Povežimo se

Energetska učinkovitost

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Održiva gradnja nije trend već nužnost, kao odgovor na izazove koje donosi brzi rast gradova i povećana potrošnja resursa

Održivi način života postaje sve važniji dok se trudimo smanjiti svoj utjecaj na okoliš i sačuvati prirodne resurse za buduće generacije. Učiniti svoj dom održivijim izvrstan je početak, a postoji mnogo jednostavnih i učinkovitih načina za to.

Održivi dom – prednosti

Od smanjenja potrošnje energije do korištenja održivih proizvoda i uzgoja vlastite hrane, postoje brojne mogućnosti za ekološki prihvatljiviji život kod kuće.

“Kvalitetna insolacija, kvalitetna zaštita od sunca, pasivno grijanje, dakle, sve su to elementi koji se međusobno isprepliću i povezuju, mi možemo strašno uštedjeti ili čak i potpuno eliminirati troškove grijanja, hlađenja, odnosno korištenja samog objekta na način da koristimo pasivne principe grijanja, pasivne principe hlađenja”  Za Dom na kvadrat rekla je izv. prof. dr. sc. Alenka Delić, dipl. ing. arh.

Kvaliteta stanovanja je drugačija. Vama su računi za grijanje, hlađenje puno manji. Vi sa održivom gradnjom možete i potpuno eliminirati troškove, ali to znači da vam je onda i neko početno ulaganje veće. Postoje mogućnost certificiranja, dakle, to su stvarno vrlo specifični metrički izraženi parametri i svaka kuća koja ima takav certifikat, svaka gradnja ima i veću vrijednost koja potencijalno na tržištu onda i vrijedi toliko.” zaključuje Alenka.

Održivi domovi često koriste materijale i građevinske tehnike koje poboljšavaju kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, poput netoksičnih boja i premaza te ventilacijskih sustava. To može stvoriti zdravije okruženje za život i potencijalno smanjiti respiratorne probleme za stanovnike.

Koje su različite vrste održivih domova?

Postoji mnogo vrsta održivih domova, od jednostavnih renovacija do značajnih redizajna. Neke od vrsta održivih kuća uključuju:

  • Energetski učinkoviti domovi: Ovi domovi dizajnirani su da troše manje energije i smanje račune za energiju. Obično uključuju energetski učinkovite uređaje, izolaciju i prozore te često koriste obnovljive izvore energije poput solarnih panela.
  • Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete
  • Domovi s pasivnim solarnim dizajnom: Dizajnirani su za korištenje sunčeve energije za grijanje i osvjetljavanje prostora. Takvi domovi često imaju velike prozore okrenute prema jugu i materijale s visokim toplinskim kapacitetom kako bi regulirali temperaturu i smanjili potrebu za mehaničkim sustavima grijanja i hlađenja.
  • Net-zero domovi: Ovi domovi proizvode jednako energije koliko i troše, obično putem obnovljivih izvora energije poput solarnih panela. Dizajnirani su za maksimalnu energetsku učinkovitost i obuhvaćaju energetski učinkovite uređaje i druge održive značajke.
  • Off-grid domovi: Ovi domovi nisu povezani na električnu mrežu i oslanjaju se na obnovljive izvore energije poput solarnih panela ili vjetroturbina za proizvodnju električne energije. Često su smješteni u udaljenim područjima gdje pristup električnoj mreži nije moguć.
  • Tiny homes (male kuće): Male kuće su prenosivi domovi dizajnirani za energetsku učinkovitost i minimalan utjecaj na okoliš. Obično koriste kompaktne uređaje i održive materijale te mogu biti napajane obnovljivim izvorima energije.

Sveukupno, vlasnici mogu razmotriti različite vrste održivih domova, ovisno o svojim potrebama i ciljevima.



Arhitektonski nacrti i 3D modeli

Kampus Borongaj – plan sustavnog gospodarenja energijom u okviru projekta

Krajnji je cilj projekta smanjiti potrošnju svih oblika energije i sukladno tome reducirati emisiju CO2 uz nepromjenjenu toplinsku, svjetlosnu i drugu udobnost korisnika energije.

Ovaj projekt ima za cilj uspostaviti sustavno gospodarenje energijom, što podrazumijeva skup planiranih mjera usmjerenih na optimizaciju potrošnje energije u različitim aspektima – od grijanja i hlađenja prostora do rasvjete i tehnoloških sustava. Fokus je na korištenju minimalne količine energije potrebne za zadovoljenje svih potreba, uz maksimalno iskorištavanje obnovljivih izvora i primjenu energetski učinkovitih tehnologija.

Campus Borongaj Dom2

Ključne faze implementacije mjera energetske učinkovitosti

U ovoj fazi projektiranja predviđene su mjere koje će se realizirati postupno, a usmjerene su na uspostavu informacijskog sustava za gospodarenje energijom i vodom. Sustav će omogućiti praćenje ključnih podataka o svakom objektu, uključujući:

  • Sustavi klimatizacije, grijanja, hlađenja i ventilacije
  • Glavni potrošači energije
  • Vrste dostupnih energenata
  • Planirana potrošnja energije i troškovi za energente

Konačan odabir energenata bit će temeljen na studijama učinkovitosti i društvenim smjernicama za provedbu mjera energetske učinkovitosti.

Naselje Borongaj Dom2

Održiva gradnja: Ključne mjere za energetsku učinkovitost

Planirana izgradnja naselja temeljit će se na principima održive gradnje, koristeći najnovija tehnološka dostignuća i ekološki prihvatljive materijale. Slijede ključne mjere koje će se primijeniti:

  1. Pravilna orijentacija i oblik građevine – optimizacija solarnih doprinosa za grijanje i osvjetljenje.
  2. Visoka razina toplinske zaštite – korištenje izolacijskih materijala koji minimiziraju gubitke energije.
  3. Energetski učinkoviti materijali i elementi – izbor građevinskih materijala koji su ekološki prihvatljivi i dugotrajni.
  4. Pasivni solarni sustavi – dizajniranje zgrada s pasivnim solarnim elementima za maksimalno iskorištavanje sunčeve energije.
  5. Niskoenergetsko ostakljenje – upotreba staklenih površina s niskim koeficijentom prolaska topline radi smanjenja toplinskih gubitaka.
  6. Učinkoviti sustavi rasvjete – primjena izvora svjetla visoke učinkovitosti (cca 100 lm/W) uz regulaciju ovisno o dnevnom svjetlu.
  7. Korištenje prirodnog svjetla – primjena svjetiljki koje preusmjeravaju vanjsku svjetlost u unutrašnje prostore bez električne energije.
  8. Vanjska rasvjeta napajana solarnom energijom – integracija fotonaponskih sustava za vanjsku rasvjetu.
  9. Održivi sustavi grijanja, hlađenja i ventilacije – korištenje obnovljivih izvora kao što su sunce, geotermalni izvori i biomasa (nakon detaljne analize dostupnosti i troškova).
  10. Aktivni solarni sustavi – postavljanje fotonaponskih sustava i korištenje OIE (obnovljivih izvora energije) u kombinaciji s kogeneracijom za proizvodnju topline i električne energije.

Stručni tim i suradnja

Projekt je razvijen u suradnji s renomiranim stručnjacima iz različitih područja:

  • Urbanizam: Aleksandar Bašić, arhitekt i specijalist za urbanizam.
  • Cestovni promet: Bojan Linardić, arhitekt i specijalist za prometne studije.
  • Arhitektura: Erick Velasco Farrera, arhitekt specijaliziran za arhitekturu.
  • Energetika: Janko Artuković, inženjer elektrotehnike i specijalist za energetiku.

Projekt je realiziran u suradnji s tvrtkom Arhidiz d.o.o., čime je osigurana potpuna integracija arhitektonskih, urbanističkih i energetskih rješenja.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice