Povežimo se

dinner

Bilje

Savjeti za jesensku sadnju maćuhica

Maćuhice cvjetaju tijekom proljeća i jeseni kada su noći hladne, a dani topli. Ako ste među onima sretnicima koji uživaju u blagim južnim zimama, možete uživati u bojama maćuhica posađenih na jesen tijekom cijele zime – čak ih ni mraz i lagano smrzavanje ne zaustavljaju

Idealne za jesenske vrtove, maćuhice nude šareni prikaz gotovo šest mjeseci. U jesen kada su posađene, tijekom zime za vrijeme sunčanih dana, i ponovno u proljeće! S toliko boja za uživanje na različite načine, jesenske i zimske maćuhice trebale bi biti neizostavan dio svakog vrta. Ove biljke donijeti će radost u vrt čak i tijekom hladnih, sumornih mjeseci.

Posadite maćuhice u listopadu kako biste uživali u njihovoj ljepoti tijekom jeseni i zime.

Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake

Sadnja maćuhica

Priprema: Odaberite mjesto za sadnju koje ima dobru drenažu i unesite 10-15 cm bogate organske materije. Maćuhice vole rahlo, plodno tlo. Idealno je tlo s pH vrijednošću od 5,5 do 6,0.

Sadnja: Pazite da ne sadite preduboko jer biljke mogu uvenuti, istrunuti, a korijenje se ugušiti. Iskopajte rupu malo veću od korijenove kugle maćuhice. Postavite biljku u rupu i nježno popunite tlo oko nje. Dobro pritisnite kako bi biljka bila stabilna.

Održavanje: Nakon sadnje, malčirajte i temeljito zalijte cvjetnjak. Provjeravajte biljke u prva tri tjedna nakon sadnje ili dok ne započne novi rast, kako biste osigurali odgovarajuću vlažnost potrebnu za zdrav rast. Kako ove biljke zahtijevaju vrlo malo njege, daljnje održavanje obično nije potrebno da bi dosegle svoj puni potencijal.

Maćuhice su otporne na hladnoću, ali ako očekujete izuzetno hladne noći, možete ih prekriti i plastičnim tunelom kako biste ih zaštitili

Maćuhice – šarolike biljke otporne na hladnoću

Gdje saditi maćuhice

Maćuhice su izuzetno svestrane i mogu se koristiti za ukrašavanje različitih dijelova vašeg vrta ili krajolika. Evo nekoliko ideja za sadnju:

  • Uz staze i zidove: Dodajte nježni niz maćuhica jedne boje ili masu miješanih boja kako biste uljepšali rub, ispod stabla ili uz ogradu, stazu, terasu ili zid.
  • Vrtne gredice: Pokušajte posaditi pojedinačne biljke u gredice oko trajnica i grmlja koji su završili s cvjetanjem kako biste uljepšali inače sumorni dio krajolika i sakrili stariji, uveli rast.
  • Kontejneri: Maćuhice također uspijevaju u posudama postavljenim na terasu ili dvorište, ili pored ulaza u vaš dom kako bi goste dočekale veselim bojama.
  • Viseće košare: Pokušajte s maćuhicama u visećim košarama, koje možete čak unijeti unutra kako biste ih uživali kad je vrijeme prehladno za vrtlarstvo na otvorenom.
  • Kao poklon: Mala posuda s jesenskim maćuhicama također može biti odličan dar za zimske praznike, rođendane ili samo za uljepšavanje dana nekome tko treba dodir boje u svom životu.

Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni

Nastavite čitati

Lifestyle

Može li hladnjak eksplodirati? – Da, ali evo zašto se ne biste trebali brinuti

Evo nekoliko razloga koji mogu dovesti do eksplozije hladnjaka

Je li vam ikad palo na pamet da hladnjak može eksplodirati? Iako se ne događa često, te eksplozije (osim što su) uništile hladnjak, uzrokovale su i dodatnu štetu na imovini, poput razbijenih prozora ili napuknutih zidova.

Zašto se to događa i može li se to dogoditi vašem hladnjaku? Istina je da hladnjak može eksplodirati, ali vrlo je, vrlo rijetko da se to dogodi. Na pitanje je li hladnjak toliko opasan, Siniša Jembrih, Zapovjednik postrojbe javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba navodi “Ne bih rekao da je hladnjak posebno opasan. Požari su najčešće uzrokovani instalacijama (električnim, plinskim i dimovodnim).

Što uzrokuje eksploziju hladnjaka?

Budući da je rashladno sredstvo izobutan (R600) zapaljivo, postoji potencijal da hladnjak eksplodira. Hladnjaci koji sadrže R600 imaju upozorenja unutar njih koja navode da postoji rizik od požara ili eksplozije. Da bi se to dogodilo, potrebna je vrlo specifična kombinacija uvjeta. Prvo mora doći do curenja plina, plin se mora zadržati unutar hladnjaka, a zatim treba nešto zapaliti taj plin.

Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!

Za curenje plina mora doći do oštećenja isparivača unutar hladnjaka. Budući da je R600 teži od zraka, spustit će se na najniži dio hladnjaka. Koristi se samo 45 grama ovog rashladnog sredstva, tako da bi, ako često otvarate vrata hladnjaka, plin brzo nestao. Da bi se plin zapalio, potrebno je nešto što će stvoriti iskru, poput termostata koji se uključuje ili isključuje, ili početka ciklusa odmrzavanja, dok postoji nakupljanje plina unutar hladnjaka.

Ako se u hladnjaku skladište zapaljive tvari (npr. alkohol ili određene kemikalije), pogotovo u staklenim bocama koje mogu puknuti, to može izazvati opasnu situaciju ako te tvari dođu u kontakt s iskrama ili drugim izvorima topline.

Da bi se svi ti uvjeti poklopili i uzrokovali eksploziju hladnjaka, iznimno je rijetko.

Potrošači već desetljećima koriste plinske uređaje i proizvode za grijanje kućanstva poput štednjaka, sušilica i peći. Svi oni imaju potencijal za požare ili eksplozije, ali ih i dalje koristimo bez straha zbog udobnosti, praktičnosti i energetske učinkovitosti koju pružaju. Posjedovanje hladnjaka s zapaljivim plinom nije ništa drugačije, a vjerojatnost da dođe do eksplozije je iznimno mala.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice