Bez kategorije
Razigrane mozaik pločice
Ukoliko ste se htjeli riješiti svojih starih i razbijenih keramičkih pločica, ne morate ih baciti. S njima možete ukrasiti interijer te tako stvoriti zanimljivi mozaik ili unikatnu zidnu borduru.
Još u staroj Grčkoj i Rimu, mozaik se koristio za ukrašavanje unutarnjih prostora. Ova umjetnička tehnika svoj procvat doživljava u doba Bizanta, kada su kršćani mozaicima dekorirali podove, zidove i stropove sakralnih objekata.
Od tada se redovito koristi i u stambenoj i arhitekturi javnih prostora, a mnogi mozaici i danas svjedoče o vrijednostima povijesnih razdoblja iz kojih potječu. Mozaik se uspješno integrira i u moderne interijere kojima daje živost te posebnu vrijednost.
Mozaik je tehnika slaganja raznobojnih ili jednobojnih komadića kamena, keramike, stakla ili ogledala u pravilnim ili nepravilnim formama, kojima se stvaraju umjetničke slike, zidne dekoracije i plohe raznih uporabnih predmeta. U interijer mozaik unosi poseban ugođaj, a ovisno o motivu koji prikazuje i površini na kojoj je izveden, privlači pažnju i izaziva divljenje.
Komadići odabranog materijala mogu se izravno lijepiti na željenu podlogu ili se prethodno slažu, a potom u cijelosti prenose na zidnu ili podnu površinu koju želimo istaknuti. Osim što vizualno obogaćuje interijer, mozaik je i vrlo jednostavan i praktičan za čišćenje i održavanje.
Mozaici u suvremenim interijerima
U suvremenim stambenim prostorima najčešće ga susrećemo u prostorijama s mnogo vlage, poput kupaonica i kuhinja. U kupaonici se mozaikom mogu prekriti svi zidovi ili naglasiti tek jedan dio njihove površine. Kod prekrivanja većih površina poželjno je kombinirati jednobojne i višebojne elemente u prostoru te tako stvoriti i mirnije i razigranije zone. Veća je živahnost poželjna u prostoru oko tuš kabine ili ležeće kade, kao i oko umivaonika s ogledalom. Razigranost se u na zidovima može postići i postavljanjem valovite ili pravocrtne mozaik bordure na rubovima ploha, kao i stvaranjem raznobojnog okvira oko ogledala.
Primjena mozaika oplemenit će i kuhinjski prostor, u kome se najčešće postavlja iznad radnih ploha i uređaja. Osobito atraktivno izgledat će stranica radnog pulta ili šanka između kuhinje i blagovaonice ukrašena mozaikom u bojama usklađenim s ostalim elementima u prostoru.
Mozaik vrlo efektno odvaja zone različite namjene unutar istog prostora, pa će tako svoju primjenu pronaći i u dnevnom boravku. Primjerice, dio za odmor i gledanje televizije tako možete odvojiti od radne ili hobi zone. Ovakvo vizualno odvajanje postiže se oblaganjem dijela dekorativnog pregradnog zida ili kompletnog zida koji obuhvaća pojedinu zonu boravka.
Izbor materijala
Profinjeni kameni ili stakleni mozaici mogu biti osnovni element dekoracije dnevnog boravka, s estetskim odmakom od jeftinijih keramičkih koji se najčešće koriste u kupaonicama i kuhinjama.
Komunikacijske zone, odnosno hodnici i ulazni prostor u kuću ili stan primjenom mozaika dobit će novu vrijednost. Posebice će ih obogatiti mozaik od komadića ogledala koji će prostor ujedno vizualno proširiti te učiniti svjetlijim. Prostorima za odmor i opuštanje primjerene su umjerene boje mozaika, koje slaganjem tvore određenu formu ili jednobojnu plohu te se elegantno i nenametljivo integriraju među ostale elemente u interijeru.
Zanimljiv mozaik s umjetničkom vrijednošću, lijepo će se uklopiti u bilo koji dio stambenog prostora. Tehnika slaganja sitnih elemenata, profinjena igra na zidu i konačan efekt, potaknut će vizualno uživanje u interijeru.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Kamini na bioetanol – dostojna zamjena za prave
Kad razmisle koje sve preduvjete treba zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu …

Mnogima je prizor pucketanje vatre u kaminu tiha patnja, ali kad razmisle o tome koje sve preduvjete trebaju zadovoljiti da bi imali pravi kamin u domu, pristat će i na kompromis. Dostojna zamjena za pucketanje drva bit će kamini na bioetanol.

Takvi kamini sadrže kućište koje u sebi ima keramički kamen. On se prilikom punjenja natopi bietanolom koji gori. Na taj se način stvara u prostoru stvara ugođaj kao da se tamo nalazi pravi kamin.
Nude se zidni, samostojeći, stolni u više različitih dimenzija. I iako se njihova funkcija često shvaća kao isključivo ambijentalna, odnosno dekorativna, treba znati da kamini na bioetanol ograničeno i griju.

Ovisno o veličini kamina, u početku ćete trebati litru do četiri etanola. Jedna litra traje tri do pet sati. Gašenje je vrlo jednostavno. Takvi kamini sa strane imaju strane ručicu koja kad se pomakne, zatvara dovod zraka tom plameniku i automatski se plamen gasi. Vi možete istog trena izaći iz kuće bez bojazni da će se ponovno sam od sebe upaliti.

Što se održavanja tiče, posebnih zahtjeva nema. Dobro je s vremena na vrijeme prebrisati plamenik. A uz tako jednostavno održavanje i primjenu moramo priznati da možda i nije tako teško u ovom slučaju pristati na kompromis i pucketanje drva zamijeniti plamenom bioetanola.
You must be logged in to post a comment Login