Povežimo se

Uradi sam

Ukrasi za bor od glinamola – veselje za najmlađe!

Ukrase za bor možete raditi od gline, ali u svojim domovima puno ćete ih lakše napraviti od glinamola. U izradi ovih ukrasa mogu sudjelovati i najmlađi, a kako napraviti ukrase za bor od glinamola otkrila nam je keramičarka Anamarija Rede.

Od glinamola ne možete raditi uporabne predmete za hranu i piće, ali zato možete predivne ukrase za bor. Izrada ukrasa za bor od glinamola brza je i jednostavna, a vaša djeca će zasigurno uživati u oblikovanju svojih najdražih ukrasa koje će kad budu gotovi stavljati na bor.

ukrasi-za-bor-od-glinamola-Anamarija-Rede-dom-na-kvadrat.j

Jednostavnost izrade

Izrada božićnih ukrasa od glinamola, puno je jednostavnija od izrade ukrasa od gline koju treba peći nekoliko puta i to u pećima koje dosežu visoke temperature.

„Kako bi glina postala keramika treba između ostalog proći proces koji zahtjeva paljenje u pećima na 1000 i više stupnjeva, a glinamol je nešto što možemo zapeći samo malo u pećnici i svejedno dobiti prekrasne ukrase“, kaže nam keramičarka Anamarija Rede iz Zaprešića.

Anamarija-Rede-kreamicarka-dom-na-kvadrat
Anamarija Rede, keramičarka

Ukrasi za bor od glinamola ne smiju biti preteški

Prvi korak je izvaljati glinamol. Anamarija je za to koristila drvenu podlogu, a kaže kako će u kućnoj radinosti kao podloga dobro poslužiti i papir za pečenje. „Da bi naš komad glinamola, bio jednak na svim dijelovima, dobro će nam poslužiti graničnici. Nešto što će onemogućiti valjku da neke dijelove rastanji više nego što je potrebno“, kaže nam keramičarka Anamarija i dodaje da kao graničnici mogu poslužiti i obične olovke.

Glinamol trebate razvaljati na pola centimetra debljine. To će biti dovoljno debelo za utiskivanje reljfa i dovoljno tanko da ukrasi ne budu preteški za bor. 

Utiskivanje reljefa najzabavniji je dio za klince i klinceze

pribor-za-izradu-ukrasa-za-bor-dom-na-kvadrat

Nakon što smo izvaljali glinamol na željenu debljinu uzmemo ono što nam je pri ruci. To mogu biti tabletići, razno razne čipke ili tkanine. Mi ćemo za neke ukrase koristiti čipku. Poslužit će i mrežica od raznih pakiranja. Isto tako odlične tragove, mogu ostaviti kotačići autića, tako da vaši mališani mogu provozati svoje omiljene autiće po glinamolu. Ako postoje neke šljokice koje djevojčice vole, također ih možemo staviti. I znači sve tkanine i materijale koje smo stavili, ponovno uvaljamo u glinamol“, objašnjava Anamarija.

utiskivanje-reljefa-na-glinamol-dom-na-kvadrat-ana-marija-rede

Za oblike će poslužiti kalupi za kolače

Zatim treba odabrati oblike ukrasa. Na boru će sigurno lijepo izgledati zvjezdice, kuglice, srca, anđeli, snježne pahuljice. A ukrase možete i personalizirati sa slovima iz juhe pa tako možete napisati imena ili što god želite poručiti na ukrasima.

„Ukrase možemo ukrasiti i različitim priručnim alatima koje ćemo pronaći kod kuće. Pa tako sa štapićima možemo napraviti točkice, ispisati riječi, iscrtati linije. Granica je samo vaša mašta i mašta vaših mališana“, kaže nam Anamarija koja svoj posao radi s ogromnim veseljem i ljubavi.

Rubove ukrasa treba još zagladiti vlažnom spužvicom i potom slamkicom napraviti rupice za vezice.  „Rupe nemojte bušiti preblizu rubu kako ne bi glinamol pukao“, savjetuje keramičarka.

ukrasi-za-bor-od-glinamola-dom-na-kvadrat

I ukrasi su spremni za pečenje. A Ispeći ih treba u pećnici prema uputama na glinamolu.

Tajna oslikavanja reljefa

„Nakon toga slobodno ih oslikajte, bilo akrilnim bojama, lakovima za nokte, različitim sprejevima, znači što god imate pri ruci poslužit će da vašim ukrasima da taj završni ‘touch’ koji vam se sviđa“, objašnjava Anamarija.

Za isticanje reljefa na pečenim ukrasima, najbolje će poslužiti boja topiva u vodi koju treba razrjediti s malo više vode te jedna mokra spužvica. Razvodnjenom bojom lagano prođite preko ukrasa i ona će ući u reljef. Površinu obrišite vlažnom spužvicom, kako bi upravo utori koji ste napravili bili istaknuti.

oslikavanje-reljefa-anamarija-rede-dom-na-kvadrat

Izrada ukrasa od glinamola, brza je i jednostavna, a radost koju će vam donositi kad ih iz godine u godinu budete stavljali na vaša božićna drvca, podsjećat će vas na veselje s kojim ste ih izrađivali s vašom obitelji.

Ovi ukrasi mogu biti i predivan božićni poklon!

ukrasi-za-bor-Lucija-dom-na-kvadrat
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Kako obojiti strop poput profesionalca? Pratite ove jednostavne korake

Ne trebate pomoć, samo se dobro pripremite i osvježite boju na stopu sami

Ako ste odlučili sami bojati zidove i strop vam se čini kao velika prepreka, bez panike. Uz prave savjete možete odlično i samo obaviti taj posao. Bilo da ste odlučili strop obojiti u bijelo ili neku vama dragu boju, morate znati kako uspješno zadatak i dovršiti.

Pripremite strop i procijenite štetu

Stručnjaci savjetuju da bi prvi korak trebao biti zaštita zidova – ljepljivom trakom obložite rubove zida. Maknite kutiju za ventilaciju ako se nalazi na stropu kako boja ne bi kapala s nje na pod. Ako se na stropu nalaze rupe, zagladite ih glet masom, a ako primijetite mokru mrlju, premažite ju zaštitnim sredstvom. Naravno, prije svega je važno znati odakle je vlaga došla te sanirati to mjesto kako biste problem u potpunosti riješili.

Vlaga je uzrok plijesni, evo kako je ukloniti

Pripremite strop za boju

Ako samo želite osvježiti prostor svježom bojom, a nije vam plan popravljati nepravilnosti, prvo ostružite staru boju i zaštitite površinu sredstvom za impregnaciju zidova. Nakon što je strop čist i zaštićen, možete krenuti s bojanjem.

Bojanje stropa

Nakon pripreme, spremni ste za bojanje zida. Savjet je da koristite četku ili valjak za kutove te se prvo pozabavite tim dijelom stropa. Kada ste gotovi, uzmite veći valjak, umočite ga u kantu s bojom, dobro ocijedite na mrežici koju ste stavili u kantu i krenite bojati – od rubova prema unutrašnjosti, dok cijeli strop nije pokriven bojom. Ako je potrebna i druga ruka boje, pričekajte da se prvi sloj osuši te ponovite isti postupak.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Ljepljivu traku uklonite dok je boja još svježa i pustite da se sve osuši.

Nastavite čitati

Uradi sam

Što je potrebno za izradu terarija i koje biljke u njega staviti?  

Terarij je trenutno je veliki hit u uređenju interijera, doznajemo kako ga napraviti

 Biljke će uvijek poslužiti kao ukras domu, a kao i svaki element u uređenju interijera, svake godine se javljaju novi trendovi – ove je godine to terarij.

Što je terarij za biljke?

Iako su nam već dugo poznati kao ukras doma, oni su se ove godine vratili su se na velika vrata, smatraju stručnjaci za hortikulturu Sveučilišta u Pennsylvaniji. Ovi minijaturni ekosistemi mogu sadržavati razne grupe biljaka, što znači da se možete igrati dok slažete svoj terarij.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Kako napraviti terarij?

Kada odaberete u što ćete saditi svoje biljke, potrebno je dodavati sastojke uvijek istim redoslijedom:

Sloj pijeska
Sloj sitnog kamenja
Sloj hortikulturnog ugljena
Sloj zemlje
Biljke

Važno je odabrati biljke koje neće brzo prerasti posudu, a evo koje je najbolje odabrati:

Zračne biljke

Tilandsije, poznatije pod nazivom zračne biljke, apsolutna su senzacija koja je svojim atraktivnim izgledom i jednostavnim održavanjem brzo osvojila svijet. Radi se o biljkama koje apsorbiraju vlagu iz zraka i ne zahtijevaju stalnu brigu. Tilandsije su apsolutno dobar ukras i pogotovo u kombinaciji s nekim zanimljivim stalkom i zanimljivo izloženi na neki način mogu stvarno izgledati kao male skulpturice.

Ukrasna šparoga

Ukrasna šparoga karakteristična je po sitnim igličastim listovima zelene boje, danas je jako popularna biljka, a do nas je stigla iz Afrike. Odlična je podloga za druge biljke koje možete saditi oko nje.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Paprat (Nephrolepis cordifolia)

Svi se stručnjaci za bilje slažu kako je ovo odličan izbor jer se radi o kompaktnoj biljci koja ima ugodan miris citrusa. Važno je da je tlo vlažno i da nije direktno izložena suncu.

Drvo žada – biljka srećonoša

Malo je sobnih biljaka tako popularno kao biljka žad i to s dobrim razlogom. Ovaj brzorastući sukulenti nevjerojatno je jednostavan za njegu, a njegovi sjajni zeleni listovi dodaju dašak elegancije svakom prostoru. Osim toga, vjeruje se da biljka žad donosi sreću i blagostanje onima koji se o njoj brinu

Jastučasta mahovina (Lycopodiopsida)

Poznata je po svojoj ljepoti i nalazi se često u terariju, krase ju puni listovi u obliku jastuka i predivna zelena boja. Stručnjaci je smatraju kraljicom minijaturnog travnjaka. Ona će zaokružiti dojam ako je kombinirate s drugim biljkama.

Redovno  špricati vodom jer voli vlagu, a odlično će se snaći u zatvorenom terariju.

Fitonija

Na prirodnim staništima ona je pokrivačica tla, a jako će joj odgovarati uvjeti u terariju. Ne voli direktno sunce i odlično uspijeva kada je okružena drugim biljkama.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice