Povežimo se

Bez kategorije

Mala kuhinja i blagovaonica – kako ih urediti

Najveći je izazov urediti male stanove. Zato smo tu da vas inspiriramo s praktičnim idejama. Mala kuhinja i blagovaonica – evo ideja kako ih urediti

Kuhinja je dio doma u kojem se najviše radi. Priprema ukusne hrane može biti opuštajuća, ali ne možemo zbog toga reći da ćemo u kuhinji odmarati. Mala kuhinja i blagovaonica posebno su izazovne za urediti. Arhitektica Izabela Galović Ninić dala nam je savjete kako urediti kuhinju.

mala-crno-bijela-kuhinja-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Poželjno je da su viseći elementi kompaktni, što viši. Sudoper bi trebao biti što manjih dimenzija, s jednim koritom da se omogući što šira radna ploha. Jedna od odlika funkcionalnosti, osobito u malim kuhinjama, je postava pećnice na visinu ruku kako bi sve bilo pregledno i jednostavno za rukovanje“, kaže arhitektica.

gornji-element-kuhinje-tapeta-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Gornji elementi kuhinje su uži od donjih što dodatno povećava funkcionalnost ove kuhinje. Crne su boje i gotovo neprimjetni u prostoru. Mala kvadratura ne sprječava estetske detalje u kuhinji. Mali kut nema gornje elemente, već samo nekoliko polica, a u pozadini se ističe zanimljiva tapeta.

ploca-za-kuhanje-mala-kuhinja-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Arhitektica Galović Ninić naglašava da je u malim kuhinjama bitna i praktičnost održavanja. „Ovdje se to postiglo konkretno sa ovom staklenom pločom za kuhanje koja je vrlo jednostavna za održavanje. Poželjan je što veći broj ladica s obzirom da su one funkcionalnije od samih polica kod izvlačenja elemenata, osobito u malim prostorima.“  

A nakon što ste jelo pripremili, treba negdje i uživati u njemu. Kakvi će se blagovaonski stolovi uklopiti u male blagovaonice rekla nam je Johanna Basara Babić iz Lesnine.

Uređenje male blagovaonice

mali-okrugli-stol-na-razvlacenje-mala-kuhinja-i-blagovaonica-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ukoliko imate malu blagovaonicu, treba voditi računa da kod stolova kvadratne ili pravokutne površine treba osigurati minimalno 60 – 70 cm po osobi, plus onih nekoliko centimetara sa strane za uglove. Stoga se za male stolove preporučuju okrugli stolovi koji ne samo što štede prostor, nego tu uvijek možete smjestiti najmanje jednu osobu više“, kaže.

mali-drveni-stol-na-razvlacenje-mala-kuhinja-i-blagovaonica-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ako trebate malo više mjesta, tada će biti praktično da se stol može i razvući. Iako za okrugli stol stane više ljudi, ponekad i pravokutni stol može biti dobar izbor. Naime, njega uvijek možete strpati u kut. A s druge strane prije odabira stola razmislite o svojim životnim navikama.

stol-za-malu-blagovaonicu-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Ako blagovaonicu koristi dvoje do četvero ukućana, tada će jedan stol manjih dimenzija biti sasvim dovoljan. Pri tome, morate voditi računa i o korištenim materijalima i bojama. Preporučuje se korištenje stakla, pleksiglasa, prozirnih materijala i svijetlih tonova“, kaže Basara Babić.

stol-za-blagovaonicu-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

I mali i veliki blagovaonski stolovi dostupni su u ovo vrijeme u Lesninom webshopu, a dostavljači naručeno dostavljaju beskontaktno.

Ključan savjet od čega se ne smije odustati kod uređenja malih kuhinja i blagovaonica daje nam arhitektica.

odnos-stednjaka-i-sudopera-lesnina-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U tim malim kuhinjama se sve može žrtvovati ali tu je apsolutno najvažniji odnos između sudopera i štednjaka. Zato što je ipak glavnina radnog procesa u tom dijelu i sve ostalo može trpjeti, ali taj dio zaista treba voditi računa da bude dovoljno velik i komotan, da unatoč maloj dimenziji radni proces bude kvalitetan i ugodan“, kaže Izabela Galović Ninić.

Jer kao što smo rekli na početku, kuhinja je ipak dio doma gdje se najveći postotak vremena radi.

Stručne savjete za uređenje male kuhinje i blagovaonice donosimo vam u suradnji s Lesninom.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!

Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

karirani-uzorak-domnakvadrat

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.

Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.

Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.

Kako ga unijeti u interijer?

Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.

Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.

Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…

Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave

Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

kamin-na-bioetanol-viseći-domnakvadrat

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

kamin-na-bioetanol-starinski-domnakvadrat

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.

Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

kamin-na-bioetanol-zidni-domnakvadrat

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

kamin-na-bioetanol-samostojeći-domnakvadrat

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice