Blog Sanje Domini
Uređenje interijera u obalnom stilu
Najjednostavnija definicija obalnog stila je prostor nadahnut ljetom, morem i plažom. Atmosfera je ležerna, ugodna i opuštajuća.
Prostor nije poželjno pretrpavati namještajem ili dekorom, već stvoriti osjećaj otvorenosti i prozračnosti. Obilje svjetla je imperativ. Interijer nikada ne smije izgledati mračno i pretrpano, naprotiv, traži se svijetao, otvoren i prozračan prostor u kojem kao da ne postoji granica između interijera i eksterijera. Veliki prozori i staklene stijene su veoma poželjni. Tretmani prozora su također minimalni. Lagane prozračne zavjese propuštaju svjetlost, ali nude i privatnost. Tretmani za prozore od prirodnih vlakana također su odlična opcija.
Općenito govoreći, obalni dizajn interijera uključuje boje koje nisu previše jake i intenzivne, već prilično suptilne i umirujuće. To su u pravilu neutralne boje poput bijele boje, boje pijeska ili kaki boje. Tu se mogu naći i sivi neutralni tonovi, ali i nježni svijetloplavi i zeleni tonovi. Prilikom uređenja interijera i eksterijera koriste se prirodni materijali i elementi s mnogo teksture. Namještaj izrađen od pruća, ratana ili drva isprane bijele boje ili ostavljen u svojoj prirodnoj boji. Sofe presvučene laganim pamučnim i lanenim tkaninama idealan su izbor za ovaj stil. Takve tkanine osim što odišu ležernošću, lagane su i za održavanje.
Odlazak na plažu je taktilno iskustvo koje treba prenijeti i u unutarnji prostor. Višeslojno suprotstavljanje kontrastnih tekstura je odličan način buđenja osjeta. Teksture poput drva grube obrade, materijali od grubljih prirodnih vlakana, a sve suprotstavljeno materijalima nježnije obrade, mekanih na dodir. Na takav način stvara se uzbudljiv i dinamičan izgled prostora u kojem međusobno suprotstavljene teksture naglašavaju jedna drugu. Svakako izbjegavajte koristiti umjetne materijale poput plastike ili sintetike. Cilj obalnog dizajna je da se ljudi osjećaju ugodno, stoga obavezno uvrstite obilje ukrasnih jastuka i pokrivača kako biste prostor učinili ugodnim. Od presudne je važnosti vizualna težina i balans svakog elementa u ovom dizajnu.
Poželjni su podovi lagani za održavanje poput drvenih podnih obloga i keramike. Drvene podne obloge mogu biti lagano nijansirane ili isprane bijele boje. Podnim oblogama mogu se dodati tepisi i to izrađeni od prirodnih vlakana poput morske trave, jute, sisal vlakana i sl. Zidovi se mogu obojiti bijelom bojom ili možete koristiti zidne obloge od bijelog drva. Izbalansiranim postavljanjem dekorativnih predmeta prostoru će te dati dodatni karakter i vjerodostojnost. Školjke u prozirnim vazama, konopci od jute, staklene boce, pletene košare, ključ je da se ne pretjeruje.
Domini Gugl- Interijor Design
Blog
Uređenje interijera u mediteranskom stilu
Paleta boja mediteranskog stila uključuje boje mora i neba, zemljane boje, boju rđe, žutu boju, boju lavande, maslinasto zelenu boju i mijenja se od zemlje do zemlje, od regije do regije.
Mediteranski stil nastao je u zemljama Sredozemlja. Svaka regija ima svoje specifičnosti tako da i stil varira od kulture do kulture. Šareni tekstil karakterističan je u interijerima sjeverne Afrike, a stil postaje smireniji i decentniji u mediteranskim zemljama poput Grče ili Francuske. Paleta boja može uključivati boje mora i neba, zemljane boje, boju rđe, žutu boju, boju lavande, maslinasto zelenu boju i mijenja se od zemlje do zemlje, od regije do regije. Ono što im je svima zajedničko je pronalaženje idealne ravnoteže između prirodnog okruženja i unutarnjeg dizajna. Materijali su prirodni, a teksture bogate, prirodne i izražajne. Namještaj je obično izrađen od drva, ali u nekim zemljama koriste se i detalji od kamena, željeza i stakla.
Drveni namještaj često se obnavlja bojanjem u nijanse bijele, ljubičaste, maslinasto zelene ili žute boje. Jedan od karakterističnih detalja su stare škrinje u kojima se nekada držala posteljina. Te iste škrinje se mogu prenamijeniti u klupu za sjedenje, spremnik za jastuke ili opremu za plažu. Podovi se oblažu drvenim podnim oblogama, keramikom ili kamenom. Po pitanju zidova, odlična je kombinacija prirodnog kamena i hladnih boja zastupljenih u okolišu: boja lavande, plave nijanse ili zeleni tonovi. Stropovi su nerijetko ukrašeni drvenim gredama. Kao i u svakom stilu, tako i u mediteranskom, možete se odlučiti i za neutralnu paletu boju s naglaskom na prirodnim materijalima i njihovoj teksturi.
U mediteranskom stilu zavjese trebaju biti nenametljive i prozračne, a kako ne biste zaklonili pogled na prekrasnu okolinu. Među dekorativnim predmetima često se viđaju prozirne boce, vaze od terakote ili kamena, vrčevi, pletene košare i sl. Mediteransko bilje neizostavni je dio kako eksterijera tako i interijera. Ružmarin, lavanda, maslina u dekorativnim posudama dodatno će oplemeniti svaki prostor.
Domini Gugl-Interijor Design
Blog Sanje Domini
Uređenje interijera u tropskom stilu
Tropski interijeri su veoma raznoliki i prepuni ritma. Da prostor ne bi izgledao kaotično, uspostvite balans u prostoru i uskladite sve elemente u jednu harmoničnu cjelinu.
Prilikom uređenja interijera u tropskom stilu koristimo paletu boja inspiriranu prirodnim tropskim okruženjem. More i nebo pružaju niz plavih tonova, dok pijesak obasjan suncem nudi različite zlatne tonove. Ostale boje potiču iz tropske vegetacije koja je bujno zelene boje s cvjetovima u duginim bojama. Popularne boje u tropskom dekoru su: plava, žuta, bijela, zelena, crvena, narančasta, koraljna, prirodna boja bjelokosti, bež i smeđa boja. Boje u svom intenzitetu mogu biti duboke i jake ili možete koristiti boje smanjenog intenziteta, zagasitije u tonu.
Namještaj je često izrađen od prirodnih materijala poput tikovine, ratana i šiblja. Ovi materijali unose u prostor karakter i zanimljivu teksturu. Sofe u tropskim interijerima nerijetko imaju otvoreni drveni okvir s tapeciranim jastucima. Sofe i kreveti također mogu imati okvir i uzglavlje izrađeno od ratana, šiblja ili morske trave. Kreveti u spavaćim sobama često su okrunjeni mrežastim bijelim komaricama koje daju prostoriji dozu romantike i drame.
Bijeli zidovi daju neutralnu podlogu i dobar vizualni balans živahnoj paleti boja koja ih okružuje. Možete ih ukrasiti botaničkim uzorcima uokvirenim u okvire od bambusa ili drva. Egzotični podovi obično su od tvrdog drva ili bambusa. Tepisi izrađeni od prirodnih materijala poput morske trave, jute ili bambusa savršen su dodatak i stvaraju lijep kontrast na podovima od tamnog drveta. Cvjetni uzorci obično se nalaze i na tkaninama koje se koriste za presvlake i prozorske tretmane.
U prostor svakako unesite biljke tropske vegetacije koje će prostoru dati dozu topline. Stavite ih u ukrasne posude izrađene od bambusa, ratana ili konopa. Ukrasni predmeti karakteristični ovom tropskom stilu su koralji, školjke, kamenje, drvene stature, motivi ananasa.
Tropski interijeri su veoma raznoliki i prepuni ritma. Imajte na umu da raznolikost boja i tekstura odvlači pažnju i budi interes. Izuzetno je bitno da sve elemente dobro izbalansirate, da ne pretjerujete i da su svi elementi u prostoru dobro usklađeni. Na takav način prostor neće izgledati kaotično već skladno i harmonično. Ako niste ljubitelj boja, koristite neutralnu paletu boja poput smeđe ili bež boje. Unesite u prostor materijale bogate i izražajne teksture i zelenilo. Ovaj koncept tropskog uređenja svakako je neutralniji i umirujući, ali unošenjem prirodnih izražajnih tekstura postaje veoma interesantan i izražajnog karaktera.
Izvor fotografija: Pinterest
You must be logged in to post a comment Login