeti u meso dinje i to putem noža kada ju režete.

Kako oprati dinju? Jednostavno je prije rezanja ju isperite hladnom vodom, a možete i prati četkom.

Smanjuje stres i troši kalorije – vrtlarenje je odlično za vaše zdravlje

Gljive

Puno nas vjeruje u mit da se gljive ne bi trebale prati jer će upiti tekućinu. Ali to nije istina jer se one sastoje uglavnom od vode, pa će upiti jako male količine. Kako mogu biti prljave od zemlje iz koje rastu, nježno uklonite svu prljavštinu s njih i stavite u posudu s vodom. Nježno ih trljajte rukama i prebacite na čistu krpu da se osuše.

Zelena salata

Kada se zeleno lisnato povrće kuha, vrela voda će uništiti sve mikroorganizme koji se u listovima skrivaju. Ako kako zelenu salatu termički ne obrađujemo, ipak ju je potrebno oprati prije jela. Ako salatu stavljate u sendvič ili ćete napraviti prilog, odvojite listove i svaki isperite pod mlazom hladne vode te ostavite da se ocijedi.

Najbolja kombinacija biljaka u sadnji za brži rast i zdraviji vrt

Kivi

Možda niste znali, ali sve se češće savjetuje da kora ove voćke ne guli nego jede, jer sadrži jako puno vlakana i vitamina C. Ako odlučite ostaviti koru, potrebno ju je očistiti ispod hladne vode te obrisati papirom kako biste uklonili sve nečistoće i moguće bakterije koje se na njoj nalaze.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice