Povežimo se

Uređenje i opremanje

Saznajte koliko struje troše različiti uređaji u vašem domu

Kućanski uređaji visoke potrošnje

Kućanski uređaji troše veliki postotak električne energije u kućanstvu- procjena je do 20 % ukupne električne energije potrebne kućanstvu. Među najveće potrošače se ubrajaju hladnjaci i perilice rublja.

Ukoliko posjedujete nove kućanske aparate sa ocjenom A i više, procjenjuje se kako je potrošnja struje manja za čak 50 %. Pri kupnji uređaja, pripazite na njegove karakteristike. Nemojte voditi računa isključivo o cijeni- skuplji uređaji su u većini slučajeva efikasniji od onih nižih cijena.

Žarulje

Uobičajene žarulje su dobar primjer jednog nepotrebnog troška. Njihova učinkovitost je vrlo niska jer samo 5-10 % potrošene energije pretvaraju u svjetlost. Idealnu zamjenu čine štedne žarulje zbog višeg stupnja učinkovitosti i bolje kvalitete, odnosno dugotrajnosti.

Procijenjeno trajanje štedne žarulje je čak do osam puta duže. Iako su su samom startu viših cijena od običnih žarulja, omogućavaju znatnu godišnju uštedu do 100 eura.

Hladnjaci

Već spomenuti hladnjak, ali i zamrzivači kao veliki „žderači“ energije zaslužuju posebnu pozornost pri kupnji. Pripazite na nekoliko čimbenika: veličinu, karakteristike i učinkovitost. Poseban je naglasak na veličini hladnjaka. Veći hladnjaci, logično, više i troše.

Procijenjena veličina hladnjaka za jednočlano kućanstvo iznosi 100-140 litara prostora, a za četveročlano kućanstvo iskoristivo je 50 litara po osobi istog prostora. Optimalna temperatura hladnjaka je 7 stupnjeva. Pri toj temperaturi namirnice će biti dovoljno ohlađene, a potrošnja energije će biti manja nego pri nižim temperaturama.

Perilica rublja

Drugi kućanski aparat na listi najveće potrošnje je perilica rublja. Na što pripaziti pri kupnji perilice? Koristan savjet je da tražite perilice koje imaju opciju prilagodbe potrošnje vode, jer manjom potrošnjom vode štedite i električnu energiju.

Pranje na visokim temperaturama je bolje izbjegavati. Primjerice, pranje na 95 stupnjeva je sasvim nepotrebno. Današnji deterdženti za rublje uklanjaju mrlje na temperaturama od 30 ili 40 stupnjeva, a samo za iznimno prljavo rublje podesite perilicu na maksimalno 60 stupnjeva. Smanjenje temperatura pri pranju rublja smanjuje potrošnju električne energije za jednu trećinu.

Sušilica rublja

Koristite sušilicu za rublje? Sušilica je još jedan aparat koji troši velike količine energije. Naš savjet je da rublje sušite prirodnim putem, no ukoliko to nije zadovoljavajuća opcija za Vas, pripazite na nekoliko stvari. Primjerice, potrošnja energije je manja pri sušenju rublja na 1200- 1400 okretaja u minuti.

Kupujete li sušilicu za rublje, razmislite o kupnji sušilice sa senzorom za vlagu. Naime, ovaj tip sušilice se automatski gasi nakon što se postigne određeni stupanj suhoće rublja. Na taj način nikad nećete doći u situaciju da zaboravite isključiti uređaj, te nepotrebno utrošiti određene količine energije.

Perilica za suđe

Perilica za suđe danas je vrlo popularan uređaj, a posebno je pogodan za velika kućanstva. Za perilicu suđa vrijede ista pravila kao i za perilicu rublja- manja temperatura, manja potrošnja! Optimalna temperatura za pranje suđa je 50 stupnjeva.

Štednjak

Nadalje, gotovo svako kućanstvo danas posjeduje štednjak. Štednjaci na zemni plin smatraju se najboljim uređajem za potrošnju električne energije jer troše čak 30 posto manje energije od konvencionalnih štednjaka. Ako k tome dodate i korištenje ekspres lonca, potrošnja struje je manja za 60 posto naspram ostalih lonaca.

Vrijeme potrebno da se utroši kWh

Obzirom da se cijene struje kreiraju prema potrošenim kilovatsatima, u tablici niže saželi smo koliko vremena je potrebno da pojedini kućanski uređaj utroši 1 kWh električne energije. 

ŽaruljaSnaga (W)Vrijeme potrebno za potrošnju 1 kWh
Žarulja sa žarnom niti6016 sati i 40 minuta
Žarulja sa žarnom niti7513 sati i 20 minuta
Žarulja sa žarnom niti10010 sati
Fluorescentna cijev2050 sati
Fluorescentna cijev4025 sati
Štedna žarulja5200 sati
Štedna žarulja1283 sata i 20 minuta
Štedna žarulja855 sati i 33 minute
Električni štednjak  
Obična grijača ploča10001 sat
Obična grijača ploča150040 minuta 
Brzokuhajuća grijača ploča200030 minuta
Automatska grijača ploča200030 minuta
Električna pećnica240025 minuta
Gril10001 sat
Mikrovalna pećnica7001 sat i 25 minuta
Mikrovalna pećnica135045 minuta
Aparati za hlađenje i grijanje  
Električni hladnjak2005 sati
Zamrzivač4002 sata i 30 minuta
Klima uređaj300020 minuta 
Ventilator5002 sata 
Termoakumulacijska peć300020 minuta
Električna grijalica10001 sat
Aparati za održavanje čistoće  
Perilica za rublje 300020 minuta
Perilica za suđe300020 minuta
Usisavač6001 sat i 40 minuta
Glačalo10001 sat
Sušilo za kosu3003 sata i 20 minuta
Radijski prijamnik3033 sata i 20 minuta
Televizijski prijamnik- crno-bijeli7014 sati i 18 minuta
Televizijski prijamnik- color10010 sati
Oglas

Interijeri

Kako ukopiti pametnu tehnologiju u vašu modularnu kuhinju?

Je li vaša pametna kuhinja uistinu pametna? Olakšajte si posao tehnologijom

Modularne kuhinje su danas iznimno popularan odabir, a taj tren neće biti prolazan kao mnogi drugi. Pametna kuhinja je potreba u kućanstva jer je sigurno puno efikasnija ali i trajnija. Kombinacijom funkcionalnosti i sigurnog kuhanja, modularne kuhinje su napravljene da olakšaju život.

Danas napredak tehnologije omogućava da kuhinju opremite tako da vam najlakša obaveza u danu postane kuhanje. Evo nekoliko prijedloga:

Pametni kuhinjski ormari

Ladice i elementi bez ručke su odličan odabir za vašu modularnu kuhinju. Danas se sve više ljudi odlučuje upravo za tu opciju jer će kuhinja izgledati profinjenije i bez viška detalja, a sigurno ćete i sav posao obavljati brže. Mehanizam za otvaranje vrata na dodir je odlična opcija i veliki trend, osigurava i manje čišćenja.

“Zelena” tehnologija u kuhinji

Bilo bi savršeno da svi možemo jesti povrće netom ubrano iz vlastitog vrta, ali nažalost nemamo svi tu mogućnost. Ako vam nedostaje prostor u kući za zeleni kutak, možete sami pretvoriti kuhinju u mali kućni vrt. Postoje pametne kutije za sadnju koje će same zalijevati biljke i stimulirati rast pomoću LED lampi.

Minimalistički stil uređenje interijera

Ambijentalna rasvjeta na policama

Danas tehnologija nudi puno više od samih aparata za kuhinju i sve se više oslanja na estetiku. Kako biste prostor učinili elegantnim i ugodnijim mjestom za boravak, instalirajte LED lampice u kutove elemenata ili ispod njih.

Tako ćete riješiti i problem sa žicama, jer se traka s LED lampicama jednostavno lijepi ispod kabineta.

Pametan hladnjak

Ovo je možda i najvažniji aparat za kuhinju, a danas oni čine puno više od hlađenja hrane. Tržište je preplavljeno novim tehnologijama za kuhinju koji će optimizirati vaš posao. Danas možete samo jednim pritiskom prsta na hladnjak pročitati recept s interneta,slušati glazbu ili pogledati popis namirnica u hladnjaku.

Ako vas zanima što još može pametan hladnjak, zanimljivo je znati da se može iz hladnjaka pretvoriti u zamrzivač u trenu – ako vi to želite.

Pametna ploča za kuhanje

Danas ploče za kuhanje mogu biti i nevidljive i u sebi imati skrivenu napu. To su samo neke od mogućnosti koje vam mogu olakšati prirpemanje hrane za obitelj. Osim što su funkcionalne, vašoj će kuhinji dodati dozu elegancije.

Nastavite čitati

Interijeri

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Kreirajte prostor iz snova za vaše dijete

Ako ste odlučili malo se potruditi pri odabiru namještaja i uređenju sobe vašeg tinejdžera, donosimo važne savjete koji će vam pomoći da stvorite ugodan prostor za boravak.

Fleksibilan prostor za izlaganje

Ako želite zaštititi zidove prostorije od čestog postavljanja i skidanja postera i slika, razmislite o izradi ploče na zidu, ili panela s magnetima kako bi mogli na njih stavljati što im srce poželi i bez straha mijenjati svoje želje.

Prostor za učenje

U tim godinama su mladi izuzetno okupirani učenjem, pa je potrebno omogućiti da svoje obaveze u miru mogu ispunjavati u svojoj sobi. Potreban im je tihi kutak za učenje. Može to biti radni stol koji se nalazi uza zid, ili samo drvena ravna polica na kojoj ima mjesta i za lampu i za knjige. Omogućite im prostor za pohranu kako se olovke i bilježnice ne bi ostavljale posvuda.

Ugodna rasvjeta

Odabir rasvjete je važna stavka svake prostorije, a posebno sobe za vašeg školarca, koja bi trebala pratiti različita raspoloženja tijekom dana.

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Jako svjetlo je potrebno u prostoru za učenje i uz uzglavlje radi čitanja. Ali ga je potrebno kombinirati s blagom rasvjetom kako bi se stvorio i ugodan prostor za odmor i opuštanje.

Zaštita od sunca

San je važan u svakoj dobi, a posebno kod adolescenata, pa je potrebno zaštititi prozore od jakog svjetla.

“Dobro je pred spavanje bilo koji prostor u kojem boravimo opremiti čim mekšim i slabijim  osvjetljenjem, tako da zapravo naš mozak prepoznaje da mrak signalizira  vrijeme za odlazak na spavanje”, pojasnila je Ines Begčević, magistra psihologije.

Prostor za pohranu

Kada su djeca mlađa, prostor za pohranu je esencijalni dio sobe, ali kako rastu, potreba za istim postaje još veća; tu je više knjiga, više cipela i predmeta za razbibrigu.
Kako bi većina predmeta ostala skrivena od pogleda, uložite u prostore za pohranu koja se mogu zatvoriti.

Ideje za proljetno uređenje doma – unesite prirodu u interijer

Puno prostora za odjeću

Kroz odijevanje se tinejđeri izražavaju, pa je važno da imaju prostor u kojem će držati svu svoju odjeću i diviti joj se. Osim ormara, pomoći će i police i vješalice kako bi svoju omiljenu odjeću mogli pokazati svakome tko im u sobu uđe.

Mjesto za druženje

Ako ih posjete prijatelji, sigurno neće sjediti s roditeljima u dnevnoj sobi, pa je potrebno omogućiti im mjesto za privatnost i druženje. Udoban tepih i puno jastuka na podu mogu služiti kao mjesto za sjedenje, ako nema mjesta za još jednu fotelju ili stolice.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice