Uređenje interijera
Održivi dizajn važan je za opstanak
Iako održivo i zeleno postaju imperativ, a održivi dizajn smjer kojemu se okreće u uređenju interijera, o njemu još uvijek malo znamo.
Održivi dizajn pristup je dizajnu proizvoda, okoliša i društva koji za cilj ima minimiziranje negativnih utjecaja na sam okoliš, društvo i ekonomiju, a da pritom pokazuje svoju dugoročnost. Stremi ka stvaranju proizvoda ili rješenja koja zadovoljavaju potrebe današnjih, a istovremeno ne ugrožavaju potrebe budućih generacija i ne iscrpljuju prirodne resurse.
Razmišljanje unaprijed
Kada govorimo o održivom dizajnu u interijerima, prvenstveno se misli na materijale, ali priča počinje puno prije. Trebalo bi više pozornosti obratiti na projektiranje samih prostora, ako je to moguće, naglašava Marija Žutinić Tizaj iz arhitektonskog ureda 4uHa.

Na konkretnom primjeru to bi značilo razmisliti unaprijed o poziciji i veličini prozora jer su oni usko vezani uz količinu topline, prozračnosti i svjetlosti u domu. Nakon toga slijedi odabir ekološi prihvatljivih materijala.
Poput prirodnog kamena, drva, bambusa koji je odlična zamjena za drvo jer brzo raste i koristi se u više sfera i proizvodnje i dizajna, zatim energetska učinkovitost, obnovljivi resursi energije itd., napominje Žutinić Tizaj.
Ekološka prihvatljivost materijala ne ovisi samo o materijalu, nego i o načinu na koji se taj materijal dobiva, proizvodi i u konačnici reciklira.
Važno je uzeti u obzir cijeli njihov životni proces – od načina na koji se izrađuju, preko toga koliko se zadire u ekologiju prilikom njihovog stvaranja, mogu li se reciklirati i što se može napraviti s tim materijalima nakon njihovog životnog vijeka, objašnjava Žutinić Tizaj.
Smjernice za uređenje u skladu s održivim dizajnom
Želite li svoj životni ili radni prostor urediti po pravilima održivog dizajna, važno je pridržavati se nekih smjernica.
Birati podove koji su drveni, koji su ekološki prihvatljivi radi svojih bojila, koji nemaju neke kemikalije ili otrove u sebi. Kada projektiramo takav interijer trebali bi obratiti pozornost na to da on bude dugoročan u smislu da su to kvalitetni materijali za koje nije potrebna neka intervencija u skorije vrijeme. Konkretno da je to npr. drvo, prirodni kamen, mramor ili granit, pojašnjava Žutinić Tizaj.


Važno je brinuti o kvaliteti zraka u interijeru, o potrošnji vode te lako održivom namještaju kojeg se može popraviti ili redizajnirati.
Održivi dizajn u Hrvatskoj
Arhitekti i projektanti dobro su upoznati s pravilima održivog dizajna i rade na podizanju svijesti o njegovoj važnosti.
Kod nas je to još uvijek prije iznimka nego pravilo. U drugim, razvijenijim zemljama to je više zaživilo. Mi još čekamo da se zapravo i mi educiramo, da educiramo krajnjeg korisnika, da educiramo proizvođače, ali ako i dalje želimo biti na ovoj planeti, smjer održivog dizajna je neizbježan, ističe Žutinić Tizaj.
Osim nedovoljne upućenosti u sam pojam, glavni razlog slabog korištenja održivog dizajna najčešće su financije.


Da bi se dobio materijal koji je ekološki prihvatljiv, potrebna je velika investicija u njegovoj proizvodnji, a to automatski diktira i cijenu krajnjeg proizvoda ili materijala tako da se ljudi još uvijek prije odlučuju za neke konvencionalne materijale koji su im pristupačniji, kaže Žutinić Tizaj.
O održivom dizajnu treba razmišljati već pri projektiranju stana. U konačnici će to značiti manju potrošnju vode, električne energije, namještaj koji je dugoročan, a samim time i uštede. Konačna isplativost održivog dizajna ovisit će o specifičnom proizvodu, industriji i tržištu, kao i o sposobnosti izvođača da učinkovito implementira održive prakse.
Predstavljamo dom
Stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Uređenje interijera tamnim bojama – spoj estetike, tehnologije i svakodnevne funkcionalnosti

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.
Tlocrtne prilagodbe za maksimalnu iskoristivost prostora
Prvotna organizacija stana uključivala je tri spavaće sobe i dvije kupaonice. Na prijedlog dizajnerice, prostor je prenamijenjen u funkcionalniju cjelinu – roditeljska soba s garderobom, kupaonicom i malim kućnim uredom (master suite), dok je u hodniku dobiven dodatni prostor za ugradbeni ormar. Rezultat je protočan, skladan tlocrt u kojem svaki kvadrat ima svrhu.
Fenix materijal: mat površina otporna na tragove korištenja
Središnji dio stana – kuhinja – izrađena je u Fenix dekoru Grigio Bromo. Riječ je o nanotehnološkom materijalu otporom na otiske prstiju i mehanička oštećenja, idealnom za svakodnevnu upotrebu.

“Fenix se može čak i regenerirati glačalom preko vlažne krpe ako dođe do mikro ogrebotina,” objašnjava Mladen Lovreković iz Elgrada.
Uz kuhinju, u istom je materijalu izrađena i biblioteka u dnevnom boravku, čime se prostor dodatno estetski povezuje.

Estetika i funkcionalnost: Uređenje interijera tamnim bojama
Sve više vlasnika stanova odlučuje se za uređenje interijera tamnim bojama, no pritom je ključno birati materijale koji su praktični i otporni na tragove korištenja. Upravo to omogućuje spoj Fenix površina i dodataka poput keramičkog stola koji teži 300 kg, a izrađen je i ugrađen na licu mjesta – kranom, zbog svoje osjetljivosti.
Dnevni boravak nadopunjen je svijetlom heksagonalnom garniturom koja uravnotežuje tamne površine i daje prostoru prozračnost.

Savršen sklad drvenih i tamnih dekorativnih površina
Kroz stan su korišteni drveni dekori poput Jasen Abano površine u Perfect Sense Matt izvedbi, koji vjerno imitiraju prirodno drvo, ali su otporniji na habanje i vrlo jednostavni za održavanje. U kombinaciji s tamnim površinama poput Fenixa, postiže se sklad boja i tekstura – bez kompromisa u funkcionalnosti.

Praktična garderoba i moderno uređene kupaonice
Walk-in garderoba izrađena je u tamnosivoj boji i opremljena izvlačnim ladicama za nakit i sitne predmete. Ovaj sustav povećava preglednost i funkcionalnost, čime se koristi puni potencijal prostora.

U kupaonicama se ističe keramika velikog formata te vodootporna tapeta u roditeljskom tušu, a namještaj od stakla dodatno podiže eleganciju prostora.

Ovaj stan dokaz je da uređenje interijera tamnim bojama ne mora značiti komplicirano održavanje – naprotiv, uz pravilan izbor materijala poput Fenix površina i Perfect Sense dekora, tamni tonovi postaju saveznik u stvaranju modernog, ali i funkcionalnog doma. Spoj pametnih rješenja, tekstura i nijansi stvara interijer koji odiše toplinom, udobnošću i dugotrajnom elegancijom.
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.