Makeover dnecnog boravka i blagovaonice

Događanja
Tajni doručak – kuhanje izravno na radnoj ploči, bez kompromisa u estetici
Na prvom Iverpan Secret Breakfastu nevidljiva je indukcijska ploča, uz miris domaćih palačinki koje je pripremala Janjolinka, spojila dizajn i tehnologiju u stvarnim uvjetima

U inspirativnom izložbenom prostoru tvrtke Iverpan, Izlogu ideja, 15. svibnja održan je prvi Iverpan Secret Breakfast. Tijekom ovog ekskluzivnog druženja u društvu predstavnika medija, Iverpan je predstavio Invisacook – nevidljivu indukcijsku ploču koja kuhanje podiže na novu razinu i omogućuje pripremanje obroka izravno na porculanskoj radnoj podlozi, dok istovremeno povezuje funkcionalnost i estetiku. Snagu inovativne nevidljive ploče potvrdila je i poznata gastro blogerica Janja Benić, poznatija kao Janjolinka, koja je na Invisacooku, prema vlastitom receptu, uzvanicima pripremala sourdough američke palačinke.
Invisacook – nevidljiva ploča za kuhanje
Invisacook radi na principu grijanja posude za kuhanje kroz porculansku ploču, dok sama površina ostaje vizualno netaknuta. Kuhalište se ne vidi, a radna ploča zadržava sve estetske karakteristike suvremenog dizajna kuhinja. Ključan element za funkcionalnost ove tehnologije je porculan, materijal otporan na visoke temperature i termalne šokove, koji se zbog svoje gustoće pokazao idealnim partnerom za ovu vrstu indukcije.
“Invisacook idealan je spoj inovacije i dizajna koji unosi novu dimenziju u kuhinjski prostor. Radi se o rješenju koje korisnicima omogućuje da maksimiziraju funkcionalnost bez kompromisa u estetici – radna ploča ostaje čista, elegantna i potpuno ravna, a istovremeno služi kao potpuno funkcionalna zona kuhanja,” istaknuo je Mladen Jambrović, direktor tvrtke Iverpan, koji je ovom prigodom podsjetio na misiju Iverpana – povezivanje najnovijih svjetskih tehnologija s lokalnim dizajnerskim praksama.

Sourdough palačinke i miris kave – savršen početak dana
Za demonstraciju uživo bila je zadužena Janjolinka, koja redovito oduševljava svojim receptima, a zaljubljenici u kuhanje rado ih isprobavaju u vlastitim kuhinjama. Ovaj gastro trenutak obilježen je pripremom sourdough američkih palačinki. Svi prisutni imali su priliku uvjeriti se kako tava za pečenje naizgled stoji na običnoj radnoj ploči, bez ikakvih vidljivih elemenata za kuhanje, a na kraju i probati palačinke pripremljene na Invisacooku.

„Isprva nisam mogla vjerovati da stvarno kuham – kao, gdje je ploča? Samo porculan ispod tave, i to je to. Sve funkcionira savršeno, ništa se ne pregrijava, sve ostaje čisto, a kuhanje ide brzo. Kad maknem tavu, doslovno mogu staviti ruku na to isto mjesto i ne opečem se. To je baš sjajno. Invisacook stvarno mijenja cijeli doživljaj kuhinja upravo zbog tog spoja dizajna, sigurnosti i praktičnosti. I da, palačinke su ispale super!“ zaključila je Janjolinka nakon demonstracije.
Kako bi doživljaj bio potpun, u suradnji s brendom De’Longhi, poslužena je i posebno osmišljena kava koju je pripremio profesionalni barista Karlo Purić, pažljivo birajući okuse i arome koji su se savršeno spojili s okusima toplih, domaćih palačinki.

Zašto vam Invisacook treba u kuhinji?
Tehnologija koristi indukcijske grijače smještene ispod porculanske radne ploče, a grijanje se aktivira isključivo u kontaktu s kompatibilnim posuđem.
Sustav je dostupan u konfiguracijama s dva do pet kuhališta, a upravljanje je omogućeno putem jednostavnog dodirnog sučelja. Dodatna sigurnost postiže se uz pomoć Invisamata, posebno dizajniranog silikonskog podmetača koji sprječava klizanje posuđa i zadržava toplinu posude.
Invisacook je fleksibilan i po pitanju primjene – podjednako je prikladan za unutarnje i vanjske prostore. Sve što vam treba je porculanska ploča i odgovarajuće posuđe (nehrđajući čelik s magnetnim dnom), a rezultat je tehnologija koja ne zauzima prostor dok omogućuje kuhanje na vrhunskoj razini.
Invisacook je moguće razgledati u Izlogu ideja u središtu Zagreba na adresi Draškovićeva 54. Ovaj suvremeni izložbeni prostor nudi inspiraciju za uređenje privatnih i poslovnih interijera. U okruženju vrhunskih materijala, održivih rješenja i tehnoloških inovacija, posjetitelji mogu doživjeti kako se funkcionalnost i estetika spajaju u rješenjima poput Invisacooka, ploče koja mijenja način na koji razmišljamo o kuhanju i prostoru.
Uređenje interijera
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice
Gallery wall nije rezerviran samo za umjetničke galerije – svatko ga može napraviti u vlastitom domu

Gallery wall, odnosno zid umjetnina, sve je popularniji način dekoriranja interijera. Riječ je o nizu slika, ilustracija ili fotografija postavljenih tako da zajedno čine vizualno skladnu cjelinu. Akademska slikarica Hana Hanak u ovoj emisiji je pokazala kako napraviti gallery wall iznad radnog kutka.
“Umjesto da gledate u prazan zid, gledate gore, svoje uspomene ili svoje drage slikare ili nešto što vas inspirira. Nešto što volite, a ono, malo da ipak odmorite isto oči…” savjetuje Hana.
Zašto je naš svijet postao siv? Psihološki učinak boja na našu svakodnevnicu

Gdje se sve može postaviti gallery wall?
Gallery wall može se slagati na hodnicima, iznad stepenica, u kupaonicama, u dnevnom boravku. Riječ je o fleksibilnom obliku uređenja koji se lako prilagođava različitim prostorima, a svakom interijeru daje osobnost. Hana je odlučila pokazati nam kako prazni zid iznad radnog stola može postati portal u druge svjetove.
Naglasite glavni zid u kupaonici bojama, pločicama ili zanimljivim detaljima

Odabir tema i radova za gallery wall
„Za ovaj primjer odabrala sam radove nastale između 2023. i 2025. godine, s motivima cvijeća i mrtve prirode. Važno je da se slike (ili posteri, plakati, fotografije, printovi…) vizualno nadopunjuju, ali i da odgovaraju prostoru.“
Prvi korak u slaganju gallery walla je odabir radova. Preporučuje se birati slike koje povezuju slične boje, motivi ili atmosfera, iako to nije strogo pravilo.
“U principu, trebale bi se birati slike koje imaju ili neke slične boje ili slične motive.
Na kraju krajeva sve se to može rušiti i možete sve raditi po svom nekom vlastitom nahođenju. Bitno je samo da pazite na razmake jer kad se slaže gallery wall nisu bitne samo slike ili fotografije ili što ćete već staviti, nego je bitno i taj prostor između slika koji daje neki ritam na samom zidu.”

Priprema rasporeda
Prije postavljanja slika na zid, Hana savjetuje fotografiranje praznog zida mobitelom, kako biste mogli vizualizirati raspored. Jedna od korisnih metoda je i rezanje papira u veličini slika te njihovo privremeno postavljanje na zid pomoću selotejpa ili patafixa.
„Razmaci između slika jednako su važni kao i same slike – oni određuju ritam i sklad cijele kompozicije.“

Tehnička izvedba
Za postavljanje gallery walla dovoljni su osnovni alati: čekić, vaser vaga i čavlići. Važno je prvo postaviti središnji rad, a zatim oko njega graditi cijelu kompoziciju.
„Ako slike nisu iste veličine, raspored se prilagođava, ali uvijek treba voditi računa o ravnoteži i međusobnom odnosu.“, zaključila je Hana.
Gallery wall nije rezerviran samo za umjetničke galerije – svatko ga može napraviti u vlastitom domu. Pravilnim odabirom radova, dobrim rasporedom i osnovnim alatima, zid u prostoru može postati središnji estetski element. Uz stručne savjete akademske slikarice Hane Hanak, uređenje zida pretvara se u proces u kojem se spajaju funkcionalnost i osobni izričaj.