Povežimo se

Uradi sam projekti

Maslačak – zanimljiva ljekovita biljka

Pod nazivom ljekovito bilje ne podrazumijevamo samo biljke koje se koriste u raznim preparatima kao pomoćna ljekovita sredstva, već bi se u tu skupinu biljaka mogle uvrstiti i sve biljke koje su zbog nekih svojih svojstava korisne organizmu.

 

MASLAČAK (Taraxacum officinale)

OSTALI NAZIVI: radič, mljekača, salatuša, žučnik, gorko zelje.

STANIŠTE: široko rasprostranjena biljka.

IZGLED: trajna zeljasta biljka koja može narasti do 30 cm. Javlja se u mnogo različitih vrsta i podvrsta. Ima jak, vretanast korijen s malo izdanka. Izravno iz korijena rastu listovi koji su duguljasti i nazubljeni, polegnuti na zemlju. Cvjetne drške su šuplje, na prelomu puštaju mliječnobijeli sok, a na svom vrhu nose žuti cvijet. Nakon cvjetanja pojavljuje se sjeme koje je poput padobrana.

UPOTREBLJIVI DIJELOVI: najupotrebljiviji dio je korijen maslačka (Radix Taraxaci) koji se prikuplja u jesen i suši. Nema mirisa, ali je gorkasto-slatkog okusa. Korisni su i ostali dijelovi maslačka pokupljeni u rano proljeće, prije cvatnje.

DJELOVANJE: maslačak je jedna od biljaka koje imaju višestruku primjenu. Dobar je kao sredstvo za pročišćvanje krvi, koristi se i kao diuretik kod insufijencije bubrega, atonije žučnih putova, pa i kod dišnih organa. Dobar je za dijabetičare. Kao i ostale biljke i maslačak je najbolje uzimati u svježem stanju. Možete ga pripremiti na salatu: očistite dobro listove i korijen maslačka i sitno ih nasjeckajte. Dodajte maslinovo ulje, zakiselite limunom i ostavite stajati 3 do 4 sata. Za jesenske i zimske dane osušite korijen maslačka. Možete ga ispeći i dodati kavi ili od njega skuhati čaj:

– 50 grama korijena maslačka
– 1 l vode

Ovaj čaj kuhajte dvije minute, a zatim ga skinite s vatre i ostavite stajati desetak minuta, pa procijedite. Čaj treba piti nezaslađen ili zaslađen žlicom meda i to po jednu šalicu prije svakog jela. Dobar je za poboljšanje stanja jetre.

Često se maslačak koristi kao vino ili sirup.

Vino od maslačka:
– 2 l po suhom vremenu branih glavica maslačka (stisnute)
– 2 l svježe vode
– sok cijelog limuna i kora od pola limuna
– sok cijele naranče i kora od pola naranče
– 1,5 kg šećera
– svježi kvasac

Glavice maslačka kuhajte s vodom i dodajte kore od limuna i naranče. Kuhajte dvadesetak minuta, pa procijedite kroz lanenu krpu. Dodajte šećer i sok od limuna i naranče. Pomiješajte i ostavite da se ohladi. U međuvremenu pripremite pola decilitra vode i svježi kvasac (onoliko koliko je potrebno da s tom količinom vode dobijete kašastu smjesu). Otopinu kvasca ulijte u ohlađeni sok i ostavite stajati pet dana na toplom mjestu. Kad dobro prokuha, još jednom procijedite kroz lanenu krpu i punite boce. Dobro ih začepite i stavite na hladno mjesto. Moraju odstajati dva mjeseca i onda je vino (pjenušavo!) spremno za upotrebu.

Sirup od maslačka:
– 3-4 šake cvjetnih glavica maslačka
– 2 l vode
– 1,5 kg šećera
– 2 limuna

Glavice maslačka prokuhajte u vodi, procijedite i dodajte šećer i sok od dva limuna. Kuhajte sve dok smjesa ne postane gusta poput sirupa, pa zatim njome napunite staklenke. Taj je sirup gust poput meda i ukusan. Dobar je za jačanje organizma i za čišćenje krvi, a istodobno poboljšava probavu.

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Izrada, popravak i obnova namještaja

Kišni dani idealni su za ove DIY projekte koji će osvježiti vaš dom!

Iskoristite kišne dane za kreativne projekte obnove namještaja

obnova namještaja

Kišni dani pružaju savršenu priliku za posvetiti se kreativnim projektima unutar doma. Ako imate staru komodu ili neki drugi komad namještaja koji čeka na obnovu, sada je pravo vrijeme da mu udahnete novi život. DIY obnova namještaja ne samo da je isplativa, već vam omogućuje i da personalizirate svoj prostor prema vlastitim željama.

Savjeti za brzi makeover doma – otkrivamo provjerene trikove dizajnerice interijera

Obnova stare komode: korak po korak

Prije nego što započnete s obnovom, važno je temeljito očistiti komodu i ukloniti sve nečistoće. Zatim, lagano obrusite površinu kako biste uklonili stari lak ili boju. Nakon toga, možete nanijeti novu boju ili lak prema željenom izgledu. Za dodatni šarm, razmislite o zamjeni starih ručki novima ili dodavanju dekorativnih elemenata.

Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika

Kombinacija boja i tekstura u obnovi

Prilikom obnove namještaja, igra boja i tekstura može značajno utjecati na konačni izgled. Kombinirajte neutralne tonove s drvenim elementima za prirodan izgled, ili se odlučite za hrabre boje kako biste unijeli energiju u prostor. Dodavanje tekstilnih elemenata, poput jastuka ili presvlaka, može dodatno obogatiti teksturu i udobnost namještaja.

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

DIY projekti za personalizaciju namještaja

Osim obnove, razmislite o prenamjeni starih komada namještaja. Na primjer, stara komoda može postati mobilni kućni vrt ako u ladice posadite začinsko bilje. Ovakvi projekti ne samo da su funkcionalni, već i dodaju jedinstven karakter vašem domu.

Pretvorite staru komodu u kućni vrt

DIY obnova namještaja pruža vam priliku da izrazite svoju kreativnost i osvježite svoj dom bez velikih ulaganja. Iskoristite kišne dane za ove projekte i uživajte u rezultatima vlastitog rada.

Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!
Nastavite čitati

Izrada, popravak i obnova namještaja

Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika

Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

obnova starog namještaja

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.

Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja

Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.

„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.

Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

obnova starog namještaja

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur

Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.

„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.

Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.

obnova starog namještaja
obnova starog namještaja

Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu

Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.

Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.

Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život

Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice