Bez kategorije
Dječje sobe – svijet iz bajke
Svakome od nas potreban je prostor kojeg možemo nazvati svojim. sto se odnosi i na najmlađe članove obitelji, za čiji je rast i razvoj od velike važnosti imati vlastiti kutak – mira, veselja i sigurnosti.

Prilikom planiranja dizajna dječjih soba, prvo treba razmišljati o funkcionalnosti, svakodnevnim aktivnostima djeteta i namještaju te dodacima koji će prostor učiniti što ugodnijim. Zatim slijedi, također vrlo važna, estetika prostora – boje i oblici koji će svemu dati notu fantazije.
Ako se radi o prostoriji većih dimenzija, poželjno je podijeliti ju na ‘zone’ za različite aktivnosti – spavanje, hranjenje, igranje i / ili druženje sa prijateljima, učenje – a u slučaju da dvoje ili više djece koriste istu sobu, bilo bi dobro da svako od njih bude ‘vlasnik’ svog kutka za čiju će urednost biti zaduženo.
Važnost pravog odabira
Prilikom odabira namještaja, tkanina, boja ili tapeta za zidove, potrebno je imati na umu da će sve površine u dječjem carstvu biti višestruko ‘ukrašene’ komadićima hrane, kapljicama pića, crtežima, itd. stoga su najprikladniji otporni materijali koji se lako čiste. Također, tvrdi podovi poput kvalitetno obrađenih parketa preporučuju se za sobu malenog djeteta, te ih kasnije možete nadopuniti veselim tepisima i tepisonima, usklađenim sa dekorativnom shemom sobe.

Sigurnost
Vrlo je važna i sigurnost, te je nužno obratiti pažnju na izloženost svih električnih instalacija, rasvjetnih i grijaćih tijela dječjem dodiru, kao i na smještaj te mogućnost otvaranja prozora. Kad su mlađa djeca u pitanju, stolna i podna rasvjetna tijela lako bi mogla postati predmetom igre, stoga se preporučuje da stropna te zidna rasvjetna tijela budu glavni izvori umjetnog osvjetljenja. Također, poželjno je kombinirati nekoliko različitih izvora svjetlosti, kako bi paljenjem i gašenjem istih prilagodili osvjetljenje trenutnim potrebama i aktivnostima djeteta. Preporučuje se da zavjese na prozorima budu izvan dosega djeteta.
Namještaj ne bi smio biti izrađen od lako lomljivih materijala poput stakla, a preporučljivo je da oštri rubovi stolova, ormara, kreveta, ustupe mjesto zaobljenima. Za spremanje igračaka potrebna je adekvatna oprema. Omiljene djetetove predmete izložite na policama, dok se preostale nakon igre može „spremiti na spavanje“ u ladice ispod kreveta, ukrasne kutije,košare, ormare …
Izbor boja
Boje u dječjim sobama trebale bi biti vesele i djelovati stimulativno na razvoj djeteta. Primarne boje (snažne nijanse plave, žute, crvene) uz dodatak zelene – uvijek su dobrodošle, a zanimljivo izgledaju i žuto-zelena, ljubičasto-zelena, crveno-bijela, narančasto-smeđa, plavo-bijela, kao i brojne druge kombinacije. Šareni uzorci na zidovima i stropu (junaci iz crtića, mjesec i zvijezde, ribice i podmorski svijet, nebo i oblaci) idealna su podloga za razigrane dječje aktivnosti.

Uključite djecu
Poželjno je da i djeca sudjeluju u kreiranju svoje sobe. Pitajte ih za mišljenje, oni najbolje znaju koji su crtani likovi ‘in’, a koji ‘out’, igrajte se zajedno izrađujući šablone od kartona koje ćete upotrijebiti pri oslikavanju zidova. Djeca su, na kraju krajeva, najdarovitiji dizajneri – jednako kao što je veliki broj odraslih umjetnika i kreativaca još uvijek u kontaktu sa svojom znatiželjnom i razigranom ‘dječjom stranom’.
Tekst napisala: Danica Maričić, a.d’ i.
Bez kategorije
Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya
Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.
Ljubav na prvi pogled
Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.
Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.
Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.
Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.


Vrijedna ostavština
Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.
Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.
Bez kategorije
Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji
Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?
Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.
Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.
Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.
You must be logged in to post a comment Login