Povežimo se

Bilje

Navodnjavanje biljaka u vrijeme godišnjih odmora

S odlaskom na godišnji odmor mnogi se nađu u problemu. Treba se pobrinuti za biljke. Ako nemate brižnog susjeda, prijatelja ili rodbinu koji će se brinuti o vašim ljepoticama dok vas nema, ne očajavajte. Vrtni centar ŠEstine i Dom na kvadrat nude rješenje. Uz konvencionalne sustave za navodnjavanje donosimo vam ideje za izradu sustava za samozalijevanje.

Cijele su godine uljepšavale vaš dom.  Održavali ste ih, presađivali, prihranjivali i zalijevali, a one su to i vraćale i pružale vam opuštajuće trenutke od stresne svakodnevice. No, došlo je vrijeme za godišnji odmor, a dva ili tri tjedna bez zalijevanja u razdoblju visokih temperatura moglo bi im biti kobno. U Vrtnom centru Šestine imaju rješenje. Ono dolazi u obliku različitih sustava za navodnjavanje.

zalijevanje-biljaka-domnakvadrat

Posude koje zadržavaju vlagu

“Prilikom godišnjih odmora trebalo bi razmisliti o zalijevanju biljaka. Pogotovo ako ćete biti odsutni dugo vremena, recimo 3 tjedna. Tada bi bilo dosta zgodno da imamo ovakvu teglu, unutra zasađene biljke. Ta tegla ima svoj vlastiti sustav za navodnjavanje.”, objašnjava Sanela Predojević, agronom u Vrtnom centru Šestine.

dizanje-plovka-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Voda se nalijeva dok se plovak ne podigne. Na dnu tegle nalaze se rupice preko kojih korijen posađenih biljkaka crpi vodu. Posude dolaze u različitim dimenzijama pa će se zbog toga i vrlo modernog i dopadljivog izgleda savršeno uklopiti u svaki interijer. No, ako niste na vrijeme promišljali o svojim biljčicama i kupovini jedne ovakve prekrasne posude, u nekoliko jednostavnih koraka možete napraviti i vlasiti sustav za samonavodnjavanje.

Tanjur ili kada za navodnjavanje biljaka

tanjur-za-navodnjavanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

“Ovo je jedan od najlakših. To je da uzmemo nekakav veliki tanjur ili nekakvu kadicu, bilo što što imate doma, uzmete biljke koje želite zaliti, nalijete vodu. I kada smo stavili dovoljno vode, biljke položimo unutra i na taj način one mogu izdržati tjedan do dva.”, naglašava Sanela Predojević.

uronjene-biljke-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Pripazite da ne prepunite tanjurić biljkama kako bi sve mogle crpiti dostatne količine vode.  Za one koje nema mjesta, postoji i drugi način samonavodnjavanja.

Plastična boca i uže za savršenu hidrataciju biljaka

boca-za-zalijevanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Drugi način je da uzmemo plastičnu bocu, probušimo rupicu na čepu i bocu umetnemo u zemlju. Na ovaj će biljke stalno biti hidrirane.

navodnjavanje-pomoću-užeta-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

A ako imate staru vezicu za cipele ili uže, od njih vaše biljke također mogu profitirati. Jedan kraj uronite u posudu s vodom te ga otežajte kamenom ili utegom. A drugi kraj utisnite u zemlju, što bliže korijenu. Bitno je da posuda stoji na višoj poziciji u odnosu na biljku.

Spas za vanjsko bilje dolazi u gotovim sustavima

prskalica-navodnjavanje-domnakvadrat

Osim sobnog bilja, treba se pobrinuti i za vanjsko. Zbog izloženosti direktnom suncu malo je teže ovim putem postići savršenu hidrataciju, stoga bi svakako bilo preporučljivo nabaviti neki od gotovih sustava navodnjavanja.

crijevo-za-navodnjavanje-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

“U našem vrtnom centru Šestine imamo i sustave za navodnjavanje. Ovo je jedan od tih sustava. Ovo je timer, tu se prikopča na vodu, a ovo crijevo se prikopča ovako tu, crijevo ima rupice i navodnjava biljke kap po kap.”, pojašnjava Sanela Predojević.

sustav-za-samonavodnjavanje-u-vrtu-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

Sami programirate vrijeme i učestalost zalijevanja. Sustav kap po kap savršeno će hidrirati vaše cvjetnice, ali i voćke i povrtnice. Voćke je dovoljno zalijevati jednom tjedno, a povrtnice svakodnevno. Sustavom navodnjavanja kap po kap izravno i kontinuirano vlažimo tlo u neposrednoj blizini korijena što rezultira njegovim dubljim rastom. Istovremeno, umanjuje se mogućnost gljivičnog oboljenja biljke jer se listovi ne vlaže.

Infuzija za iscrpljene biljke

aminokiseline-za-revitalizacviju-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat

U slučaju da ste sve od navedenog propustili napraviti, ne brinite se. Vašim polegnutim biljkama još ima spasa, a on dolazi u obliku takozvane infuzije za biljke. Radi se o aminokiselinama koje se miješaju s vodom. Biljke se zaliju ovom otopinom ili se ovisno o namjeni, njome poprska list. Uz redovito zalijevanje vaše biljke bi se trebale oporaviti u roku od dva do tri tjedna.

A u njihovoj ljepoti ili plodovima ćete nastaviti uživati kao što ste to oduvijek činili.

vrtni centar sestine
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

5 cvjetnih trajnica koje se sade u svibnju – u njihovoj ljepoti ćete dugo uživati

Ako želite ukrasiti vrt trajnicama, svibanj je mjesec za radove u vrtu

Trajnice su odličan odabir jer se lako održavaju i nude vam šarenilo boja u vrtu nekoliko godina, a ne samo jednu sezonu. Neke od njih je moguće saditi direktno u zemlju, a neke zahtijevaju pripremu. Za vas smo odabrali nekoliko zanimljivih opcija, sigurni smo da će vas oduševiti.

1. Rudbeckia hirta – crnooka pupavica

Ona pripada rodu zeljastih trajnica i  grmolikog je oblika te može narasti do 3 metra u  visinu. Cvjetovi su slični suncokretu, a cvate cijelo ljeto. Trebalo bi ju prethodno zasaditi u zatvorenom prostoru nekoliko tjedana prije sadnje u tlo, važno je da je prošla opasnost od mraza. Opcija je i da se sadi direktno u zemlju kada je tlo već jako toplo. Možete naravno i kupiti mladu biljku i bez straha ju premjestiti u zemlju.

Sedam najčešćih nametnika u vrtu – riješite ih se prirodnim putem

Neka raste na osunčanom mjestu, ne zaboravite im davati dovoljno vode i očistiti biljku od suhog lišća kako bi cvala cijelo ljeto.

2. Pakujac (Aquilegia)

Ovo je predivan cvijet koji dolazi u raznim bojama privlači ptice u vaš vrt, a najbolje se osjeća na osunčanom mjestu. Mogu se saditi direktno u zemlju, nisu zahtjevne – potrebno ih je zalijevati i odstranjivati suho lišće i cvjetove.

3. Kokotić (Delphinium)

Kokotić je cvijet iz porodice žabnjaka (Ranunculaceae) i porijeklom je iz  visokog gorja u Africi. Njihova predivna boja je najljepši ukras vrtu, a u cvatu ćete uživati cijelo ljeto.

Ove je trave lako uzgajati i održavati – odabrate najbolju za vašu okućnicu

Mogu se kupiti kao sadnice ili ih možete samo iz sjemena uzgojiti u kući te presaditi u zemlju kada je dovoljno topal. Odlično izgledaju u povišenim gredicama. Dobro je znati da sjeme posađeno direktno u zemlju u svibnju neće dati cvijet do proljeća iduće godine.

4. Vučika (Lupinus)

Ova nezahtjevna i otporna trajnica oduševljava svojim velikim cvjetovima koji podsjećaju na svijeću. Cvjetaju nekoliko mjeseci a odličan su dodatak povišenim gredicama. Ako želite u svoj vrt privući ptice i pčele, ovo je idealan cvijet za vas. Kako nisu tako osjetljive na temperaturu, idealno je vrijeme za njihovu sadnju.

5. Sporiš (Verbena bonariensis)  

Može se saditi u povišenoj gredici, tegli ili zemlji onda kada smo sigurni da mraza više neće biti.

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

Bilo da ste prvo sjeme pripremili za sadnju u malim posudama u zatvorenom prostoru početkom proljeća ili ste kupili sadnicu ona će vaš vrt ukrasiti ljubičastim, bijelim ili ružičastim cvijetom.

Nastavite čitati

Bilje

Begonije u vrtu ili tegli – evo kako o njima brinuti i potaknuti njihov rast

Begonije ne zahtijevaju puno brige, ali neka pravila se moraju slijediti

Ove ljetnice će dugo krasiti vaš vrt, a čak ih možete posaditi i u kući jer jako vole toplinu. Raste kao povijeni grm pa se stoga često sadi u viseće košare ili visoke tegle niz koje se onda spuštaju vitke grane s uskim listovima i mnoštvom cvjetova, odlično će izgledati i u povišenim gredicama. Vole kiselije tlo i sjenu, a zanimljivo je da korijen ove biljke može biti otrovan za neke životinje.

Pravilna njega begonija

Postoje određena pravila koja biste trebali slijediti ako želite da begonija svojim cvatom cijelo ljeto krasi vaš vrt.

1. Begonija ne voli direktno sunce pa ju je najbolje zasaditi u sjeni.

2. Potrebno je redovno zalijevanje zemlje.

3. Dobro uspijeva na organskom tlu koje je propusno.

Svjetlost

Ako ih sadite vani, onda im omogućite rast u sjeni, ali malo sunčevih zraka im neće škoditi. AKo ih sadite u kući, najbolje će napredovati na indirektnom suncu. Previše svjetlosti može oštetiti osjetljive peteljke biljke, a i boje cvijeta neće biti tako jarke.

Zemlja

Begonije vole porozno i bogato tlo koje je kiselo. Zemlja na bazi treseta, puna organskih tvari je najbolji odabir za begoniju. Dobra drenaža tla je neophodna.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Zalijevanje

Begonije je potrebno zalijevati jednom tjedno, a to učinite kada je površina zemlje (oko 1 cm) suha. Važno ih je umjereno zalijevati jer u suprotnom možete oštetiti korijen.

Temperatura i vlaga

Begonije će u unutarnjim prostorima rasti najbolje ako je temperatura uvijek oko 15 stupnjeva. Trajnocvjetna begonija u vrtu bi trebala dobro podnositi hladnije temperature tijekom noći, ali će mirovati kada dani i noći postanu hladniji.

Kako je u pitanju tropska biljka, ona voli vlagu, ali pazite da bude ispod 50 posto. Ako raste u kući u kojoj je zrak suh, do nje stavite posudu s vodom ili koristite ovlaživač zraka.

Ovih će 10 biljaka uspijevati na balkonu – neke vole sjenu, a neke sunce

Gnojivo

Potrebe za gnojivom se mogu razlikovati, pa će tako begonije rizomatoznih korijena koje se sade u zatvorenim prostorima biti zadovoljne s otopinom od vode i gnojiva koja se dodaje vlažnom tlu u proljeće. Tako će se i potaknuti cvat biljke.

Gomoljaste begonije vole malo više dodataka pa dodajte organsko gnojivo otprilike dva puta mjesečno tijekom ljeta.

Sadnja u tegle i presađivanje begonija

Begonije jako dobro rastu u teglama i u vrtu, a posuda od terakote s dobrom drenažom je odličan odabir. Kako ova biljka raste i širi se, pametno je presaditi ju u veće posude kako bi imala prostora.

Mirisi cvjetajućih grmova

Postupak je jednostavan: nježno izvadite korijenje i stavite u novu posudu te dodajte malo vode.

Česte bolesti begonije

Općenito govoreći, begonija nema puno neprijatelja u vidu nametnika, može doći do truljenja korijena ako se pretjerano zalijeva. Nametnici koji mogu prijetiti begoniji su često kukci, puževi i paukove grinje.

Kako brinuti i pelargonijama saznajte ovdje

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice