Bez kategorije
Novi minimalizam
Moderan čovjek više nego ikada koristi prostor podređen potrebama pojedinca, tako da minimalizam dolazi do izražaja na način da se “radni” prostor smanjuje, a više se mjesta ostavlja za odmor i opuštanje.

Ako promatramo iz pozicije uređenja i opremanja interijera, dnevni boravci koji su nekada imali puno namještaja, sada su smanjili svaki element koji nije funkcionalan, tako da su regali za gledanje televizije postali manji i praktičniji, baš po mjeri suvremenog čovjeka. Trosjedi i fotelje također ustupaju mjesto udobnosti, ergonomiji, funkciji ali i izgledu. Velika paleta materijala završnih obloga zaista može zadovoljiti svačiji ukus, radilo se o koži (umjetnoj ili prirodnoj), jednobojnoj tkanini ili onoj s više uzoraka i boja. U svakom manjem stanu upravo je velika funkcionalnost sjedećih garnitura postala zapovijed, jer stan manje kvadrature mora zadovoljiti obavljanje više funkcija u jednom prostoru.
Osim manjih prostora kojima je funkcionalizam na prvom mjestu, veliki prostori moraju imati odličan raspored svih detalja. U današnje vrijeme se najviše koristi minimalistički stil kojeg karakterizira, kao što mu i ime govori, minimalno korištenje elemenata za postizanje maksimalnog učinka. Takvi prostori, s obzirom na svoju veličinu, mogu unutar jedne prostorije imati nekoliko različitih zona uporabe. Veliki prostori dnevnih boravaka na taj su način podijeljeni na dio za uživanje uz toplu vatru iz spektakularnih kamina, na zonu za gledanje televizije i kućnog kina, zonu za blagovaonicu s neizostavnim stolom sa stolcima te kutak za poslijepodnevnu kavu s društvom.

Različito, ali u istom stilu
Iako svi ovi dijelovi čine jedan prostor, različitom visinom u odnosu na pod, orijentacijom i povezanošću s vanjskim prostorom te osvjetljenjem čine nekoliko cjelina kojima je ipak glavna karakteristika velika prozračnost. Takav slobodan protok zraka, svjetla i energije, ne može nikoga ostaviti ravnodušnim.
U takvom interijeru ne treba biti previše komada namještaja, već upravo toliko koliko je potrebno za funkcioniranje svakog od ovih dijelova. Na kraju krajeva, tijekom dana mijenja se i naša želja korištenja prostora – od aktivnijeg do opuštajućeg i odmarajućeg. Upravo su opuštanje i odmor rituali koji se u ljetnom periodu mogu direktno nastaviti na terasi uz omiljeno piće. Terase sa svojim materijalima, osvjetljenjem i zelenilom čine najbolju vezu unutrašnjeg i vanjskog prostora, budući da imaju karakteristike i jednog i drugog prostora. U takav ambijent nije potrebno dodavati puno elemenata namještaja, jer ljepota materijala i prirode upotpunjuju svaki doživljaj.

Stoga, bez obzira na to je li prostor velik ili malen, količina stvari koja se u njemu nalazi nikada ne treba biti prevelika, jer bolje je imati nešto manje namještaja, nego previše. Pretrpanost prostora ne može biti opravdana manjkom prostora koji uz loš raspored i zagušenost tako postaje nepodnošljiv. Nasuprot tome čisti, uredni prostori uređeni s mjerom prave količine namještaja, boja, materijala i osvjetljenja mogu korisnika osvježiti i opustiti – svakodnevno.
Tekst napisao: Ivan Škarica, arhitekt
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login