Planiranje i uređenje
Kako uzgojiti mali vrt na balkonu ili terasi
Možda nemate mjesta za vrt, ali zato imate terasu ili mali balkon na kojem silno želite uzgojiti svoje povrće. Kad postoji volja, realizacija ideje nije nemoguća misija. A Plantellini stručnjaci su tu da vam daju stručne savjete kako uzgojiti taj mali vrt.
Vrijeme je za presadnju povrća koje ste uzgojili u zaštićenim prostorima. Za to vam ne treba velika gredica. Dapače, presadnice možete presaditi u mali zaštićeni vrt na terasi ili balkonu. Ovaj je veličine gotovo pola kvadrata. U veliku posudu stavite Bio Plantella zemlju za rajčice. Ovaj specijalan organski supstrat koristi se i za presadnju ostalog plodovitog povrća poput paprike ili patlidžana.

Milica Sekulić objašnjava nam da je riječ o visokokvalitetnoj zemlji, sastavljenoj od najboljih treseta. Isto tako ima dobar omjer prehrambenih elemenata koji su potrebni biljkama za rast i za prvi razvoj.

Supstrat rasporedite u posudu koju ste pripremili za sadnju, a da biste ga obogatili u njega dodate organsko gnojivo Bio Plantella Nutrivit. Tako će biljke imati dovoljno prihrane kroz cijeli period rasta. Gnojivo djeluje kroz šest mjeseci, biološko je i može se koristiti kod ekoloških nasada.

Bio Plantella Nutrivit za rajčice ima dodan prirodni kalij, koji omogućava čvršće plodove punijeg okusa. Jedna ova kutija dovoljna je za 14 kvadrata gredice. Gnojivo se lagano površinski pomiješa sa zemljom kako bi ušlo u sastav supstrata i prilikom zalijevanja postepeno se oslobađalo.

U mini vrt na rubove se sadi rajčica. Uz to, trebat će vam i paprika koja se smješta na rub gredice. Bosiljak koji posadite moći ćete uskoro i koristiti. On u gredici služi i kao repelent koji tjera štetnike.

Štetnike tjera i ukrasno bilje. U ovom slučaju kadifa. Izaberite je u žutoj boji kako bi gredica malo živnula. Da ne biste dugo čekali da vam se vrt razbuja, u gredicu posadite razne salate. Njih ćete moći konzumirati već za 7 – 10 dana.

Dobro je odmah postaviti i oslonac za rajčice prije nego se njihov korijen razgrana. Tome mogu koristiti štapovi od bambusa kojima ćete kasnije povezati rajčice. Nakon sadnje slijedi zalijevanje. U običnu vodu dodajte visokokvalitetno hranjivo Bio Plantella tekuće organsko gnojivo za rajčice koje će povrće oporaviti od presadnje i omogućiti mu brži rast.

Za veću gredicu koristit ćete tekuće organsko gnojivo Bio Plantella VITA s bio stimulatorima: to su vitamini i aminokiseline za bolju otpornost biljaka na bolesti, štetnike i različite stresne uvjete. Ovo gnojivo djeluje ekstremno brzo te jači korijenov sustav i ubrzava rast.

Kod zalijevanja pazite da rajčice ne zalijevate po listu. Dok biljke ne krenu rasti, gredicu zalijevajte svaki dan.
Zatreba li vam mala pomoć u održavanju vrta, tu je besplatna aplikacija NapraviVrt.hr.
Stručne savjete za održavanje vrta donosimo vam u suradnji s Plantellom.

Planiranje i uređenje
Kako napraviti kamenjar i što u njega posaditi?
Kamenjar je posebno zanimljiva vrsta vrta, a u proljeće je prava cvjetna oaza, bogata biljnim vrstama i bojama. Posebnu ljepotu i izražajnost daje mu upravo kamen, koji ga čini jedinstvenom, estetski oblikovanom cjelinom.

Kamenjar je vrlo popularan način uređenja vrtova prvenstveno zbog svoje praktičnosti. Ne mora zauzimati mnogo mjesta, a obogaćuje vrt svojom biljnom raznolikošću i ljepotom. Uobičajeno je da su biljke koje rastu u kamenjaru izdržljive i ne zahtijevaju veliku brigu, pa ako nemate viška vremena za održavanje vrta, kamenjar vam može pomoći i u tome.
Izrada kamenjara

Nepravilnost je glavno pravilo pri izradi naše male oaze. Nepravilan mora biti broj biljaka na jednoj hrpi, a isto tako i razmaci između njih. Formu budućeg kamenjara prije sadnje bilja dobro je obilježiti malim kolcima.
Ako kamenjar želimo napraviti na travnjaku, potrebno je ukloniti gornji sloj trave ili postaviti vodopropusnu crnu foliju. Zbog male količine zemlje, kamenjare ugrožava korov čije sjeme vjetar lako nosi i širi. Da bi to izbjegli, zemlju se najčešće malčira sitnim kamenom ili usitnjenom korom četinjača.
Stabilizaciji zemljišta pridonijet će kamen, svojom težinom, kao i korijen biljki svojom podzemnom mrežom, kojom sprječavaju eroziju tla, odnosno ispiranje zemlje na većim pokosima. Treba pripaziti i da ne dođe do velikog nakupljanja vode u kamenjaru, jer bi to moglo uzrokovati truljenje korijena biljaka.
Najprije treba postaviti veliko kamenje, uz njega postaviti manje komade te ih dekorativno okružiti manjim kamenčićima.
Koje biljke posaditi u kamenjar?

Vrste bilja koje se dobro uklapaju u kamenjare su trajnice poput puzave sadarke, sase, čuvarkuće, kamenike, enciana, jastučca i drugih. Biljku koju svakako treba izdvojiti i posebno spomenuti je čuvarkuća. Sposobna je preživjeti veoma nepovoljne životne uvjete – mraz, sušu i siromašno, kamenito tlo, što ju čini idealnim izborom za sadnju u kamenjarima.
Patuljasto zimzeleno grmlje također nerijetko susrećemo u ovom pejsažu, a neizostavne su i ukrasne trave, kao što je šaš i različite vrste festuka. Ambijent će dodatno upotpuniti i timijan, origano i drugo začinsko bilje, lavanda i melisa.
Redovno održavanje

Kako bi godinama ostao atraktivan, ovaj simpatičan kutak vrta traži i odgovarajuću njegu. Na proljeće stoga treba odstraniti svo bilje koje je uvenulo ili se smrznulo, a praznine treba popuniti novim trajnicama.
Pri sadnji cvijeća i uređivanju vrta, kao i kamenjara, osnovni je cilj postići što prirodniji izgled i dobiti dojam da je taj kamen tu već desetljećima, a ne da smo ga postavili prije mjesec dana. Puna ljepota kamenjara neće se vidjeti odmah. On je za one strpljivije jer pravi izgled se vidi tek za dvije do tri godine.
Sve biljke za kamenjare trebaju jako propusno tlo jer previše vlage za njih može biti kobno. Kamenjar je u proljeće prava cvjetna raskoš upravo zato što većina biljaka za takav oblik vrta cvate baš u to doba.
Kamenjar može postati efektan ukras vrta ili dvorišta koji u eksterijer vašeg doma unosi dašak Mediterana ili planinskog pejzaža. U njemu se nа relativno malom prostoru može posaditi mnogo raznovrsnih biljaka, koje će svojim oblicima teksturama i bojama stvoriti zanimljivu sliku prirode u malom.
Planiranje i uređenje
Mini borovi u božićnom ruhu
Ukradite poglede prolaznika ovako ukrašenim mini borovima.

Željeli biste lijepu jelku, ali vas ograničava veličina prostora? Ili možda želite krasti poglede prolaznika ispod vaših balkona, ali ne znate kako? Lijeka ima, a recept znaju u Vrtnom centru Šestine.
Neke vrste crnogorice odlično podnose niske temperature, a otporne su i na njenu promjenu pa im neće zasmetati ako ih smjestiti vani na balkon ili pak u predsoblje.
U zimskim mjesecima crnogorica ne treba puno zalijevanja, štoviše minimalno iz razloga što zemlja može biti smrznuta, a višak vode može uzrokovati truljenje korijena.

Za razliku od ljetnih mjeseci kada je manje sorte četinjača potrebno zalijevati češće s manjom količinom vode. Osim konifere, kojoj će društvo u predblagdansko vrijeme praviti maćuhica, neke biljke možete upariti.
Picea glauca conica
Picea glauca conica je biljka vrlo otporna na promjenu temperature. Ako je unesete u kuću neće joj otpasti iglice. Važno je pravilno je održavati vlažnom i da ima dobro drenirano tlo.
Iako može narasti do metar i pol, jako sporo raste, svega 10 centimetara godišnje, pa će tako biti idealna za male prostore doma, na balkonu, na terasi, ali i na ulazu u dom gdje će lijepo dekorirana svakome poželjeti dobrodošlicu.
U Vrtnom centru Šestine predlažu da svaka bude s jedne strane ulaznih vrata kako bi se postigla ravnoteža.
Juniperus
Ako želite raskošniju crnogoricu, juniperus je biljka za vas. Razgrana se do metar i pol u širinu, ali s obzirom da je otporan na rezidbu, možemo ga i po željama oblikovati.
Juniperus je srebrnkasto zelen i savršeno upotpunjuje blagdanski ugođaj, posebice kad se na njega stave ukrasi.
Ova biljka zasjat će u interijeru i eksterijeru, a na ulazu u dom djelovat će grandiozno.
Ukrašavanje
Za elegantan izgled ovih mini borova, ukrase dozirajte. Jedan je tako ukrašen pikovima božićnih motiva, a drugi lampicama na baterije jer bez njih teško možemo dočarati božićni ugođaj.


U paru s veselim juniperusom zaista će poželjeti dobrodošlicu na ulazu u vaš dom ili kreirati čarobnu bajku na vašem balkonu i terasi. A bajkoviti ugođaj je upravo ono čemu mnogi teže u ovom predblagdanskom razdoblju.