Bez kategorije
Lakši život uz funkcionalan namještaj
>U svakodnevnom životu svi se s vremena na vrijeme susrećemo s nedostatkom prostora bez obzira radi li se o prostoru u kojem boravimo stalno, povremeno ili u njemu radimo.

Ponekad nam treba samo još jedan par polica, no imamo li baš uvijek na raspolaganju baš tih nekoliko dodatnih centimetara prostora?
Sigurno se možemo složiti kako u najvećem broju slučajeva to nije tako. Ponakad je prostor ograničen svojim dimenzijama dok je ponekad problem u nefunkcionalnosti namještaja. Upravo ova dva glavna nedostatka zbog kojih nam nedostaje prostora, u današnje vrijeme dobivaju mnoga funkcionalna i oblikovna rješenja.
Funkcionalne kuhinje
Jedna od najvažnijih prostorija u stanovanju, a u kojoj se priprema hrana jest kuhinja. U kuhinju sve više prodire minimalizam, iako samo na prvi pogled, jer one danas proživljavaju novu renesansu. Mogućnosti funkcioniranja kuhinje u cjelini zajedno s funkcionalnošću svakog elementa, danas dobivaju sasvim novo značenje. Elementi imaju vrlo funkcionalne metalne dijelove (košare, pretince) umjesto klasičnih polica u koje može stati puno više stvari. Osim toga, na ovaj se način organizira kuhinja koja svojom kompjutorskom simulacijom prilikom projektiranja može zadovoljiti sve potrebe korisnika.

Svaki korisnik prema svojim navikama može kreirati način povezivanja elemenata u cjelinu te tako biti zadovoljan rezultatom jer kuhinja na taj način postaje jedinstvena. Unutar elemenata zbog mogućnosti izvlačenja pretinaca i funkcionalnih spremnika, svaki predmet ima svoje mjesto pa se na taj način izbjegava mogućnost zaboravljanja nekih predmeta na do sada nedostupnim mjestima. Ni najmanji kutak prostorije više ne ostaje neiskorišten jer elementi koji se slažu sada mogu imati funkciju izvlačenja ili mogu biti fiksni.
Dnevni boravak i spavaća soba
Kod manjih stanova poput garsonijera i jednosobnih stanova, dnevni boravak obično ima funkciju i spavaće sobe. Spavaća soba tijekom dana postaje boravak a tijekom noći boravak postaje spavaća soba. Kako bi se to omogućilo, danas postoje visokokvalitetne sjedeće garniture koje se na vrlo jednostavan način mogu razvući u ležaj za dvije osobe. Ova funkcija postoji niz godina, no razlika je u tome što je ležaj za spavanje sve bolje uklopljen u cjelinu garniture, a uz to sve kvalitetniji madrac osigurava zdrav san korisnika. Klasičan krevet može također imati nekoliko funkcija. U bočnim stranicama kreveta mogu se naći ladice za spremanje robe i posteljine tako da se u ormarima ostavlja dovoljno prostora za sezonsku odjeću i obuću.

Radni prostor
Tijekom školovanja i odrastanja svako dijete prema svojoj dobi, potrebama i uzrastu treba odgovarajući prostor. Ova promjena se možda najbolje može pratiti kroz namještaj. Od veselih boja zidova s detaljima, crtežima, naljepnicama do namještaja u formi najdražih igračaka (krevet-auto) pa sve do ormara u koji se osim odjeće i obuće može spremiti poneka igračka. Najčešće mjesto za igračke jest upravo ladičar ispod kreveta. Kako se mijenja uzrast djeteta tako namještaj postaje ozbiljniji, ali jednako funkcionalan. Sada na zidove dolaze police s više pretinaca, od kojih neki mogu biti djelomično zatvoreni kao ladice, a neki se mogu izvlačiti. Sve u svrhu novih stvari kao što su udžbenici, stručna literatura, knjige… Na taj način se uspostavlja veza između funkcije i potrebe s jedne strane s dizajnom i estetikom s druge.

Ono što je ipak zajedničko svim primjerima jest činjenica kako sve što se koristi mora biti promjenjivo a opet funkcionalno, jer se tijekom boravka u pojedinom prostoru i navike korisnika ponešto mijenjaju.
Autor: Ivan Škarica, arhitekt
Bez kategorije
Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya
Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.
Ljubav na prvi pogled
Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.
Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.
Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.
Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.


Vrijedna ostavština
Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.
Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
You must be logged in to post a comment Login