Događanja
Uvjeti za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća u 2024. godini
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost na svojim mrežnim stranicama objavio je uvjete i kriterije za sufinanciranje energetske obnove obiteljskih kuća. Građanima će tako u 2024. godini na raspolaganju biti čak 120 milijuna eura, što je do sada najveći iznos koji je država izdvojila za ove projekte.
Tko se može prijaviti za sufinanciranje i koliko sredstava može dobiti
Prijaviti se mogu vlasnici i suvlasnici čije kuće imaju do 600 m2 ili do tri stambene jedinice te više od 50% površine namijenjene stanovanju. Prijavitelji u toj kući moraju imati prebivalište, uredno vlasništvo i dokaz da je objekt u potpunosti legalan. Ukoliko je kuća oštećena u potresu moguće je dobiti 80% prihvatljivih troškova investicije, dok građani čije kuće nisu oštećene potresom mogu računati na 60%-tno sufinanciranje. Ovisno o postotnom učešću i mjerama koje će se primijeniti kod energetske obnove maksimalni iznos poticaja iznosit će 62.120,00 eura po prijavi.
U Fondu kažu kako su se pri određivanju visine poticaja rukovodili aktualnim tržišnim cijenama građevinskog materijala, usluga i opreme potrebne za sustave korištenja obnovljivih izvora energije, a sve s namjerom da energetska obnova građanima bude financijski što prihvatljivija.
Za šta su namjenjena sredstva energetske obnove
Vlasnici obiteljskih kuća bespovratna sredstva mogu dobiti za mjere povećanja toplinske zaštite ovojnice koja uključuje bolju toplinsku izolaciju vanjskih zidova i korova te zamjenu vanjske stolarije. Uz to sredstva se mogu dobiti za ugradnju dizalica topline, sunčanih toplinskih kolektora te kotlova na pelete. Što se tiče ugradnje fotonaponskih elektrana za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju njih će Fond, kao i u već ranijim javnim pozivima, sufinancirati s 50% sredstava. Građanima koji odluče ugraditi solarnu elektranu, a imaju ili namjeravaju kupiti električno vozilo, sigurno će biti interesantna i mogućnost dobivanja sredstva za kućnu punionicu.
Obiteljske kuće čija će se energetska obnova poticati, osim u slučaju kad se traži samo sufinanciranje fotonaponske elektrane, moraju biti energetski certificirane. Ako se provodi cjelovita energetska obnova ili se povećava toplinska izolacija vanjske ovojnice kuća mora biti energetskog razreda D ili lošijeg u kontinentalnoj Hrvatskoj odnosno C ili lošijeg u primorskoj Hrvatskoj. U slučaju da se ugrađuju sustavi grijanja/hlađenja i pripreme potrošne tople vode korištenjem obnovljivih izvora energije energetski razred obiteljske kuće mora biti C ili bolji u kontinentalnoj Hrvatskoj odnosno B ili bolji u primorskoj Hrvatskoj.
Rok za podnošenje prijava za energetsku obnovu obiteljskih kuća
Podnošenje prijava će započeti danom objave javnog poziva za energetsku obnovu obiteljskih kuća, a najkasnije koncem veljače 2024. godine. Građani će svoje prijave podnositi elektronički, koristeći NIAS sustav, a poveznica na elektroničku uslugu, kao i upute za korisnike sa svim pripadajućim prijavnim obrascima, bit će dostupni u sklopu dokumentacije poziva. Prihvatljiv trošak je i angažiranje stručno-tehničke pomoći radi pripreme cijelog projekta, a prijaviteljima je dana i mogućnost da opunomoće drugu osobu koja može prijavu izvršiti umjesto njih.
Materijali i dodatne informacije o javnom pozivu
U želji da građanima što bolje približi uvjete javnog poziva i odgovore na sva njihova pitanja Fond će održati informativno-edukativne radionice, a sve prezentacije i materijali s istih će istaknuti na svojoj mrežnoj stranici.
Cilj ovog programa koji Fond provodi u suradnji s Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine te Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja je dodatno potaknuti primjenu mjera energetske učinkovitosti i korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama. Na taj način, osim smanjenja štetnih emisija, smanjit će se količina potrebne energije za zagrijavanje i hlađenje prostora, osigurati financijske uštede te povećati udobnosti i kvaliteta boravka u obiteljskim kućama.
Događanja
Arhitektonski studio 3LHD proslavio 30 godina rada izložbom brojnih projekata
Najveći i jedan od najnagrađivanijih arhitektonskih ureda u Hrvatskoj, studio 3LHD, ove godine obilježava važnu obljetnicu – 30 godina uspješnog rada i stvaranja arhitekture.
Studio, koji su još kao studenti zbog pobjede na arhitektonskom natječaju 1994. godine osnovali Saša Begović, Marko Dabrović, Tatjana Grozdanić Begović i Silvije Novak, a kasnije im se pridružila i partnerica Paula Kukuljica, danas broji preko 60 članova tima različitih profila – arhitekata, dizajnera, te podrške poslovanja na čelu s direktorom Vladom Karmelićem.
Više od 250 arhitekata i suradnika raznih struka kroz čak 340 projekata doprinijelo je rastu i uspjehu 3LHD-a tijekom posljednja tri desetljeća. U petak, 29. studenoga, proslavili su okrugli jubilej u prostoru bivšeg kina Urania na Kvaternikovom trgu u Zagrebu, u krugu prijatelja, partnera i predstavnika državnih tijela i lokalne samouprave, uz druženje i izložbu uspješnih, ali i neostvarenih projekata.
Saša Begović, Tatjana Grozdanić Begović, Marko Dabrović, Paula Kukuljica, Vlado Karmelić, Silvije Novak
Pop – up izložba “3LHD x 30“ predstavila je i pojedince zaslužne za njihovu realizaciju, kao i upečatljive trenutke bogatog tridesetogodišnjeg rada. Projekti poput Mosta hrvatskih branitelja, hrvatskih paviljona na EXPO-u u Japanu, Rive u Splitu, sportske dvorane Bale, brojnih reprezentativnih hotela te poslovnih objekata i stambenih blokova afirmirali su studio u stručnim krugovima, ali i u širem krugu domaće i strane javnosti.
No sve ovo tek je dio ostavštine koja seže još u razdoblje formiranja ureda u tranziciji, u vremenu potpune promjene društvene i tržišne paradigme. Takav društveni kontekst i okolnosti oblikovali su razvoj ureda kojeg karakteriziraju neodustajanje od zadataka, posvećenost projektima i upornost.
”Interakcijom te poticanjem edukacije, komunikacije i inovacije kao temeljnih načela u procesu kreativnog stvaranja, kao i poticanjem interdisciplinarnog načina rada i suradnje sa srodnim djelatnostima ured je postao svojevrstan generator razvoja kulture i umjetničkog stvaralaštva, povezivanja zajednice i aktivacije društvenih promjena”, naglasio je u povodu obljetnice partner i suosnivač studija 3LHD Silvije Novak.
Izložba 3LHDx30 detalj
Timski pristup projektiranju jedna je od glavnih karakteristika njihovog rada
3LHD je usmjeren na integraciju različitih disciplina; arhitekture, urbanog i pejzažnog krajolika, dizajna i umjetnosti.
”Smatramo da kvalitetni rezultati dolaze iz međuodnosa pojedinih ideja različitih kreativnih disciplina, koje hrane jedna drugu, bilo da imaju podlogu u umjetnosti ili dolaze iz inženjerskih struka”, napomenula je partnerica Paula Kukuljica.
Veliku pažnju posvećuju i edukaciji mladih generacija. Od 2001. kroz predavanja i kolegije sudjeluju u edukaciji na Arhitektonskim fakultetima u Zagrebu i u Splitu, te na mnogim svjetskim sveučilištima i institucijama kao što su Harvard, ETH, Cornell University.
”Osim domaćih, često kao praktikante ugošćujemo i strane studente koji u Hrvatsku dolaze preko IAESTE ili Erasmus programa razmjene. U posljednjih 15-ak godina kroz naš je ured prošlo više od 60 praktikanata iz Hrvatske i svijeta”, istaknuo je partner Saša Begović.
”Naš pristup projektiranju je svaki put s različitim realnostima, s mnogo različitih parametara koje si zadajemo i koji su nam zadani, on je integralan, analitičan i iterativan. Takvim načinom rada istražujemo najprimjereniji koncept i pokušavamo stvoriti novu vrijednost. Uvijek radimo svojevrsni prototip, koji je kao i u autoindustriji koji puta redizajn, a koji puta istraživački poduhvat”, otkrila je partnerica Tatjana Grozdanić Begović.
Izložba 3LHDx30
Primjena suvremenih alata i tehnologija u radu 3LHD-a rezultirala je digitalnom platformom VOLUM3. Projekt je započeo kao start-up, ali vrlo brzo je izrastao u jedinstvenu bazu podataka i postao ključni alat na projektima kao što su kampusi Infobip i Rimac, omogućujući transparentnost i efikasno upravljanje složenim građevinskim projektima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
”VOLUM3 je platforma namijenjena svim sudionicima u procesu planiranja investicije, projektiranja, gradnje i upravljanja zgradama, na projektima različitih mjerila – od najmanjih do najvećih. Moduli su digitalna verzija radnih procesa u stvarnom svijetu, a korisnici ne moraju svoj način rada prilagođavati softveru već intuitivno koriste njegove mogućnosti, prema svojim potrebama”, pojasnio je Marko Dabrović.
Kvalitetu rada studija prepoznaje i kritika
”Tijekom kontinuiranog rasta ureda i povećanja opsega i složenosti zadataka 3LHD je razvio metodologije rada u kojima je arhitektonski ured u prvom redu platforma za koordiniranu proizvodnju i razmjenu ideja i znanja”, istaknuo je Maroje Mrduljaš, arhitekt, kritičar i teoretičar arhitekture i dizajna.
Podsjetimo, 3LHD je za svoj rad primio niz domaćih i nekoliko važnih međunarodnih priznanja i nagrada: A+Award u kategoriji Architecture +Landscape za Karlovački slatkovodni akvarij (2017.); European Hotel Design Award 2012 za najbolji hotel za Hotel Lone; brončanu (2009.) i srebrnu (2011.) IOC IAKS Sports Award medalju; nagradu za najbolju sportsku građevinu na Svjetskom festivalu arhitekture WAF 2008, AR Architectural Review Award (UK), ID Magazine Award (USA).
3LHD Tim
Zavidan broj osvojenih hrvatskih strukovnih nagrada uključuje dvije nagrade Drago Galić, 2013. za Kuću V2; 2008. za Kuću J2, dva Bernanda Bernardija, 2009. za Centar Zamet; 2005. za Hrvatski paviljon EXPO, tri Viktora Kovačića, 2019. za Uraniju; 2011. za Hotel Lone; 2001. za Most hrvatskih branitelja i tri državne nagrade Vladimir Nazor, 2019. za Uraniju; 2009. za Centar Zamet; 1999. za Vilu Klaru.
Aktivna gradilišta uključuju velike infrastrukturne projekte poput Autobusnog terminala Žabica u Rijeci, zatim hotele Marjan u Splitu i Argentina u Dubrovniku. 3LHD je prisutan i na međunarodnoj sceni, pa tako trenutno grade Rivu Grignano ispod parka Miramare u Trstu.
Među aktualnim projektima ističu se Kupari Dubrovnik Resort, Hotel Valkane, projekt osnovne škole u Kastvu, dječji vrtić Kupari u Župi Dubrovačkoj, Small Mall u Splitu, projekt 4_Tornja u Zagrebu, rekonstrukcija i uređenje Giardina u Puli. U staro kino Urania 3LHD odlučio je investirati 2017., te je u nešto manje od tri godine rekonstruiran u novu Uraniju – njihov ured, ali i mjesto susreta kulturne i poslovne zajednice, prostor za brojna događanja poput edukativnih radionica, predstavljanja, izložbi, koncerata, projekcija koji vodi Romana Ilić.
Foto: Sanjin Kaštelan
Događanja
Premium materijali i inovativna tehnologija za koje biste trebali znati ako uređujete interijer
Dizajnerica interijera Iris Pinjuh na druženju s novinarima u showroomu Iverpan – Izlog ideja pokazala je na izvedenim projektima kako Iverpanove premium materijale implementirati u prostore
U vlastitom izložbenom prostoru Iverpan – Izlog ideja na adresi Draškovićeva 54 Iverpan je okupljenim medijima predstavio premium materijale za uređenje interijera. Tom prigodnom dizajnerica interijera Iris Pinjuh, ujedno osnivačica i voditeljica tvrtke Iris Design Studio, uzvanicima je u sklopu edukativne radionice na konkretnim primjerima iz struke pokazala kako pojedine materijale implementirati u prostor te kojim praktičnim rješenjima doskočiti.
Na početku druženja s medijima, direktor Iverpana, Mladen Jambrović prisutnima je skrenuo pažnju na sam showroom Iverpan – Izlog ideja koji je sada već sinonim za mjesto inspiracije u Zagrebu koje je ispunjeno materijalima koji pružaju jedinstvena osjetilna iskustva te istodobno odgovaraju sve većim očekivanjima kad je riječ o održivosti. Iverpan – Izlog ideja je atraktivno uređen prostor s ponudom koja se ekskluzivno može pronaći samo u ponudi Iverpana.
Sve čari mirisnih organoida
Jedan glavnih aduta Iverpana kada govorimo o materijalima svakako su organoidi, koji su izazvali veliki interes. Riječ je o površinama izrađenim od prirodnih materijala, biljaka s livada Tirola u Austriji, francuske Provanse i raznih prirodnih sirovina koje, osim što izgledaju atraktivno, prostor oplemenjuju i mirisom. Organoidi svojom prisutnosti u prostorima mogu širiti miris ružinih latica, planinske livade, lavande, ali i kave.
No, miris kave u Iverpan – Izlogu ideja dodatno se širio jer su okupljeni mediji imali priliku kušati kavu pripremljenu u premium De’Longhi Rivelia aparatu koji se ističe i svojom estetikom, radi čega ga je vrlo lako uklopiti u suvremene prostore.
Ručno rađene keramičke pločice koje je oslikala i hrvatska umjetnica
Nezaobilazna tema radionice bile su i vrlo trendi kvarcne i porculanske ploče, koje osim što izgledaju elegantno, iznimno su otporne i vrlo zahvalne za korištenje. Novinarima se posebno dopalo pluto koje je danas sve traženiji materijal u prostorima, a privukle su ih i ručno oslikane i rađene keramičke pločice portugalskog brenda Viúva Lamego čiju je jednu seriju oslikala i hrvatska umjetnica Klasja Habjan.
Tema koja je posebno zaintrigirala jest i kako danas zvučno izolirati prostore, gdje su iz Iverpana skrenuli pažnju na akustične i dekorativne panele brenda Zintra koji dolaze u svim mogućim formatima koje možete zamisliti, bilo da buku želite ublažiti u privatnim ili javnim prostorima.
Nevidljiva indukcijska ploča o kojoj se ne prestaje govoriti
Iako je većina prisutnih bila upoznata s Invisacook – nevidljivom indukcijskom pločom, sada je bila prilika i za testirati ju te upoznati sve njezine prednosti. Naime, indukcijski uređaj je u ovom slučaju smješten ispod radne ploče, dok se kuhanje događa izravno na radnoj ploči. U slučaju Invisacooka potrebno je postaviti porculansku radnu ploču jer je porculan, naime, najfinija vrsta keramike dobiven pečenjem na visokoj temperaturi od 1250 C° do 1350 C°. Ono što se novinarima posebno dopalo jest što se na spomenutu površinu može odložiti vrući lonac ili tava bez podmetača i to bez straha od oštećenja.
A kako sve spomenuto implementirati u prostore, dizajnerica interijera Iris Pinjuh pokazala je na nekoliko izvedenih primjera kao što su obiteljska kuća, beauty salon i manji obiteljski stan s posebnim fokusom na kuhinje, blagovaonice te coffee i bar kutke.
Sveprisutnost zaobljenih linija u interijerima
U svojoj prezentaciji naglasila je između ostalog kako je funkcionalnost prostora danas najvažnija stavka kada govorimo o uređenju prostora i nešto čime bi se svi trebali voditi. Skrenula je pažnju i na sveprisutni trend zaobljenih linija, kao svojevrsni comeback integriranju prirodnih, ekoloških materijala i elemenata u prostore, kojima se upravo Iverpan u svojoj ponudi može pohvaliti.
Također, iz Iverpana su na kraju druženja podsjetili i na svoj široki asortiman proizvoda koji uključuje i veliku ponudu laminatnih podova, kuhinjskih radnih ploča, zelenih zidova, raskošan izbor dekora pločastih materijala za izradu namještaja, ali i dodatke za kuhinju poput sudopera, slavina, vješalica, ručkica itd.