Povežimo se

Uradi sam

Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje

Ako upravo razmišljate o planu proljetnog čišćenja svog doma, učinite to kao profesionalac!

Vlasnica tvrtke za čišćenje Sandy Willis smatra da iako se radi o pravom poslu koji oduzima puno vremena, on se može obaviti puno pametnije tako da vam ostane vremena za sve druge obaveze. Ona svoj dom čisti detaljno svakih nekoliko mjeseci i do danas je stekla određene navike koje joj pomažu da to puno lakše odradi.

Otkriva nam nekoliko trikova koje bismo trebali imati na umu prilikom čišćenja.

Odredite vrijeme za čišćenje

Ova stručnjakinja ima plan koji joj pomaže da se čišćenje uvijek odvija u pravom smjeru. Odvaja posebno vrijeme za intenzivno čišćenje, a održava prostor čistim tako da svaki tjedan odradi manje zadatke. Ova joj navika pomaže da jedan vikend svaka dva mjeseca posveti dubinskom čišćenju, a na tjednoj bazi će usisati, obrisati prašinu…

Prostore odvaja u zone

Mnogi će dubinsko čišćenje kuće napraviti svakih 6 mjeseci, ali Willis to voli čini češće, otprilike svaka tri mjeseca. Prostor će odvojiti u zone ili zadatke, a ta strategija će spriječiti preopterećenost i svaka će prostorija dobiti dovoljno pažnje. Potrebna su joj otprilike dva tjedna da dovrši cijeli proces čišćenja ako samo par sati u danu odvoji za posebnu zonu ili zadatak.

Jednostavnim trikovima protiv neugodnog mirisa duhanskog dima u domu

Zdravlje je prioritet

“Kada čistim kuću, prioritet su mi površine koje utječu na zdravlje cijele obitelji, što znači da ću puno pažnje posvetiti čišćenju tepiha, površina koje se često diraju, daskama za rezanje…

Nikako se ne smiju zanemariti površine iza aparata gdje se prašina taloži u velikim količinama. Mislim da ljudi ne obraćaju puno pažnje na čišćenje skrivenih površina, ali tamo se krije puno alergena”, savjetuje.

Postavite ciljeve

Profesionalne čistačice prati isti problem – odgađanje čišćenja. Možda imate previše posla ili stalno mislite da ćete više vremena imati idući vikend, ali sigurno znate što znači odgađati čišćenje.

Možete li obojiti stare pločice? Ovisi od kojeg su materijala, ali postupak je jednostavan

Kako biste pobijedili neodlučnost, postavite male ciljeve i podsjećajte se kako je dobar osjećaj kada posao obavite i kuća blista. Možete se koncentrirati samo na jednu prostoriju, upalite glazbu i pokušajte uživati u procesu jer je nagrada velika.

Koristi sva znanja i trikove

Wills ističe kako je dodatni bonus posla kojim se bavi taj što može sva sredstva i sve svoje iskustvo iskoristiti i za čišćenje svog doma. Smatra da korištenje kvalitetnih sredstava, koji dokazano djeluju, uvelike olakšava čišćenje. Koristi se i svojim iskustvom pa se sve puno brže obavi.

Iako nemamo svi profesionalno znanje o čišćenju, sigurni smo da će trikove ove stručnjakinje i vama pomoći da spremno pustite zrake sunca u svoj dom!

Oglas

Uradi sam

Ovo je najbolji i najjednostavniji način čišćenja roštilja

Sigurnost hrane bi uvijek trebala biti prioritet

Vrijeme je idealno za roštiljanje, ali prije nego stavite prvu hranu na njega, potrebno ga je dobro očistiti.

Iako će vrućina vatre vjerojatno ubiti većinu bakterija, ako želite biti sigurni da je vaš roštilj potpuno siguran za korištenje, važno je ipak malo više vremena uložiti u čišćenje. Tako ćete izbjeći i moguće trovanje hranom. Američka vladina Agencija za hranu zna kako se pravilno čisti roštilj – evo što biste trebali napraviti.

Čišćenje i pranje roštilja

Zanimljivo da stručnjaci smatraju kako je ručno pranje roštilja najbolji način čišćenja, što je dobra vijest za sve koji u tom poslu oduvijek uživaju. Kako biste to napravili kako treba, potrebno je ostrugati najtvrdokorniju prljavštinu jakom četkom, najbolje dok je rešetka još vruća, postoje one napravljene posebno za roštilje.

Roštilj prilagođen vašem stilu života – pronađite ga u Lesnini

Sad možete koristiti otopine za pranje i toplu vodu kako biste uklonili ostatke prljavštine, a ako tako niste uspjeli sve očistiti kako treba, možda biste trebali nabaviti sredstava za pranje roštilja.

Isperite i sve dobro obrisati suhom krpom kako biste spriječili hrđanje. Jednom kad je sve suho, na krpu nakapajte malo ulja i premažite rešetke kako biste ih dodatno zaštitili.

Zapalite vatru

Ako mislite da vrućina može uništiti većinu bakterija koja se nalazi na rešetkama roštilja, dobra je vijest da ste u pravu. Ako je rešetka prevelika za pomicanje i pranje, zapalite vatru i tako uništite prljavštinu.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Ako imate plinski roštilj, upalite jaki plamen i pustite tako 15 minuta. Ako koristite ugljen, najbolji način za čišćenje je da pričekate prvo korištenje, a prije nego na njega stavite meso i povrće, dobro očistite sve izgorene ostatke s rešetke. Tvrdokornih masnoća se možete riješiti i pomoću glavice luka kojom ćete ih protrljati, a on će ih razgraditi.

Radni stol

Ako govorimo o higijeni i sigurnosti hrane, čišćenje roštilja je samo dio posla.

“Studije pokazuju da su radni stolovi koji stoje uz roštilj omiljeno mjesto bakterija, pa čak i ako izgledaju čisto, vi ih ipak operite antibakterijskim sredstvom prije pripreme hrane, ali i nakon – posebno ako ste na njemu držali sirovo meso”; navodi dr. Lisa Ackerley

Pribor

Koji god način odabrali za čišćenje roštilja, važno je da imate sav potreban pribor. Nabavite žičanu četku koja će vam dugo služiti, iako su posljednjih godina na lošem glasu jer postoji rizik od pucanja žice koja bi mogla završiti i u hrani pa budite oprezni. Umjesto nje se možete poslužiti i kuglicom koju ćete napraviti od folije i tako se riješiti prljavština s rešetke roštilja.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Ne trebate pomoć, samo se dobro pripremite i osvježite boju na stopu sami

Ako ste odlučili sami bojati zidove i strop vam se čini kao velika prepreka, bez panike. Uz prave savjete možete odlično i samo obaviti taj posao. Bilo da ste odlučili strop obojiti u bijelo ili neku vama dragu boju, morate znati kako uspješno zadatak i dovršiti.

Pripremite strop i procijenite štetu

Stručnjaci savjetuju da bi prvi korak trebao biti zaštita zidova – ljepljivom trakom obložite rubove zida. Maknite kutiju za ventilaciju ako se nalazi na stropu kako boja ne bi kapala s nje na pod. Ako se na stropu nalaze rupe, zagladite ih glet masom, a ako primijetite mokru mrlju, premažite ju zaštitnim sredstvom. Naravno, prije svega je važno znati odakle je vlaga došla te sanirati to mjesto kako biste problem u potpunosti riješili.

Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti

Pripremite strop za boju

Ako samo želite osvježiti prostor svježom bojom, a nije vam plan popravljati nepravilnosti, prvo ostružite staru boju i zaštitite površinu sredstvom za impregnaciju zidova. Nakon što je strop čist i zaštićen, možete krenuti s bojanjem.

Bojanje stropa

Nakon pripreme, spremni ste za bojanje zida. Savjet je da koristite četku ili valjak za kutove te se prvo pozabavite tim dijelom stropa. Kada ste gotovi, uzmite veći valjak, umočite ga u kantu s bojom, dobro ocijedite na mrežici koju ste stavili u kantu i krenite bojati – od rubova prema unutrašnjosti, dok cijeli strop nije pokriven bojom. Ako je potrebna i druga ruka boje, pričekajte da se prvi sloj osuši te ponovite isti postupak.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Ljepljivu traku uklonite dok je boja još svježa i pustite da se sve osuši.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice