Bez kategorije
Kako grijanje na drva može biti još isplativije?
Više od 30% kućanstva u Hrvatskoj grije se na drva i biomasu. Koje su prednosti takvom načina grijanja i kako ga učiniti energetski još učinkovitijim, saznajte u nastavku.

Sve više cijene plina i loživog ulja, mnoge će ponukati da razmotre alternativne načine grijanja i da se okrenu ogrjevu dostupnom na svakom koraku – drvu. Drvo je obnovljiv izvor energije koji zahtjeva promišljeno gospodarenje, sadnju i uzgoj šuma.
Pod biomasom smatramo biorazgradive ostatke, otpad i dijelove proizvoda iz poljoprivede i srodnih industrija, drvni i industrijski otpad. Za grijanje poslovnih i stambenih prostora u pravilu se koristi ogrjevno drvo i ostaci drveta poput kore drveta, piljevine i briketa.
Korištenje biomase u energetske svrhe smanjuje se emisija štetnih tvari i plinova. Sadrži veoma malo ili uopće ne sadrži štetnih tvari poput sumpora koje nalazimo u fosilnim gorivima. U kontekstu grijanja i proizvoda dostupnih za grijanje, pod terminom “biomasa” podrazumijevamo pelete – malene štapiće visoke kalorijske vrijednosti nastale od piljevine i struge drveta.

Valja istaknuti kako je drvo ogrjev koji sadrži mnogo plinova. U ložištu zapravo gore plinovi, a ne kruta tvar. Ložišta sa šamotnim dnom i zidovima gdje drvo leži na čvrstoj podlozi, pokazala su se kao najbolje rješenje za loženje drvima.
Kako ne bi došlo do propuštanja dimnih plinova u interijer, pozovite štručnjaka koji će provjeriti spojeve peći s dimnjakom. Peć mora biti pravilno instalirana te svojim kapacitetom mora odgovarati veličini prostorije.
Drvo držite na suhom mjestu. Vlažne cjepanice teže će izgarati. Također, cjepanice ne bi smjele biti veće od 10-15 centimetara u promjeru. Ložište se ne smije pretrpavati, jer će time smanjiti učinkovitost kamina.

Zamjenom kotla na lož ulje kotlom na biomasu mogu se postići značajne uštede. Cijena drva tj. biomase u prosjeku je 2,2 puta manja od cijene lož ulja.
Nova peć na pelete tako će godišnje uštedjeti 12 tisuća kuna u Zagrebu odnosno 7500 kn u Splitu u odnosu na kotao na lož ulje star 20 godina. Početna investicija od 30 tisuća kuna isplatit će se nakon 2,5 godine u Zagrebu (4 godine u Splitu). U životnom vijeku peći uštedjet će se 180 tisuća kuna (Zagreb) ili 112 tisuća kn (Split).
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Starine iz davnina u domu za onaj dobar osjećaj
Njima možete obogatiti svoj dom i učiniti ga toplijim.

Na svom tavanu ili u bakinoj drvenoj kući mnogi od nas naišli su na neki stari, zaboravljeni predmet, koji nas je podsjetio na naše pretke i njihov životni stil.
Starine iz davnina suvremeni dom ili tek jedan njegov kutak mogu pretvoriti u mali etnografski muzej. A onoga tko ih je izložio, predstaviti kao toplu osobu, koja poštuje povijest i tradiciju svojih predaka.
Interijer tako možete obogatiti starim lampašima, slikama s patinom vremena, kožnim opancima, vunenim torbama i tepisima. Sve to pridonijet će stvaranju posebnog ugođaja. Stari mlinac za kavu, mužar i posudice za začine, estetski će obogatiti vašu suvremenu kuhinju.
Cvijeće u hodniku ili u dnevnom boravku zasadite u stare glinene posude, a na staru rustikalnu policu posložite pribor za kavu, pribor za jelo ili tanjure iz kredenca vaše bake. Komoda u dnevnom boravku pravo je mjesto za staru peglu na ugljen, petrolejski fenjer ili barokni svijećnjak.
Starinski luster vašem će dnevnom boravku ili blagovaonici dati poseban šarm. Kao i drvena klupa ili stolić u hodniku, koji će poslužiti prilikom obuvanja cipela. U kutu sobe smjestite stari tkalački stan, kolovrat i preslicu ili možda klavir, što će vašem domu dati dozu glamura.

Uz ovakve starine iz davnina, vaš će dom evocirati neka stara, ali ne i zaboravljena vremena i pozvati na opuštanje u ugodnom ambijentu koji zrači toplinom.
You must be logged in to post a comment Login