Vrt / Eksterijer
Mali balkon s više od 30 vrsta biljaka
Sada vas vodimo na vjerojatno najfotografiraniji balkon u Hrvatskoj. Iako ima samo četiri kvadrata, krasi ga više od trideset različitih biljaka. A mnoge od njih su i jako korisne.
Berislava Picek je u vrtu od svoje četvrte godine, objašnjava nam dok nam pokazuje svoja četiri zelena kvadrata na dvanaestom katu zgrade. Balkon je mali, ali zato obiluje raznovrsnim biljkama. Dvadesetak ih je jestivih, a ostalih desetak tu su da razbiju monotoniju.

Ova poznata fotografkinja je veliki fan kuhanja sa svježim začinima i tako je krenula s vrtlarenjem. Vlasac, menta, kadulja, majčina dušica i bosiljak su bili početak, a onda je nastavila s povrćem i pokojom cvatućom ljepoticom.

Na ovom šarmantnom balkonu može se naći i blitva za jutarnji smoothie, ali i zanimljiva kombinacija ruže stablašice i njezina podrasta.
Recept za hobi vrtlarstvo
S obzirom na iskustvo, tražili smo je savjet kako postati uspješan hobi vrtlar.

“Potpuno sam opuštena i svaki neuspjeh me uopće ne baca u očaj. Ovo dvoje ne ide skupa, ovo dvoje ne funkcionira, to izvadimo van, ovo pojedemo, ovo presadimo, idemo dalje i to je to. I ja mislim da bi vrtlarenje i bavljenje biljkama trebalo biti razonoda i hobi bez ikakvog stresa. Ako je dobro, dobro, ako nije, idemo ponovno i to je to”, priča fotografkinja i hobi dizajnerica.

A kada je pristup toliko lišen stresa, onda je na četiri zelena kvadata balkona užitak boraviti svaki dan.
Vrt / Eksterijer
Savjeti za planiranje i uređenje vrta
Iako je zima kalendarski u punom jeku, netipično visoke temperature za ovo doba godine možda će vas inspirirati da razmislite o planiranju i uređenju svog budućeg vrta.

Do početka sezone radova u vrtu dijeli nas još barem dva mjeseca. No kao što svaki ljubitelj vrtlarstva zna, dobro je unaprijed razmisliti koje biljne vrste izabrati te u koji ih dio vrta zasaditi. Jedan od najvažnijih elemenata pri oblikovanju vrta svakako je njegova površina, kao i osunčanost koja ovisi o položaju parcele.
Biljni materijal

Biljni materijal potrebno je prilagoditi prostoru, pošto će njegova forma bitno utjecati na cjelokupan doživljaj vrta. Osim cvijeća i grmova, važno je obratiti pozornost i na drveće koje ćemo smjestiti u naš vrt. Kako bismo u budućnosti izbjegli eventualne probleme, drveće treba prilagoditi prostoru pa se tako na manje parcele mogu zasaditi patuljasta stabla.
Prema obliku krošnje razlikujemo okruglo, stupasto i pendulasto drveće, kao i ono neformalnih oblika. Biljke stupastih krošnji sadimo na kutove koje na taj način prikrivamo, odnosno vrtu dajemo mekši, zaobljeniji izgled. Pendulaste vrste najbolje je smjestiti na ulaz u kuću, a odlično se uklapaju i u kamenjare.
Ukoliko raspolažemo s većom površinom, drveće neformalnih oblika preporučljivo je smjestiti uz rub parcele. Sadnjom drvoreda gustih bogatih krošnji uz rub vrta stvorit ćemo i odličnu zvučnu izolaciju, a prostor zaštititi od pogleda iz okoline.
Prostor za odmor

Vrt je naša oaza mira u koju se povlačimo od užurbanog životnog ritma. Jedan dio prostora možemo predvidjeti za vrtnu garnituru, sjenicu ili neki drugi element za odmor. Relaksirat će nas i žubor potočića ili fontane. S obzirom na to da je vrt svojevrsni produžetak dnevnog boravka, stilom ga možete prilagoditi i stilu uređenja objekta.
Moderni minimalistički vs. bogati ladanjski
U moderne domove lijepo se uklapaju minimalistički vrtovi čiju monotoniju razbijaju maštoviti oblikovani topijari i tek poneka trajnica jarkih boja.

Vlasnici domova uređenih u rustikalnom stilu češće se odlučuju za ladanjske vrtove prepune šarolikog cvijeća. No, kojim ćete biljkama opremiti svoju zelenu površinu, ovisit će primarno o vašem ukusu.

Kako bi tijekom cijele godine bio atraktivan, vrt možemo oplemeniti biljem u tegli od terakote, kamena, plastike ili nekog drugog materijala. Biljne vrste osjetljive na temperaturne promjene poput agruma i palmi, tijekom zime sklonite u staklenik ili neki drugi pogodni prostor.
Početak uređenja

Nakon izbora vrste biljaka i njihovog rasporeda, sadnja može početi kada to vremenski uvjeti dopuste, dakle krajem veljače odnosno početkom ožujka. Zbog njihovog velikog korijenovog sustava prvo je potrebno zasaditi drveće, koje će tako imati dovoljno vremena da se adekvatno zakorijeni prije početka ljeta i velikih suša.
Tijekom ožujka možemo krenuti s ostalim poslovima na uređenju vrta poput prekopavanja tla te sadnje grmova i trajnica te ostalog biljnog materijala.
Vrt / Eksterijer
Upoznajte japanski vrt i stilove uređenja
Ljepota japanskog vrta proizlazi iz težnje da se svaki prostor kojemu nedostaje duše, korištenjem prirodnih elemenata, što više približi prirodi.

Iako su se u prošlosti na tradicionalni japanski način primarno uređivali hramovi i rezindencijalne palače, zbog svoje simpatičnosti i izražavanja u malom, takav oblik uređenja ubrzo se proširio diljem svijeta. Razlikujemo tri tradicionalna stila uređenja japanskog vrta.
Karesansui

Karesansui (suhi vrt) uređen je samo stijenama, kamenjem i sitnim šljunkom koji je pograbljan u koncentričnim krugovima ili valovima i na taj način simbolizira vodu. Kamenje i mahovina na apstraktan način reprezentira otoke, brodove i planine. Specifičan je po odsutnosti vode i svih biljaka osim mahovine, te ga zbog toga Japanci nazivaju i “vrtom praznine” ili “vrtom ništavnosti”. Vrtom se ne šeće, već se samo gleda, a služi kao pokretač molitve, meditacije i misli.
Tsukiyama

Vrt Tsukiyama oslikava prirodu u malom; maleni potočići su rijeke, jezerce je more, a umjetni brežuljci planine, a takav aranžman čini prostor prividno većim. Uz neizostavne mostiće i staze, Tsukiyama vrtovi reproduciraju krajobraz specifičan za japanske i kineske prostore. Variraju u veličini i načinu na koji se razgledavaju; manji vrtovi najčešće se promatraju iz jedne točke gledanja, poput verande, a veće je najbolje iskusiti šečući se mnogobrojnim puteljcima.
Chaniwa

Chaniwa ili čajni vrt smješten je uz paviljon koji je namijenjen ceremoniji ispijanja čaja započetoj u 14. stoljeću. Glavna je mantra ceremonije inspirirana Zen Budizmom, a glasi “Živi u ovom trenutku”. Vrt odiše skromnom elegancijom i jednostavnošću, svaki je unikatan u svojoj izvedbi, a sklad je bitniji od umjetničke kreacije. Osim kamenja i malenih fontana, u Chaniwa vrtu nerijetko susrećemo bambus i srodne biljke, kao i paprat.
Mnogostruka uloga
Iako japanski vrtovi primarno služe kao mjesta koja ljudima pružaju svojevrsni bijeg od vanjskog svijeta i stresa, njihova je uloga mnogostruka. Pozivajući na opuštanje i kontemplaciju u tišini, oni su i prava mala izložba kamenja i stijena neobičnih oblika te rijetkih, egzotičnih biljnih vrsta.
Ljepota japanskih vrtova očituje se upravo u kombinaciji biljaka, vode, kamenja i pijeska, koji trebaju što bolje dočarati prirodu u vrtu, koga, posebno ako je baziran na kamenu, nije zahtjevno održavati.
U ovako uređenom vrtu, uz šalicu čaja možete osjetiti moć i čaroliju drevne istočne kulture življenja. On može postati mjestom gdje ćete rado pobjeći od svakodnevne nervoze i stresa, kojem smo izloženi. Igra s grabljicama u pijesku uz to će vas opustiti kao malo dijete.