Povežimo se

Bez kategorije

Otvoren ili zatvoren prostor? Može oboje!

Povijest čovječanstva zapravo je potraga za ravnotežom i skladom, bilo materijalnog ili nematerijalnog.

Materijalno se u prvom redu odnosi na oblike, veličine i prostore. Prostor može biti zatvoren ili otvoren, najčešće u međusobnoj uskoj vezi. Godišnja doba kao i klima omogućavaju nam veći boravak u zatvorenom ili otvorenom prostoru. Proljeće i ljeto su godišnja doba koja najviše mame na izlazak na otvoreno, tako da se i unutrašnji prostor podređuje boravku u eksterijeru. Nasuprot tome, jesen i zima su godišnja doba koja više naglašavaju zaštitu i toplinu unutrašnjeg prostora nasuprot nepovoljnijim vremenskim uvjetima. Upravo ove dvije činjenice očituju se u uređenju svakog zatvorenog prostora.

Radi li se o stanu ili kući, uvijek je bitno da interijer bude dobro povezan s vanjskim prostorom. Naravno, što je površina kontakta te dvije cjeline veća, to je jača i veza interijera s prirodom.

Otvoreni prostor Dom2

Kod stanova ta je veza mnogo manja nego kod kuća, no to ovisi o racionalnom i funkcionalnom raspoređivanju elemenata. Sklad unutrašnjeg prostora uvijek ovisi o pojedinačnim elementima – namještaju, obliku i veličini prostorije, orijentaciji, osvjetljenju i sličnom.

Najčešća zabluda jest kako dobar osjećaj prostora direktno ovisi o njegovoj veličini. Poznavatelji unutrašnjeg uređenja će ipak ustvrditi kako mali ambijent ponekad nema mane nasuprot velikog prostora. Prevelik interijer čak ima manu slabijeg povezivanja, jer primjerice velika kuhinja i još veća blagovaonica mogu produljiti put nošenja hrane na takav način da onaj koji poslužuje postane umoran samo od velike udaljenosti.

terasa Dom2

Najvažnije osobine svakog prostora su sklad i funkcionalnost koji se može unaprijediti korisnim detaljima. Upravo te sitnice dolaze do izražaja kada se interijer nalazi u podređenom obliku prema eksterijeru tj. kada unutrašnji prostor zapravo treba poslužiti kao brzi servis. Funkcionalnost kuhinje kao jedne od najvažnijih prostorija svakog stana tada dolazi do punog izražaja. Lagano kuhanje s puno povrća, salata i voća pripremu hrane čine bržom i jednostavnijom, što se direktno odnosi na čuvanje i skladištenje takve hrane.

Otvoreni prostor Dom2

Dobra kuhinja uvijek ima neki kutak za praktičnu smočnicu, na čijem je posebnom mjestu hladnjak. Današnji hladnjaci omogućuju uporabu svih čula: vida, sluha, njuha i opipa. Digitalni zasloni za podešavanje temperature, ledomati, automati za pripravu različitih napitaka samo su neke funkcije koji današnji uređaji omogućuju. Tu su naravno i nezaobilazne ventilacijske pećnice s mnogobrojnim funkcijama. Ono što je nekada bilo vrlo teško ili gotovo nemoguće napraviti u kratko vrijeme, sada postaje brzo i ukusno, što ipak svi vole, zar ne?

Tekst napisao: Ivan Škarica, arhitekt

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice