Povežimo se

Gradnja

Toplija zima uz kaljeve peći

Nekada su krasile kraljevske i vlastelinske dvorove koje je zaista trebalo zagrijati, a zbog svoje efikasnosti bile su rado viđene u građanskim, ali i u seoskim domaćinstvima.

No s dolaskom radijatora i manjih, prijenosnih grijalica kaljeve peći mnogima postaju suvišne. Poskupljenje plina potaknulo je njihovo ponovno paljenje.

Vrlo je neugodan osjećaj ustati se ujutro u hladnom stanu, kao i doći u nezagrijan prostor zimi nakon napornog radnog dana. Želite li izbjeći takve situacije, a sustavom centralnog grijanja vaše kuće nije moguće upravljati daljinski ili pomoću tajmera, moguće rješenje ovog problema je kaljeva peć ili kaminka.

Šta je kaljeva peć?

Izvana je ozidana kaljevima, odnosno dekorativnim oblogama izrađenim od najfinijih vatrostalnih glina, s glazurom u širokoj paleti boja. Iznutra je obložena pećarskim šamotom od kojeg su izrađeni horizontalni ili vertikalni kanali u peći koji provode tople plinove do dimnjaka. Pritom dolazi do zagrijavanja šamota i samih kaljeva koji akumuliraju toplinu te je isijavaju kroz dulje vrijeme. Upravo to kaljevu peć čini energetski vrlo učinkovitom.

kaljeve peći Dom2

Osim što će se vrlo brzo isplatiti kroz ostvarenu uštedu u potrošnji energenta, kaljeva peć može se spojiti i na sustav centralnog grijanja, pa osim za grijanje prostorije u kojoj je smještena, poslužiti i za zagrijavanje vode u radijatorima. Iako je glomazna u svojoj izvedbi, kaljevi ju čine vrlo dekorativnom pa će tako estetski obogatiti interijer. Efekt kaljevih peći može se osjetiti i na ugradbenim toplosjedećim klupicama i naslonima koje stvaraju poseban ugođaj.

Kako izabrati kaljevu peć?

Suvremeni kaljevi su ljevani ili prešani, dok ih funkcionalno i dalje nadmašuju ručno rađeni kaljevi od kojih je svaki unikat. Ručna izrada počinje izradom kalupa u koji se stavlja sirova glina koja zatim ide na sušenje na period od 2 do 3 tjedna. Nakon tog prirodnog sušenja, kaljevi se peku, premazuju glazurom i ponovo zapeku. Druga opcija su industrijski odnosno strojno rađeni kaljevi, a razlika je u samoj obradi. Ručno rađene kalje su deblje, pa stoga i kvalitetnije jer akumuliraju veću količinu topline, pa će i dulje grijati prostor nakon gašenja peći.

Kaljeve peći Dom2

Mogu se izrađivati horizontalni ili vertikalni kanali, iako su vertikalni kvalitetniji jer se rjeđe začepljuju. U kaljevoj peći nedopustivo je ložiti nekvalitetno drvo i otpad, karton i papir čiji bi produkti izgaranja dodatno štopali kanale za provod toplog zraka i time smanjili njenu energetsku učinkovitost. To bi dovelo do dimljenja peći, a prilikom izgaranja otpada mogu se stvoriti i opasni plinovi. Kaljeva peć traži kvalitetno ogrijevno drvo poput graba, hrasta ili bukve s kojima će njena učinkovitost biti najveća.

Koliko je kalja potrebno za vašu peć, ovisi o veličini prostora koji će zagrijavati. Računa se da jedna kalja grije 1m³, odnosno 1.3 m³ zraka ukoliko ima udubljenje. Moguće je izraditi i kaljevu peć manjih dimenzija, neovisno o veličini prostora, no u tom slučaju doći će do veće potrošnje drva jer će peć biti potrebno češće zagrijavati.

Kaljeve peći Dom2

Zašto izabrati kaljevu peć?

Efikasnost kaljeve peći ovisi i o kvalitetnom šamotnom materijalu pri izvedbi ložišta te o stručnosti majstora. Nadalje, produkti izgaranja uzrokuju začepljenje kanala, a visoka temperatura ostavlja posljedice i na samoj peći pa ju treba redovito čistiti. U samoj peći temperature rastu i do 800 stupnjeva, koje nakon nekog vremena nagrizaju šamlot, stoga je peć potrebno i presložiti svakih desetak godina.

Izborom kalja vlasnik će odlučiti hoće li njegova peć izgledati klasično, retro ili vrlo moderno. Upravo je pojava novih oblika kaljeva omogućila dobro uklapanje ovakvog tipa peći u moderne stambene prostore. Vješt majstor kaljevu peć će izgraditi za oko 5 dana, a za nju ćete, ovisno o veličini, složenosti i kvaliteti kalja, izdvojiti od sedam do pedesetak tisuća kuna. Naravno, ona uvijek može biti i veća, posebnija, a time i skuplja, no osim što će svojom ljepotom i efikasnošću oplemeniti vaš dom, dugoročno će se sasvim sigurno isplatiti. 

 
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije

Iako je u Hrvatskoj zastupljenost montažne gradnje manja nego u zemljama zapadne Europe, proizvođači se trudi korisnicima približiti takvu vrstu gradnje i privući ih visoko kvalitetnim materijalima.

Stela haus prije svega je našla mjesto na tržištu zahvaljujući visoko kvalitetnim materijalima koje ugrađuje u svoje kuće. Izdvajamo se također na tržištu na taj način jer se držimo samo Premium standarda, šta to znači, to znači da proizvodimo samo pasivne i nisko energetske kuće.

Stela haus

Stela haus koristi najkvalitetnije materijale koje danas možemo naći na tržištu. Počevši od industrijskog drveta, kamene vune visokih toplinskih svojstava, fermacel ploča zatim napomenuo bih da je jako bitan segment u svemu tome da se kuće prvo projektiraju u softverima koji su tehnološki trenutno najnapredniji na tržištu i samim tim se kuće poslije toga proizvode na vrhunskim strojevima kao što su CNC mašine i to dovodi do milimetarske preciznosti kada je u pitanju sama montaža kuće, rekao je Vladimir Šunjka, direktor tvrtke Stela haus.

Debljina zida ove montažne kuće je 42, 3 centimetra od čega je čak 38 centimetara izolacija, što odgovara najvišim kriterijima u niskoenergetskoj gradnji.

Tipske i individualne kuće

Uz tipske kuće, koje su standardna ponuda, Stela haus lako se prilagođava svim zahtjevima klijenata nudeći tvornički proizvedene dijelove objekta.

Stela haus ima tipske kuće ali na kraju u 99 posto slučajeva Stela haus proizvodi individualno jer svaki kupac ima vlastite želje, također na to utječe i sama lokacija jer određene, većina tipskih kuća ne može da se postavi na određenim lokacijama tako da mogu slobodno reći da Stela haus proizvodi individualne kuće to jest po željama kupaca, dodao je Šunjka.

Iako je sve izvedivo, kad birate novu kuću, preporuka je birati je prema mikrolokaciji građenja, pri čemu će vam Stela haus stručnjaci rado pomoći.

Svaka parcela ima svoju lokacijsku informaciju, moramo se pridržavati nekih pravila, na primjer, zna se točno u Dalmaciji kakva kuća ide, kakav odabir materijala ide, kakvi krovovi idu, u Istri je drugačije, u Austriji je drugačije tako da se držimo tih nekih normi, rekao je Šunjka.

Visoka preciznost te učinkovito iskorištavanje materijala

Strogo kontrolirani uvjeti za proizvodnju standardiziranih dijelova u tvornici osiguravaju visoku preciznost te učinkovito iskorištavanje materijala, čime se smanjuje i količina energenata utrošenih tijekom gradnje ali i kasnijeg korištenja.

Stela haus ima garanciju 50 godina na konstrukciju, na ostale stvari postoje garancije na prozore, na toplotne pumpe, to jest na dizalice topline posebno, izjavio je Šunjka.

Dok tradicionalna gradnja zahtjeva duge periode planiranja i izvođenja radova, montažna gradnja znatno skraćuje to vrijeme. Prefabricirani dijelovi obično se proizvode paralelno s pripremom gradilišta.

Investitor mora pripremiti teren, prije svega temeljnu ploču,  naravno u suradnji s nama, mi iskontroliramo je li sve to u redu i krećemo dalje s izgradnjom.

Sama montaža traje relativno kratko, to je nekakvih 5, 6 dana, međutim, da bi se kuća odradila kvalitetno moraju se poštivati procedure i sama gradnja kuće traje od 5 do 6 mjeseci do razine ključ u ruke, rekao je Šunjka.

Kompletan dizajn objekta

Stela haus slovenski je proizvođač montažnih kuća koji nudi kompletan dizajn objekta.

Mi se izdvajamo po tome što smo jedni od rijetkih koji rade po sistemu visoki Roh bau na području cijele Hrvatske, Austrije, Slovenije na ključ dok u zapadnim zemljama, zemljama zapadne Europe, a radimo od najmanjih objekata do najvećih objekata. U Njemačkoj radili stambene blokove gdje imamo zgrade s 4 kata, izjavio je Šunjka.

Brzina, ekonomičnost i održivost montažnu gradnju čine atraktivnim izborom za obiteljske kuće, ali i druge vrste objekata. Tehnološki napredak i inovacije u materijalima i procesima nadilaze nekadašnje probleme i montažne kuće čine sve češćim izborom za izgradnju novog doma.

Nastavite čitati

Gradnja

Što je utjecalo na intenzivniji razvoj montažne gradnje?

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća.

U principu gradnja drvenom konstrukcijom ima izuzetnu prednost nad ostalim tradicionalnim sustavima. U smislu što je to lagana konstrukcija, što će puno manju silu na sebe navući i što će takva gradnja proći bez nekih šteta tijekom takvih djelovanja, rekao je Elis Hajdarovac, mag. ing. aedif. iz Dom projekta.

Nedostatak radne snage

Na intenzivniji razvoj tržišta montažne gradnje u Hrvatskoj, nekoliko je čimbenika uvelike utjecalo. Prvi od njih bio je nedostatak radne snage.

Kako odgovoriti na nedostatak radne snage odnosno kako zadržati neku kvalitetu proizvoda jer ipak u današnje vrijeme se traži određena kvaliteta i standard. Majstora je sve manje, negdje su se rasplinuli i tako dalje, jedini i najbolji odgovor je industrijalizacija, znači držati, odnosno što više predgotoviti gradnju u proizvodnim pogonima gdje imate stalno kontrolu kvalitete. Mi na primjer za naše sustave gradnje imamo i CE certifikat, dakle, institut iz Slovenije, konkretno dolazi pregledava našu proizvodnju, postupke, materijale i tako dalje, plus interna kontrola i to jednostavno receptura za ujednačenu kvalitetu i visoku kvalitetu proizvoda i u konačnici objekata koje gradimo, dodao je Hajdarovac.

Novi zakonski propisi

A drugo su bili novi zakonski propisi prema kojima objekti moraju biti energetski učinkoviti.

Energetski učinkovit dvorac iz 19. stoljeća

Mi otkada radimo, dakle još od 1993. godine promičemo tu energetsku učinkovitost objekata kao jednu od prednosti montažnog načina gradnje zato što je jednostavna razlika. Kod tradicionalnog načina imate nosivi sustav koji je s jedne strane obložen izolacijskim materijalom, kod nas je cijeli sendvič panel odnosno cijeli sustav zidni, stropni, krovnih elemenata ispunjen izolacijom i superioran u odnosu na to i puno je lakše postići, odnosno zadovoljiti uvjete koji se nameću pred ljude, je li to nisko energetske gradnja, gradnja objekti nulte energije, pasivna i tako dalje, ti se nekakvi nazivi pojavljuju tijekom vremena, mijenjaju se, ali i mi bez ikakvih problema zadovoljavamo sve trendove koji se nameću, rekao je Hajdarovac.  

Trendovi koje nameće tržište

A trendovi koje nameće tržište je izrada montažnih obiteljskih kuća, stambenih zgrada te javnih objekata.

Mi radimo zdravstvene ustanove, škole, vrtiće, višestambene objekte, obiteljske kuće, krenuli smo sa obiteljskim kućama, međutim na tržištu se pojavilo da se radi objekti svih ljudskih potreba. Radili smo nekoliko vrtića u Hrvatskoj, radili smo stambene zgrade u Švicarskoj, tako da je to široka lepeza proizvoda koji se rade u ovom sistemu građenja, rekao je Esad Hajdarovac, dipl. ing. građ. iz Dom projekta.

Domprojekt nudi nekoliko različitih sistema gradnje, a svi su bazirani na istoj konstrukciji dokazane kvalitete. 

Kod nas se osnovna drvena konstrukcija, recimo tradicionalno se zove KVH drvo, ali se koristi kamena vuna, gips vlaknaste ploče se koriste koje daju protupožarnu sigurnost objektima kako gips vlaknaste ploče tako i kamena vuna. To su osnovni standardni materijali koji se koriste, nadodao je Hajdarovac.

Domprojekt – niskoenergetske montažne kuće

Domprojekt nudi dvije razine dovršenosti objekta – visoki stupanj izgrađenosti ili ključ u ruke. Visoka razina izgrađenosti znači da je kuća izvana kompletno završena,  a interijer je u fazi završnih obrtničkih radova. Ključ u ruke znači gradnju kuće i izvođenje svih radova do useljenja, a svojim se investitorima maksimalno prilagođavaju.

Uz nekakvo inženjersko promišljanje i način rješavanja, jer u principu inženjer je taj koji treba rješavati situaciju, a ne deklarativno nešto odbijati i reći to se ne može, ma može se sve napraviti samo je pitanje je li to investitoru isplativo i želi li to prihvatiti, pojasnio je Hajdarovac.

Zbog korištenja kvalitetnih i prirodnih materijala, montažni objekti energetski su učinkoviti, što osigurava ugodnije interijere za svakodnevnicu te niže račune za energente. Brzina izvođenja te bolja kontrola troškova za investitora samo su neke od prednosti zbog kojih se montažna gradnja sve više koristi.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice