Gastro
Detox nakon blagdana!
Tajne detoxa otkrila nam je gastro blogerica Nataša Rajčević.
Svakome se dogodi da za blagdane nabaci koju kilu viška. Nije to ništa strašno, ako nakon unošenja poviše kalorija nastavite s izbalansiranom prehranom punom sirovog voća i povrća. Bilo bi dobro napraviti čišćenje organizma odnosno detox. Kako? Zna Nataša Rajčević.
„Sigurno smo svi za blagdane možda pojeli malo više nego što smo planirali. Iako je naše tijelo savršen mehanizam i zapravo detox odrađuje kompletno sam, ponekad mu je potrebna mala pomoć. To ćemo najbolje napraviti uz sirove, cjelovite namjernice, tjelovježbu i općenito malo više pripaziti na prehranu“, kaže nam Nataša.
Pokazala nam je kako napraviti dvije vrste smoothija za zdrav doručak te fini namaz od graha i salaticu za ručak. Ideje su ovo koje će vam pomoći da kod kuće od što manje namjernica napravite što cjelovitiji obrok.
Zeleni detox smoothie
Jutro valja započeti laganim smoothijem koji se pije na prazan želudac. „On je zapravo savršen jutarnji smoothie. Sadrži zeleno lisnato povrće. Mi ćemo koristiti špinat, vi možete koristiti i neko drugo povrće koje god vi želite da je zeleno lisnato, jer je ono najbolje za detoksikaciju organizma. Smoothie će zasladiti datulje, a za savršeni detox poslužit će jabuka. Na kraju dodajemo malo vode i izblendamo“, objašnjava nam gastro blogerica.
Energetski smoothie
Da ne biste pomislili kako za doručak morate jesti samo špinat, Nataša predlaže smoothie s energetski bogatijim sastojcima.
„Za ovaj energetski smoothie smo odabrali zaleđene banane koje će smothiju dati savršenu kremoznost. Možete koristiti i svježe, ali sa zaleđenima ćete dobiti puno bolju teksturu. Koristit ćemo sjemenke konoplje, o njima sigurno već znate sve. To je superfood i trebalo bi ih koristiti što ćešće. Dalje, zobene pahuljice koje će nam fino zgusnuti smoothie i dati nam dodatnu dozu energije i zasititi nas. I biljno mlijeko. Ja sam odabrala sojino, vi možete odabrati koje želite“, objašnjava Nataša i dodaje kako uz ovaj smoothie oko četiri sada ne biste trebali osjećati glad.
Namaz od graha za ručak
Grah je mahunarka bogata biljnim proteinima i savršen je za ručak u kojem su bjelančevine obavezne želimo li zdravo mršaviti i očistiti organizam. Prvi sastojak namaza su suhe rajčice koje treba sasjeckati u multipraktiku pa dodati ostale sastojke.
Bijeli grah, mješavinu mediteranskih začina, režanj češnjaka, maslinovo ulje i sok pola limuna.
„Namaz ćemo ukrasiti sa jestivim poljskim cvijećem. Vi slobodno koristite sjemenke konoplje, bučine sjemenke, sjemenke lana. Možete ga oplemeniti sa jako puno sastojaka. Ovaj namaz je idealan lagani obrok, ručak, uz nekakve recimo krekere od cjelovitih žitarica“, ističe gastro blogerica.
Namazu možete dodati i salatu
O važnosti sirove hrane nikada nije previše govoriti. Ona nam je savršen saveznik za čišćenje organizma. Nataša preporučuje salatu s komoračem, narančom, rikolom i pekan orasima. Njenom konzumacijom u tijelo ćete unijeti puno zdravih nutrijenata.
Pripremite jednostavan dressing od soka svježe naranče, maslinovog ulja, aceta balzamika ili jabučnog octa i malo soli. Sve to dobro promiješajte i dressing je spreman.
Komorač narežite na komadiće i dodajte rikoli. Isto učinite i s narančom. Na kraju još dodajte pekan orahe i sve prelijte pripremljenim umakom.
Sa ovakvom prehranom koja je bogata sirovim namjernicama i izvorima zdravih masnoća činimo našem tijelu dobro cijele godine, a ne samo nakon blagdana.
Nataša preporučuje i uvođenje jednog bezmesnog dana u tjednu. Za dobar detox tijekom cijele godine treba piti i dovoljno vode.
Gastro
Tko još može zamisliti fašnik bez krafne?
U fašničko vrijeme jedna slastica posebno mami i svi imalo vješti u kuhinji su se okušali u njezinoj pripremi.
Veliki i maleni – ljudi diljem svijeta jednostavno obožavaju krafne. Sada su slatke, a u 18. stoljeću otkada datira prvi spomen na njih bile su slane. Jedna legenda kaže da je prva krafna nastala slučajno kao rezultat ljubavnog zanosa mlade kuharice pri pogledu na stasitog konjušara. Pogačica se našla u loncu vrućeg ulja umjesto mesa, a do tada nepoznat okus prženog tijesta bio je božanstven. Danas se tajna dobrih krafni krije u dodacima.
Izrada i pečenje krafni
Pastry chef Miam Salman kaže da u tijesto kada ga zamijesimo treeba staviti malo ruma, limunove, može i narančine korice. Odnosno, bilo kakve arome koje će poboljšati okus tijesta.
Za savršen oblik, teksturu i mekoću krafni chefica Mia preporučuje da zaboravimo na valjak i kalupe za izrezivanje. Tijesto treba izrezati na otprilike jednake dijelove i oblikovati kuglice. Te kuglice se moraju dići, te se potom peku na vrućem ulju zagriujanom na 135 stupnjeva Celzijusa.
Upravo je temperatura ulja vrlo bitna za ravnomjerno prženje. Trebat će im 8 do 10 minuta, a neće zagorjeti i dobit će prekrasan prsten. I onda su spremne za punjenje.
Punjenje krafni
“Možemo uvijek raditi s onim klasičnim punjenjem, marmelade. A možemo raditi i svoje kreme. Najbolje je napraviti baznu slastičarsku kremu, jaja, mlijeko, brašno i šećer i u tu kremu onda dodajemo dodatke”, rekla je Salman.
Kada je o dodacima riječ, dobrodošli su u punjenju, jer će izazvati pravu rapsodiju okusa.
Kada pastu spojite sa slastičarskom kremom, nožem ubodite krafnu na vrhu da se punjenje ravnomjerno rasporedi.
Ljubitelji klasike krafne će puniti s marmeladom, a za poseban doživljaj, stavite okuse koje volite ili se njima poigrajte. Kad odaberete recept za izradu tijesta, striktno ga se držite, jer u slastičarstvu nema mjesta improvizaciji.
Bilo da ih radite u američkom stilu s rupom u sredini ili u obliku nama dobro poznate pogačice, jedno je sigurno. Uz dobre savjete, malo truda i preciznosti i vi u vrijeme poklada možete uživati u ovom slasnom zalogaju!
Gastro
Keksići za sve prigode slastičarke Ivane Čuljak
Svi se mi volimo povremeno počastiti. Zato oni, koji ne vole iznenađenja, uvijek imaju neku slasticu pri ruci. Kako biste i vi bili spremni za sve prigode imamo ideju. Svoj recept za omiljene keksiće s nama je podijelila slastičarka
Ivana Čuljak.
Chocolate chip cookies
Jednostavan, bez puno sastojaka i brzo gotov. Tako slastičarka Ivana Čuljak opisuje svoje omiljene kolačiće naziva chocolade chip. Za njihovu izradu treba vam maslac, šećer, jaja, brašno s praškom za pecivo i soli, čokolada i naribana korica nešpricane naranče.
Koraci izrade keksića
Prvo izmiksajte masalac sa šećerom te dodajte dva jaja i jedan žumanjak i izmiksajte. Dodajte zatim koricu naranče i brašno kako biste dobili kompaktnu smjesu.
Gotovu smjesu postavite uzduž PVC folije i zamotajte u valjak te stavite u zamrzivač.
Nakon nekoliko sati, izvadite ih van i narežite na kolutiće debljine 1 centimetar. Kolutiće položite na pleh obložen papirom za pečenje i pecite 10 minuta na 180 stupnjeva.
Ivana savjetuje da keksiće ne prepečete. Najbolji su kaže kada su iznutra sočni.
Keskiće ‘chocolate chip’ ona zove i malom crnom haljinom jer prolaze za sve prigode.
You must be logged in to post a comment Login