Povežimo se

Gastro

Medovača – medica (i ostala pića od meda)

U litru stare šljivovice (prepečenice) rastopi se miješanjem 35 dag meda. Ako je med kristaliziran, rakija se može zagrijati da postane mlaka.

 

Kad se med rastopio, rakija se ulije u bocu i ostavi stajati osam dana dok se slegne talog. Nakon toga čista rakija se pretoči u drugu bocu i ostavi stajati najmanje 14 dana prije nego što se razumno počne piti.

 

Medena rakija

ili pravilnije liker od meda (šljivovica, viljamovka, lozovača… pa u novije vrijeme i od meda) obogaćena medom. Ovisno o količini , kvaliteti i vrsti meda koji se stavlja u bazu dobiva se izrazito lijepa boja sa blagim mirisom tekućeg meda.

Dodatkom postotka propolisa u gotov proizvod prije zrenja u inox bačvama dobivamo ljekovit napitak. Nadalje kvaliteta likera-rakije dobiva se njegovim starenjem u bačvama od 2 godine na više.

Važno je napomenuti da posude sa medenom rakijom kod starenja trebaju biti u prostorijama bez prisustva drugih rakija ili namirnica kako ne bi poprimile strane mirise. Gotova rakija puni obično u prigodne suvenir flaše pa predstavlja prepoznatljiv Hrvatski proizvod i izvan naše zemlje. Sadržaj alkohola kreće od 15-25% , pa ponekad i 30% . Na litru rakije za dobivanje prave arome i boje meda treba cca. 1,50 – 2,00 kg 3-4 vrste meda meda .

 

MED – NAPITCI

Medovina – 150 grama meda; sok jednog limuna; sok dvije narandže; 1 litar vode.

U hladnu vodu dodati med, sok od limuna i narandže. Miješati dok se med potpuno ne rastopi. Ovaj napitak se preporučuje naročito za tople ljetne dane. Pravi se svakodnevno da je svjež i drži se u hladnjaku. Umjesto soka od narandže može se dodati i sok od nekog drugog voća (kupine, jabuke, maline i si).

 

Grog od meda i mlijeka – 4 žumanca; 4 žlice meda; 4 žličice strugane čokolade.

Umutiti žumanca sa medom, pa podijeliti u četiri šalice za bijelu kavu. Preko jaja i meda dodati po žličicu strugane čokolade pa naliti šalicu vrućim mlijekom, promiješati i poslužiti.

 

Medena nest kava – 2 decilitra hladnog mlijeka; žlica meda i žlica nest-kave.

Sve se dobro razmuti i pije kao izuzetno prijatan i osvježavajući napitak. Naročito je pogodan za umne radnike.

 

Vruća medovača – 500 grama meda; pola litra vode; sok jednog limuna; 3—4 decilitra konjaka ili prepečenice.

U vruću vodu sipati med da provri i ostaviti da se ohladi, a onda dodati sok i limuna i konjak (ili prepečenicu). Sipati u boce i staviti ih u posudu sa toplom vodom tako da medovača bude sto toplija kad se služi.

 

Medeni jogurt – 1 čaša jogurta; 1 žumance; 2 žlice meda. Jogurt, žumance i med mutiti mikserom nekoliko sekundi. Ohladiti i poslužiti uz mliječni kruh.

 

Čaj s ananasom i medom – 8 žlica meda; 6 žlica čaja; manji ananas ili pola limenke kompota od ananasa, komadići leda.

U litru provrele vode staviti čaj i ostaviti da odstoji. U još mlak čaj staviti med i ostaviti da se ohladi. Isjeci ananas na komadiće, ili izvaditi komadiće ananasa iz kompota i u svaku čašu staviti po nekoliko komadića ananasa i napuniti čaše hladnim čajem u koji se mogu staviti i kockice leda.

 

Liker s narančom – 1 kilogram meda; 1 litra vode; 1 litra jake rakije; 60 grama suhih kora od naranče 6 grama cimeta.

Med se stavi na vatru i u njega uspe krupno sječena kora naranče i izlomljena kora cimeta. Tekućina treba da vrije oko 10 minuta na blagoj vatri, zatim se dolije voda, pusti da vrije još dvije minute i pjena se neprestano skida. Kad se skine sa vatre, ulije se rakija. Nakon sto je tekućina ohladila izlije se u veću staklenu posudu i dobro začepi. Kroz 5—6 dana procijedi se i nalije u manje boce. Sto duže stoji u bocama liker ce biti sve bolje.

Ovaj recept može poslužiti kao podloga i za druge vrste likera, s tim da se mijenja dodatak. Umjesto naranče, može se uzeti limun izrezan u komadiće, dvije mandarine, višnje, ili nešto drugo, već prema tome tko sto voli.

 

Vino od višanja s medom – 7 decilitara vode; 700 grama meda; 2 litra soka od višanja; malo cimeta i karanfilčića.

Vodu i med zagrijati da se med istopi. U ohlađenu tekućinu dodati cimet, karanfilčić i sok od višanja. Ako je sok gust i previše sladak, može se po želji razblažiti.

 

Medeni pjenušac – 200 grama meda; 2 litra bijelog vina; dvije žlice likera.

Uzeti med i liker, tome dodati bijelo vino pa sve izmiješati i izručiti u veći stakleni sud, pa držati četiri dana na hladnom mjestu. Petog dana tekućinu preliti u manje boce od jednog litra, čistim čepom zatvoriti, staviti preko čepa platno pa tanjom žicom omotati oko čepa i grlica boce i ostaviti mjesec dana na miru u hladnom prostoru. Piće se ponaša kao pravi pjenušac.

 

Medeni punč – 200 grama meda; 6 decilitara slatke pavlake; 5 žumanaca; 2 decilitra konjaka.

Žumanca i med umutiti u mikseru dok se ne zapjeni, dodati miris po želji, pa onda sa tim izmiješati slatko vrhnje i konjak. Mutiti još koji minut. Služiti kad se dobro ohladi.

 

Lliker od ruža – 750 grama meda; 125 grama ružinih latica; pola litra vode; 2 litra rakije.

U vodu koja je provrela sipati med, promiješati i skinuti pjenu, a zatim u tu tečnost staviti ružine latice i sve to ostaviti na toplom šporetu jedan minut, poslije čega se posuda skida i odmah poklopi. Nakon 5—10 minuta se procijedi, doda rakija jačine 20—25 stepeni, a kad se ohladi lije se u boce, zatvori i ostavi da stoji do upotrebe.

 

Mirisni francuski konjak s medom – 750 grama meda; 1 litra mlijeka; 4 žumanca; 4 žlice šećera; 2,5 decilitra mirisnoga-konjaka.

Med skuhati na vatri da postane braun boje, zatim u med lijevati mlijeko, stalno miješajući. Kad sve ponovo provri, skinuti s vatre da se ohladi. Odvojeno umutiti žumanca sa šećerom, pa sve pomiješati sa ohlađenim medom i mlijekom i najzad dodati konjak, a onda još jednom sve izmiješati i poslužiti.

 

 

Recept iz knjige: FRATARSKA KUHINJA u slici i riječi

Autor knjige: Fra Franjo Mabić

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gastro

Pripremite pitu od sira, bundeve ili čokolade – bez paljenja pećnice!

Za ove recepte inspirirane jeseni ne treba vam pećnica

Jesen je konačno stigla! Što znači da se napokon možemo ušuljati pod dekicu i uživati u plodovima koje nam je donijela. Kada poželite fini jesenski desert predlažemo ove brze deserte bez pečenja. Dovoljno samo pomiješati sastojke i voila – desert je gotov!

Evo kako jednostavno očistiti šipak i kojim ga jelima možete dodati

Pita od bundeva ( koja se ne peče )

@babyhandsbakes No Bake Pumpkin Pie 🎃 Ingredients 15 oz. Pumpkin puree 6.8 oz. Vanilla Instant Pudding Mix {2 boxes 3.4 oz. each} 8 oz. Cool Whip 1 tsp. Pumpkin Pie Spice 1 Graham Cracker Pie Crust Instructions Thaw Cool Whip in refrigerator for 4 hours. Once Cool Whip has thawed, mix together Pumpkin, Pumpkin Pie Spice, Cool Whip, and Vanilla Pudding Mix. Pour mixture into Graham Cracker Pie Crust, replace the lid that came with the crust onto the pie, and freeze for 2 – 3 hours before serving, so it can firm up. After 2 – 3 hours, remove from freezer, slice, top with whip cream, and sprinkle a dash of Pumpkin Pie Spice on top #pumpkinpie #nobake #fallrecipes #easyrecipe ♬ Bloom (Bonus Track) – The Paper Kites

Sastojci:

cca 450mL pirea od bundeve
200 mL mješavine za instant puding od vanilije
cca 250mL tučenog vrhnja
1 žličica mješavine začina za pite od bundeve ( mješavina cimeta, đumbira, muškatnog oraščića, pimenta i klinčića)
gotova kora za pite ( ili ju možete napraviti sami od keksa i putra, kako je opisano u receptu ispod)

Priprema:

Pomiješajte bundevu, začine za pitu od bundeve, tučeno vrhnje (odnosno šlag) i smjesu za puding od vanilije.
Ulijte smjesu u koru za pitu i zamrznite 2 – 3 sata prije posluživanja kako bi se stvrdnula.
Nakon 2 – 3 sata izvadite iz zamrzivača, narežite, prelijte šlagom i po vrhu pospite malo začina za pitu od bundeve. Uživajte!

Cheesecake s pistacijom bez pečenja

@foodbyarii No bake piastachio cheesecake eid recipe🌙 20cm+ 200g biscuits 120g butter filling: 170g cream cheese 250ml whipped cream 1 whipped cream powder 60g powdered sugar 2 tbsp pistachio top: 170g melted pistachio cream #pistachio #cheesecake #dessert ♬ Nature Sounds – Birds – Nature Recordings & Nature And Bird Sounds

Sastojci:
200g keksa
120 g maslaca
punjenje:
170 g krem ​​sira
250 ml vrhnja za šlag
1 šlag u prahu
60 g šećera u prahu
2 žlice pistacija
glazura:
170g otopljene kreme od pistacija

Pogledajte proces u videu, stavite u frižider na par sati i oduševite svoje goste!

Čokoladni tart bez pečenja

@healthylivingjames Easiest No-Bake Chocolate Tart 🍫 🛒 Ingredients:⁣ ▪️ 300ml coconut milk (from a can, roughly 3/4 can) ▪️ 210g chocolate of choice ▪️ 300g ground almonds ▪️ 1/2 cup cacao powder (55g) ▪️ 1/3 cup maple syrup (85ml) ▪️ 3 tbsp coconut oil, melted 1️⃣ Add the coconut milk to a pot over a low heat, once warm add the chocolate and stir until melted. Take off the heat and allow to sit whilst you make the base 2️⃣ To a large mixing bowl add the ground almonds + cacao powder + maple syrup + coconut oil and mix until it combines 3️⃣ Pour into a tart tin and press down (aim for roughly 0.3mm thickness all around) 4️⃣ Now pour the chocolate sauce into the base and place in the fridge for 3-4 hours until the chocolate has firmed up (you can speed this up by placing in the freezer for 1-2 hours) 5️⃣ Finally top with whatever you want and slice #vegan #glutenfree #tiktokbaking #chocolate #dessert #chocolatetart ♬ original sound – James Wythe

Sastojci:
300 ml kokosovog mlijeka (iz limenke, otprilike 3/4 limenke)
210g čokolade po izboru
300g mljevenih badema
1/2 šalice kakao praha (55 g)
1/3 šalice javorovog sirupa (85 ml)
3 žlice kokosovog ulja, otopljenog

Priprema:
Dodajte kokosovo mlijeko u lonac na laganoj vatri, kad se zagrije, dodajte čokoladu i miješajte dok se ne otopi. Skinite s vatre i ostavite da odstoji dok pripremate podlogu.

U veliku zdjelu za miješanje dodajte mljevene bademe + kakao prah + javorov sirup + kokosovo ulje i miješajte dok se ne sjedini.

Izlijte u kalup za torte i pritisnite (pokušajte da bude oko 0,3 mm debljine).
Ulijte čokoladni preljev u podlogu i stavite u hladnjak na 3-4 sata dok se čokolada ne stegne (ovo možete ubrzati stavljanjem u zamrzivač na 1-2 sata).
Na kraju nadjenite čime god želite, narežite i uživajte.

Nastavite čitati

Gastro

Evo kako jednostavno očistiti šipak i kojim ga jelima možete dodati

Jesen je idealno vrijeme za konzumaciju svježeg šipka jer je tada u punoj sezoni, što znači da je najsočniji i najbogatiji hranjivim sastojcima

Sezona šipka (nara) je u punom jeku. Traje od rujna do prosinca, pa je sada važno znati kako jesti šipak kako biste mogli uživati u svakom sočnom zrnu. Jesti šipak u jesen donosi brojne zdravstvene prednosti jer je ovo voće prepuno hranjivih tvari i antioksidansa koji jačaju imunitet i štite tijelo od sezonskih bolesti. Čišćenje šipka može zvučati zamorno, ali jednom kad se probijete kroz njegovu debelu crvenu koru, sočni užitci čekaju. Autorica kuharica i stručnjakom za voće podijelili su svoje bogato znanje o šipku.

Šipak 101

Šipak (Punica granatum) je listopadni grm ili malo drvo koje potječe iz antičke Perzije (današnji Iran) i susjednih zemalja, s vremenom se proširivši na Arapski poluotok, Afganistan i Indiju. Danas se ovaj plod veličine bejzbolske lopte uzgaja u umjerenim i tropskim klimama, uključujući Indiju, Iran, Afganistan, Čile, Španjolsku, Izrael, Tursku, Kaliforniju i Arizonu.

Vrste: “Šipak imaju preko 100 sorti, s različitim razinama kiselosti, slatkoće i boje kore, ovisno o regiji,” kaže Leila Taghinia-Milani Heller, autorica knjige Perzijske gozbe: Recepti i priče s obiteljskog stola.

Boja: Iako je crvena najčešća boja kore, neki kultivari se razlikuju, pa vanjska boja može biti burgundska, ružičasta, bijela ili ljubičasta.

Šipci obično sadrže oko 600 jestivih sjemenki, okruženih crvenkastim sočnim mesnatim zrncima, koja se nazivaju arili. “Arili su plod oko manje bijele sjemenke,” kaže Alex Jackson, potpredsjednica prodaje i nabave u Frieda’s Branded Produce, veleprodajnoj tvrtki specijaliziranoj za neobično voće. Da biste došli do sočnih dijelova, morate ukloniti arile iz guste bijele spužvaste strukture zvane žila, koja se nalazi ispod kore. Ovo može biti izazovno jer su arili raspoređeni u brojnim komorama.

Kako očistiti šipak

Uklanjanje zrna je preduvjet za uživanje u svim blagodatima šipka. “Većina ljudi misli da je najbolji način prepoloviti ga i udarati drvenom žlicom kako bi zrno ispalo, no postoji praktičniji (i lakši) način za otvaranje i vađenje arila,” kaže Jackson. Evo kako ona to radi:

  1. Operite šipak pod hladnom tekućom vodom.
  2. Izrežite kvadrat na vrhu, probijajući kroz kožu.
  3. Povucite krunu i uklonite kvadrat, što otkriva unutrašnjost.
  4. Napravite rezove niz strane, od krune prema dnu.
  5. Napravite pet do šest segmenata, zatim izvadite dijelove.
  6. Uklonite žilu prstima.
  7. Zatim možete lako odgristi arile i uživati, ili ih izvaditi žlicom i koristiti u receptima ili kao grickalicu za kasnije.

Hellerina tehnika je malo drugačija. Ona predlaže rezanje kruga na vrhu i dnu, zatim rezanje duž prirodnih rebara. “Šipak režem na način sličan kako gulim naranču,” kaže ona.

Kako jesti šipak

Arili šipka donose osvježavajući okus i mješavinu kiselkastog i slatkog u razna jela, kaže Heller. “Šipci su bitan dio perzijske kuhinje, posebno u sjevernom Iranu, kao i u regijama poput Kashana, Isfahana i pustinjskih područja gdje rastu u izobilju.”

I dok ih možete kuhati, upozorava da se okus može izgubiti pri visokim temperaturama. Evo nekoliko načina kako iskoristiti ovaj crveni dragulj:

  • Dodaci za mliječne proizvode: Jogurt i labneh su sjajan izbor. “Moje omiljeno jelo je pečeni patlidžan s labnehom na vrhu, ukrašen šipcima, začinskim biljem, balzamikom i maslinovim uljem,” kaže Jackson.
  • Prilozi: Šipak daje poseban okus kus-kusu, rižinim jelima i kuhanom povrću.
  • Salate: Arili se često koriste kao slatki, sočni i hrskavi sastojak u salatama.
  • Meso: Dobro se slažu s perzijskim jelima od janjetine i piletine. “Slatkoća šipka nadopunjuje bogatstvo mesa, obogaćujući okus jela,” kaže Heller.
  • Variva i juhe: Sjemenke se odlično slažu s perzijskim varivima, poput variva od patlidžana, oraha i šipka, kao i piletine s orasima i šipkom, poznatog kao fesenjoon.

Voće i povrće iz vrta koje morate oprati prije kuhanja ili jela

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice