Povežimo se

Planiranje i uređenje

Sadnja lukovica lazanja tehnikom u tegli

Od rujna do kraja studenog vrijeme je za sadnju lukovica cvijeća koje su otporne na zimu i kojima je hladnoća potrebna za njihov razvoj.

Dnevnik bilja

Već od jeseni možete početi krenuti s pripremama za pravu cvjetnu rapsodiju iako možda nemate veliki vrt. Kraći dani i loši vremenski uvjeti u jesen odvlače našu pažnju s vrtova i cvjetnjaka. Međutim upravo to je odlično vrijeme za njihovo redizajniranje odnosno planiranje šarenog vrta prepunog cvijeća. U jesen se najčešće sade lukovice zumbula, tuplipana, narcisa, ukrasnog luka i presličica.

Mjesto njihove sadnje možete bilježiti u dnevniku biljaka u kojem se također bilježi i vrijeme sadnje, cvatnje te orezivanja. Osmislila ga je cvjetan dizajnerica Adriana Kolar Combaj.

adriana-kolar-combaj-dom-na-kvadrat
Adriana Kolar Combaj

„Za lukovice je izrazito bitan dnevnik biljaka jer si možete označiti gdje ste lukovice posadili. Naime, jednom kada se lukovice posade i završe sa svojim cvjetanjem, ostat će samo lukovica u zemlji i vi više nećete znati gdje je ona posađena“, kazala nam je Adriana i objasnila nadalje sve o lukoicama.

Lazanja tehnika sadnja lukovica

Lukovice dijelimo po veličinama, od velikih, preko srtednjih do niskih lukovica. „Pa će tako najčešće najveća lukovica biti one ukrasnoga luka i one zmbula. Prilikom kupovine lukovica, uvijek treba pregledati jesu li su zdrave.  Zdrava lukovica mora biti tvrda na dodir i nikako ne smije biti mekana“, objašnjava Adriana.

sadnja-lukovica-dom-na-kvadrat

Osim u vrt, lukovice možete posaditi i u tegle. „Ovo je lazanja tehnika koja će nam osigurati da cijelo proljeće imamo bogatu i šarenu teglu, obizorm na različitom vrijeme njihove cvatnje“, kaže cvjetna dizajnerica.

Savjetuje da za ovu tehniku odaberemo tegle koje imaju rupice. Jer ako ne bi bilo odvodnje vode, lukovice u tegli bi strunule.  „U slučaju da nema rupice, dovoljno je na dno tegle staviti kamenčiće i oni će služiti kao drenažni sloj“, objašnjava.

Stavite prvi sloj zemlje i na njega nekoliko najvećih lukovica. To će najčešće biti one ukrasnog luka ili zumbula. Za lukovice je najvažnije da se ne dodiruju. Zatim stavite novi sloj zemlje i na njega lukovice srednje veličine. To mogu biti lukovice tulipana i narcisa.  I na kraju slijedi zadnji sloj cvjetnih lazanja.

„U taj zadnji sloj lukovica stavljajte one najmanje poput presličica. Što su lukovice manje, to ih treba stavljati više“, ističe Adriana. Još sloj zemlje i lukovice su spremene za zimu. Sada vam samo preostaje čekati proljeće.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Planiranje i uređenje

Vrtlarski poslovi koje biste trebali obaviti sada

Nije još kasno za pripremu vrta za nove biljke

Proljeće je probudilo i prirodu i vrijeme je, ako ih već niste obavili, za radove u vrtu. Krajnje je vrijeme za pripremu tla i brigu o vašim biljkama, a ovo vrijeme nudi brojne mogućnosti da pretvorite svoj vrt u rascvjetani raj.

Donosimo vam par najvažnijih vrtlarskih zadataka koji će biti u središtu pozornosti u travnju.
Jedan od prvih zadataka je uklanjanje korova. Uklonite ga ako moguće zajedno sa korijenom, jer čete jedino tako uspjeti spriječiti njegov ponovni rast. Nakon toga je tlo potrebno prozračiti i prorahliti, kako bi se pojednostavila i omogućila apsorpcija hranjivih tvari.

Idealno je vrijeme za sadnju raznog cvijeća, povrća te začinskog i ljekovitog bilja. Mnoge godišnje i višegodišnje biljke se sada mogu saditi kako bi osigurali cvjetni užitak tijekom ostatka proljeća i tijekom ljeta.

Kako odabrati motornu kosilicu

Pobrinite se za rano cvjetajuće biljke

U travnju su biljke poput tulipana i narcisa već u punom cvatu i prezentiraju se u raznim veselim bojama. Čim uvenu, ocvale cvjetne glavice treba pažljivo odrezati kako biste stalno uživali u njihovoj ljepoti.

Travnjak se isto tako lagano budi iz sna nakon kiše i hladnijih dana. Vrijeme je za prvu košnju i prozračivanje. Prilikom košnje se travnjak ne smije pre kratko kositi. Prozračivanje pak uklanja mahovinu i pomaže tlu da „dođe do zraka“.

Početkom proljeća se vraćaju i štetočine. Važno je poduzeti sve mjere za sprečavanje nastanka lisnih uši, puževa i drugih neželjenih gostiju. Koristite prirodna sredstva koja pomažu u prirodnoj borbi protiv štetočina bez zagađivanja okoliša.

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Iako nije više očekivan, mraz nas uvijek može iznenaditi. Budite spremni na mogućnost mraza i zaštitite osjetljive biljke.

Isplanirajte izgled svog vrta. Razmotrite sve mogućnosti koje vam nudi i razmislite o izgledu i funkcionalnosti. Uživajte u procesu uređenja svog vrta i pretvorite ga u rascvjetani raj.

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Uredite vrt i terastu kako biste u njima mogli nesmetano uživati

Ako vaš vrt treba malo ljubavi ili tek planirate urediti terasu ili okućnicu, uvijek su vam potrebni alati. Ako se pitate što vam treba kako biste stvotrili i održavali prostor koji volite, donosimo popis alata koji je svakome potreban za održavanje vrta.

Za početak je vrt potrebno vratiti u život nakon hladnog vremena, kiše i vjetra. Evo koji će vam alati pomoći:

Grablje: Osnovni predmet koji vam može puno pomoći i važan je alat za održavanje vrta, posbeno kada kosite i čištite lišće.

Tačke: Ako imate veliki vrt ili okučnicu, pametno ih je imati jer ćete lakše prenositi otpad i materijale.

Metla: Nema bolje pomoći za čišćenje terase i uklanjanja uporne prašine i lišća s podnih obloga. Metlu koju koristite za balkone i terase ipak nemojte koristiti i za čišćenje interijera.

Alat za uklanjanje korva: Ako vam korov uprorno raste u vrtu, alat koji ga uklanja će vam sigurno olakšati muke i pomoći vam da korov uklonite s korjenom.

Za održavanje površina

Gusto zelenilo je odlična pozadina za odmor tijekom dana ili ranu večeru u vrtu, ali kako bi trava i bilje izgledali savršeno, potrebno ju je održavati. Ovi alati će vam pri tome pomoći:

Kosilica: Danas ih je na tržištu puno, a one su intergalni dio održavanja travnjaka. Odaberite onu koja najviše odgovara vašim potrebana i olakšajte si posao održavanja.

Kako odabrati motornu kosilicu

Crijevo za vodu: Travi i cvijeću je potrebna voda i to često, a posao zalijevanja travnjaka ćete puno lakše obaviti ako imate dovoljno dugo crijevo kojim možete zaliti cijelu površinu.

Škare za vrtove: Ako je potrebno rubove travnjaka urediti, najlakše ćete to učiniti škarama koje služe upravo za tu svrhu.

Prozračivać travnjaka: Ovo tajno oružje za održavanje ukrasnih travnjaka jer će omogućiti prozračivanje travnjaka i dopustiti zraku i hranjivim tvarima da prodru do trave.

Za sadnju sjemena

Ako ste zamislili u svom vrtu svježe rajčice i krastvce, morate ih sami zasaditi. Osim dovoljno prostora za njih, potrebni su i određeni alati koji će vam pomoći da se vaš plan ostvari.

Lopatica: Radi se u osnovnom alatu koji je idealan za kopanje malih rupa u koje ćete staviti sjeme.

Lopata: Ona će poslužiti za rad na velikim površinama, ako želite premjestiti puno zemlje i mala vam lopatica ne može pomoći.

Vilica za vrt: Ona će vam poslužiti da uklonite korov, maknete višak zemlje ili poravnate površinu.

Za lakšu rezidbu

Koliko će vaša okućnica biti uredna ovisi i o tome koliko često uklanjate višak grana s vaših stabala. Ta navika neće samo utjecati na izgled vrta već ćete tako ukloniti grane koje nisu zdrave i dopsutiti novima da rastu.

Škare za vrt: Dobro će vam doći za uklanjje ocvalog cvijeća ili viška lišća i granćica.

Jurilica za laku košnju

Škare za rezidbu: Dovoljno su jaki da obrežu tvrde grane drveća i grmlja, ponekad debele i do dva centimetra.

Škare za grane: One imaju dovoljno dugu dršku kako biste lakše mogli dosegnuti i visoke grane.

Škare za živicu: Samo ime otkriva kako će vam poslužiti da se lakše obrežete ali i oblikujete svoju ukrasnu živicu.

Važno je odražvati alate kako bi dugo trajali

Ako se na njima nalazi zemlja, očisite alat nakon rada u vrtu. Sve vrste škara će s vremena na vrijeme zahtijevati da ih naoštirite, a to možete učiniti i sami.

Ne ostavljajte alat na hladnom i kišnom vremenu, pospremite ga u prostoriju koja je natrkivena. Ako nemate posebnu prostoriju za alat, dobro će poslužiti i kutije za pohranjivanje alata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice