Povežimo se

Bez kategorije

Trikovi za optički povećati ili smanjiti prostor

Izbor namještaja, dekoracija i boja bitno će utjecati na to koliko ćemo se ugodno osjećati u nekom okruženju. U nastavku donosimo nekoliko savjeta kako vizualno povećati ili smanjiti prostor.

 

Osim što utječu na naše raspoloženje, boje doprinose stvaranju osjećaja skučenosti ili prozračnosti. Vesele jarke boje istaknut će dio prostorije na koji smo posebno ponosni i vizualno osvježiti crno-bijele interijere. Ipak, pretjerana uporaba jarkih boja stvorit će nemiran ambijent, ali prostoriju i optički sužiti. Nenametljive svjetle nijanse s druge strane odaju dojam prostranosti.

Dnevni boravak Dom2

Osim o izboru nijanse, ništa manje bitno je i pitanje tople ili hladne boje. Plava, ljubičasta i neke nijanse zelene vizualno povećavaju prostor, ali ga i rashlađuju. Česte su u mediteranskim interijerima, kao i u ljetnoj shemi dekoriranja. Komadi namještaja i zidovi obojeni u neku od hladnih boja djeluju međusobno udaljeniji nego što zaista jesu. Iznimka su interijeri u kojim nedostaje prirodne svjetlosti, u kojima se preporučuje uporaba nježno žute ili blijedo narančaste.

Dnevni boravak Dom2

Malu i tamnu spavaću i dnevnu sobu optički možemo povećati uz nekoliko trikova: jednobojnim plohama, svjetlim nijansama na zidovima, kao i ogledalima koja prostoru daju dubinu. Osim ogledala, preporučljiva je upotreba stakla, poliranog i kromiranog metala te lakirane površine visokog sjaja koje reflektiraju svjetlost.

povecanje prostora 44

Dojam prostranosti postižemo uklanjanjem vrata između pojedinih prostorija, ukoliko to prostor naravno dopušta. Tapete s krupnim uzorkom treba odstraniti, a vrlo je bitno obratiti pozornost i na rasvjetna tijela. Usmjerena svjetlost stvara više sjene i diskretniju atmosferu, za razliku od rasvjetnih tijela koja ravnomjerno raspršuju zrake svjetlosti po cijelom prostoru. Valja imati na umu kako dijelovi prostorije koji su skriveni u sjeni vizualno nestaju. Prostoriju možemo produljiti i ako strop ili pod ukrasimo motivom uzdužnih pruga.

povecanje prostora 555

Manji interijeri bit će vizualno veći, ali će imati i realno više slobodnog prostora ukoliko u njima ima manje namještaja. Dobar izbor su multifunkcionalni komadi namještaja, no želite li u interijeru zadržati nešto veće elemente preporučljivo je da oni budu u boji zidova ili izrađeni od prozirnih materijala. Osim što skupljaju prašinu, riješite se i nepotrebnih ukrasnih figurica ili barem jedan dio spremite u komodu ili ormar.

povecanje prostora 66

Iako većina muku muči s malom kvadraturom, slijedi nekoliko savjeta za one koji prostoriju žele vizualno smanjiti. Dugačka prostorija djelovat će manje ako najudaljeniji zid obojimo u neki od tamnijih tonova ili toplom bojom. Strop možemo prividno ‘spustiti’ ako ga također obojimo u tamnu ili toplu boju, ili ukrasimo štukaturama. Sličan efekt imat će i ako gornji pojas zida obojimo istom bojom koju smo upotrijebili na stropu. Pod dekorirajte tepisima, a djelotvorno rješenje je i postavljanje mrežastog ili poprečnog uzorka na pod (poput poprečno posloženog parketa).

Funkcionalno opremljen dom bez obzira na kvadraturu, omogućit će svojim korisnicima ugodan i opušten život.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya

Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

kuća-imanje-ernest-hemingway-domnakvadrat

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.

Ljubav na prvi pogled

Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.

Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.

Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

kuća-imanje-ernest-hemingway-domnakvadrat
Foto: Flickr

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

dnevni-boravak-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Flickr

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

biblioteka-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

spavaća-soba-dva-kreveta-ernest-hemingway-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

spavaća-soba-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.

Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

radna-soba-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

kupaonica-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

blagovaonica-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

toranj-radna-soba-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.

bazen-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić
brod-ernest-hemingway-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Vrijedna ostavština

Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.

Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice