Povežimo se

Gradnja

Energetski obnovite kuću ETICS fasadnim sustavom

Oblaganje ETICS fasadnim sustavom kuću će učiniti kvalitetnijom i ljepšom, zdravijom za život i energetski učinkovitijom. Zbog smanjene potrebe za grijanjem, kućanstvu će omogućiti da emitira manje stakleničkih plinova u atmoferu.

Radi se sustavu koji je najzastupljenjiji kad je u pitanju energetska obnova obiteljskih kuća. Služi za sprječavanje brzog hlađenja vanjskih zidova, radi uštede na grijanju te za zadržavanje hladnoće u samom objektu tijekom ljetnih mjeseci. ETICS fasadni sustav je povezani sustav za vanjsku toplinsku izolaciju. Sastoji se o više komponenti.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-1

„To je mort za ljepljenje i armiranje izolacijskih ploča, izolacijska ploča kao takva, armaturna mrežica pajmer i dekorativno završna žbuka kao ogledalo fasade koji svaki običan čovjek vidi“, objasnio nam je Vinko Ančić iz Baumita.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-5

Stručno planiranje i izvedba

Sve se komponente odabiru ovisno o specifičnosti sustava i podloge. Kako bi se osigurala funkcionalnost ETICS sustava, važna je i savršena usklađenost komponenata te stručno planiranje i izvedba.

„Treba napravit pregled same fasade. Neke su fasade u boljem stanju. Neke su u lošijem stanju. I samim time daje se neki sustav koji će biti prikladan. Neke fasade koje su u boljem stanju npr. operemo i stavimo impregnacijski grund radi bolje prionjivosti. Nakon toga odmah se može pristupiti ljepljenju fasade. Kod nekih fasada koje su lošije potrebni su veći pripremni radovi. Treba maknut staru žbuku, treba to malo izravnat, itd.“, objasnio nam je Ivan Čakarić iz tvrtke ŽBUKA specijalizirane za postavljanje ETICS fasadnim sustavima.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-12

Kod izvođenja posebnu pažnju treba obratiti na spojeve. „Spajanje stolarije fasade, spajanje krova fasade, spajanje podnožja. To ovak na prvu izgleda kao najobičnija fasada, ali u toj jednoj fasadi imate jako puno potencijalnih spojeva gdje vam vlaga može ulazit, di se mogu stvarat kondenzati, gdje može snijeg ući i odlomit taj jedan djelić“, naglasio je Čakarić.

Kako naknadno ne bi morali zvati profesionalce da poprave ono što nije dobro izvedeno, potrebno je odmah odabrati kvalitetnog i certificiranog izvođača ETICS sustava. Također, kako bi fasada što dulje zadržala svoju kvalitetu i izvorni izgled, potrebno ju je i održavati. „Nakon 10 godina ovu fasadu treba oprati i prebojati jer završni slojevi gube svoja svojstva“, objašnjava Čakarić.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-3

Toplinsko izolacijske ploče

ETICS fasadni sustav osigurava parapropusnot i vodobojnost. Ta razina ovisi o odabiru komponenata samog sustava, a ponajprije o odabiru toplinsko izolacijskih ploča.

„Osim nekakvih standardnih, EPS-a, mineralne vune tu su i ploče na osnovi mineralnih vlakana kao što su drvene ploče, tu su ploče na bazi fenalne smole. Znači posebni jedni materijali pogotovo tamo gdje se traži veća učinkovitost, odnosno veća toplinska zaštita, ali da ti slojevi izolacijske ploče budu što tanji jer vrlo često u praksi se događa da nemamo prostora, odnosno nemamo prostora i mogućnosti staviti deblju izolacijsku ploču koja bi možda odgovarala i bila potrebna pa onda postoje i takvi materijali koji se mogu ugraditi“, objasnio nam je Vinko Ančić iz Baumita.

etics-fasadni-sustav-dom-na-kvadrat-8

Završna žbuka

Posljednja stavka kod odabira komponenti je odabir završno dekorativne žbuke koja, kao i cijeli ETICS sustav, daje dodanu vrijednost objektu. Najveću ton kartu fasadnih završno-dekorativnih sustava i boja ima Baumit, njih čak 880. Uključujući i mozaik žbuke, odnosno žbuke specijalno formulirane za podnožje odnosno za zone koje su najviše izložene udarima i velikoj vlazi.

www.baumit.hr www.zbuka.hr

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Stanovanje – osnovna ljudska potreba i stambena politika RH

Praćenjem stanja u stanogradnji utvrđena je potreba za izradom Nacionalnog plana stambene politike do 2030. godine. 

Mi govorimo u ovom trenutku o konceptu stambene politike, to nije dokument koji je od strane Vlade prihvaćen. To su prijedlozi koji proizlaze iz naših iskustva, iz naših analiza. Modeli kako se može aktivirati te stotine tisuća praznih stanova u jednoj državi, nismo mi jedini koji imamo taj problem, su financijsko porezni. Vlada mora odlučit u kom smjeru će ići. Dakle, mi nudimo rješenja, ali konačni smjer mora odlučit vlada, rekao je Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Ciljevi stambene politike

Stambena politika imati će za cilj stambeno zbrinjavanje mladih obitelji te neposredno  utjecati na smanjenje iseljavanja, aktiviranjem praznih stambenih jedinica kojih je između 400 i 600 tisuća te kroz četiri osnovne poluge.

Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine

To je financijska poluga, porezna poluga, zemljišna i ekološko energetska. U ovom segmentu aktiviranja praznih stambenih jedinica, jesu li to obiteljske kuće ili su stanovi, imamo dvije poluge s kojima možemo varirati, koja će biti jače upotrjebljena, koja slabije. Hoće li to biti poticaj vlasniku stana da stavi svoj stan u priuštivi najam ili će biti porezna represija ili će biti i jedno i drugo kombinirano, to sad ovisi na odluci Vlade, dodao je Uhlir.

Ove mjere ciljaju na mlade obitelji do 40. godina starosti kojima bi se osigurao jednostavniji put do nekretnine po pristupačnijim cijenama.

Priuštivo stanovanje će omogućiti građanima koji u ovome trenutku na tržištu ne mogu kupit riješit stan ili stambeno pitanje, da li izgradit obiteljsku kuću, kupit stan ili ući u najam, potpuno je svejedno od ta tri modela, imamo dosta građana koji ne mogu riješit stambeno pitanje. Upravo zato se radi stambena politika, da kroz djelovanje ove četiri poluge koje država ima na raspolaganju omogući djelu građana priuštivo stanovanje. Kako? Povećanje ponude, odnosno aktiviranjem ovih praznih stanova ili omogućavanju neprofitnim stambenim zadrugama da više djeluju da se građani mogu samoorganizirati prema svojim potrebama ili treća situacija ili treća opcija je klasična gradnja za prodaju i kupnju stanova, izjavio je Uhlir za Dom na kvadrat.

Moderne montažne kuće su hit

Naglasak na montažnu i modularnu gradnju

Državni tajnik Uhlir istaknuo je kako će se poticati održiva gradnja što uključuje montažnu i modularnu gradnju.

Montažna gradnja kao jedno unaprjeđenje klasične gradnje je ima svoje poglavlje kroz tehničko tehnološki razvoj općenito gradnje u Hrvatskoj, kada moramo poraditi na tome da unaprijedimo razinu naše gradnje sa ekološkog stanovišta i sa stanovišta kružnog gospodarenja, građevinskim materijalima, prostorom i to podrazumijeva isto tako i modularno montažnu gradnju koja ima te karakteristike da se industrijski proizvode građevinski elementi, a čim je uključena industrija to znači veća razina zaštite okoliša, bolja uporaba materijala i to je zapravo smjer koji želimo više potaknut, istaknuo je.

Modularna gradnja pokazala vrhunsku arhitekturu

Stanovanje je osnovna ljudska potreba, a stanogradnja utječe na gospodarstvo države, zato će se stambenom politikom pokušati intervenirati na više razina.

Nastavite čitati

Gradnja

Pet načina za veliku uštedu vode u kućanstvu – iznenađujuće jednostavno

Pametna potrošnja vode važna je stavka za uštedu, ali i očuvanje okoliša

Voda je jedan od najvažnijih prirodnih resursa na planeti i svi dobro znamo da bez nje nema života za ljude, životinje i biljke. Kako je u pitanju limitirani resurs, važno je i da ga koristimo pametno i uštedimo kad god i koliko god možemo.

Na sreću, ušteda vode u kućanstvu je jednostavan zadatak, potrebno je samo uključiti u svakodnevicu jednostavne mjere uštede koje će kroz vrijeme učiniti veliku razliku. Evo kako to jednostavno učiniti.

1. Popravite pipu iz koje kapa voda

Ne samo da kapanje vode iz pipe ili cijevi može učiniti veliku štetu u vašem kućanstvu, u pitanju je i bespotrebno trošenje resursa. Važno je pronaći mjesto gdje voda kapa i popraviti ga. Ako je u pitanju slavina, to vjerojatno možete i sami te imate sav potreban alat, ali ako su u pitanju cijevi, pozovite majstora koji će kvar sigurno popraviti i vi ćete biti mirni još dugo vremena.

Zašto iz klima uređaja curi voda? Ovo su najčešći razlozi

2. Uključite perilicu rublja i posuđa samo kad su pune

Kada je vrijeme za pranje posuđa i rublja, nikada perilice nemojte paliti ako nisu potpuno pune jer ćete tako samo bespotrebno trošiti vodu i električnu energiju. Prema nekim podacima prosječna obitelj u Americi u godini dana perilice upali oko 300 puta, što znači veliku potrošnju vode.

Iako danas skoro svako kućanstvo ima perilicu za posuđe, neki i dalje vole posuđe prati ručno pa je savjet stručnjaka da u tom slučaju zatvorite odvod i napunite sudoper vodom ako želite biti štedljivi.

3. Pametno zalijevanje vrta

Održavanje vrta i travnjaka često zahtijeva puno vode, ali ako odaberete biljke koje se odlićno snalaze u podneblju u kojem živite i kojima nije potrebno toliko vode i koje koriste nutrijente iz zemlje, možete puno uštedjeti. Na vama je samo da se informirate koje su to biljke najbolje za vaš vrt i koje će trebati najmanje dodatne vode za rast.

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

4. Kratko ispod tuša

Možda vam je ujutro omiljena stvar stati ispod toplog mlaza vode i tamo provesti 15 minuta, ali niste niti svjesni koliko ste vode potrošili – uzalud. Uz to, svaki put kada se tuširate, trošite i puno energije za zagrijavanje vode.

Ako skratite vrijeme tuširanja možete učiniti puno za vaš kućni budžet, ali valja napomenuti da postoje i “pametne” glave za tuš koje će pomoći pri uštedi vode i energije.

5. Gasite vodu kada perete zube

Ako ostavljate vodu da curi iz pipe kada perete zube, niste sami, to je često navika ljudi koji pritom uopće ne razmišljaju o tome koliko vode troše uzalud.

Zanimljiv podatak; ako svi članovi vaše obitelji nauče zatvarati pipu dok se peru zubi, to donosi uštedu od 30 litara vode u godini dana. Dakle jednostavno je, kada perete zube nemojte pustiti vodu da teće ako želite manje račune za potrošnju vode i energije.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice