Arhitektura
Donna van Milligen Bielke – nadolazeća zvijezda arhitekture
Upoznajte nizozemsku arhitekticu koja je nagrade počela skupljati u svojim dvadesetim godinama.
Kako sama kaže, njezino je područje rada između arhitekture i urbanizma pa upravo zato arhitekturu vidi kao posebnu vrijednost. „Za mene je vrijednost arhitekture u tome da oblikuje gradove u kojima živimo. Javni prostor je poput scenografije za naše živote“, objašnjava arhitektica Donna van Milligen Bielke.
Njezinu je viziju arhitekture prepoznala i struka jer Donna van Milligen Bielke je 2014. godine, samo dvije godine nakon završetka fakulteta, osvojila nagradu Prix de Rome Architecture za takozvani Kabinet znatiželje u Rotterdamu.
„To mi je omogućilo dobar početak jer su odjednom svi mogli vidjeti koja je moja stvar u arhitekturi i zašto bi baš mene angažirali. Bilo mi je od pomoći i zato što se radilo o imaginarnom zadatku, koji se neće graditi. Tada imate slobodu pokazati puno stvari koje inače, kada se projekt treba izvesti, ne možete pokazati“, ističe nizozemska arhitektica.
Arhitekturu voli nazvati primijenjenom umjetnošću
„U arhitekturi se ne bi trebalo govoriti samo kao o objektima koje arhitekti osmisle. Riječ je o tome kako je taj objekt uključen u ostatak zgrada i grada. Možda smo tek krenuli pričati o tome, ali definitivno to primjećujem češće“, objašnjava.
U europskoj je arhitekturi to jako izazovan posao jer riječ je o stoljećima starim građevinama nastalim u različitim epohama i stilovima.
„Upravo sam gledala film Tokyo Ride u kojem su europski arhitekti opisani kao monumentalni arhitekti, ljudi koji nastavljaju povijest jer je imaju jako puno. Ja smatram da je to važno, da ne gradimo samo zgradu, već gradimo nešto u kontekstu i trebali bismo biti svjesni toga da utječemo na postojeći kontekst. Mijenjamo ga, ali trebamo biti svjesni kako ga mijenjamo“, ističe Donna. Smatra kako pandemija neće promijeniti način gradnje, ali vjeruje da će se korištenje arhitekture promijeniti.
Novi materijali u gradnji
A i materijali koji se koriste u gradnji uvelike se mijenjaju. Suvremen minimalan dizajn te ljudska potreba za danjim svjetlom i dodirom s prirodom, traže što veće otvore sa što manje vidljive konstrukcije. Program Alumil kliznih i podizno kliznih stijena omogućavaju izvedbu takvih otvora.
Korisnik može istovremeno uživati u toplini svoga doma te nesmetanom pogledu, a kada poželi, može svoj dnevni boravak vrlo lako spojiti s terasom ili dvorištem. Masivne, ali elegantne staklene površine karakteriziraju ovaj sustav visokom funkcionalnošću, performansama i minimalističkim arhitektonskim dizajnom. Alumil već više od 30 godina razvija i proizvodi aluminijske sustave za graditeljstvo te nudi rješenja i za najzahtjevnije izazove u arhitekturi.
Održan je milanski Salone del Mobile. Kako taj sajam postavlja trendove u arhitekturi i dizajnu interijera, donosimo vam kratak pregled noviteta.
Više od 262.000 posjetitelja iznenadilo je čak i organizatore ovogodišnjeg šezdesetog po redu Salone del Mobile u Milanu.
Više od dvije tisuće brendova, među njima 600 mladih dizajnera predstavilo je svoje proizvode. Salone, koji je nakon tri godine prvi puta održan ponovno uživo, pokazao je da je najvažnija svjetska izložba za nov kvalitetan namještaj.
Održivost najvažnija tema
Održivost je i ove godine bila jedna od najvažnijih tema, pa čak i na razini organizacije i vodstva događaja. Ove su godine na redu bile kuhinje i kupaonice. Kuhinje su tako najčešće dio otvorenog prostora, kako bismo se što više družili i dijelili.
Tehnologija je sve više dio našeg života, pa tako ulazi i u kupaonice. One su, uz to, orijentirane zeleno, pa se sve više traže načini kako uštedjeti na vodi i koristiti materijale koji se mogu reciklirati o koji su održivi.
Ovo su sve informacije koje su stale u kratki pregled milanskog sajma. Detaljnu analizu ostavljamo za iduće tjedne. Otkrit ćemo vam samo jednu važnu informaciju. Čini se da se sve vraća u normalu jer idući Salone del Mobile najavljuje se za travanj 2023. što mu je uobičajeni termin održavanja.
Arhitektura
Studentski dom u Osijeku osnažuje lokalno gospodarstvo
Evo što je od hrvatskih proizvođača ugrađeno u novi studentski paviljon
Na ovako velikim projektima kao što je studentski dom u Osijeku važno je angažirati i lokalne proizvođače jer se time smanjuje otisak CO2, a ujedno i osnažuje lokalno gospodarstvo. Evo što je hrvatsko ugrađeno u novi studentski paviljon.
Današnje moderno uređenje podrazumijeva jednostavne linije i sakrivanje onog što ne trebamo vidjeti. Kad je riječ o vratima, poželjno je da sakriveni budu okovi. Sva vrata u novom osječkom studentskom paviljonu proizvedena su u Hrvatskoj.
Jednostavne moderne linije
‘To su uglavnom bila vrata koja su vrlo jednostavnih linija, moderna, kao i cijeli dizajn cijelog objekta. Radilo se o lakiranom medijapanu sa zvučnom izolacijom sa krilima koja su poravnata sa maskama iznad krila, tako da to jako moderno izgleda, zgleda kao krilo do stropa’, kaže Ana Jelić, Lignor d.o.o.
Jednostavan dizajn vrata nije bilo teško oblikovati, ali zato je zahtjevna bila količina koja se trebala proizvesti.
‘Kompletno za cijeli dom sva vrata su morala biti certificirana, dakle, od svih dobavljača svaki proizvod, svaki materijal koji smo ugrađivali u vrata, od kojih su izrađivana, a bilo je potrebno dostaviti i atestnu dokumentaciju, tako da to baš nije bilo jednostavno, u krajnjoj liniji to je nekakav protokol, s naše strane i to je zahtjev investitora’, dodaje.
Sve ovisi o željama i potrebama
Tvrtka Lignor iz Pleternice specijalizirana je za unutarnja vrata po mjeri. Uglavnom opremaju luksuznije i javne objekte.
‘Kod nas možete dobiti lakirani medijapan, možete dobiti specijalne folije koje su otporne na udarce, na vatru i slično i možete dobiti furnir koji je konkretno naš slavonski furnir od slavonskog hrasta’, kaže.
Sve ovisi o željama i potrebama, pa tako u vrata može biti ugrađena i najmodernija tehnologija pomoću koje se vrata otvaraju, na primjerice, senzor. Osim vrata, hrvatski je proizvođač dijelom opremao i kupaonice ovog studentskog doma.
Održiva gradnja jedan od osnovnih zahtjeva
‘Radili smo sanitarne pregradnje kabine, one su se uglavnom radile od vlagootpornih materijala, a to je u ovom slučaju bio max compact’, kaže Ana.
Održiva gradnja u današnje je vrijeme jedan od osnovnih zahtjeva, a da bi se on ispunio, poželjno je angažirati lokalne proizvođače jer kraći transport do gradilišta znači i manji otisak CO2.
Izrađuju namještaj po mjeri
‘Prije svega mislimo zapravo i vjerujemo u to da svaki ovaj natječaj koji se radi, kojeg projektiramo da bi trebalo što više domaće industrije i domaće proizvodnje pokrenuti na njima i da je to zapravo poanta razvoja i razvitka koje ovakvi projekti donose. Osim podizanja studentskog standarda možemo podići i neku gospodarsku situaciju neposrednoj okolini ukoliko je, normalno, projekt dovoljno velik i ukoliko je dovoljno zahtjevan’, tvrdi Goran Rukavina, koautor projekta, NFO.
A dobro je znati da Lignor u svojoj ponudi ima proizvode od lakiranog medijapana, furniranog i masivnog drveta, te da izrađuju sav namještaj po mjeri.
You must be logged in to post a comment Login