Povežimo se

Događanja

Održan sajam namještaja Design district uz više od sto izlagača

Veliki interes posjetitelja za ekološki prihvatljivim rješenjima potvrdio je ulogu Design district sajma u promicanju održivih praksi

Sajam namještaja Design district održava se od 2018. godine u Rovinju, a ove je godine bio pod egidom održiva arhitektura i biofilni dizajn interijera. 

Prostor bivše tvornice duhana u Rovinju na dva je dana postao središte zbivanja dizajnerske scene. Na 2000 četvornih metara smjestilo se više od sto izlagača koji su pokušali poslati zajedničku poruku. 

Tatjana Kos, direktorica sajma Design distric ističe kako je glavna poruka poslana kroz sajam ta da svake godine donose novitete, pogotovo vezane uz ekologiju i održivost, a ove godine je isto tako većina od tih sto i više izlagača je orijentirana i bazirana prema ekologiji i održivosti. 

Veliki interes posjetitelja za ekološki prihvatljivim rješenjima potvrdio je ulogu Design district sajma u promicanju održivih praksi

“To je zapravo, usudim se reći, jedino mjesto koje zaista njeguje priču o dizajnu, priču o toleranciji, priču o kreativnim izričajima. Mi koji smo iz industrije namještaja i uređenja interijera znamo koliko je potrebno biti fokusiran i koliko je potrebno imati poslovni sajam na kojem će se susretati struke kao što su proizvođači, ponuđači namještaja i ostalih proizvoda za uređenje interijera i eksterijera, sa arhitektima, dizajnerima interijera, investitorima.

Design district je zapravo jedno i jedino mjesto na kojem se to događa, iz godine u godinu se to sve više potvrđuje i kroz naše konferencije i kroz veliki broj arhitekata i dizajnera interijera koji su svake godine kod nas gosti.”, navodi Kos.

Novi trendovi i renomirani proizvođaći namještaja

Ovogodišnje izdanje sajma Design district posjetiteljima je predstavio nove trendove u uređenju interijera, kako rezidencijalnih tako i javnih prostora. 

“Nismo mi u trendu nego mi čak na neki način namećemo trendove, zapravo pričamo o toj održivosti u gradnji, opremanju interijera… Kako je profesor Čengić rekao, kaos je ušao u grad, kaos je ušao i u naše glave i u naše prostore gdje živimo i gdje radimo i mi nekako želimo zapravo to izbjeći u ukazati na to svake godine.

Prve godine je čak tema bila bioarhitektura, tad još to nije bio poznat pojam u Hrvatskoj. Dakle, naše poruke sa sajma su da se trebamo dobro “resetirati”, ali da se trebamo vratiti na neki put s kojeg smo skrenuli. To je put koji je u suglasju s prirodom, u suglasju s našom ljudskom prirodom, da budemo što zeleniji i što bliži onim nekim našim početcima.”, pojasnila je.

Uz renomirane proizvođače namještaja, ravnopravno su stajali mali, uglavnom istarski proizvođači

“Razumjeli smo to da tko god dođe na sajam želi nešto odnijet, ali ne može kupit sofu i nosit ju… Tako je došlo do odluke da imamo male proizvođače i tako ih potičemo. Oni su ovdje naši gosti, imaju prodaju i svatko tko dođe na sajam nakon obilaska tih 2000 kvadrata sajma, svrate i kupe odlične proizvode. Ne samo hranu i piće, nego i poklone te razno razne sitnice, sad pogotovo za nastupajuće blagdane.”, zaključila je sugovornica.

Design district pružio je uvid u trendove koji će oblikovati interijere u nadolazećim godinama, inovativne materijale za biofilni dizajn interijera te omogućio povezivanje različitih struka s ciljem razvoja tržišta uređenja interijera.

Događanja

Salone del Mobile 2025 – nezaobilazna destinacija za arhitekte i dizajnere

Salone del Mobile tradicionalno se održava svakog proljeća u Milanu i predstavlja trendove u dizajnu interijera i namještaja

Salone del Mobile 2025

Više od 300.000 posjetitelja, 2100 izlagača iz 37 zemalja i 170.000 četvornih metara izložbenog prostora – brojke su koje potvrđuju da je Salone del Mobile ostao najvažnija globalna destinacija za sve zaljubljenike u dizajn interijera, arhitekturu i inovaciju.

⁠Održan Salone del Mobile 2024 – kroz njega nas je provela Sunčica Mastelić Ivić

No, ovogodišnje izdanje, održano od 8. do 13. travnja, nije bilo samo o novim komadima namještaja i završnim obradama. Bila je to priča o emocijama, o čovjeku u središtu prostora i o dizajnu koji ima moć utjecati na našu svakodnevicu. Svoja iskustva sa salona i ove godine nam je donijela arhitektica Sunčica Mastelić Ivić.

Sunčica Mastelić Ivić

Salone del Mobile 2025: gdje se dizajn susreće s emocijama

Pod temom “Misao za ljude”, ovogodišnji Salone del Mobile 2025 istraživao je kako dizajn može biti više od estetike – kako može biti alat koji nas smiruje, veseli, vraća u djetinjstvo ili priziva film iz sedamdesetih.

Kako je istaknula arhitektica Sunčica Mastelić Ivić, iskustvo sajma ne čini samo ono što je izloženo u paviljonima, već i cijeli grad Milano – kroz poznati fuori salone, u kojem dizajnerske kuće preuzimaju palače i stvaraju umjetničke instalacije diljem centra.

Foto: Sunčica Mastelić Ivić

Jedna od upečatljivijih bila je instalacija La Dolce Attesa talijanskog redatelja Paola Sorrentina, poznatog po filmu La grande bellezza. Prostor snoviđenja evocirao je emocije 70-ih godina – dekade koja je obilježila cijeli sajam.

Povratak 70-ih: dizajn koji budi nostalgiju

Dominantna estetska nit bila je inspiracija sedamdesetima – dekadom ležernosti, boravka kod kuće i otvorenih tlocrta. Sofe prilagođene tijelu, prirodne tkanine i zaobljene linije ponovno su zauzele centralno mjesto.

Foto: Sunčica Mastelić Ivić

Kako ističe Mastelić Ivić, “dah 70-ih bio je prisutan u završnim slojevima, bojama i raspoloženju prostora. Ta era se ponovno aktualizirala jer smo u pandemiji prepoznali vrijednost doma kao utočišta”.

Uredite prostor u stilu 70-ih: Ovo su pravila koja je dobro slijediti

Izlagači su bili podijeljeni u tri skupine: oni koji diktiraju trendove, oni koji ih brzo prihvaćaju i osvježavaju, te oni koji se obraćaju specifičnim tržištima s bogatom dekorativnom estetikom.

salone del mobile 2025
Foto: Sunčica Mastelić Ivić

Dizajn koji odražava društvo

Ono što mislimo da biramo sami, vrlo često je – birano za nas. Emocije koje nas vode pri odabiru predmeta, namještaja ili boja, oblikovane su kolektivnim iskustvima – krizama, nesigurnostima i nadama.

Velike dizajnerske kuće osluškuju ta stanja, i upravo ih zato inkorporiraju u kolekcije. Salone del Mobile 2025 tako je pokazao da dizajn nije izoliran svijet, već ogledalo društva.

Snaga zajedničke vizije

Osim proizvoda, sajam je ponudio i bogat kulturni program koji je dodatno produbio glavnu temu – od interaktivnih instalacija do multidisciplinarnih suradnji koje brišu granice između dizajna, filma i umjetnosti.

U godini punoj izazova, najveći svjetski sajam namještaja pokazao je da dizajn ima snagu povezivanja, razumijevanja i iscjeljivanja. I da u konačnici – nije važno samo kako nešto izgleda, već kako nas to čini da se osjećamo.

Nastavite čitati

Događanja

Treće izdanje festivala Svi smo mi nahero donosi kreativni vrtlog u CKIM

Pogledajte program!

Svi smo mi nahero

Svi smo mi nahero’ kuca na vrata! Multiumjetnički, sasvim drukčiji festival, koji prednost daje nezavisnoj sceni i njezinim kreativcima.

Projekt je potekao iz umjetničke organizacije Kuća nahero i njezinih voditelja. Kazališne redateljice i pjesnikinje Rajne Racz te glazbenika Marina Živkovića.

Festival stiže treći put u Centar za kulturu Maksimir gdje će od 24. do 27. travnja donijeti performanse, koncerte, izložbe, radionice i još mnogo toga.

Cijeli program namijenjen je svima, ali prije svega djeci i mladima te je besplatan za sve posjetitelje.

Otvorenje trećeg izdanja festivala Svi smo mi nahero

Festivalski program u četvrtak 24. 4., ispred CKIM-a u 16 sati, otvara performans ‘Odjel za čišćenje ladica‘ svestrane umjetnice Lucije Klarić. Riječ je o izvedbenoj interaktivnoj instalaciji od kreativnih ostataka koje često spremamo u ladicu, pri čemu autorica želi pokazati količinu rada koja se događa iza kulisa te da je često izgorijevanje posljedica hiperprodukcije koja ne samo da je nužnost za materijalno preživljavanje nego i vrsta samoeksploatacije.

U 17 sati u foajeu slijedi otvorenje izložbe ‘Postpartum tea party’ akademske slikarice Hane Hanak. Ona će uz male formate nastale nakon rođenja svoje kćeri te ready-made instalaciju ‘Postpartum tea party’ – zbirku dokumentiranih vrećica čaja iz svog radnog ateljea koji je bio i prostor oporavka, introspekcije i stvaranja, a suptilno propituje što znači biti mlada majka koja radi u kulturi.

U velikoj dvorani u 18 sati održat će se prezentacija projekta ‘Burning out’, umjetničkog istraživanja Burning Out Empiria teatra. Projekt se kritički i (auto)refleksivno oslanja na iskustva mladih umjetnika/ca na hrvatskoj kulturnoj sceni. Kako se nose s psihološkim, financijskim/materijalnim izazovima i pritiscima zbog (hiper)produkcije te kako, da bi osigurali kontinuitet u umjetničkom stvaralaštvu, opstaju u polju svoga umjetničkog djelovanja.

Kraj prvog dana rezerviran je za glazbu. U 20 sati u velikoj dvorani zasvirati će glazbeni sastav ‘Urikač‘, predvođen Vidom Haberom koji spaja alt rock, folk i jazz, i to često na neočekivan način. Razigrani glazbenici – Marin Živković, Una Patafta, Pavao Lovrić, Pavle Golubić i Zvonimir Šestak – koje je najbolje doživjeti uživo, u komornom ozračju, dočekat će publiku s rascvjetanim melodijama, spajajući melankoliju i tihi optimizam.

Radni ritam drugog dana

Petak, drugi dan festivala, 25. travnja proteći će u kreativno radnom ritmu, jer su na programu dvije više nego zanimljive radionice. U10 sati u maloj dvorani održat će se inkluzivna radionica ‘Alkemija glasa‘ pod vodstvom jazz vokalistice i muzikoterapeutkinje Melite Lovričević.

Melita će se s polaznicima uhvatiti u koštac s jednim od naših najintimnijih dijelova – našim glasom – kako se s njime lakše povezati, zavoljeti ga, naučiti oblikovati te na koncu i ponositi se.

Uzrast 18+ u 17 sati u maloj dvorani očekuje dvosatna radionica izrade nakita ‘Metals ‘n’ plants’. Polaznici će imati priliku upoznati se s metalurgijom, starim zanatom što postoji od pamtivijeka. 

Večer će se ‘odjenuti’ u kazališno ruho jer je u pola 8 u velikoj dvorani na rasporedu nesvakidašnja predstava-koncert ‘Ptice špijuni‘. Ovo je autorski projekt Kuće Nahero nastao prema konceptu kazališne redateljice i autorice Rajne Racz, u kojem se u formi monodramskog glazbenog performansa tvori hibridni, začudni umjetnički izraz.

Subota je nažalost otkazana! Program će biti prebačen na drugi datum

Zadnji dan festivala Svi smo mi nahero

Posljednji ništa manje atraktivan dan festivala, nedjelja 27. 4. posvećen je najmlađima i njihovim roditeljima, tijekog kojeg mogu zajedno biti aktivni, kreativni i uživati u kazalištu. Radionica veza ‘Izrazi svoje srce’, koja je prigodna i za početnike i one iskusnije, očekuje ih u 10 sati u maloj dvorani. Uz stručno kormilo voditeljice Ive Čukelj otputovat će u samo središte svakog živog bića – srce.

Putem veza (a naučit će se četiri različita boda), boja, uzoraka, riječi i simbola, polaznici će oblikovati vizualnu priču i svoje srce kao mapu unutarnjeg svijeta. Finalni će rad otkriti – kako bi tvoje srce izgledalo kada bi prikazivalo tebe?

U 15 sati u maloj dvorani mališani uzrasta 4+ mogu ući u ‘Tajno šumsko društvo”. Interdisciplinarnu kreativnu radionicu u prirodi koja donosi mnoga iznenađenja.

Teatar Poco Loco će klince i klinceze dobi 4+, u 17 sati u velikoj dvorani, uveseliti još jednom razigranom predstavom. Ovaj put ‘Buđenjem’, za čiju je režiju i dramatizaciju zaslužna Maja Katić.

Festival će se zatvoriti uz dobar zvuk novog glazbenog ansambla Nahero koji će publiku uvesti u Dixieland.

Više informacija o bogatom programu potražite na: https://ckim.hr/dogadaj/treci-festival-svi-smo-mi-nahero

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice