Povežimo se

Gradnja doma

Pasivna kuća

Kuća koja štedi energiju!

Kuća koja ima strojarnicu

Pasivna kuća je dosljedno izvedena vrlo nisko-energetska zgrada u kojoj nema aktivnog sustava grijanja već odgovarajući termotehnički sustav u kojem nema kotla.

„Nema proizvodnje plamena i posljedičnih emisija. Pasivna kuća ima strojarnicu u kojoj su strojevi dizalica topline, jedan sjajan visokoučinkoviti strojarski element i protustrujni zračni izmjenjivač koji je 95 posto učinkovitosti. Pasivni sklop, bez trunke energije nešto radi. Možemo si zamisliti snop slamčica za pića, gdje u svakoj drugoj cjevčici ulazi hladan vanjski svježi zrak, a u svakoj susjednoj drugoj izlazi topli, zagrijani, iskorišteni, smrdljivi zrak“, objašnjava profesor Ljubomir Miščević, voditelj Konzorcija pasivna kuća Hrvatska.

strojarnica-pasivna-kuća

U tom protstrujnom pasivnom, strojarskom elementu dolazi do izmjene topline, a filtracija zraka ne rješava se otvaranjem prozora. „Nema rješavanja pregrijavanja bacanjem topline u okoliš, nego čak i toplinu takvog zraka na taj način vrlo, vrlo učinkovito koristimo“, ističe profesor Miščević.

Sustav pasivne kuće filtrirani svježi zrak u odnosu na termostat diže do projektom zahtjevane temperature unutarnjeg prostora. Osnovni zahtjev koncepta pasivne kuće je smanjivanje toplinskih gubitaka pa sukladno tome postoje još neki nužni uvjeti da bi se neku kuću moglo nazvati pasivnom.

„Povećana toplinska izolacija, u odnosu na klimatske uvjete u pojedinoj klimatskoj zoni. Ostakljenje, standardno, već 30 godina definirano, trostruko ostakljenje. Prekinuti svi toplinski mostovi, zrakotjesnost ili zrakonepropusnost jer i najmanje pukotine su zapravo gubitci hladnoće ljeti i topline zimi. Mi ne govorimo samo o grijanju, govorimo o ovojnici koja treba udovoljiti uvjetima hlađenja“, objašnjava Miščević.

Zato se prozori na pasivnoj kući ugrađuju RAL metodom koja onemogućava gubitak energije, ali i pojavu vlage. Pasivna kuća tvrde stručnjaci osigurava bolje zdravlje i više ugodnosti.
„Toplinsku, akustičku i vidljivu, dakle daylight, svjetlosnu ugodnost“, kaže profesor.

Jednolitarska kuća – ne zagađuje okoliš i proizvodi energiju

Za pasivne kuće iznimno su važni i energetski dobici. Oni od sunčevog zračenja, unutarnjih izvora poput električnih uređaja koji pri radu oslobađaju toplinu, ali i ljudi. Zbog male energetske potrošnje pasivna kuća popularno je nazvana i jednolitarska. „Što znači potrošnja po jednom kvadratnom metru grijanog prostora u cijeloj sezoni grijanja je energetski ekvivalent od jedne litre loživog ulja. Dakle 100 kvadrata prostora, 100 litara loživog ulja u cijeloj sezoni grijanja“, objašnjava voditelj Konzorcija pasivna kuća Hrvatska.

moderni-dnevni-boravak

Pasivna kuća čini se kao odličan izbor u situaciji kada kontinuirani rast cijene energenata mijenja našu budućnost. „Pa čak i bez potpora koje se daju naprednoj energetski učinkovitoj gradnji isplativost je definitivno sve kraća i kraća, ali možemo reći 10-tak godina uz otprilike 10-tak posto višu startnu investiciju“, ističe profesor Miščević.

pasivna kuća

U Hrvatskoj ih trenutno ima oko 300, a primjerice u Njemačkoj u kojoj je pred 30 godina osmišljen ovakav model kuća, ima preko 150 tisuća pasivnih kuća. Prednosti su im minimalni energetski troškovi, zdravo življenje i nemjerljiv doprinos smanjenu klimatskih promjena.
Standard pasivne kuće odgovara od A+ do A+++ energetskom razredu.

Kontinuirano povećanje cijena energenata Hrvatsku nije zaobišlo niti ove godine, a prema najavama neće niti sljedećih deset. U zemlji ovisnoj o uvozu 60 posto plina i 30 posto električne energije, valjalo bi stoga ozbiljno razmotriti opciju pasivnih kuća.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Planirate gradnju kuće? 3 savjeta arhitektice za pametniji početak!

Uz ove savjete uštedjet ćete i vrijeme i novac

gradnja kuće

Gradnja vlastite kuće za mnoge je ostvarenje sna, ali i ozbiljan pothvat koji zahtijeva dobru pripremu, strpljenje i pažljivo planiranje. Arhitektica Tatjana Liktar Elez vodi nas kroz sve ključne korake – od kupnje zemljišta do projektiranja i same izgradnje. Uz njezine savjete lakše ćete izbjeći tipične pogreške i optimizirati budžet.

1. Gradnja kuće: ove je stvari potrebno provjeriti prije kupnje zemljišta

Kvaliteta lokacije ne određuje samo cijenu nego i smjer kuće, poziciju ulaza i tlocrt. Tatjana ističe tri ključne stvari koje treba provjeriti prije kupnje:

  • Urbanistički uvjeti – je li čestica u građevinskoj zoni, kolika je dopuštena katnost, širina, udaljenost od susjeda?
  • Infrastruktura – voda i struja idealno bi trebale biti dostupne uz samu parcelu.
  • Čisto vlasništvo – zemljište mora biti 1/1, bez tereta, a postojeći objekt (ako ga ima) mora imati uporabnu dozvolu.

Bez rješavanja ovih osnovnih uvjeta, daljnja gradnja kuće može naići na ozbiljne prepreke.

Na ove stvari trebate obratiti pažnju ako planirate kupiti građevinsko zemljište

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

2. Dokumentacija: od idejnog rješenja do građevinske dozvole

Prije kontaktiranja arhitekta, razmislite o vlastitim potrebama – veličini kuće, načinu korištenja vrta, planovima za kućne ljubimce i budžetu. Tek tada angažira se arhitektonski ured koji vodi kroz tri glavne faze:

  • Idejno rješenje – prikazuje izgled i raspored kuće te se koristi za dobivanje uvjeta priključenja komunalnih poduzeća.
  • Glavni projekt – uključuje detalje koje izrađuju arhitekt i drugi stručnjaci (konstrukcija, instalacije).
  • Troškovnik i izvedbeni projekt – nisu obavezni, ali su vrlo korisni za preciznu gradnju i optimizaciju troškova.

Tatjana naglašava: “Dobar projekt znači bolju iskoristivost prostora, bez gubitaka u kvadratima.”

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

3. Gradnja kuće: klasično ili montažno?

Cijena gradnje ovisi o veličini kuće, materijalima i načinu izvedbe. Za klasično građenu kuću od 150–200 m² trenutno se izdvaja između 1200 i 1500 €/m² + PDV. Montažne kuće više nisu značajno jeftinije – razlika je oko 10%.

Tatjana pojašnjava: “Cijena montažne kuće ovisi o tipskom rješenju, količini betonskih radova i razradi projekta. Razlike u cijeni više nisu velike.”

Luksuzne montažne kuće DOMUS plusa

Kako uštedjeti pri gradnji kuće?

Najvažniji savjeti arhitektice za uštedu su:

  • Realno procijenite potrebe – ne gradite preveliko.
  • Dajte si vremena – brzina često znači veći trošak.
  • Uložite u dobar projekt – on štedi prostor i novac.

Dobar projekt, ističe, koristi svaki metar: “Bez nepotrebnih hodnika i izgubljenog prostora, kuća može biti funkcionalnija i manja.”

Živjeti u skladu s prirodom: Kuće od prirodnih materijala ponovno su IN

Gradnja kuće je proces koji se isplati ako se vodi pametno i bez žurbe. Odabir dobrog tima i jasna vizija vaših potreba ključni su za uspjeh. A uz savjete iskusne arhitektice poput Tatjane Liktar Elez, taj proces može biti manje stresan – i puno učinkovitiji.

Nastavite čitati

Prozori i vrata

Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore

Možda ćete trebati nove prozore u svom domu ako imate jedan ili više od ovih uobičajenih problema

Ako osjećate propuh u prostoriji, imate sve više problema s vlagom ili vas iznenađuju visoki računi za grijanje i hlađenje, možda je stiglo vrijeme za nove prozore. Iako se manji kvarovi mogu privremeno popraviti, neki simptomi jasno pokazuju da su vaši prozori istrošeni i više ne ispunjavaju svoju funkciju.

U nastavku donosimo 10 znakova koji vam mogu pomoći da donesete odluku – popravak ili zamjena?

1. Propuh

Ako i dalje osjećate hladan zrak i nakon što ste postavili brtve ili zaštitne trake, prozori vjerojatno više ne dihtaju dobro. Osim što utječe na ugodu, propuh povećava potrošnju energije – znak je da je vrijeme za nove prozore.

vrijeme za nove prozore
Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu bez stalnog provjetravanja? – Evo rješenja

2. Zamagljeno staklo

Kada imate dvostruko ili trostruko staklene prozore, kondenzacija se može zarobiti između stakala ako se brtva oko stakla pokvari. Ako vaši prozori izgledaju zamućeno ili zamagljeno, to može značiti da postoji curenje koje zahtijeva zamjenu prozora, iako možda možete popraviti brtvu na prozoru umjesto da zamijenite cijelu jedinicu – posebno ako je okvir vašeg prozora još uvijek u dobrom stanju.

vrijeme za nove prozore
Prozori u kući vam se često magle? Znamo zašto se to događa i kako problem riješiti

3. Visoki računi

Ako vaši stari prozori nisu energetski učinkoviti, puštaju topli i hladni zrak van, vaši sustavi grijanja i hlađenja moraju raditi više kako bi održali vaš dom ugodnim. To ne samo da dovodi do naglog povećanja računa za energiju, već i opterećuje vašu opremu za grijanje i hlađenje. To može povećati učestalost potrebnog održavanja i čak smanjiti ukupni vijek trajanja sustava.

4. Prozori se ne zatvaraju ili otvaraju dobro

Ako se vaši prozori zaglave ili se ne zatvaraju u potpunosti, to može biti zbog pomicanja temelja, propadanja okvira prozora ili prozora koji su zalijepljeni bojom. Vjerojatno ćete trebati zamijeniti prozore i okvire kako biste vratili punu funkcionalnost. Preporučujemo da angažirate tvrtku za prozore u vašoj blizini kako bi procijenili problem prije nego što sami pokušate popraviti, jer problem s temeljima je ozbiljniji i s vremenom će deformirati vaše nove prozore.

Prozori – na što sve paziti kad ih birate?

5. Mekani okviri prozora

Ako imate drvene prozore, vlaga može uzrokovati truljenje vanjskih okvira. Ako vanjski okviri na dodir djeluju mekano ili spužvasto, trebali biste uskoro zamijeniti prozore i okvire.

Staklene stijene u službi održivosti

6. Voda ulazi kroz prozore

Ako primijetite da voda ulazi kroz vaše prozore, to je znak da trebate nove prozore. Kada prozor propušta, možda nećete vidjeti fizičku vodu kako kapa unutra, stoga obratite pažnju na sljedeće probleme:

  • Izvitoperen pod ispod prozora
  • Izvitopereni ili vodom natopljeni okvirni materijal
  • Mokri ili savitljivi zidovi ispod ili oko prozora
  • Visoka vlažnost u prostoriji
  • Mrlje od vode na unutarnjem okviru ili okolnim materijalima

Šteta od vode može biti skupa i uzrokovati velike probleme u vašem domu, uključujući električne požare, oštećenje poda i čak probleme s temeljima ako je curenje dovoljno ozbiljno. Ako imate dokaze o curenju kroz prozor, odmah angažirajte izvođača radova na prozorima za rješenje.

7. Prozori propuštaju previše buke

Prozori nisu toliko debeli i izolirani kao zidovi, ali to ne znači da biste trebali čuti sve što se događa vani kada su zatvoreni. Moderni prozori, posebno oni s dvostrukim ili trostrukim staklom, izvrsni su u blokiranju vanjske buke.

Ako stalno pojačavate zvuk na televizoru ili morate ponavljati što ste rekli svojoj obitelji tijekom večere zbog prometa, sirena, glazbe, uređaja za uređenje okoliša i druge vanjske buke, razmislite o nadogradnji na zvučno izoliranije prozore.

Imajte na umu da zvuk koji ulazi kroz vaše prozore nije samo smetnja, već može biti i znak većeg problema. Prozori koji propuštaju prekomjernu količinu vanjske buke vjerojatno također ne obavljaju dobro svoj posao u zadržavanju vanjskog zraka. Znati kada zamijeniti prozore koji propuštaju previše zvuka također vam može uštedjeti novac na računima za energiju.

Akustična zidna rješenja od reciklirane plastike – dizajnom nikoga ne ostavljaju ravnodušnim

8. Vaše alergije se pogoršavaju svake sezone

Kada dođe proljeće, možda ćete biti u iskušenju da otvorite prozore i uživate u svježem zraku -osim ako imate teške alergije na travu i pelud. Ali ako primijetite da vas alergije pogađaju više nego inače, čak i kad su prozori zatvoreni, to bi mogao biti znak da su se brtve na prozorima pogoršale i propuštaju pelud i druge alergene unutra.

U tom slučaju, najbolje rješenje je ugradnja novih prozora s učinkovitijom brtvom (i proljeće bez kihanja).

Ako vas muče alergije, ovim biljkama nije mjesto u vašem dvorištu

9. Želite osvježiti izgled doma

Stari prozori i okviri prozora mogu ograničiti izgled vašeg doma, posebno ako su od vinila i želite novu boju okvira prozora kako biste poboljšali privlačnost vašeg dvorišta. Odabir zamjenskih prozora može učiniti vaš dom modernijim, ažuriranijim i ljepšim. Postoji još više što možete učiniti s prozorima unutar kuće kako biste osvježili izgled vašeg doma. Razmislite o investiranju u moderne ideje za prozore u kuhinji kako biste transformirali prostor.

Uređenje interijera s niskim budžetom: Uz malo kreativnosti i znanja, sve je moguće

10. Želite povećati vrijednost vaše kuće

Razmišljate o prodaji svoje kuće u bliskoj budućnosti? Zamjena prozora je jedan od projekata renoviranja s najvišim povratom ulaganja koji možete napraviti kako biste privukli kupce. Potencijalni kupci mogu odustati od davanja ponude ako primijete da vaša kuća ima stare, neučinkovite prozore – neće htjeti potrošiti mnogo novca na njihovo ažuriranje odmah nakon što su ispraznili svoje ušteđevine za polog.

S druge strane, možete koristiti nove prozore kao prodajnu točku u vašem oglasu za prodaju. To može rezultirati konkurentnijim ponudama i bržom prodajom. Koliko se dodatne vrijednosti može očekivati? Obično se može očekivati povrat ulaganja od oko 68% prilikom instaliranja zamjenskih prozora.

Ako prepoznajete više od jednog navedenog znaka, možda je baš sada pravo vrijeme za nove prozore. Pravovremenom zamjenom štedite novac, povećavate vrijednost doma i podižete kvalitetu stanovanja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice