Bez kategorije
Energetski efikasni prozori
Niskoenergetska i pasivna gradnja budućnost su suvremene arhitekture

Što je energetska efikasnost?
Energetska efikasnost je suma isplaniranih i provedenih mjera čiji je cilj korištenje minimalno moguće količine energije tako da razina udobnosti i stopa proizvodnje ostanu sačuvane. Jednostavnije rečeno energetska efikasnost znači upotrijebiti manju količinu energije(energenta) za obavljanje istog posla, odnosno funkcije (grijanje ili hlađenje prostora, rasvjeta, proizvodnja raznih proizvoda…).
Energetska efikasnost u zgradarstvu utječe na smanjenje potrošnje svih oblika energije, ugodniji i kvalitetniji boravak u zgradi, uz duži životni vijek zgrade, te pridonosi zaštiti okoliša i smanjenju emisija štetnih plinova u okoliš.
Cijene energije i energenata će, zbog globalnih i lokalnih razloga, u idućem razdoblju i dalje rasti – što će utjecati na porast troškova života i stanovanja.

Za krajnjeg korisnika, naravno, najveća korist energetski efikasne gradnje je u smanjenju mjesečnih računa za grijanje, hlađenje i električnu energiju.
Direktiva EU 2002/91/EC o energetskim karakteristikama zgrada jasno obvezuje na štednju energije u zgradama EU, kao i državama kandidatima.

U skladu s Direktivom, sve zgrade koje se grade, prodaju ili iznajmljuju bit će certificirane i takvi energetski certifikati s podacima o godišnjoj potrošnji za grijanje zgrade bit će izloženi ili dani na uvid svim zainteresiranim strankama.
Uvođenjem energetskih iskaznica za zgrade kao i certificiranjem zgrada, energetski efikasne, dobro izolirane zgrade s niskom potrošnjom energije znatno će dobiti na vrijednosti na tržištu nekretnina, dok će zgradama s velikom potrošnjom energije vrijednost pasti.
Investicija zamjene starih prozora s novima čini se skupim izdatkom, no činjenica je da se uloženi novac vrati tijekom nekoliko godina u vidu manjih mjesečnih računa za energiju itekako je opravdana i isplativa.
Primjer uštede energije odnosno potrošnje goriva(lož ulja) po m2 površine kod različitih tipova prozora:

Gubici energije na objektima vezani su najvećim dijelom za područje prozora.
– gubici topline kroz prozore i vanjske zidove čine preko 70 % ukupnih toplinskih gubitaka zgrade!
– novi moderni prozori sa odgovarajućim staklom imaju 2-3 puta manje toplinske gubitke od starih prozora
– energijom koja se potroši za zagrijavanje 1 prosječne kuće(sagrađene pred 10-ak ili više godina) možemo zagrijati 3-4 niskoenergetske kuće ili 8-10 pasivnih kuća
– staklo zauzima najveću površinu otvora oko 70% te zbog toga ima veliku ulogu u ostvarenju toplinske zaštite cijelog prozora. To znači da se tu stvaraju najveći energetski gubici. Ostvarenje toplinske zaštite stakla opisuje se koeficijentom prolaza topline Ug. Što je ta vrijednost manja, to su izolacijska svojstva stakla bolja.
Primjer temperaturne razlike na površini unutarnjeg i vanjskog dijela stakla kod različitih tipova stakla:

Osnovni parametri koje bi moderan/suvremen prozor trebao ispunjavati po pitanju toplinske izolacije:
– toplinska izolacija ukupnog prozora: Uw < 1,4 W/m2K
– za niskoenergetske i pasivne kuće taj se koeficijent kreće između 0,50 – 1,10 W/m2K
– takav rezultat ostvariv je sa ABS PROTECT TERMO+ sistemom
ABS Protect Termo+, Uw=0,74 W/m2K sa staklom Ug=0,5
– koeficijent prolaska topline “U” je količina topline koju građevni element gubi u 1 sekundi po m2 površine kod razlike temperature od 1K, izraženo u W/m2K.
– označava se oznakom “Uw” (window) – ukupni koeficijent prolaza topline cijelog prozora
Uw = fpf x Uf + fpg x Ug [W/(m2K)] (suma parcijalnih koeficijenata topline profila i stakla)
– što je ta vrijednost manja, to su gubici energije kroz prozor niži, odnosno toplinska izolacija prozora je bolja
– na starim zgradama koeficijent Uw prozora kreće se od 3,00 do 3,50 W/m2K i više (gubici topline kroz takav prozor iznose prosječno 240-280 kWh/m2 godišnje)
– europska zakonska regulativa propisuje sve niže i niže vrijednosti, i one se danas kreću u rasponu 1,00-1,80 W/m2K


Ostali zahtjevi koje prozor mora ispunjavati su ispitivanja na:
- Sigurnost odnosno stupanj protuprovalnosti
- Toplinsku izolaciju
- Zaštitu od buke – zvučna izolacija
- Zrakopropusnost
- Vodotijesnost
- Garancija
Za ove tehničke karkteristike proizvođač prozora mora imati certifikate koji su između ostalog nužni i za uporabnu dozvolu i ostalu dokumentaciju samog objekta. Od 16.prosinca 2002. postoji i pravilnik o energetskom certificiranju zgrada. Energetski certifikat mora imati svaka nova, te postojeća zgrada koja se prodaje iznajmljuje ili daje na leasing.

SUBVENCIJE ZA IZMJENU PROZORA I ENERGETSKI EFIKASNU GRADNJU:
Većina država EU potiču EE gradnju povoljnijim kreditiranjem ili oslobođenjem kupnje građevinskog materijala od poreznih davanja. Najčešći je model poticanja financijskim subvencijama lokalnih ili državnih institucija koje dosežu i do 40% vrijednosti investicije. Zo očekivati je da će se takve i slične mjere vrlo brzo početi primjenjivati i kod nas.
Zaključak: Koje su koristi od zamjene starih prozora novim energetski efikasnim prozorima?
- smanjuju se energetski gubitci, te se tako uloženi novac vrati tijekom nekoliko godina u vidu manjih mjesečnih računa za grijanje i hlađenje
- povećava se udobnost stanovanja (nema propuha, buke i vlage)
- povećava se vrijednost nekretnine
- smanjuje se prolaz štetnih sunčevih UV zračenja kroz stakla
- smanjuje se ispuštanje stakleničkih plinova u atmosferu
- duži vijek trajanja objekta
Izvor: abs.hr
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
Bez kategorije
Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu
Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.
Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.
Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.
A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.
Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.
A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.
You must be logged in to post a comment Login