Povežimo se

Gradnja

Green priznanja za projekte iz 2017.

Dodijeljena GREEN priznanja za projekte koji su obilježili 2017. godinu na zajedničkom domjenku triju udruga – HSZG-HUEC-HUPFAS

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

 

Hrvatski savjet za zelenu gradnju, kao neprofitna udruga osnovana 2009. godine, nakon višegodišnjeg iskustva i stvaranja široke mreže članova i partnera u Hrvatskoj koji promišljaju i djeluju na zeleni način, u suradnji s Hrvatskom udrugom energetskih certifikatora i Hrvatskom udrugom proizvođača toplinsko – fasadnih sustava, povodom blagdanskog druženja na kraju vrlo uspješne 2017. godine, organizirala je dodjelu priznanja za posebno istaknute dionike nekretninskog sektora u Hrvatskoj s ciljem daljnjeg poticanja izvrsnosti u promociji i implementaciji zelenih principa u graditeljstvu.

Uvodni dio moderirale su: Petra Škevin, predsjednica Upravnog odbora i Tanja Marković, voditeljica projekata ispred Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju. Pozdravne govore održali su: Goranka Tropčić Zekan, novoizabrana predsjednica udruge HUEC te Dorijan Rajković, predsjednik udruge HUPFAS. Predstavljen je i novi izvršni direktor Hrvatskog savjeta za zelenu gradnju, gospodin Dean Smolar, koji je održao zanimljivu prezentaciju na temu: „Vijesti i najave iz zelene gradnje“ gdje je prezentirao postignuća tokom godine te plan i aktivnosti za naredni period.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 4

 

Priznanja su dodijeljena u 7 kategorija od strane predstavnika Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja, gospođe Maje-Marije Nahod, pomoćnice ministra za graditeljstvo i energetsku učinkovitost u zgradarstvu i gospodina Dubravka Ponoša, direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji su na početku i kratko pozdravili sve okupljene sudionike.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 3

 

U kategoriji GREEN PROJEKTI OBRAZOVNOG SEKTORA za promoviranje, projektiranje i gradnju prema principima zelene gradnje, priznanje je bilo dodijeljeno trima projektima: projektu STUDENTSKI DOM VARAŽDIN koji je zahvaljujući multidisciplinarnom suradnjom svih sudionika u projektiranju postao kompleks gotovo nulte energije. Priznanje je preuzeo ravnatelj, gospodin Nenad Milijaš. Nadalje, priznanje u istoj kategoriji dodijeljeno je i AMERIČKOJ MEĐUNARODNOJ ŠKOLI U ZAGREBU gdje je priznanje preuzeo ravnatelj škole, gospodin Paul Buckley te projektu VRTIĆ „KATARINA FRANKOPAN“ KRK, vrtiću za 21. stoljeće – drveno montažne građevine za čiju su realizaciju najviše zaslužni gospodin Robert Anton Kraljić, načelnik općine Malinska – Dubašnica i gospodin Marko Franković, arhitekt, kojima je priznanje i uručeno.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 1

 

U kategoriji GREEN TURISTIČKI PROJEKT za razvoj turizma grada Karlovca, ostvarenje strateških ciljeva Karlovca: briga za radna mjesta, turizam u funkciji razvoja grada i viša kvaliteta života stanovnika Karlovca, priznanje je dodijeljeno javnoj ustanovi AQUATIKA -SLATKOVODNI AKVARIJ KARLOVAC, a priznanje je osobno preuzela ravnateljica, gospođa Margarita Maruškić Kulaš.

U kategoriji GREEN GRADSKA UPRAVA za poticanje implementacije principa zelene gradnje u javnim projektima, priznanje je dodijeljeno GRADU KRKU.

U kategoriji GREEN ARHITEKTI za iznimni doprinos u projektiranju zgrada prema principima zelene gradnje priznanja su dodijeljena trojici arhitekta: gospodinu Vedranu Pedišiću, gospodinu Ericku Velasco Farrerai te akademiku, gospodinu Nikoli Bašiću.

U kategoriji GREEN OFFICE BUILDING idejno rješenje za jačanje i razvoj tržišta zelene gradnje s naglaskom na implementaciju međunarodnog certifikata zelene gradnje – LEED u postupku planiranja i projektiranja, priznanje je dodijeljeno gospodinu Arnu Willemsu, direktoru tvrtke GTC MATRIX d.o.o.

U kategoriji GREEN CONCEPT za proizvod i donacijski program ZelEn, kao dobar primjer društveno odgovornog projekta koji uključuje zaštitu okoliša, promociju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, izvedbu mjera energetske učinkovitosti i suradnju s ustanovama javnog sektora priznanje je dodijeljeno tvrtkama HEP OPSKRBA i HEP ESCO, a priznanje je preuzela direktorica HEP ESCOa i voditeljica Odbora ZelEn, gospođa Vlasta Zanki.

 

nagrade za green projekte 2017 dom2 2

 

U posljednjoj kategoriji priznanje je dodijeljeno gospođi Snježani Turaliji, dosadašnjoj direktorici HSZGa, za izniman doprinos u promicanju zelene gradnje.

Na svečanosti je sudjelovalo više od 150 osoba, redom članovi, partneri, suradnici, predstavnici različitih nadležnih institucija kao i predstavnici lokalne i regionalne samouprave triju neprofitnih udruga, organizatora domjenka.

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Luksuzne montažne kuće DOMUSplusa

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja. Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim, otvorenim prostorima, na što je uvelike utjecao tehnološki pomak u proizvodnji, znanju i materijalima.

DOMUSplus – energetski učinkovite montažne kuće

Evolucija samih materija, od nosivih konstrukcija, od drugačije obrade, od gips vlaknastih ploča, od cementnih ploča… Od toga da sada kroz vrijeme i kroz softvere i kroz testiranja se mogu dokazati kvalitetnija svojstva materijala koja se prije možda nisu znala, dokazujemo i omogućuju da se takvi objekti mogu raditi. Tu vrlo važno napomenuti inženjering. Znači inženjersko rješavanje određenih situacija u građevini donosi do tih benefita i prednosti koje onda montažna gradnja može donijeti i u tako kompleksnim objektima. Visoko vrijedni softveri, znanja koja imaju naši dečki i cure imaju u samim projektnim zadacima, rekao je Grga Mrkonjić direktor Domus plusa.

Domus plus montažne kuće energetski su učinkovite i troše čak do 5 puta manje energije od klasične gradnje. Uz to, brzina izvedbe jedna je od velikih prednosti.

Brza gradnja

Ono što je jako bitno, što uvijek ponavljam je da se ovakvi objekti samo dvadesetak posto rade na terenu. 70, 80 posto vremena se provodi upravo na tom inženjeringu, na projektiranju, na rješavanju detalja i svega ostalog što onda kasnije daje ovaj rezultat o kojem danas razgovaramo.

Za jednu prosječnu luksuznu vilu, 300, 400 kvadrata sam proizvodni proces na našim proizvodnim strojevima automatiziranim i polu automatiziranim u našim proizvodnim pogonima ne traje duže od 10 do 15 dana. Sama montaža takvog objekta i izvršenje visokog roh bau koji mi nudimo, a to je završen objekt u potpunosti izvana, osiguran izvana sa svim elementima koji su potrebni, još narednih 15tak dana do 20tak dana. Otprilike 20 do 30 radnih dana je potrebno da se ta kuća zaista složi i pripremi za investitora. On onda može završavati radove iznutra po sistemu ključ u ruke ili kroz nas ili u svojem nekakvom aranžmanu i staviti vilu u samu samo korištenje, dodao je Mrkonjić.

Ograničenja u montažnoj gradnji sve su manja, što se gotovo svakodnevno dokazuje, kako u svijetu tako i Hrvatskoj.

Moderne montažne kuće su hit

Montažne luksuzne vile

Luksuzne vile sada više nemaju nikakvih ograničenja niti što se tiče konzolnih prepreka. CLT kao, nosivi materijal može nositi takva rješenja, niti s obzirom na otvorene prostore koji su prije možda bili kompleksnije rješavani, zbog toga što onda imamo razna druga rješenja koja to premošćuju. Tako da zaista mi nismo dobili niti jedan projekt na stol kojeg nismo mogli zbog arhitekturnog rješenja riješiti i napraviti.

Jako smo ponosi na to da preko Europske unije, preko Fondova i preko općina i gradova rješavamo vrtiće. Tako da imamo već sada, ovih dana se puštaju u rad dva vrtića, jedan u Molvicama, drugi u Dugom Selu, već sada pripremamo nekoliko novih vrtića, jako puno općina i gradova nas zove za to i zbog toga nam je jako drago da u tom dijelu radimo. Puno se dešavaju situacije izgradnje manjih polu zatvorenih obiteljskih naselja. Imamo primjer u Hrašću, gdje zajedno sa partnerom radimo objekt 16 objekata obiteljske gradnje 150, 160 kvadrata, kao jedan sukus kvalitete života na otvorenom, a s druge strane kako bi se kolokvijalno reklo američkom životnom stilu nekakvog predgrađa sa svim prednostima i manama, u predgrađu Zagreba koje je 10, 15 minuta do Zagreba. U Istri se gradi još uvijek jako puno baš luksuznih vila za najam, 300, 400, 500 kvadrata, sve sa 5 zvjezdica naravno.

Individualni pristup

Niz naših projekata koje smo radili i tržište koje nas je prepoznalo, zaista možemo reći da smo tu od početka do kraja za svog investitora. Od trenutka kada dođe sa svojom skicom ili idejom kod nas, sa našim ljudima u prodaji, sa našim prodajnim savjetnicima, sa našim inženjerima koje sam spomenuo koji jednako tako utječu i razgovaraju sa investitorima i projektnim timom u projektiranju i projektnoj dokumentaciji. Vjerujem da već sad se kroz tržište čulo i zna da su naši dečki što se tiče samih montaža daleko najbolji i što se toga tiče najškolovaniji.

Zaista sve napravimo što obećamo na prvom sastanku, tako se na kraju i desi, izjavio je Mrkonjić. Velik broj Domus plus luksuznih montažnih vila kao i konstanto povećanje potražnje za istima, pokazuje da ovaj način gradnje može udovoljiti kompleksnim arhitektonskim zahtjevima

Nastavite čitati

Gradnja

Birate ogradu za vanjska stubišta? Ovo su detalji na koje trebate paziti

Kod odabira ograde za vanjska stubišta razmislite i o potrebama ukućana

Jeste li znali da je pad drugi najčešći uzrok smrti na svijetu? Upravo je to potvrdila studija iz 2022. objavljena u magazinu Journal of Clinical Medicine, uz dodatak da se broj padova niz stepenice dosta povećao u zadnjih par desetljeća.

Ograda na stepenicama će sigurno smanjiti rizik od pada, pa je iznimno važno odabrati odgovarajuću. Znate li na što trebate obratiti pažnju prilikom kupovine ograde? Evo nekoliko važnih savjeta.

Koje faktore uzeti u obzir prilikom odabira ograde za vanjsko stepenište?

Ograde na stubištima služe na više načina, doprinose izgledu kuće i okućnice, ali i pomažu svima koji se uz stepenice penju ili spuštaju. Važno je dobro razmisliti pri odabiru ovog dodatka jer ćete ga često i dugo koristiti, iako će ponekad i brza odluka dati dobre rezultate. Ovo su stvari koje biste trebali uzeti u obzir:

Ograde za unutarnja stubišta

Estetika: Ograde moraju zadovoljiti funkcionalnost ali i estetske zahtjeve. Uz malo truda biste trebali moći odabrati ogradu za vanjsko stubište koje se slaže s estetikom kuće, arhitekturom i paletom boja.

Izdržljivost: Svaki predmet koji mora dugo trajati u vanjskim uvjetima mora moći izdržati sve prijetnje vremena i čestog korištenja. Razmislite o klimi u vašem kraju i prema tome odaberite materijal.

Potrebe za održavanjem: Neke ograde neće zahtijevati puno brige, dok druge mogu biti nešto zahtjevnije. Raspitajte se koji materijali zahtijevaju često čišćenje i bojanje, te prema svojim željama odaberite ogradu.

Cijena: Razlika u cijeni može biti velika, ali prilikom kupovine imajte na umu da ulažete u nešto što će dugo trajati i služiti vam kao zaštita.

Materijali za vanjske ograde

Danas postoji puno opcija kada su u pitanju materijali, važno je odabrati onaj koji odgovara vašem ukusu, budžetu i koji je funkcionalan. Koji je materijal najbolji? Evo nekoliko popularnih odabira:

Aluminij: Cijena mu je pristupačna, ali to nisu jedine prednosti ovog materijala. Za početak, nudi dobro hvatište za nekoga tko se mora za ogradu držati kada se penje ili silazi, a uz to je trajan materijal. Neće korodirati ili hrđati, dobro podnosi kišu, vjetar i sunce. Održavanje ne zahtijeva, potrebno je ponekad samo prebrisati ga. Kako je aluminij lagan, lako se njime upravlja i lako se postavlja. Dolazi u raznim bojama a i stilovima.

Staklene ograde i stubišta – spoj dizajna i luksuza

Drvo: Čini se da je i danas mnogima ovo najdraži materijal za ograde, postoji puno opcija i sigurno je malo skuplji odabir, ako želite kvalitetno drvo. Drvo zahtjeva održavanje jer je osjetljivo na vodu, najezdu insekata, pucanje… Potrebno je redovito održavati, ali izgled drvene ograde vas neće razočarati.

Kovano željezo: Ova vrsta obrade željeza pridonosi izdržljivosti i nudi retro šarm. Nažalost, materijal je podložan hrđi, a neće pružiti dobro hvatište jer su drške ovakve ograde dosta tanke, pa mnogi smatraju da prije svega zadovoljava estetske svrhe.

Vanjska ograda se ne postavlja samo radi izgleda, ako slučajno preskočite stepenicu dok se spuštate, one će vam pomoći da se vratite u ravnotežu i spriječite mogući pad. Zato je potrebno dobro razmisliti o potrebama ukućana prije odabira materijala.

Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice