Povežimo se

Bilje

Najpopularnija i najzahtjevnija božićna biljka

Zbog svog izgleda i cvatnje u prosincu postala je simbol Božića.

Kupujemo je za sebe, a kupujemo je i za poklon jer je božićna zvijezda rado viđeni ukras u predbožićno doba. Svoju popularnost može zahvaliti tome što cvate upravo u zimskim mjesecima. Osim toga, ima tu prekrasnu crvenu boju, a znamo da je crvena boja – boja Božića i ljubavi. Zato ih se na godišnjoj razini proda u nekoliko stotina milijuna primjeraka.

listovi-crvene-zvijezde-zrinjevac-domnakvadrat

Za njenu ljepotu nisu zaslužni cvjetovi, koji su vrlo mali neugledni u sredini već pricvjetni listovi koji se zovu brakteje. Iako je crvena najpopularnija, ona u bijeloj boji također je vrlo tražena.

bijela-zvijezda-zrinjevac-domnakvadrat

Grm stigao iz dalekog Meksika

Božićna zvijezda je listopadni grm koji može narasti i preko 4 metra visine. U Europu je stigao polovicom prošlog stoljeća iz Meksika.

Danas božićna zvijezda dolazi u obliku male kompaktne biljke kao lončanica. A za to je definitivno zaslužan Paul Ecke iz Kalifornije koji je godinama radio na istraživanju kako dobiti upravo jednu biljku takve veličine.

Tako je razvio vrstu koja može podnijeti sobne uvjete, no na otpornosti nije poradio pa je potrebna posebna briga o ovoj blagdanskoj biljci.

Kako brinuti o božićnoj zvijezdi?

crvena-zvijezda-zrinjevac-domnakvadrat

Odmah po kupnji treba je izvaditi iz plastične vrećice i staviti u prostor temperature između 15 i 20 stupnjeva Celzijusa, no ne na direktan izvor topline. Voli svjetlo, no ne smije biti na direktnom suncu.

Osim toga, ona je vrlo krhka i nježna biljka koja je jako osjetljiva na preveliku količinu vlage. Zalijevanje je bitno i vrši se prema potrebi.

U siječnju počinje gubiti listove što nama djeluje kao da vene pa je se brže-bolje riješimo. Međutim, to je velika greška. Naime, ona je itekako živa, samo je završilo razdoblje njene cvatnje pa je treba pripremiti za iduću sezonu.

Za početak, treba je presaditi u malo veću posudu u koju je prethodno potrebno staviti drenažu. Mjesec dana nakon presadnje, biljku je potrebno prikratiti na 10 do 15 centimetara od zemlje.

orezivanje-zvijezde-zrinjevac-domnakvadrat

Rezanje se vrši sa oštrim nožem, nikako škarama. Tada iz grana izlazi mliječni sok zbog čega zvijezda i spada u porodicu mlječika. U njemu se nalaze hranjivi sastojci za potrebni za njen rast. Taj sok je vrlo otrovan za ljude i nadražuje kožu pa treba biti oprezan.

mliječni-sok-zvijezda-zrinjevac-domnakvadrat

Biljci potom treba i do nekoliko tjedana da pusti izbojke. Kada se to dogodi, počinje faza obilnijeg zalijevanja, a zbog viših vanjskih temperatura, možete je iznijeti van.

U rujnu pak dolazi najzahtjevniji period – faza smanjivanja dnevne svjetlosti. To možete napraviti tako da je svaki dan kroz dva mjeseca stavljate u isto vrijeme u ormar ili prekrivate kartonskom kutijom, tako da bude u potpunom mraku.

zamračivanje-zvijezde-domnakvadrat

Kada listovi počnu poprimati boju, gotovo je sa fazom zamračivanja i božićna je zvijezda spremna da procvjeta te zasja kako bi krasila dom u najljepše doba godine.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Njih je potrebno izbjegavati

Uzgoj biljaka može biti izuzetno zadovoljavajući hobi, ali kako biste postigli uspjeh, važno je voditi računa o zdravlju biljaka. Nažalost, postoje neke loše navike koje mnogi vlasnici biljaka imaju, a koje mogu negativno utjecati na rast i razvoj biljaka.

U ovom ćemo članku istaknuti pet takvih navika koje bi trebalo izbjegavati kako biste održali zdravlje svojih biljaka.

1. Nedostatak ili pretjerano zalijevanje

Pravilno zalijevanje ključno je za zdravlje biljaka. Nedostatak vode može dovesti do dehidracije, dok pretjerano zalijevanje može izazvati truljenje korijena. Važno je prilagoditi zalijevanje potrebama svake biljke i pažljivo pratiti vlažnost tla.

2. Nedovoljna ili prevelika količina svjetlosti

Svjetlost je bitna za fotosintezu biljaka. Nedovoljno osvjetljenje može dovesti do izduživanja stabljike i gubitka boje lišća, dok prejaka svjetlost može izazvati opekline na lišću.

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Informirajte se o optimalnoj količini svjetlosti potrebnoj za svaku vrstu biljke koju uzgajate i pružite joj odgovarajući stupanj osvjetljenja.

3. Nepravilno gnojenje

Biljkama su potrebne hranjive tvari kako bi se pravilno rasle i razvijale. Ignoriranje pravilnog gnojenja može dovesti do nedostatka hranjivih tvari ili njihovog pretjeranog unosa, što može imati štetne posljedice po biljke.

4. Nedovoljno ili nepravilno rezidba

Pravilna rezidba biljaka može imati pozitivan utjecaj na njihov rast i oblik. Nedovoljna rezidba može dovesti do zagušenja biljke, dok nepravilna rezidba može narušiti njen prirodni oblik.

Redovita rezidba biljaka pomaže poticanju zdravog rasta, poboljšanju cirkulacije zraka i uklanjanju oštećenih ili bolesnih dijelova biljke.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

5. Zanemarivanje adekvatne drenaže

Dobro drenirano tlo omogućuje biljkama pravilno upijanje vode i zadržavanje viška vode koje može dovesti do truljenja korijena. Zanemarivanje adekvatne drenaže može dovesti do gušenja biljaka i smanjenja njihove sposobnosti apsorpcije hranjivih tvari.

Provjerite jesu li posude za biljke opremljene rupama za odvod vode i koristite li dobro drenirajući supstrat..

Nastavite čitati

Bilje

10 biljaka koje će otjerati komarce – još nije kasno da ih zasadite

Toplo vrijeme volimo svi, pa i insekti…

Pravo je vrijeme za pripremu protiv najezde komaraca, a to možete učiniti tako da na vrijeme zasadite biljke koje će ih cijelo ljeto držati podalje od vaše kuće svojim mirisom.
Dobra je vijest da je izbor velik, mi donosimo popis biljaka koje se lako održavaju, a vi odaberite onu koja će se odlično uklopiti u vaš vrt.

1. Limunska trava

Možda se radi i o najpoznatijoj biljci koja tjera komarce, a sve zahvaljujući intenzivnom mirisu citrusa koji komarci jako ne vole. Ako niste spremni za sadnju limunske trave možete koristiti i svijeće koje nude isti miris i jednako dobro štite od komaraca.

2. Kadifa

Sade i radi predivnih boja ali i mirisa koji tjera komarce i druge insekte. Ova se biljka jednostavno održava, ali ako redovno odstranjujete stare svjetove i lišće ona će dugo cvjetati i štiti vas od insekata.

kadulja-biljka-domnakvadrat

3. Kadulja

Odličan je dodatak jelima ali i vašem vrtu ako se želite riješiti komaraca. Odlično uspijeva u vrtu i u povišenim gredicama, a možete je zasaditi uz biljke koje često napadaju životinje, a ona će ih štititi svojim intenzivnim mirisom.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

4. Ukrasni luk

Većina će cvjetati u proljeću, prije prave sezone komaraca, ali kako se temperature zraka mijenjaju iz godine u godinu, možemo lako računati da će se i oni pojaviti dok traje proljeće. Lako se održavaju ali pružaju jako zaštitu od insekata.

5. Pelargonija

Ona se često sadi u vrtu, a kako ima i citrusni miris, može vas štititi od komaraca. Najbolje ju je saditi blizu ulaza u kuću.

6. Bosiljak

Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljak će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačih repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte. Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.

bosiljak-biljka-domnakvadrat

7. Ružmarin

Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite ekstra rastjerati dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.

10 najljepših vrsta cvijeća na svijetu – uživajte u njima!

No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažit će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.

8. Lavanda

Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju. Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.

9. Neven

Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu. Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode, i druge nametnike u zemlji.

10. Menta

Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisom otjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice