Povežimo se

Gradnja

Deset najljepših dvoraca

Od filmskog platna do svijeta knjiga i legendi; dvorci u popularnoj kulturi bude asocijacije na romantične priče i uzbudljive bitke. Pogledajte listu 10 stvarnih dvoraca koji jednako privlače svojom bogatom poviješću, kao i mističnom ljepotom koja ih okružuje.

10. Dvorac Bran

Dvorac Bran nalazi se u Rumunjskoj, na granici između pokrajine Transilvanije i Vlaške. Poznat i pod nazivom “Drakulin dvorac”, reklamiraju ga kako dom naslovnog lika romana Drakula, pisca Brama Stokera. Ipak ne postoje podaci kako je Stoker bio upoznat s poviješću dvorca, koji ima samo neke dodirne točke sa stvarnom osobom Vladom Tepešem (koji je Stokeru poslužio kao glavna inspiracija za Drakulu). Dvorac je danas velika turistička atrakcija i muzej u kojem posjetitelji mogu razgledati rumunjska kulturna i umjetnička dobra.

 

Dvorac Bran Dom2

9. Château du Haut-Koenigsbourg

Dvorac Haut-Koenigsbourg smješten je na visokom brdu s kojega se pruža pogled na alzašku ravnicu u Francuskoj. Dvorac je bio aktivan od srednjeg vijeka pa sve do Tridesetogodišnjeg rata kada su ga nakon 52 dana opsade opljačkale i spalile švedske snage. Sljedećih nekoliko stotina godina dvorac pada u zaborav i ostavljen je na milost i nemilost zuba vremena. Godine 1899. njemački vladar Wilhelm II ga obnavlja. Nakon Prvog svjetskog rata, dvorac preuzimaju Francuzi, a danas je Haut-Koenigsbourg jedna od najvećih turističkih atrakcija te regije.

 

Château du Haut-Koenigsbourg Dom2

 

8. Dvorac u Heidelbergu

Njemački grad Heidelberg također se može pohvaliti lijepim dvorcem, smještenim 80-tak metara iznad stare jezgre grada. Ostaci dvorca smatraju se jednim od najznačajnijih renesansnih građevina sjeverno od Alpa. Dvorac je sagrađen u 13. stoljeću, a njegova turbulentna povijest dovela je do njegovog uništenja tijekom Tridesetogodišnjeg rata. U 17. stoljeću napadaju ga Francuzi no ni tu se njegovo stradanje ne zaustavlja; 1764. građevinu je oštetio grom, a dijelovi dvorca čak su korišteni za gradnju novih kuća u Heidelbergu. Sve preinake na dvorcu rezultirale su različitim arhitektonskim stilovima koji su pridonijeli njegovom današnjem šarmu.

 

Dvorac u Heidelbergu Dom2

7. Dvorac Matsumoto

Jedan od najslavnijih japanskih dvoraca je dvorac Matsumoto. Specifičnost strukture krije se u njegovom položaju; naime nije sagrađen na proplanku kao što je to slučaj kod većine ovakvih objekata, već u nizini. Upravo iz tog razloga, njegov obrambeni sistem leži u ojačanim zidovima, brojnim jarcima i tunelima.

 

Dvorac Matsumoto Dom2

 

6. Château de Chillon

Château de Chillon je jedna od najposjećenijih povijesnih građevina Švicarske. Nalazi se između obale Ženevskog jezera i Alpa. Dvorac se sastoji od 100 zasebnih zgrada koje su postupno povezane u jednu cjelinu. Značajno je proširen u 13. stoljeću, a usprkos tomu što nikad nije stradao u ratovima, doživio je brojne preinake tijekom vremena.

 

Château de Chillon Dom2

5. Krak des Chevaliers

Krak des Chevaliers u Siriji smatra se jednim od značajnijih križarskih dvoraca. Riječ “krak” potječe od sirijske riječi “karak” što znači “tvrđava”. Nalazi se na vrhu brda visokog 650 metara. Izvorni dvorac sagrađen je 1031. godine te okupiran tijekom Prvog križarskog rata. Lawrence od Arabije ovaj je dvorac opisao kao jednu od najbolje očuvanih utvrda na svijetu, ali i kao jednu od najdomljivijih.

 

Krak des Chevaliers Dom2

 

4. Burg Eltz

Njemački srednjovjekovni dvorac Burg Eltz nalazi se u brdima iznad rijeke Moselle. Još uvijek je u nasljedstvu ogranaka obitelji Eltz, koja je taj kraj naselila u 12. stoljeću, prije 33 generacije. Dijelovi dvorca koji pripadaju obitelji Rübenach i Rodendorf, otvoreni su za javnost, dok Kempenich ogranak obitelji koristi preostalu trećinu dvorca.

 

Burg Eltz Dom2

3. Dvorac Warwick

Vilim I. Osvajač sagradio je Warwick davne 1068. godine. Od tada dvorac je prošao kroz brojne izmjene poput dodatka tornjeva i redizajniranog stambenog dijela. Također, drvena konstrukcija zamijenjena je kamenom u 12. stoljeću. Tijekom Stogodišnjeg rata (koji je trajao od 1337. do 1453. godine), fasada je dodatno pojačana te je jedan od značajnih primjera vojne arhitekture 14. stoljeća. Godine 2001. dvorac Warwick je ušao na listu “Deset britanskih povijesnih zgrada”.

 

Dvorac Warwick Dom2

 

2. Dvorac Alcázar

Najpoznatiji španjolski dvorac smjestio se na strmoj litici iznad ušća rijeke Eresme i Clamores. Alcázar je izvorno izgrađen kao arapska utvrda, ali je od tad služio kao kraljevska palača, zatvor, kraljevski vojni koledž i vojna akademija. Tijekom Srednjeg vijeka bio je omiljena rezidencija mnogih monarha i ključna utvrda u obrani kraljevstva.

Dvorac Alcázar Dom2

1. Neuschwanstein

Jedan od nesumljivo najatraktivnijih dvoraca smjestio se na strmom brdu blizu Füssena u jugo-zapadnoj Bavarskoj. Riječ je o bajkovitom dvorcu Neuschwanstein. Dvorac je dao izgraditi bavarski kralj Ludwig II u čast na slavnog skladatelja Richarda Wagnera. Kralj Ludwig umire pred završetak građevinskih radova. Otad, dvorac je posjetilo preko 60 milijuna ljudi, a pojavljuje se i u nekoliko igranih filmova. Po uzoru na Neuschwanstein modelirano je i nekoliko replika u zabavnom parku Disneyland, a dvorac slovi i kao najfotografiranija zgrada u Njemačkoj.

 

Neuschwanstein Dom2

 

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Stela haus – montažne kuće iz susjedne Slovenije

Iako je u Hrvatskoj zastupljenost montažne gradnje manja nego u zemljama zapadne Europe, proizvođači se trudi korisnicima približiti takvu vrstu gradnje i privući ih visoko kvalitetnim materijalima.

Stela haus prije svega je našla mjesto na tržištu zahvaljujući visoko kvalitetnim materijalima koje ugrađuje u svoje kuće. Izdvajamo se također na tržištu na taj način jer se držimo samo Premium standarda, šta to znači, to znači da proizvodimo samo pasivne i nisko energetske kuće.

Stela haus

Stela haus koristi najkvalitetnije materijale koje danas možemo naći na tržištu. Počevši od industrijskog drveta, kamene vune visokih toplinskih svojstava, fermacel ploča zatim napomenuo bih da je jako bitan segment u svemu tome da se kuće prvo projektiraju u softverima koji su tehnološki trenutno najnapredniji na tržištu i samim tim se kuće poslije toga proizvode na vrhunskim strojevima kao što su CNC mašine i to dovodi do milimetarske preciznosti kada je u pitanju sama montaža kuće, rekao je Vladimir Šunjka, direktor tvrtke Stela haus.

Debljina zida ove montažne kuće je 42, 3 centimetra od čega je čak 38 centimetara izolacija, što odgovara najvišim kriterijima u niskoenergetskoj gradnji.

Tipske i individualne kuće

Uz tipske kuće, koje su standardna ponuda, Stela haus lako se prilagođava svim zahtjevima klijenata nudeći tvornički proizvedene dijelove objekta.

Stela haus ima tipske kuće ali na kraju u 99 posto slučajeva Stela haus proizvodi individualno jer svaki kupac ima vlastite želje, također na to utječe i sama lokacija jer određene, većina tipskih kuća ne može da se postavi na određenim lokacijama tako da mogu slobodno reći da Stela haus proizvodi individualne kuće to jest po željama kupaca, dodao je Šunjka.

Iako je sve izvedivo, kad birate novu kuću, preporuka je birati je prema mikrolokaciji građenja, pri čemu će vam Stela haus stručnjaci rado pomoći.

Svaka parcela ima svoju lokacijsku informaciju, moramo se pridržavati nekih pravila, na primjer, zna se točno u Dalmaciji kakva kuća ide, kakav odabir materijala ide, kakvi krovovi idu, u Istri je drugačije, u Austriji je drugačije tako da se držimo tih nekih normi, rekao je Šunjka.

Visoka preciznost te učinkovito iskorištavanje materijala

Strogo kontrolirani uvjeti za proizvodnju standardiziranih dijelova u tvornici osiguravaju visoku preciznost te učinkovito iskorištavanje materijala, čime se smanjuje i količina energenata utrošenih tijekom gradnje ali i kasnijeg korištenja.

Stela haus ima garanciju 50 godina na konstrukciju, na ostale stvari postoje garancije na prozore, na toplotne pumpe, to jest na dizalice topline posebno, izjavio je Šunjka.

Dok tradicionalna gradnja zahtjeva duge periode planiranja i izvođenja radova, montažna gradnja znatno skraćuje to vrijeme. Prefabricirani dijelovi obično se proizvode paralelno s pripremom gradilišta.

Investitor mora pripremiti teren, prije svega temeljnu ploču,  naravno u suradnji s nama, mi iskontroliramo je li sve to u redu i krećemo dalje s izgradnjom.

Sama montaža traje relativno kratko, to je nekakvih 5, 6 dana, međutim, da bi se kuća odradila kvalitetno moraju se poštivati procedure i sama gradnja kuće traje od 5 do 6 mjeseci do razine ključ u ruke, rekao je Šunjka.

Kompletan dizajn objekta

Stela haus slovenski je proizvođač montažnih kuća koji nudi kompletan dizajn objekta.

Mi se izdvajamo po tome što smo jedni od rijetkih koji rade po sistemu visoki Roh bau na području cijele Hrvatske, Austrije, Slovenije na ključ dok u zapadnim zemljama, zemljama zapadne Europe, a radimo od najmanjih objekata do najvećih objekata. U Njemačkoj radili stambene blokove gdje imamo zgrade s 4 kata, izjavio je Šunjka.

Brzina, ekonomičnost i održivost montažnu gradnju čine atraktivnim izborom za obiteljske kuće, ali i druge vrste objekata. Tehnološki napredak i inovacije u materijalima i procesima nadilaze nekadašnje probleme i montažne kuće čine sve češćim izborom za izgradnju novog doma.

Nastavite čitati

Gradnja

Što je utjecalo na intenzivniji razvoj montažne gradnje?

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća.

U principu gradnja drvenom konstrukcijom ima izuzetnu prednost nad ostalim tradicionalnim sustavima. U smislu što je to lagana konstrukcija, što će puno manju silu na sebe navući i što će takva gradnja proći bez nekih šteta tijekom takvih djelovanja, rekao je Elis Hajdarovac, mag. ing. aedif. iz Dom projekta.

Nedostatak radne snage

Na intenzivniji razvoj tržišta montažne gradnje u Hrvatskoj, nekoliko je čimbenika uvelike utjecalo. Prvi od njih bio je nedostatak radne snage.

Kako odgovoriti na nedostatak radne snage odnosno kako zadržati neku kvalitetu proizvoda jer ipak u današnje vrijeme se traži određena kvaliteta i standard. Majstora je sve manje, negdje su se rasplinuli i tako dalje, jedini i najbolji odgovor je industrijalizacija, znači držati, odnosno što više predgotoviti gradnju u proizvodnim pogonima gdje imate stalno kontrolu kvalitete. Mi na primjer za naše sustave gradnje imamo i CE certifikat, dakle, institut iz Slovenije, konkretno dolazi pregledava našu proizvodnju, postupke, materijale i tako dalje, plus interna kontrola i to jednostavno receptura za ujednačenu kvalitetu i visoku kvalitetu proizvoda i u konačnici objekata koje gradimo, dodao je Hajdarovac.

Novi zakonski propisi

A drugo su bili novi zakonski propisi prema kojima objekti moraju biti energetski učinkoviti.

Energetski učinkovit dvorac iz 19. stoljeća

Mi otkada radimo, dakle još od 1993. godine promičemo tu energetsku učinkovitost objekata kao jednu od prednosti montažnog načina gradnje zato što je jednostavna razlika. Kod tradicionalnog načina imate nosivi sustav koji je s jedne strane obložen izolacijskim materijalom, kod nas je cijeli sendvič panel odnosno cijeli sustav zidni, stropni, krovnih elemenata ispunjen izolacijom i superioran u odnosu na to i puno je lakše postići, odnosno zadovoljiti uvjete koji se nameću pred ljude, je li to nisko energetske gradnja, gradnja objekti nulte energije, pasivna i tako dalje, ti se nekakvi nazivi pojavljuju tijekom vremena, mijenjaju se, ali i mi bez ikakvih problema zadovoljavamo sve trendove koji se nameću, rekao je Hajdarovac.  

Trendovi koje nameće tržište

A trendovi koje nameće tržište je izrada montažnih obiteljskih kuća, stambenih zgrada te javnih objekata.

Mi radimo zdravstvene ustanove, škole, vrtiće, višestambene objekte, obiteljske kuće, krenuli smo sa obiteljskim kućama, međutim na tržištu se pojavilo da se radi objekti svih ljudskih potreba. Radili smo nekoliko vrtića u Hrvatskoj, radili smo stambene zgrade u Švicarskoj, tako da je to široka lepeza proizvoda koji se rade u ovom sistemu građenja, rekao je Esad Hajdarovac, dipl. ing. građ. iz Dom projekta.

Domprojekt nudi nekoliko različitih sistema gradnje, a svi su bazirani na istoj konstrukciji dokazane kvalitete. 

Kod nas se osnovna drvena konstrukcija, recimo tradicionalno se zove KVH drvo, ali se koristi kamena vuna, gips vlaknaste ploče se koriste koje daju protupožarnu sigurnost objektima kako gips vlaknaste ploče tako i kamena vuna. To su osnovni standardni materijali koji se koriste, nadodao je Hajdarovac.

Domprojekt – niskoenergetske montažne kuće

Domprojekt nudi dvije razine dovršenosti objekta – visoki stupanj izgrađenosti ili ključ u ruke. Visoka razina izgrađenosti znači da je kuća izvana kompletno završena,  a interijer je u fazi završnih obrtničkih radova. Ključ u ruke znači gradnju kuće i izvođenje svih radova do useljenja, a svojim se investitorima maksimalno prilagođavaju.

Uz nekakvo inženjersko promišljanje i način rješavanja, jer u principu inženjer je taj koji treba rješavati situaciju, a ne deklarativno nešto odbijati i reći to se ne može, ma može se sve napraviti samo je pitanje je li to investitoru isplativo i želi li to prihvatiti, pojasnio je Hajdarovac.

Zbog korištenja kvalitetnih i prirodnih materijala, montažni objekti energetski su učinkoviti, što osigurava ugodnije interijere za svakodnevnicu te niže račune za energente. Brzina izvođenja te bolja kontrola troškova za investitora samo su neke od prednosti zbog kojih se montažna gradnja sve više koristi.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice