Povežimo se

Uradi sam projekti

Jednostavnim trikovima protiv neugodnog mirisa duhanskog dima u domu

Ako se u nekom prostoru, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.

Miris dima cigareta zasigurno svi dobro poznajete. Neovisno o tome jeste li pušač, živite s pušačem ili ste uselili u prostor u kojem je živio pušač, neugodnog mirisa zasigurno biste se željeli riješiti.

Ako se u nekom prostoru, primjerice dnevnom boravku, konstantno puši, dim se uvlači u sve, od namještaja do zidova. Kako biste ga se riješili, evo što sve trebate napraviti.

Kako se riješiti mirisa dima?

Ovo nije tako jednostavno kao čišćenje kuće. Morate poduzeti nekoliko mjera predostrožnosti kako biste uklonili miris dima cigareta. To uključuje ​​dubinsko čišćenje i osiguravanje čistoće zraka. Ali što je najvažnije, uključuje i sprečavanje da se to ponovi.

Ovo su najbolje biljke za spavaću sobu – čiste zrak i pobjeđuju nesanicu

Provjetrite prostor

Prvo što trebate učiniti je otvoriti nekoliko prozora. To će omogućiti dimu da napusti zrak ako se uokolo mota. Također će pomoći kod čišćenja kemikalijama poput izbjeljivača koji su štetni za udisanje. Ako je vani dovoljno toplo, možete čak i na neko vrijeme otvoriti vrata.

Obojite zidove

Prvo dobro očistite zidove. U toploj sapunici namočite spužvu i ribajte zidove. Nakon toga ih dobro osušite čistom krpom. Zatim ih ponovno premažite temeljnim premazom ili bojom s mirisima. Ovo je ogroman korak koji stvarno može pomoći.

Možda vam se čini kao dosadan posao prebojavanja zidova, ali to je zaista jedini siguran način da se riješite dima koji se uvukao u zidove.

Kako pravilno i učinkovito prozračiti prostorije

Zamijenite tepih

Tepih je najgora podloga koju pušač može imati. Ako u svom domu imate tepih, riješite ga se. Čak i ako planirate vratiti tepih, stari tepih mora ići. Nakon godina upijanja dima, ne može se oporaviti.

Druga opcija bila bi dubinsko čišćenje tepiha, ali to nije ni približno toliko učinkovito kao što je potpuno novi.

Prelakirajte podove

Ako imate drvene podove, prelakirajte ih. Pod će biti osvježen, a lak će spriječiti upijanje dima u drvo. Zbog toga podove možete jednostavno normalno očistiti.

Izbijelite pločice

Izbjeljivač je izvrstan eliminator mirisa. Ako imate pločice ili linoleum, možete ih izbjeliti kako biste uklonili velik dio mirisa. Možete čak i očistiti radne površine. Samo pripazite da u otopini imate više vode od izbjeljivača.

Ako se protiv kemikalija u svom domu, uvijek možete koristiti domaća rješenja. Ocat je izvrsno sredstvo za uklanjanje mirisa i sredstvo za čišćenje. Otopine octa mogu se boriti protiv bilo kakvog nereda ili mirisa.

Očistite filtere

Očistite svaki filter u svojoj kući. To znači onaj u klima uređaju, peći, pa čak i akvariju. Učinite to i primijetit ćete trenutnu promjenu u kvaliteti zraka. Očistite filtere i kuću i vjerojatno ćete zauvijek iskorijeniti miris dima.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Izrada, popravak i obnova namještaja

Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika

Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

obnova starog namještaja

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.

Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja

Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.

„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.

Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

obnova starog namještaja

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur

Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.

„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.

Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.

obnova starog namještaja
obnova starog namještaja

Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu

Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.

Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.

Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život

Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju

Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

presadnice-set-domnakvadrat-iris-MBM

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

vrtlarenje-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Ranoproljetne povrtnice

Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.

Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju

Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat

Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.

Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Mladi luk

mladi-luk-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.

Rotkvica

rotkvica-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.

Špinat

spinat-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice