Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Sve što trebate znati o maćuhicama

Maćuhice su trenutno u punom cvatu, pa smo otišli u Vrtni centar Šestine saznati na što sve treba paziti da bi vam uspjele.

Maćuhica je jedna od najpoznatijih predstavnica dvogodišnjih cvjetnih vrsta. One dolaze u različitim bojama  i kombinacijama. Kod sadnje treba znati da se sade nakon ljetnih vrućina, kaže agronomkinja Manuela Pavina iz Vrtnog centra Šestine. Dodaje da su to biljke koje više podnose niske temperature nego što vole sunce.

raznobojne-macuhice-vrtni-centar-sestine-domnakvadrat

Foto: DOMnaKVADRAT

Sade su u univerzalni supstrat jer maćuhice ne zahtijevaju preveliku njegu. Kako bi se spriječile bolesti i eventualni štetnici, treba biti oprezan pri zalijevanju. Izbjegavajte dodir vode i listova maćuhice.

Zalijevati ih ne treba prečesto. Prije zalijevanja popipajte supstrat. Ako je suh, tada je vrijeme za zalijevanje.

Stručne savjete o sadnji i njezi cvijeća omogućuje vam Vrtni centar Šestine

 

Više edukativnih videa vezanim uz sadnju i održavanje cvijeća potražite na našem YouTube kanalu!

vrtni centar Šestine

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Lifestyle

Smanjuje stres i troši kalorije – vrtlarenje je odlično za vaše zdravlje

Iskoristite lijepo vrijeme i primite se posla!

Zanimljiva je činjenica da je vrtlarenje postalo opet jako popularno za vrijeme pandemije, kako smo svi više vremena provoditi u kućama, to je bio odličan način za ponovno povezivanje s prirodom ali i suncem.

Evo koje dobrobiti za svoje zdravlje možete očekivati ako ovog proljeća malo više vremena posvetite svom vrtu.

Odličan oblik tjelesne aktivnosti

Vrijeme koje provodite u uređivanju vrta ustvari je odličan način za razgibavanje, možda o tome niste razmišljali ali u tim trenucima ustvari vaši pokreni oponašaju trening za cijelo tijelo, pa radite čučnjeve i pretklone kad kopate ili čupate korov, ako nosite stvari do vrta, aktivirate veliku skupinu mišića.

Kopanje ustvari može biti intenzivna tjelesna aktivnost i možete potrošiti kalorija koliko i u teretani. Pospješuje ravnotežu, jakost i fleksibilnost.

Kvalitetna prehrana

Ako sami sadite ono što se kasnije stavi na stol, jasno je da se hranite puno kvalitetnije. Ako već sadite povrće, pazite da to budu one vrste koje će uistinu doprinijeti zdravlju. Rajčice su odličan izbor a pune su vitamina C i kalija, likopena i antioksidanta koji će smanjiti rizik za razvojem raka. Špinat se lako uzgaja i može ojačati imunitet, brokule će štiti stanice od oštećenja.

Provodite vrijeme u prirodi

Provoditi vrijeme u prirodi ne može naškoditi fizičkom niti mentalnom zdravlju, ustvari će pozitivno utjecati na svaki aspekt zdravlja. Svjež zrak će pomoći da očistimo pluća, poboljšava probavu, imunološki odgovor organizma i pojačava protok krvi kroz krvne žile.

Jasmin, glicinija, pavitina… Ove će penjačice u vrt donijeti dašak Mediterana

Kako su danas kardiovaskularne bolesti jedan od najčešćih uzročnika smrti u svijetu, dobro je znati da će vam navika vrtlarenja pomoći održati srce zdravim, a sunce utječe na sniženje krvnog tlaka i pruža vam dozu vitamina D.

Smanjuje se razina stresa

Skoro će svaki oblik tjelesne aktivnosti pomoći kod regulacije odgovora organizma na stres, a tu je uključeno i vrtlarenje. Dokazano je kako će poboljšati raspoloženje i sniziti razine stresa i anksioznosti.

Znanost tvrdi i kako će rutina pružiti strukturu danu i tako poboljšati mentalno zdravlje, a rutine u vrtu, poput zalijevanja ili uklanjanja korova, mogu djelovati umirujuće. Nakon radnog dana stoga pokušajte odvojiti barem sat vremena za vrtlarenje.

Priprema vrta za proljeće, evo što prvo treba napraviti

Bolji društveni život

I vrtlarenje će zbližiti ljude i tako jačati vaš društveni život, a svi koji uređuju svoje vrtove žele svoje znanje i iskustva podijeliti s drugima. Zajednički vrtovi su odlično mjesto za upoznavanje ljudi koje ne mora vezati ništa drugo već ljubav prema vrtu.

Osim što u druženju uživamo, ono pomaže u ublažavanju štetnih razina stresa koji mogu negativno utjecati na krvožilni sustav, rad crijeva, regulaciju inzulina i imunološki sustav.

Nastavite čitati

Bilje

Jednostavne i predivne… Uzgojite ivančice u vrtu ili na balkonu

Ovo omiljeno cvijeće brzo raste i cvijeta i lako se prilagođava raznim uvjetima.

Iako ivančice (poznate i kao margarite) ne zahtijevaju puno njege, a ponekad će odlično uspijevati i bez naše pomoći. Ipak prava količina vode i pravilno izlaganje suncu, sigurno će osigurati da u njima uživate cijelo ljeto. Ivančice su dio obitelji Asteraceae koja se sastoji od preko 20.000 vrsti.

Kako brinuti o ivančicama?

Članovi porodice ivančica ne zahtijevaju puno brige, potrebno ih je ipak zasaditi ili držati na sunčanom mjestu barem 6 sati u danu, ako želite da ona cvjeta najbolje što može.

Kakva im je zemlja potrebna?

Ova biljka ne voli puno vode, pa joj omogućite drenažu tla kako bi se korijenje moglo sušiti između navodnjavanja.

Kako često zalijevati?

Ako im dajete previše vode, to ćete brzo primijetiti na listovima koji će postati žuti. Stručnjaci savjetuju deci do dva vode tjedno, a nju je potrebno staviti na dno posude u kojoj se nalazi ivančica. Govorimo o sezoni rasta, a tijekom zime će biti sasvim dovoljno ako im date vode svaka dva tjedna.

Ivančice znaju kako vam pokazati što im treba, ako im nešto ne odgovara one će izgledati umorno”, navela je Linda Langelo, specijalistica hortikulture na sveučilištu Colorado State.

Je li potrebno dodavati gnojivo zemlji?

Langelo savjetuje nježni fertilizer dodati ivančicama jednom mjesečno, a možete koristiti i malč od organskih materijala koji će dodati nutrijente zemlji dok se razgrađuju.

Ovo su najbolje biljke za spavaću sobu – čiste zrak i pobjeđuju nesanicu

Kako zasaditi ivančice?

Mnoge vrste ivančica jako brzo rastu, a mogu se zasaditi kao sjeme u proljeće, a svoju će ljepotu otkriti na kraju ljeta. Ivančice možete kupiti i u većini vrtnih centara kroz cijelu sezonu.

“Ako želite biljku pripremiti za zimu, dodajte malč koji će pomoći održavati temperaturu i zaštiti korijen od smrzavanja”, savjetovala je Heather Sherwood, stručnjakinja za hortikulturu u Botaničkom vrtu grada Chicaga.

Treba li ih se podrezivati?

Na taj ćemo način potaknuti cvjetanje, ali nikada to ne bi trebalo raditi pretjerano. Otpornije vrste možete podšišati i ostaviti u vrtu tijekom zime sve do proljeća. Na isti način možete kontrolirati njihov rast jer je ovo cvijet koji jako brzo raste.

Posađene ivančice možete razdijeliti i rasporediti to balkonu i vrtu ili pokloniti prijatelju. “Ako vidite pupoljke na cvijetu, pričekajte da završi faza cvjetanja, što je najčešće tijekom srpnja”; navodi Sherwood te savjetuje ta to činite jer ćete im tako omogućiti da izgledaju zdravije, a i dati im prostora da se nesmetano šire.

Ovo je najbolje začinsko bilje za uzgoj u domu

Kada je ivančice potrebno presađivati?

Ako ih uzgajate u teglama za cvijeće, premjestite ih u veću posudu kada primijetite da korijenje izlazi kroz rupe na dnu posude, ali Sherwood ističe da je vidljivost korijena ustvari znak da ste to već trebali napraviti.

Stručnjakinja upozorava da se cvijeće ne premješta u preveliku posudu odmah, za početak neka ona bude u promjeru veća za nekoliko centimetara. Stvar je u tome da one vole male prostore, a vi biste ih trebali presaditi već danas ako ste ih tijekom zime čuvali u zatvorenom prostoru i planirate ih uskoro vratiti na balkon.

Koji su uobičajeni problemi s uzgojem i održavanjem ivančica?

Ako ih se uzgaja u odgovarajućim okolnostima, neće zadavati probleme (iako bi zečevi i neki insekti mogli uživati u njima kao u finoj poslastici). Previše vlage može uzorkovati razvoj gljivica na listu.

Pepelnica isto može preuzeti biljku: “Visoka vlaga i vrućina, uz loš protok zraka, mogu biti uzroci razvoja pepelnice.”, navodi Sherwood te dodaje da se bolesti mogu liječiti fungicidima i odgovarajućim otopinama.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice