Povežimo se

Uradi sam

Cvjetna rapsodija protkana tradicijom i nasljeđem

Bogat blagdanski stol u domu Marije Zdilar ove je godine inspiriran nasljeđem i obitelji. 

Marija Zdilar pozvala nas je u svoj dom i pokazala nam raskošne uskršnje dekoracije za koje je maštovito iskoristila prošlogodišnje božićne ukrase. 

Inspiracija

“Ovogodišnja inspiracija za uskršnji stol mi je bila da objedinim tri žene koje su na neki način obilježile mene kao osobu. Prva žena s kojom sam krenula je moja mama koja još kao mlada jedno vrijeme živjela u Austriji.

Jako sam odana toj austrougarskoj noti i kod interijera i kod ukrašavanja i jednostavno, osjećam da je to vrijeme kojem ja pripadam.” govori nam Marija Zdilar, stilistica interijera.

Svojim cvjetnim rapsodijama odaje počast svojoj baki. 

“Jedna od inspiracija ove godine za Uskrs bio i ovaj goblen koji ima cvjetni motiv od moje bake, a koja je inače bila ljubiteljica ruža i imala je prekrasan ružičnjak tako da sam ja ovaj goblen za ovaj Uskrs odlučila iskoristit kao poslužavnik.”, kaže Marija. 

Marija Zdilar, stilistica interijera

Treća žena kojoj Marija odaje počast je njena prabaka Ana, čija se obitelj bavila proizvodnjom kruha.

“I evo ja nakon toliko godina, nastavljam njenim koracima i također želim jednu lijepu priču sa kruhom, koji za nas kršćane ime veliku simboliku i koji je uvijek jako bitan na svakom obiteljskom stolu, tako da sam ga htjela napraviti na način da on ne samo da bude hrana jer kruh predstavlja i obitelj i zajedništvo, pa mi je ideja bila da mu dam još jednu jaču notu i da on postane stvarno jedna dominantna simbolika na svakom obiteljskom stolu. 

Blagdanski stol

Blagdanski stol za mene predstavlja posebno mjesto kada su blagdani jer tu se okupljaju naši bližnji, prijatelji i on ima posebno mjesto. Tu volim posegnuti za obiteljskim nasljeđem, a to je dobar porculan, pribor za jelo i volim da uvijek ta trpeza i hrana opet ima neke tradicijske elemente koje smo mi dobili nasljeđem koje blagujemo tih dana.” nastavlja Marija Zidlar. 

Rapsodija boja i prirode

Uz neizostavne zlatne elemente, Marija kombinira boje Uskrsa i prirodne ukrase. 

“Ja sam uvijek odana, kad su blagdani, toj zelenoj boji, budući da je Uskrs ljubičasta boja jer ona je boja korizme i tog vremena u kojem se svi na neki način pripremamo za najveći kršćanski blagdan, a to je Uskrs i na neki način, ta boja i biljke koje sam koristila su bršljan i lovor, a znamo da i jedna i druga biljka ta ima simboliku pobjede nad smrću, besmrtnost.”, kaže ona.

Obavezna dekoracija na blagdanskom stolu je girlanda koja je ove godine napravljena od bršljana. 

Dvije ideje za uskrsne dekoracije inspirirane umjetnošću

“Bršljan je biljka koja se koristila za ukrašavanje rimskih vrtova. Ona još potječe iz viktorijanskog doba. Zbog svoje ljepote, proširio se diljem svijeta i stvarno je što više uviđam, ne samo zbog svoje simbolike, da predstavlja besmrtnost, da je lijep, on cijelu godinu raste i onda kada želite neke trenutke još više ovjekovječiti i dat im snagu i simboliku, on predstavlja vječni rast, što nam daje na neki način i napredak. A zbog svog rasta, ne samo što je lijep, on se privija oko podloge koja raste i zbog toga ima simboliku ženstvenosti.”

Carica Elizabeta i decoupage

Ideju za pisanice dala joj je kćer Elizabet donijevši iz Beča salvete s likom austrijske kraljice i ugarsko-hrvatske carice Elizabete. 

Isprobajte nešto drugačije – dekupaž i batik tehnikama ukrasite uskrsna jaja

“Kod ovih pisanica sam koristila kombiniranu tehniku. Prvo sam koristila decoupage tehniku koja se znači sastoji od apliciranja salveta putem ljepila, nakon toga, nakon što je završena decoupage tehnika, onda sam radila drugu fazu, a to je akrilnim bojama sam po motivima boja radila oslikavanje i treća faza koju sam radila, da sam ukrasnim metalnim elementima i biserima dala još dodatnu tu estetsku notu na ove pisanice.” zaključila je stilistica interijera.

 Upletanjem ruža i bršljana u zlatni kolut od šiba, Marija je prošlogodišnji božićni vijenac pretvorila u uskršnji, kojem je na kraju dodala i nekoliko pisanica. 

Oglas

Uradi sam

Pripreme za uživanje u suncu: Uklonite plijesan s vanjskog drvenog namještaja

Jednostavnije je nego što mislite

Drveni namještaj vjerojatno zauzima centralni dio mjesta za odmor u vašem dvorištu u vrtu pa je važno znati kako ga pripremiti za uživanje tijekom cijele sezone.

Plijesan je nemoguće izbjeći, a važno je znati kako ga ukloniti jer može oštetiti namještaj ali i naštetiti vašem zdravlju. Plijesan se često nastani na drvenom namještaju jer je ono prirodan izvor celuloze, čime se ona hrani. Ako je namještaj izložen vlazi, savršen je dom za plijesan. Donosimo vodič koji će vam pomoći da se uspješno riješite plijesni s drvenog namještaja.

Što je potrebno za uklanjanje plijesni s drvenog namještaja?

Usisivač
Bijeli ocat
Krpe
Četka
Boca s raspršivačem
Sredstvo za čišćenje
Spužvica
Gumene rukavice

Zaštitite sebe i svoj dom

Važno je staviti rukavice, masku ili rastvoriti prozore u prostoriju u kojoj planirate raditi. Plijesan može potaknuti respiratorne probleme i kožne osipe. Dakle prije nego započnete s poslom, obucite majicu s dugim rukavima i duge hlače uz svu ostalu zaštitu.

Ovo je najprljavija stvar u vašoj kuhinji – puna je bakterija i treba se prati svaki dan

Plijesan uklonite usisivačem

To je jedan od najboljih načina za uklanjanje plijesni i prljavština s drvenih površina, važno je da je u usisivaču filter koji će zaustaviti širenje plijesni po prostoriji. Filter nakon rada očistite kao i vrećicu usisivača, a ako nemate usisavač, sve možete napraviti i s mokrom krpom.

Očistite površinu vodom i sapunom

Nakon usisavanja spora, možete očistiti plijesan koja je ostane na drvetu. Za bojano i prirodno drvo vrijedi isto pravilo – koristite sapun i vodu za ovaj korak.

Uzmite nježnu četku i njome uklonite prljavštinu, nemojte čekati da se voda upije u drvo jer to može stvoriti dodatne probleme.

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Otporne mrlje očistite octom

Ako se na namještaju nalazi još plijesni koje niste uspjeli ukloniti, koristite ocat koji će ukloniti i sve gljivice. Najbolje ga je koristiti u boci s raspršivačem kako se ne bi stiglo upiti u drvo te sve dobro očistiti čistom krpom.

Zaštita drvenog namještaja

Ovo je zadnji korak ali nikako ne manje važan. Cilj je nakon uklanjanja plijesni spriječiti njen povratak, a ako se namještaj nalazi u jako vlažnom okolišu, potrebno ga je dobro zaštititi.
Sve što trebate je sredstvo za zaštitu drveta kojim ćete namještaj premazati, a postoje i boje koje su otporne na plijesan pa će štiti od ponovnog povratka problema. Zaštita drveta od plijesni je iznimno važna i taj korak ne biste smjeli preskakati.

Nastavite čitati

Uradi sam

Obojite i ukrasite posude od terakote u par koraka i bez puno muke

Malo kreativnosti će udahnuti novi život u vaše omiljene tegle i posude


Ako volite rukama stvarati nove kreacije, posebno su vam dragi projekti koji su gotovi za nekoliko sati, možete ukrasiti svoje posude od terakote.

Ukrašavanje posuda, svojim biljkama ćete dati i novi dom, a odličan su poklon za vaše prijatelje koji vole cvijeće. Ako nemate stare posude koje biste sad ukrasili, one od terakote nisu tako skupe i mogu se nabaviti u svim centrima. A sad uzmite boju i zabavite se!

Što vam je potrebno?

Akrilna boja je najbolja za posude od terakote jer je jako pigmentirana, a zaštita prije nanošenja boje će osigurati da ona dugo traje. Prije bojanja posude dobro očistite od prljavštine. Evo što vam je potrebno:

Posuda od terakote
Krpa
Stare novine
Veće gumice
Kist za slikanje
Temeljni premaz za sve površine
Boja
Aluminijska folija
Ljepljiva traka
Sprej za sjaj
Skalpel nožić

Sad pratite ove jednostavne korake kako biste uredili stare posude za svoje nove biljke!

Pripremite radnu površinu

Potrebne “alate” stavite na stol kojeg ste prethodno zaštitili i obavezno otvorite prozore ako ste u zatvorenoj prostoriji.

Ne bacajte stari tepih, keramiku, namještaj… Puno je predmeta koji se jako lako popravljaju

Očistite posudu

Prije bojanja morate dobro očistiti posudu od zemlje i prašine, ako je nova, maknite naljepnice koje se na njoj mogu nalaziti. Kada ste ih oprali, obrišite ih suhom krpom i pustite da se potpuno osuše.

Osmislite izgled

Možete se poigrati gumicama koje ćete staviti na posudu kako biste stvorili različite geometrijske uzorke. Ako vam ne treba pomoć i točno znate kako će vaša posuda izgledati, preskočite korak s gumicama i budite kreativni.

Zaštitni sloj

Četkom nanesite zaštitni sloj na područje koje ćete oslikavati i pustite da se osuši.

Ukrašavanje posude

Jednom kad se zaštitni sloj u potpunosti osušio, spremni ste za bojanje. Ako želite samo jednu boju, onda ju nanosite kistom između gumice, a ako ste koristili više gumica, onda pripremite i različite boje. Možda ćete trebati sve ponoviti nekoliko puta ako želite jake boje, ali prethodno nanesena boja se mora dobro osušiti.

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Omotajte posudu aluminijskom folijom

Uzmite komade folije i prekrijte dijelove koje niste bojali, može vam pomoći i traka kako biste zaštitili površinu koja nije bojana.

Sprej za sjaj

Malo se udaljite od posude i nanesite par puta sprej za sjaj na obojene dijelove posude, a on će stvoriti sjajnu površinu ali i štiti boju. Ne zaboravite staviti zaštitnu masku ako ste u zatvorenom prostoru bez prozora.

Sve ostavite da se dobro osuši i vaš posao je gotov!

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice