neos galerija

Vrt
Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda
Recite zbogom ovim destruktivnim mekušcima

Puževi mogu predstavljati ozbiljan problem u vrtu, posebno tijekom vlažnih i oblačnih dana. Srećom, postoje prirodni načini kako se riješiti puževa u vrtu bez upotrebe štetnih kemikalija.
Zaštitite svoje biljke od temperaturnog stresa, pepelnice i ostalih štetnika
Puževi, posebno golaći, često predstavljaju najveću prijetnju mladim presadnicama i lisnatom povrću. Ako ne reagirate na vrijeme, mogu u samo jednoj noći uništiti sav vaš trud.
Unatoč svojim destruktivnim tendencijama, puževi igraju važnu ulogu u ekosustavu tako što razgrađuju raspadajuće biljne tvari i osiguravaju izvor hrane za krastače, kornjače, zmije i ptice.
Ako radije držite puževe podalje od određenih biljaka, umjesto da ih potpuno eliminirate, možete upotrijebiti nekoliko od ovih metoda kontrole da ih otjerate bez štete.
1. Riješite se puževa u vrtu ručnim uklanjanjem
Iako nije najbrža metoda, ručno uklanjanje puževa može biti vrlo učinkovito.
Preporučuje se obavljati ovu aktivnost rano ujutro ili kasno navečer kada su puževi najaktivniji.
Koristite rukavice i skupljajte puževe u kantu s vodom i sapunom kako biste ih sigurno uklonili.

2. Postavite zamke za puževe
Umjesto uklanjanja puževa sa svojih biljaka jednog po jednog, postavite jednostavne zamke za puževe po cijelom vrtu. Ovako će te uloviti mnogo ovih uljeza odjednom i olakšati si njihovo uklanjanje.
Jedna od popularnih metoda je korištenje zamki s pivom. Kako se riješiti puževa u vrtu postavljanjem pivske zamke? Puževi su privučeni mirisom piva, upadaju u posudu i utapaju se.
Alternativno, možete koristiti mješavinu vode, šećera i kvasca. Također, postavljanje dasaka ili kartona na tlo može poslužiti kao sklonište za puževe tijekom dana, što olakšava njihovo prikupljanje.
3. Kako se riješiti puževa u vrtu uz pomoć bakrenih barijera
Bakrene trake postavljene oko gredica ili biljaka djeluju kao učinkovita barijera protiv puževa. Kontakt između puževe sluzi i bakra stvara neugodan osjećaj za puževe, što ih odvraća od prelaska preko trake.
Ako imate visoke gredice za povrtnjak ili biljni vrt, bakrena traka nanesena duž rubova ili vrhova okvira može biti učinkovita metoda za odbijanje puževa. Njihova sluz reagira s bakrom i stvara neugodan osjećaj, sličan blagom strujnom udaru. Ako nemate povišene gredice, možete također omotati bakrene prstenove oko pojedinačnih biljaka, postavljajući ih u razinu tla.
Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta
4. Najjednostavniji način kako se riješiti puževa u vrtu? Održavajte ga čistim!
Puževi preferiraju vlažna i sjenovita mjesta. Redovitim uklanjanjem mrtvog lišća, ostataka biljaka i drugih skloništa smanjujete mogućnost njihovog nastanjivanja u vašem vrtu. Posebno obratite pažnju na čišćenje vrta u jesen, kada puževi polažu jaja.
Proljetno čišćenje vrta i okućnice
Puževi vole vlažna, sjenovita mjesta u vrtu i na područja koja su jako malčirana. Također će se skrivati tijekom dnevne vrućine ispod balvana, grana i hrpe opalog lišća.

5. Posadite biljke koje puževi ne vole!
Ovi prijeteći mekušci imaju proždrljiv apetit i mogu napraviti mnogo štete u kratkom vremenu. Rado će sažvakati nježno lišće svih vrsta biljaka, a hranit će se i voćem i povrćem koje sazrijeva.
Malo je vrtnih biljaka na koje se puževi neće obrušiti, ali oni posebno vole bosiljak, grah, kupus, hoste, lisnato povrće, dalije, nevene i jagode.
U dijelovima vrta gdje su puževi i puževi posebno problematični, možete ih pretjerati uzgojem biljaka koje im neće pobuditi apetit. Općenito, klonit će se bilja s izrazito aromatičnim lišćem (kao što su lavanda, ružmarin i kadulja), većine drvenastih biljaka, ukrasnih trava i biljaka s kožastim, čupavim ili bodljikavim lišćem.
Lifestyle
Želite kupiti umjetninu, a ne znate gdje početi? Anita Ruso Brečić donosi rješenje
Za razliku od impulzivne kupnje dekoracije, kupnja umjetnina za životni prostor ipak zahtjeva malo više razmišljanja

Tržište umjetnina u Hrvatskoj je vrlo vibrantno i sve zanimljivije mlađim generacijama. Iako želja postoji, zainteresirani često ne znaju odakle krenuti.
Je li isplativo ulagati u umjetnine?
Povjesničarka umjetnosti Anita Ruso Brečić djeluje kao spona između umjetnika i kupaca, otkriva kako izgleda potraga za savršenom umjetninom.
Kupnja umjetnina je osobna – i treba joj pristupiti promišljeno
Za razliku od impulzivne kupnje dekoracije, kupnja umjetnina za životni prostor traži više promišljanja.
10 ideja za uređenje praznih zidova koje će potpuno transformirati vaš prostor
“To mora biti nešto što će vas ozariti svaki put kad pogledate u njega. Nešto što vas raduje, možda potiče na razmišljanje, nešto vaše,” kaže Anita.
Upravo zato s kupcima prolazi detaljan proces: pokazuje radove različitih umjetnika, istražuje njihove estetske afinitete i otkriva što ih vizualno privlači.
1. Uložite vrijeme i budite otvoreni
Kao i kod svake vrijedne kupnje, ključno je biti spreman uložiti malo vremena i truda. Umjetnost nije brza kupovina – to je proces upoznavanja vlastitog ukusa. Nema potrebe žuriti – cilj je pronaći nešto autentično.

2. Ne pratite trendove – slušajte sebe, kupnja umjetnina osobna je stvar
Najvažnije pravilo: zaboravite što je trenutno u časopisima ili na Instagramu. Prava umjetnina je ona koja vama nešto znači. To ne mora biti poznati umjetnik niti popularan stil – važno je da vas djelo emocionalno dotakne.

3. Poželjno je da se odabrana umjetnina uklopi u interijer
Kupnja umjetnina ne bi trebala biti odvojena od uređenja interijera. Iako većina današnjih prostora ima minimalističku bazu, upravo to omogućuje veći raspon stilova. Od smirenih monokromatskih komada do eklektičnih, šarenih platna – sve je moguće, ako se pametno uklopi.

4. Kombinirajte više djela, ne bojte se “gallery walla”
Trendovi se mijenjaju – više nije nužno imati samo jednog omiljenog umjetnika. Sve češće ljudi žele na zidu kombinaciju različitih izraza i autora, gotovo kao da stvaraju vlastitu malu galeriju. Time zid dobiva dinamiku i osobnost, a interijer priču.

5. Veliko platno u malom prostoru? Da, ali s mjerom
Jedna od najčešćih zabluda je da u mali prostor idu samo male slike. Naprotiv – veliko platno može vizualno otvoriti prostor, dati mu karakter i “udahnuti zrak”. Ključno je samo pažljivo birati motiv, boje i poziciju.

Kupnja umjetnina nije rezervirana za kolekcionare – to je prilika da vlastiti prostor ispunite nečim što vas zaista predstavlja. Umjesto kompromisa s masovnim dekoracijama, posegnite za autentičnim djelima koja traju, pričaju priču i svakodnevno vas inspiriraju.