Povežimo se

Interijeri

Stil uređenja za ljubitelje prirode

Ljubitelji prirode, sela i čari koje oni nude, uživat će u putovanju kroz stilove uređenja interijera na koje nas ponovo vodi arhitektica Sunčica Mastelić Ivić. Doznajte što je sve potrebno znati kako biste svoj životni prostor uredili u rustikalnom stilu.

Rustikalni stil uređenja interijera

Uređenje interijera u određenom stilu uvijek je izazov. Da put do konačnog cilja bude što bezbolniji, i ovog puta će nam pomoći arhitektica Sunčica Mastelić Ivić.

Nalazimo se u zimskom godišnjem dobu u kojem se podsjećamo na snijeg, hladno vrijeme, divlju prirodu. Rustikalni stil odgovara upravo ovakvoj atmosferi.

Treba naglasiti da je on često uvjetovan i inspiriran sa lokalnim podnebljem u kojem se nalazi.

Stil inspiriran selom

Rustikalni stil dijeli se na američki i europski kontinentalni, dok u našim krajevima razlikujemo dva smjera – kontinentalni i mediteranski rustikalni stil.

Ovog puta prezentirat ćemo kontinentalni rustikalni stil. No, prije toga, bitno je napomenuti da često brkamo terminologiju i pogrešno mislimo da je rustikalno sve što izgleda starinski i što je inspirirano poviješću ili prošlim vremenima. To nije točno. Rustikalni stil, kako mu sam naziv kaže, inspiriran je selom, odnosno proširenom varijantom boravka na selu – lovom.

Odlučite li svoj životni prostor urediti u rustikalnom stilu, važno je izbjeći zamke koje na tom putu stoje.

Bitna pravila kojih se trebate pridržavati

Određena opasnost u koju možete uklizati kada se bavite uređenjem vlastitog rustikalnog stila je da pretjerate u dekoriranju, odnosno, da vam se prostor počinje pretvarati u zavičajni muzej i da povješate na zidove sve moguće tradicijske dekorativne predmete.

Treba se uvijek držati principa da imate smanjeni obim tih tradicijskih dekorativnih elemenata.

Rustikalni stil karakteriziraju tople nijanse i zemljani tonovi, a izbjegava se dominacija žarkih tonova ili jaki kontrasti. Stručnjaci predlažu integriranje nijansi inspiriranih prirodom, odakle dolaze i materijali na kojima počiva ovaj stil. 

Rustikalni stil voli prirodno drvo, grubo obrađeno, ali koje slavi ljepotu ručnog rada. Trebate dobrog majstora koji će vam u rustikalnom stilu napraviti obloge ili namještaj po mjeri.

Sobne biljke nisu obavezan dio uređenja prostora

Rustikalni stil ne obožava toliko puno biljaka jer ako se već nalazite u divljoj prirodi, onda nije potrebno da priroda još na neki određeni umjetni način ulazi u prostor.

Ovakav stil uređenja preporuča se za vikendice, apartmane, vile te ugostiteljske objekte u kontinentalnim i planinskim prostorima. Njegov glavni dekorativni element je kamin. U slučaju da ga nemate, naša arhitektica nudi efikasno rješenje. 

Čarolija, ljepota i atmosfera koju stvara vatra je nenadmašna. Ukoliko to zbog razno raznih razloga niste u prilici ostvariti onda atmosferu koju vam vatra dočarava možete ponekad ostvariti sa upotrebom više različitih izvora svjetlosti, npr. sa svijećama i s lanternama.

Ljubitelji prirode obožavaju ovaj stil, a inspiraciju potražite u Lesnini XXXL.

Oglas

Interijeri

Dizajneri nikada sivu ne kombiniraju s ovih pet boja – otkrivaju zašto

Neke kombinacije boja u prostoru je bolje izbjegavati


Siva je bezvremenska boja pa iako se odlično slaže s drugim bojama, neke bi se ipak trebale u kombinaciji s njom izbjegavati. Tamara Fitton, dizajnerica, navodi kako upravo siva služi u da bi se istaknula neka druga boja u prostoru, ali razmislite prije nego je kombinirate s nekom od boja koje donosimo u nastavku.

5 boja koje se ne slažu sa sivom u prostoru

Ako je u prostoru siva dominantna boja, onda izbjegavajte kombinacije s ovim bojama;

1. Topli neutralni tonovi

Kako je siva hladna boja neutralnog tona, stručnjaci savjetuju da se ne kombinira s toplim neutralnim tonovima jer se tako neće održati harmonija boja u prostoru. Ako je siva bazna boja vašeg prostora i volite neutralne tonove, onda odaberite one hladne kako bi sve bilo usklađeno, ali nikako žutu i bež.

2. Bijela

Bijela i siva će stvoriti kontrast što može biti dosta intenzivna kombinacija, posebno ako se radi o svijetloj prostoriji. Kako je bijela boja česta boja zidova u interijeru, odaberite bijelu koja u sebi sadrži malo pigmenta.

Želite dizajnirati bezvremensku kupaonicu i kuhinju? Slijedite ove savjete stručnjaka

3. Siva

“Nikada ne kombiniram više nijansi sive bez da dodam malo boje u prostor. Ako ste odlučili za više nijansi sive, efekt neće biti umirujuć kako ste možda planirali.”, navodi dizajnerica Kathy Kuo.

Kako biste paletu sivih nijansi učinili zanimljivijom, u prostor dodajte boju koja će sve naglasiti. Ako volite sivu koristiti kao neutralnu podlogu, neka to bude svjetlija nijansa kako biste uz nju mogli kombinirati plavu, zelenu ili ružičastu.

4. Jarko crvena ili narančasta

Ove snažne i jake boje neće prostor učiniti elegantnim u kombinaciji sa sivom, jer se ona ustvari najbolje slaže s bojama koje nisu primarne. Razmislite ipak o kombinaciji sive s ljubičastom ili plavom.

Nakon rekonstrukcije ova kamena kuća na Braču i dalje odiše autentičnim mediteranskim šarmom

Ako ne želite odustati od kombinacije crvene i sive, postoje načini kako ih ukomponirati u jedan prostor – ako se u narančastoj nalazi i malo smeđe, bolje će se slagati sa sivom, što ne bi bio slučaj da ste odabrali jaku narančastu. Razmislite o kombinaciji sive s crvenom koja u sebi ima malo ružičaste ili kesten smeđe.

5. Smeđa

Neki dizajneri kombinaciju sive i smeđe uvijek pokušavaju izbjeći. Iako se ove boje ne moraju potpuno izbjegavati, prostorija u kojoj se nalaze može izgledati malo dosadno radi manjka kontrasta.

“Kao pravilo bih navela da se nikada ne koriste smeđa i siva u kombinaciji jer rezultat može biti dosta neinteresantan – kontrast ne postoji kada se one kombiniraju“, savjetuje dizajnerica Trish Knight.

Pokušajte kombinirati svijetle neutralne tonove kada koristite tamno sivu kako biste stvorili kontrast, ili odaberite neutralne i nježne tonove kao što je ružičasta s elementima smeđe. Svijetli i tamni tonovi će dodati dubinu prostoru i pružiti mu malo šarma.

Nastavite čitati

Gastro

Invisacook – nevidljiva ploča za kuhanje

Ena Kokanović Nagy ( slavonka.hr ) pripremala je Crep Suzette na svoj način, koristeći burbon viski. Smjesu je pripremila od 3 jaja i tome prilagodila ostale sastojke. Zatim je upalila svoju Invisacook. 

Invisacook nevidljiva je ploča za kuhanje skrivena ispod radne plohe. Može imati 2, 3, 4, ili 5 polja za kuhanje. 

Kako funkcionira Invisiacook

Invisacook – nevidljiva ploča funkcionira na način da je to zamislite klasična indukcijska ploča koja nema gore staklo. Ona se montira isključivo na porculansku radnu ploču i stvara neki pomak od onog konvencionalnog kuhanja stvarajući ravnu ploču na kojoj je moguće kuhati, objasnio je Marko Vrbanc iz Iverpana. 

Kuhinjska drobilica – tako mali, a tako moćan uređaj

Nevidljiva indukcija se ugrađuje isključivo ispod porculanske ploče. Porculan je jedini u mogućnosti izdržati te visoke temperature i zapravo temperaturne šokove prilikom kuhanja, zagrijavanja i hlađenja.

Kako bi magnet od Invisacooka uhvatio tavu, trebamo ju malo samo podesiti i pričekati da prestane treptati broj. 

Ispod tave se nalazi Invisamat silikonski podložak. Podložak služi prvenstveno da bi se zaštitila sama radna površina na kojoj kuhate, a isto tako i da bi se zaštitilo i posuđe te Invisacook indukcija. Ona služi kako ne biste pretjeranu temperaturu iz same posude u kojoj kuhate vraćali u Invisacook i u radnu površinu. To je kao nekakva barijera i ovisno o tome koju Invisacook odaberete, koliko kuhališta uzmete, toliko Invisamata ćete dobiti. Invisimat se obavezno koristi uz Invisacook. 

Crep Suzzete a la Ena

Kad je ispekla palačine, Ena je napravila umak za crep Suzette. 

Treba nam maslac, treba nam korica naranče, malo soka od naranče i burbon viski da to malo zapalimo, pojasnila je Ena Kokanović Nagy. 

Palačinke treba presaviti u trokut i dodati u umak, a kad se preprže sa svake strane, dodati burbon viski i zapaliti. 

I kada prestane gorjeti znači da je alkohol ishlapio, ostao nam je samo lijepi okus burbon viskija i dobar tek. 

Nakon što završim kuhanje sa Invisacook-om, jednostavno maknem Invisamat, pobrišem i ono što je najvažnije da se neću opeći nakon kuhanja, rekla je Ena. 

12 ideja za uređenje kuhinje

Prednosti korištenja nevidljive ploče

Prednosti korištenja ploče su sigurno njezina ta nevidljivost. Ona omogućuje da je prostor čist, lakše se čisti, površina radna više nema nekih kutova, uglova, nego je ravna površina koja se vrlo lagano očisti. Ona štedi prostor, pošto je nevidljiva ona daje mogućnost zapravo iskorištavanja pune radne plohe, nema više standardnog kuhala i imamo cjelokupnu radnu ploču za iskoristivost, dodao je Vrbanc. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice