Povežimo se

Arhitektura

Hotel Park – pogled od kojeg zastaje dah!

U Rovinju je otvoren najluksuzniji hotel na Jadranu – rovinjski Grand Park Hotel. Osim vrhunskog dizajna i pogleda, hotel ima i održivu komponentu – naime građen je kao zgrada gotovo nulte energije.

Krenimo s pogledom jer to je zasigurno najveći adut novootvorenog Maistrinog hotela s pet zvjezdica. Njegovi arhitekti iz arhitektonskog studija 3LHD vole reći da su napravili jednu veliku tribinu za jednu od najljepših pozornica na Jadranu. A upravo ta lokacija obvezuje da prizor sa suprotne stane bude jednako dojmljiv.

Pogled na Rovinj
Foto: DOMnaKVADRAT

 Kaskadni oblik stvorio je zanimljive detalje na hotelu.Glavni ulaz u njega je na najvišem  katu i hotel je maksimalno uklopljen u okoliš. Na hotelu  se valorizira ukupno zelenilo cijele zone, jer se sam hotel nalazi na rubu poznatog za Rovinj i zelenih pluća grada Rovinja, a to je park šuma Zlatni rt, Punta corrente kako ga Rovinjci znaju i onda je to iziskivalo posebnu pažnju koju smo trebali posvetiti tom zelenilu.

Pogled na hotel
Foto:DOMnaKVADRAT

Ispred najniže etaže hotela je šetnica, javni prostor koji se djelomično nalazi na krovu ACI marine, a djelomično na gradskom prostoru čineći s hotelom i marinom jednu jedinstvenu cjelinu.

ACI Marina i Hotel Park
Foto: DOMnaKVADRAT

Iako sada novi hotel Grand Park zauzima tri puta veću površinu nego stari, ima manje soba i apartmana nego što je imao. Zato što naglasak nije na količini nego na dodanoj vrijednosti u vidu toga da gotovo sobe sobe imaju pogled na grad romantike. Cijeli interijer je isprojektirao Studio Lissoni iz Milana.

Hotelska soba sa pogledom
Foto:DOMnaKVADRAT

Nevjerojatna količina materijala, boja, suvremenog namještaja u kombinaciji s nekim tradicionalnim elementima daje jedan, paralelno i jednu luksuzno, ali i vrlo veliku opuštenost što je i zapravo bio onako da jednostavno taj dizajn nije opterećujući već da na neki način je lagan, prozračan i sve usmjereno prema tim prekrasnim pogledima i vidicima.

Sobe djeluju vrlo ugodno. Jedan grubi industrijski zid nasuprot retro eleganciji doista daje zaokruženi dojam. Uzglavlje kreveta iako veliko, ne dominira prostorom, a u njega je ukomponirana rasvjeta, kao i utičnice za njezinu kontrolu, te za punjenje pametnih uređaja. Svaka soba opremljena je i Polaroid fotoaparatom tako da pogled prema Rovinju turisti ne trebaju samo pamtiti, nego ga mogu nositi sa sobom kao uspomenu. Na zanimljiv su način u cijeli prostor uklopljene i kupaonice. Nalaze se u svojevrsnom boksu sa neprozirnim staklima tako da  u njih ulazi puno dnevnog svjetla. Svaka je soba obogaćena umjetninama što hrvatskih, što talijanskih umjetnika.

Foto:DOMnaKVADRAT
Foto:DOMnaKVADRAT

Hotel se ponosi i kongresnom dvoranom koja, prema dostupnim podacima, ima najveću staklenu površinu od jednog komada koja se može napraviti u Europi – površine veće od 45 m2, teška 5,5 tona.

Pogled iz Kongresne dvorane hotela Park
Foto:DOMnaKVADRAT

Kuriozitet je te staklene velike stijene da je ona montirana u kongresnoj dvorani koja je u odnosu na konstrukciju hotela zaokrenuta 45 stupnjeva tako da bi se uhvatio kadar grda, da bi Rovinj koji je prepoznatljiv po svojoj silueti dobio na način razglednicu. Drugi kuriozitet te dvorane je da je ispod parketa po cijeloj površini petlja koja omogućava osobama sa problemima sa sluhom da se mogu sinkronizirati na pojačalo i neometano u bilo kojem dijelu dvorane pratiti ono što se zbiva u dvorani i za govornicom.

Osim uklopljenosti u okoliš, hotel i misli na okoliš pa je isprojektiran i izgrađen kao zgrada gotovo nulte energije odnosno nZEB.

Foto:DOMnaKVADRAT
Foto:DOMnaKVADRAT

Osim pogleda i soba, hotel nudi čitav niz ostalih sadržaja – wellness, bazene, restorane, pa i lobby bar na najvišoj etaži. U sklopu šetnice bit će otvoreni i sadržaji poput trgovina i slastičarnice. I iako se možda najveći naglasak stavlja na njegovu uklopljenost u zelenilo i pogled, on je puno više. I mi tu zaista nemamo ništa više za dodati.

Foto:DOMnaKVADRAT
Foto:DOMnaKVADRAT
Foto:DOMnaKVADRAT
Foto:DOMnaKVADRAT
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Arhitektura

Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Više od 70 izlagača iz cijele regije okupljeni na Modular homes expo sajmu pokazali su zainteresiranim posjetiteljima napredak materijala i modernih sistema gradnje.

Modular homes expo

Modular homes expo je prva europska izložba montažnih i modularnih objekata. Prva ove vrste u Hrvatskoj, u regiji i u Europi. U svojoj prvoj godini u Areni Zagreb imala je 30.000 posjetitelja bez ozbiljne reklame, ove godine očekujemo još bolji rezultat. Ovo je polako postala i platforma na kojoj se okupljaju i uspostavljaju različite vrste suradnje među dionicima, odnosno među izlagačima i među digitalnim graditeljima i možda nas u nekim godinama koje slijede očekuju još novosti od cijelog produkcijskog tima, rekla je Katarina Antešić, organizatorica sajma.

Svakog dana održano je nekoliko panela stručnih tematika, a sajam je nudio i edukativan aspekt za posjetitelje koje je najčešće zanimala razlika između montažne i modularne gradnje.

Razlika između montažne i modularne gradnje

Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije, dakle, izvan gradilišta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Modularna tako ima vrlo visoki stupanj završenosti objekta u samoj tvornici, što dodatno ubrzava i montažu na samome terenu, dok je klasična montažna gradnja vrsta gradnje gdje se svaki element na temelju posebno sastavlja na gradilištu, objasnila je Antešić.

Montažna kuća

Montažna kuća napravljena je od tvornički izrađenih panela koji se na gradilištu spajaju u cjelinu. Iako mogu biti i betonski paneli, većina proizvođača koristi drvne konstrukcije. 

Moderne montažne kuće su hit

Svi materijali koje mi koristimo prilikom gradnje su prirodni materijali, rađeni su od prirodnih elemenata. Nosiva konstrukcija kao takva je drvena nosiva konstrukcija, koriste se KVH grede, izolacija unutar objekta je mineralna, odnosno kamena vuna koja se također radi od prirodnih materijala, koriste se gips kartonske ploče, znači sve su to elementi koji sastavljeni čine jedno prirodno okruženje za investitora unutar kojeg će živjeti, rekla je Vedrana Novak iz Domusplusa.

Modularna kuća

Modularne kuće najčešće su napravljene od čelika, zato što je taj materijal vrlo zahvalan za transport, što je i njihovo jedino ograničenje.

Modularna gradnja znači najjednostavnije znači građenje u modulima. To su predgotovljeni moduli koji se dostavljaju, koji se sastavljaju u tvornici i dostavljaju na direktno na gradilište.

Ograničenja su u modulima, znači modul mora se moći transportirati tako da se projektiraju moduli koji su prilagođeni transportu, onda slaganjem tih modula se mogu dobiti razne kombinacije i razna tlocrtna rješenja, rekla je Marija Laginja Gaćina, vlasnica tvrtke za izgradnju modularnih objekata.

Prednost montažne i modularne gradnje

Prednost montažne i modularne gradnje u odnosu na klasičnu je brzina izvedbe. Useljenje u ovakve objekte moguće je unutar nekoliko mjeseci.

Osim same brzine gradnje, tu imamo naravno i energetsku učinkovitost, pogotovo u današnje vrijeme kada su režije kao takve i energenti kao takvi iznimno skupi, materijali koje koristimo, izolacija koju koristimo omogućuje da je potrošnja energije unutar samog objekta iznimno, iznimno niska, pogotovo ukoliko se to spoji  još sa nekakvim fotonaponskim panelima i sa dizalicama topline koje mi kao takve standardno ugrađujemo, dodala je Novak.

Za obje vrste gradnje, potrebno je na lokaciji napraviti temelje na koje će se objekt postaviti te dovesti sve potrebne priključke. Montažna gradnja u Hrvatskoj ima sve više korisnika dok se modularna tek treba etablirati.

Modularna gradnja u Hrvatskoj je na početku, iako ima velikih firmi koje su već zastupljene i europskom i na svjetskom tržištu, ali ima još puno prostora za razvitak raznih rješenja i solucija koje mogu poboljšati razvoj modularne gradnje u Hrvatskoj.

U Europi i svijetu je to veliki hit. Dogodio se prije nekoliko godina veliki bum i stvarno šta se događa je da se građevina vraća u tvornice jer se u tvornicama mogu kontrolirati procesi, može se napravit vrhunska kvaliteta i onda se smanjuje rizik jer se gotovi modul dostavlja na gradilište gdje se samo spaja, pojasnila je Laginja Gaćina.

Financijska usporedba

Posjetitelje je zanimalo i koliko se cjenovno razlikuje montažna gradnja od klasične.

Ono što moramo uzeti u obzir kada radimo usporedbu klasičnog i montažnog načina gradnje je ustvari da uspoređujemo jednako vrijedne materijale. Znači, ako uspoređujemo izolacijska svojstva kamene vune kao materijala od 15 centimetara u klasičnoj i u montažnoj gradnji, to je onda pravilna usporedba, recimo. I u tom pogledu cijene su otprilike tu negdje. Sama financijska usporedba nije nešto što radi prevagu našim investitorima, već su i kvaliteta gradnje i kvaliteta materijala koje kao takve koristimo, izjavila je Novak za Dom na kvadrat.

Nastavite čitati

Arhitektura

Mala kuća za veliki odmor – krase ju vrhunski dizajn i predivan pogled na more

Iako se radi o samo 50 četvornih metara tlocrta, ova kuća u Istri nudi puno komfora

Mala kuća za doktora dizajnirana je i izgrađena na zemljištu od 271 m2, nalazi se u mjestu Dajla u Istri, a velika je samo 50 m2.

Arhitekt Toni Lazarić ispunio je glavnu želju investitora koja je bila da se dizajnira ugodna terasa na kojoj će se rado uživati u pogledu na more. Važno je vlasnicima bilo da ova kuća za odmor ne zahtjeva puno brige oko održavanja te da se lako koristi.

Kako je plan gradnje dozvoljavao samo prizemnicu, rješenje je bilo kuću potpuno usmjeriti prema moru i iskoristiti maksimalno prizemlje i iskoristivu kosinu uz pravi nagib krova.

Kako je kuća orijentirana na sjever, u želji da što više sunca ulazi u prostor tijekom cijele godine, posebna se pažnja usmjerila na staklene stijene. Upravo veličina samih stijena dozvoljava prodor sunčevih zraka u prostor tijekom cijelog dana. Tu su i fiksna i podizno klizna vrata sistema Gealan S 9000, te ulazna vrata sustava S 9000 koja imaju odličnu toplinsku izolaciju.

Elegantna ljepotica usred Istre – kuća zanimljivog geometrijskog oblika i unutarnjeg dizajna

Prizemlje nudi otvoreni interijer uz kupaonicu i prostranu kuhinju s kaminom te klupom za odmor. U istom su prostoru i predivne stepenice koje vode u galeriju.

Na samoj galeriji se nalazi jedna mala spavaća soba, mala uska kupaonica te veća spavaća soba s terasom i pogledom na more. U posebnoj vanjskoj odvojenoj prostoriji smještena je ostava. Dvorište, osim predivnog pogleda, krasi drvo smokve i masline.

Uredite male prostore poput profesionalca! Vrijedne savjete donosi stručnjakinja

Kako se u blizini nalazi susjedno dvorište, kako bi se zaštitila privatnost postavljena su dva pokretna drvena zida.

Foto: Koridor27

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice