Bez kategorije
Rasvjeta na skandinavski način
Kratki dani i duga razdoblja mraka te velike količine padalina, neke su od karakteristika nordijskog vremena. Unatoč tome, skandinavski interijeri su prozračni i veseli, a veliku ulogu u njihovom kreiranju ima i rasvjeta. Predstavljamo dizajnersku rasvjetu norveškog brenda rasvjetnih tijela Northern Lighting.

Smješten na samom sjeveru Norveške, proizvođač rasvjetnih tijela Northern Lighting inspiraciju crpi iz nordijske kulture, društva i prirode, a opisuju ga kao razigran, maštovit i mladenački. Od svog osnutka 2005. godine, brend je lansirao desetke jedinstvenih modela koji se uklapaju u različite stilove uređenja.

Iza naziva “Norveška šuma” skriva se stolna i viseća lampa čije sjenilo krasi motiv borova i šumskih životinja. Sjenilo je izrađeno od tankog furnira breze ili bijelog jasena na koji su dezeni laserski urezani. Od ostalih kreacija u rustikalnom stilu valja izdvojiti malenu lampu “Spiff” za koju su dizajneri nadahnuće pronašli u starinskim drvenim igračkama. Lampa je izrađena od vrlo popularnog nordijskog materijala, hrastovine. Drveni dijelovi lampe međusobno su povezani mjedenim spojnicama čime se lampa može okretati u različitim smjerovima, no mjed utječe i na estetiku samog rasvjetnog tijela.

Ambijentalna lampa dizajnerskog dvojca Morten & Jonas, privlači pažnju svojim dizajnom, ali i nazivom – “Ispeci mi tortu” (eng. bake me a cake). Osim neobičnog imena, “Ispeci mi tortu” lampa ima i nesvakidašnjeg proizvođača. U suradnji Northern Lightinga i norveške preodgojne službe, došlo je do ideje kako će lampu izrađivati zatvorenici. Ime lampe inspirirano je uvijek popularnim zapletom iz svijeta animiranog i igranog filma, u kojemu majka svome sinu stavlja turpiju u tortu kako bi mu pomogla u bijegu iz zatvora. Cilj je bio stvoriti proizvodnju visoke kvalitete unutar norveških zatvora, a time i pozitivno utjecati na same zatvorenike.

Zidna LED lampa “Snakkes” objedinjuje nekoliko pametnih ideja: razigrani dizajn čini ju pogodnom za suvremene interijere kojima nedostaje malo hrabrosti i originalnosti. Osim pružanja svjetla, lampa funkcionira i kao svojevrsni “post-it” papir. Na prednjem dijelu lampe crnim markerom je moguće ispisati kratku poruku. Inače, “Snakkes” na norveškom znači “čujemo se poslije”.

“Scheisse” luster stoji na pola puta između umjetnosti i industrijskog dizajna. Svojim dizajnom ova viseća lampa odaje počast tradicionalnim žaruljama koje nam već dugi niz godina daju svjetlost i nesumnjivo su jedan od najznačajnijeg čovjekovog izuma. Dizajner lampe Hans Bleken Rud smatra kako tradicionalne žarulje nažalost nisu energetski učinkovite. To ga je potaknulo da eksperimentira sa svjetlom i sjenom, pozitivnim i negativnim oblicima te stvori lampu koja asocira na rasprsnutu žarulju.

Bistro nordijsko zvjezdano nebo u sumrak, inspiriralo je dizajnericu Anu Moser pri kreiranju lustera “Nova”. Riječ je o lusteru od puhanog stakla, napravljenog od tri sloja stakla: prozirnog, bijelog, prozirnog. Serija lustera sastoji se od tri modela koji nose imena po zvijezdama – Callisto, Miranda i Ophelia.

Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login