Povežimo se

Interijeri

Želite promjenu u svom domu? Boje su uvijek dobro rješenje!

Ako svome domu želite dati novi svjež izgled, možete to učiniti promjenom boje zidova. Pri tome je dobro znati da to nikako ne bi smio biti površno odrađen posao niti mu tako treba pristupiti. Donosimo vam savjete za unošenje boja u interijer bojenjem zidova.

Prvi korak je dobra priprema, a ona uključuje predviđanje potrebnog pribora i vremena. Kako bi bojenje zidova bilo što lakše i brže, najprije treba iznijeti sve stvari i namještaj iz prostorije. Ako vam to iziskuje previše vremena, bit će dovoljno odmaknuti sve od zidova i grupirati na jednom mjestu, po mogućnosti u središtu prostorije. Tako će vam uza zidove ostati dovoljno prostora za kretanje i rad. Namještaj je potrebno prekriti najlonskom folijom, koju poput ostalog nužnog pribora možete kupiti u specijaliziranim prodavaonicama boja i lakova. Kako bi se poštedjeli naknadnog dugotrajnog čišćenja površina dobro je zaštititi i pod te podne lajsne, unutarnju stolariju, utičnice i prekidače, kao i radijatore i cijevi.

Oprema i priprema prostora

Za bojenje zidova, osim dovoljne količine boje po izboru, bit će vam potrebni i valjci, kistovi, posuda i mrežica za ocjeđivanje suvišne boje s valjka. Kako bi lakše dosegnuli i najudaljenije dijelove stropa, uz štap ili teleskopski nastavak za valjak, dobro će vam doći i zidarske ljestve.

Zaštitnom trakom oblijepite rubove stropa ako zidove namjeravate obojiti nekom drugom bojom. Tako ćete spriječiti prskanje boje, kao i mogućnost da valjkom dotaknete već obojeni strop i na njemu napravite mrlje. Kako bi sebe zaštitili, obucite radnu kutu ili jednokratno radno odijelo, papirnatu ili staru kapu, a na ruke stavite latofleks rukavice.

Priprema zida za bojenje

Rupe od čavlića, oštećenja i pukotine na zidovima, trusnu boju ili žbuku odstranite žičanom četkom. Očišćene površine i neravnine uputno je poprskati vodom kako bi lakše prihvatile masu za zaravnavanje. Pomoću zidarske lopatice, ravnalice ili za to namijenjenih limova, glet masom ili gipsom popunite rupe, pukotine i neravnine. Kada se masa osuši, zakrpe poravnajte brusnim papirom oznake grubosti 120-180, tako da površina bude dovoljno glatka i ravna.

Zid prije bojenja svakako mora biti ravan, čist i suh. U protivnom će u kuhinji ili kupaonici biti vidljive stare mrlje od masnoće, vlage ili drugih nečistoća. Njih je prije bojenja potrebno sanirati. Ako se zbog lošeg provjetravanja u prostoriji kondenzira para, zidove obojite bojom koja sprječava kondenzaciju ili ih obložite nekom zidnom oblogom. Površine koje su izložene vlazi ili su na njima bile prisutne plijesni i gljivice prije bojenja treba premazati fungicidnim sredstvom koje će spriječiti njihovo daljnje nastajanje.

Da bolje prihvate boju, posebice ako već postoji nekoliko prethodnih slojeva, zidove bi prije bojenja trebalo poprskati, odnosno na njih valjkom nanijeti tekuće sredstvo za impregnaciju te ostaviti da se osuše. Prije nego li krenete u kupnju boje izmjerite površinu zidova i stropa, kako bi vam prodavač mogao preporučiti dostatnu količinu boje. Zidove možete obojiti jeftinijim disperzijskim bojama na bazi vode, ili onim skupljim, na akrilnoj bazi koje se mogu prati, neovisno o tome jeste li izabrali sjajnu ili mat boju. Osim gotovih nijansi boja, u specijaliziranim i bolje opremljenim prodavaonicama boja i lakova možete odabrati željenu nijansu koju će za vas kompjuterski zamiješati na licu mjesta. Vodite računa o odabiru boja koje će se dobro uklopiti u vaš interijer.

Tehnika bojenja zidova

Ako najprije obojite zidove, vaš bi trud mogao biti uzaludan zbog prskanja i curenja boje po njima prilikom bojenja stropa. Zbog toga je najbolje da započnete sa stropom. Za to je dobro imati krzneni valjak i pripremiti nešto gušću boju. Drugi premaz treba nanijeti okomito na prethodni, kako bi bojom što bolje prekrili cijelu površinu.

Plosnatim kistom i malim valjkom najprije obojite rubove uz strop, kutove i dijelove oko dovratnika, utičnica, cijevi i žica te podne lajsne. Kasnije, kad ćete velikim valjkom obojiti ostatak zidne površine, nećete prilaziti spojevima, pa ćete izbjeći mogućnost da neželjeno obojite susjedne površine.

Budete li se pridržavali ovih pravila, bojenje zidova može biti zabavna aktivnost za cijelu obitelj! Posebice zato što ćete moći uživati u plodovima svoga zajedničkog rada i izgledu doma kakvog ste si željeli.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Kreirajte prostor iz snova za vaše dijete

Ako ste odlučili malo se potruditi pri odabiru namještaja i uređenju sobe vašeg tinejdžera, donosimo važne savjete koji će vam pomoći da stvorite ugodan prostor za boravak.

Fleksibilan prostor za izlaganje

Ako želite zaštititi zidove prostorije od čestog postavljanja i skidanja postera i slika, razmislite o izradi ploče na zidu, ili panela s magnetima kako bi mogli na njih stavljati što im srce poželi i bez straha mijenjati svoje želje.

Prostor za učenje

U tim godinama su mladi izuzetno okupirani učenjem, pa je potrebno omogućiti da svoje obaveze u miru mogu ispunjavati u svojoj sobi. Potreban im je tihi kutak za učenje. Može to biti radni stol koji se nalazi uza zid, ili samo drvena ravna polica na kojoj ima mjesta i za lampu i za knjige. Omogućite im prostor za pohranu kako se olovke i bilježnice ne bi ostavljale posvuda.

Ugodna rasvjeta

Odabir rasvjete je važna stavka svake prostorije, a posebno sobe za vašeg školarca, koja bi trebala pratiti različita raspoloženja tijekom dana.

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Jako svjetlo je potrebno u prostoru za učenje i uz uzglavlje radi čitanja. Ali ga je potrebno kombinirati s blagom rasvjetom kako bi se stvorio i ugodan prostor za odmor i opuštanje.

Zaštita od sunca

San je važan u svakoj dobi, a posebno kod adolescenata, pa je potrebno zaštititi prozore od jakog svjetla.

“Dobro je pred spavanje bilo koji prostor u kojem boravimo opremiti čim mekšim i slabijim  osvjetljenjem, tako da zapravo naš mozak prepoznaje da mrak signalizira  vrijeme za odlazak na spavanje”, pojasnila je Ines Begčević, magistra psihologije.

Prostor za pohranu

Kada su djeca mlađa, prostor za pohranu je esencijalni dio sobe, ali kako rastu, potreba za istim postaje još veća; tu je više knjiga, više cipela i predmeta za razbibrigu.
Kako bi većina predmeta ostala skrivena od pogleda, uložite u prostore za pohranu koja se mogu zatvoriti.

Ideje za proljetno uređenje doma – unesite prirodu u interijer

Puno prostora za odjeću

Kroz odijevanje se tinejđeri izražavaju, pa je važno da imaju prostor u kojem će držati svu svoju odjeću i diviti joj se. Osim ormara, pomoći će i police i vješalice kako bi svoju omiljenu odjeću mogli pokazati svakome tko im u sobu uđe.

Mjesto za druženje

Ako ih posjete prijatelji, sigurno neće sjediti s roditeljima u dnevnoj sobi, pa je potrebno omogućiti im mjesto za privatnost i druženje. Udoban tepih i puno jastuka na podu mogu služiti kao mjesto za sjedenje, ako nema mjesta za još jednu fotelju ili stolice.

Nastavite čitati

Uređenje i opremanje

Sve prednosti Shinnoki kolekcije

U svijetu uređenja interijera konstantna je potraga za inovacijama koje uz estetsku privlačnost nude i funkcionalnost koja postaje sve važnija. U toj potrazi jedan se materijal ističe kao revolucionaran – Shinnoki, a radi se o kolekciji visokokvalitetnih furniranih ploča koja se uvelike razlikuje od iverala. 

Sve prednosti iverala

Razlika između iverala i Shinnokija

Dean Mihoković, voditelj nabave pločastih materijala u J. u A. Frischeis objasnio je razliku između iverala i Shinnokija.

Razlika je u tome što je površina Shinnokija u biti prirodni furnir. Ne folija, ne akrili, nekakve umjetne, umjetne površine, čisti, prirodni furnir drveta koji se dobiva, naravno, rezanjem. Kod Shinnokija je specifičnost ta da je furnir na pločama spojen takozvanom tehnikom mix match-a, listovi furnira se okreću jedan kontra drugoga, razlog tome je da se kod nekakvih projekata dobije efekt ujednačenosti kompletnog prostora, a kod furniranih ploča gdje postoje nekakvi drugi načini spajanja furnira, dolazi do razlike u strukturi, u izgledu drveta, jer naravno, svako drvo je drugačije, dok se kod ovog načina spajanja ipak dobije nekakva vizualno se dobije efekt da su sve ploče recimo otprilike jednake. 

Prvi u Hrvatskoj

BEN namještaj prva je tvrtka u Hrvatskoj izrađuje namještaj od Shinnoki materijala. 

Ben namještaj je firma koju smo pokrenuli brat i ja 2012. godine i krenuli smo polako i lagano i onda smo ovaj, otvorili prvi salon, mali salon u Splitu i cilj nam je bio od jednog malog proizvođača koji je proizvodio ormar, kuhinju i to po potrebama kupaca prepoznali smo ustvari da je, po potrebama kupaca prepoznali smo ustvari da je ljudima ključno da dobiju sve na jednom mjestu, rekao je Miljenko Buljubašić iz BEN namještaja. 

Za BEN namještaj, Shinnoki je bio ljubav na prvi pogled. 

Počeli smo raditi sa Shinnokijem čim je bio dostupan u Hrvatskoj. To je nazad godinu dana, opremili smo dvije vile kompletno sa Shinnokijem i koristimo ga jako puno, na svim našim projektima. Privukao nas je njegov izgled, dizajn, privukla nas je njegova mogućnost korištenja u dizajnu, izvedbi namještaja gdje imamo široku mogućnost korištenja od idejnih rješenja gdje imate pokrivene i panele i za kuhinje i letvice, podove, akustične panele, laminate koji daju mogućnost da radimo modularni namještaj, dodao je Buljubašić. 

Koju boju kuhinjske radne površine odabrati i kako kombinirati s ostalim namještajem?

Karakteristike Shinnokija

Kroz pažljiv proces proizvodnje svaki furnir zadržava prirodnu ljepotu i teksturu drveta, što dizajnerima omogućuje bezbrižno kreiranje toplih interijera prirodnog šarma.  

Od samog osmišljanja već imamo veliko olakšanje da ne moramo razmišljati hoćemo li moći izvesti ili nećemo i od kojeg materijala, Shinnoki stvarno nudi sve. Velika prednost Shinnokija je što je postojan i što se ne može dogodit diskoloracija, što je veliki problem svih stolara i ljudi koji se bave namještajem, objasnio je. 

Jedna od prednosti korištenja ovog materijala je brzina izrade. 

Sa Shinnokijem radite kao i sa iveralom. Ploča je gotova, lakirana, postoji furnir trake koje su također lakirane u istom dekoru kao i ploče, a radite od trenutka izmjere do trenutka montaže u dva, tri dana. Kod klasičnih furniranih ploča, taj je proces nešto duži; kad kupite furniranu ploču, nju morate iskrojit i pobrusit, polakirat, tu postoji nekakav proces, a da ne govorimo kad idete od nule, kad idete od kupovine sirovog furnira, spajanja, prešanja,  taj proces se samo još produljuje. Kod Shinnokija je taj proces od izmjere do montaže zbilja minimalan, dodao je Mihoković. 

Shinnoki dolazi u 18 dezena i četiri vrste drva, a može se modelirati u različite oblike čime primjenu nalazi u gotovo svim segmentima uređenja interijera i olakšava postizanje komplementarnosti u dizajnu. 

Astrata

Uz Shinnoki se veže još jedna kolekcija, zove se Astrata, to je kolekcija koja obuhvaća zidne obloge, u to ulaze akustične zidne obloge, zidne letvice. Poveznica je u tome što se proizvodi iz kolekcija Astrata mogu dobiti u istim dekorima, odnosno dezenima kao kolekcija Shinnoki. Također u Shinnoki kolekciji se može dobiti i HP laminat, odnosno laminat na koji je nalijepljen furnir u istom dekoru tako da možete kod nekakvog planiranja prostora i više segmenata prostora možete računati da možete napraviti u istom dekoru. Od vrata, namještaja, zidnih obloga, akustičnih zidnih obloga, pregrada u obliku stupčića i slično, sve se može napraviti u istom dekoru, objasnio je Mihoković za Dom na kvadrat. 

Jednostavno održavanje i visoka funkcionalnost ovog materijala svaki će dizajn podići na novu razinu. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice