Povežimo se

Uradi sam

Originalni hrvatski keramički proizvodi

Ako volite svoj posao, onda će vaš trud i rad prepoznati i ostali. Iz ljubavi prema keramici jedna je kostimografkinja razvila prepoznatljiv hrvatski brend. Upoznajte ju.

U različitim bojama, moderna, standardne crvene boje ili pak crna. Terakota, odnosno najjednostavnija vrsta keramike, bez problema može se prilagoditi različitim prostorima i obogatiti ih. Raditi s njome nije jednostavno, a o tome nam svjedoči kostimografkinja koja se prekvalificirala u keramičarku.

keramicke-posude--pepel-terakota-martina-franic-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Put je zapravo bio relativno kratak, iz kostimografije sam uvijek bila najviše oduševljena procesom stvaranja iz nule, što znači da biraš materijale, odlučuješ o krojevima, ne nabavljaš gotove proizvode po dućanima, nego baš surađuješ s krojačima, ulaziš u radionice i prisustvuješ i pridonosiš samom procesu stvaranja“, objašnjava nam kostimografkinja i keramičarka Martina Franić.

keramicke-posude-martina-franic-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Negdje se mora početi

Prilike za takav rad nije bilo puno u Hrvatskoj pa je počela proučavati glinu. Krenula je s ručnim izrađivanjem, što je prvi korak gdje se od malih valjaka gline gradi objekt, a onda je otkrila kolo.

martina-franic-izradjuje-kermiku-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Mene još uvijek, dan danas, taj prvi izum fascinira, kotač, kolo, to je meni fascinantno da se neka stvar okreće, pokreće drugu stvar, iz nje se stvara nešto novo. Da bi uopće krenula u to i nabavila sebi taj skupi stroj, krenula sam prvo u Školu primijenjene umjetnosti gdje sam si iznajmila kolo na par sati i tamo sam imala prvi svoj susret s kolom gdje mi je sve bježalo. Od kola i od mene, bila sam samo jako jako prljava, a izašlo je nešto tako, što je bolje baciti, reciklirati i ponovno upotrijebiti materijal“, dodaje Martina.

izrada-keramike-na-kolu-martina-franic-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ustrajala je u tome da nauči centrirati što je, i sama kaže, nešto što se uči dugotrajno i vjerojatno treba savladati još nijansi. Krenula je s malim predmetima koji su postepeno rasli.

keramika-terakota-na-kolu-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

„Nekad imam dane kad mogu vrtjeti samo male predmete, nekad imam dane kad mogu vrtjeti baš velike predmete i baš imam potrebu za tim. To je naravno i sloboda umjetničkog izražavanja, ali to i pokazuje da trebam još puno raditi na svojim vještinama kako bi one mogle svakim danom, neovisno o mom raspoloženju, biti primijenjene“, kaže keramičarka i kostimografkinja.

posude-od-terakote-susenje-polica-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Strpljenje i trud

Proces stvaranja keramike je dug. Kad se predmet izradi na kolu, onda se treba sušiti. Sušenje treba pratiti kako bi se prepoznao pravi trenutak kad se predmet može trimati, odnosno dodati mu postolje. To se opet radi na kolu pa ga je potrebno ponovno centrirati.

pec-za-terakotu-martina-franic-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Nakon toga se dalje predmet suši. Kad se osuši, glazira se, odnosno prvo se peče biskvit na 980 stupnjeva, zatim se glazira i vraća u peć koja se pali na već određenoj, višoj temperaturi. Peć se hladi više od 24 sata, tako da ćete samo za njezino hlađenje trebati dva dana. Ako tome dodamo informaciju da se predmeti peku 9 – 10 sati, jasno je da za izradu ovakvih unikatnih predmeta treba i do tjedan dana.

crna-terakota-keramicke-posude-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ovakve keramičke posude vrlo su izdržljive i nema nikakvih posebnih uputa za njihovo održavanje. A posude imaju i svoju ekološku komponentu: „Kad se keramička posudica polupa, dovoljno je da ju smrvite do kraja i stavite na zemlju i to će se polako vratiti natrag u zemlju, pretvarati u kamen u raznim procesima ili u neku drugu glinu“, zaključuje ova umjetnica.

keramicki-predmeti-martina-franic-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Ne bacajte stari tepih, keramiku, namještaj… Puno je predmeta koji se jako lako popravljaju

Neke stvari je bolje sačuvati i obnoviti

Možda o kućanstvu vodite brigu, ali na neke predmete će vrijeme ipak utjecati ali i činjenica da ih se stalno koristi. Prije nego ih bacite, razmislite možete li ih kako popraviti? Iznenadit ćete se koliko je lako nekim predmetima, koji su vam vjerojatno dragi, vratiti pravi sjaj.

Od omiljene vaze do tepiha, donosimo popis staviti koje je bolje popraviti nego baciti.

Keramika

Ako je napukla vama najdraža šalica ili vaza, lako ih možete popraviti. Ako se radi o poroznoj keramici, ona bi se trebala prvo navlažiti a onda lijepiti jer će tako ljepilo jače držati. Pažljivo spojite komade keramike i ostavite da se suši. Kako imate malo vremena da sve napraviti savršeno, pripremite sve potrebno i obavezno uklonite svu prljavštinu koja se na predmetu nalazi.

Igračke

Plišani medo vašeg djeteta ne mora misteriozno nestati jednom kada popuste šavovi ili ispadne malo punjenja. Napuniti ga možete gazom ili vatom, a zaštiti rubove iglom i koncem, a bilo bi ga dobro i ponekad oprati.

Tegle za cvijeće

Ako su od gline, naravno da će se kroz neko vrijeme na njima pojaviti pukotine. Možete uzeti komad bakrene žice i provući je kroz pukotine te sa nutarnje strane privezati.

Koju boju kuhinjske radne površine odabrati i kako kombinirati s ostalim namještajem?

Ako je potrebno posudu lijepiti potrebno je koristiti epoksi ljepilo tako što ćete ga staviti u pukotine i ostaviti da se suši. Naknadno je potrebno nježnim papirom za brušenje odstraniti višak ljepila.

Oštećen namještaj

Nekoliko ogrebotina na vašoj predivnoj komodi ne znači da je vrijeme da se ona bavi. Mrlje od vode i male ogrebotine se mogu riješiti uz malo strpljenja i alata. Kojom ćete se tehnikom koristiti, ovisi o tipu oštećenja.

Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete

Ako su se pojavile mrlje od vode, na njih stavite soli i potreban je izvor topline kako bi ona izvukla vlagu. Oblaganjem ladica možete prekriti ogrebotine, ali ako se radi o šteti nastaloj od termita, možda ćete ipak morati razmisliti o kupovini novog namještaja.

Namještaj za balkone i vrt

Pojava hrđe na vanjskom namještaju je sasvim normalna i česta pojava radi izloženosti vjetru, suncu i kiši. Za početak se riješite hrđe te nanesite sredstvo koje od nje štiti, a ako je potrebno, bojom dodatno osvježite izgled namještaja.

Tepisi

Ako pazite na kvalitetu tepiha i tapisona, onda vjerojatno računate de će vas dugo služiti prije nego kupite novi. Ako je šteta mala i na samo jednom dijelu, možete ga popraviti tako da zašijete ili nalijepite neki sličan materijal koji će odgovarati originalnom dezenu.

Tepih se može i restaurirati, ali o tome razgovarajte sa stručnjakom. Ako se radi o velikoj šteti, onda je pametnije kupiti novi tepih.

Nastavite čitati

Uradi sam

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Izrada hranilice za ptice može biti zabavno i korisno iskustvo za ljubitelje ptica svih uzrasta

Bez obzira jeste li iskusni ili tek počinjete, izrada hranilice za ptice jednostavan je projekt koji može pružiti sate uživanja i vama i pernatim posjetiteljima u vašem dvorištu.

Osim što je i zabavna aktivnost za djecu, uči ih o očuvanju divljih životinja i pomaže im da cijene prirodu. Gledanje ptica kako posjećuju hranilicu može im potaknuti ljubav prema otvorenom i pružiti osjećaj čuđenja i uzbuđenja.

Kućica za ptice može pomoći oplemeniti kuću dodajući dašak prirode u okolni prostor. Hranilice za ptice mogu privući razne vrste ptica u dvorište, pružajući mirnu i spokojnu atmosferu.

Ako želite privući ptice u vaš vrt zasadite ove predivne biljke

Osim toga, hranilice za ptice mogu poslužiti kao ukrasni element, posebno ako su ukrašene bojom ili drugim ukrasnim elementima. Kućice za ptice može biti jednostavan, ali učinkovit način oplemenjivanja kuće i dodavanja ljepote okolnom prostoru.

Izrada hranilice za ptice – što je potrebno?

Prije nego počnete, prikupite sve potrebne materijale za ovaj projekt. Trebat će vam čvrsti komad drveta, pila, metar, čavli i čekić. Nemojte žuriti s procesom. Uzmite si vremena i provjerite je li sve ispravno napravljeno kako biste osigurali kvalitetan gotov proizvod.

Ukrašavanje hranilice za ptice može biti vaš način dodavanja osobnog pečata vašem projektu. Jedna je mogućnost obojiti hranilicu bojom kako biste je zaštitili od vremenskih nepogoda i dodali ukrasni dodir.

Nahranite ptičice u vašem vrtu

Također možete koristiti šablone ili naljepnice za dodavanje dizajna ili uzoraka hranilici. Druga mogućnost je dodavanje ukrasnih elemenata poput stakla u boji ili perlica u hranilicu.

Kada je vaša hranilica gotova, vrijeme je da je objesite na sigurno i sigurno mjesto. Možda biste trebali odabrati mjesto koje je lako vidljivo iz vašeg doma kako biste mogli uživati u promatranju ptica dok se dolaze hraniti.

Također ćete se htjeti uvjeriti da je hranilica obješena dovoljno visoko da bude izvan dohvata grabežljivaca, poput mačaka ili vjeverica.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice