Vrt / Eksterijer
Budite u trendu i nabavite ovu biljku!
Zbog lakog održavanja i zanimljivog oblika jedna je biljka sve popularnija u vašim domovima

Vrt / Eksterijer
Upoznajte japanski vrt i stilove uređenja
Ljepota japanskog vrta proizlazi iz težnje da se svaki prostor kojemu nedostaje duše, korištenjem prirodnih elemenata, što više približi prirodi.

Iako su se u prošlosti na tradicionalni japanski način primarno uređivali hramovi i rezindencijalne palače, zbog svoje simpatičnosti i izražavanja u malom, takav oblik uređenja ubrzo se proširio diljem svijeta. Razlikujemo tri tradicionalna stila uređenja japanskog vrta.
Karesansui

Karesansui (suhi vrt) uređen je samo stijenama, kamenjem i sitnim šljunkom koji je pograbljan u koncentričnim krugovima ili valovima i na taj način simbolizira vodu. Kamenje i mahovina na apstraktan način reprezentira otoke, brodove i planine. Specifičan je po odsutnosti vode i svih biljaka osim mahovine, te ga zbog toga Japanci nazivaju i “vrtom praznine” ili “vrtom ništavnosti”. Vrtom se ne šeće, već se samo gleda, a služi kao pokretač molitve, meditacije i misli.
Tsukiyama

Vrt Tsukiyama oslikava prirodu u malom; maleni potočići su rijeke, jezerce je more, a umjetni brežuljci planine, a takav aranžman čini prostor prividno većim. Uz neizostavne mostiće i staze, Tsukiyama vrtovi reproduciraju krajobraz specifičan za japanske i kineske prostore. Variraju u veličini i načinu na koji se razgledavaju; manji vrtovi najčešće se promatraju iz jedne točke gledanja, poput verande, a veće je najbolje iskusiti šečući se mnogobrojnim puteljcima.
Chaniwa

Chaniwa ili čajni vrt smješten je uz paviljon koji je namijenjen ceremoniji ispijanja čaja započetoj u 14. stoljeću. Glavna je mantra ceremonije inspirirana Zen Budizmom, a glasi “Živi u ovom trenutku”. Vrt odiše skromnom elegancijom i jednostavnošću, svaki je unikatan u svojoj izvedbi, a sklad je bitniji od umjetničke kreacije. Osim kamenja i malenih fontana, u Chaniwa vrtu nerijetko susrećemo bambus i srodne biljke, kao i paprat.
Mnogostruka uloga
Iako japanski vrtovi primarno služe kao mjesta koja ljudima pružaju svojevrsni bijeg od vanjskog svijeta i stresa, njihova je uloga mnogostruka. Pozivajući na opuštanje i kontemplaciju u tišini, oni su i prava mala izložba kamenja i stijena neobičnih oblika te rijetkih, egzotičnih biljnih vrsta.
Ljepota japanskih vrtova očituje se upravo u kombinaciji biljaka, vode, kamenja i pijeska, koji trebaju što bolje dočarati prirodu u vrtu, koga, posebno ako je baziran na kamenu, nije zahtjevno održavati.
U ovako uređenom vrtu, uz šalicu čaja možete osjetiti moć i čaroliju drevne istočne kulture življenja. On može postati mjestom gdje ćete rado pobjeći od svakodnevne nervoze i stresa, kojem smo izloženi. Igra s grabljicama u pijesku uz to će vas opustiti kao malo dijete.
Bilje
Šest sobnih biljaka za pročišćavanje zraka
Saznajte koje vam biljke mogu pomoći da postignete zdravije okruženje u domu za sebe i svoju obitelj!

Prijetnje našem zdravlju ne dolaze samo izvana. Velik je broj alergena, štetnih plinova i zračenja koji se razvijaju i šire unutar doma. U sprječavanju njihova razvoja ponekad nam ne mogu pomoći ni najbolja sredstva. Spas nude sobne biljke koje će vam pomoći u čišćenju. Ne samo da su praktičnije od usisavača, nego još i vašem domu daju posebni ugođaj te vam pružaju ugodniji san.
1. Kaučukovo drvo

Osim što daje dramatičan akcent u sobi, kaučukovo drvo miče iz zraka toksine, te je inače dobro u borbi protiv tropskih bolesti i parazita. Istraživanja su pokazala sposobnost ove biljke da uklanja formaldehide iz zraka, koji se inače često nalaze u sredstvima za čišćenje i ponekad u namještaju. Preporuka je često brisati listove biljke sa vlažnim papirnatim ručnicima kako bi pore ostale otvorene za optimalno pročišćavanje zraka.
2. Paprat

Paprat je odlična za uklanjanje uobičajenih onečišćujućih tvari u zraku – kao što su formaldehid, ksilen i toluen – za koje se smatra da uzorkuju glavobolje, poteškoće u disanju i rast kancerogenih stanica. Također, ove biljke su dobre za borbu protiv zimske suhoće zraka u domovima, tako što podižu razinu vlažnosti.
3. Areca palma

Američka svemirska agencija NASA je 1989. godine objavila da je Areca palma najsnažniji pročišćivać zraka među biljkama, osobito zbog svoje osobine uklanjanja formaldehida iz unutrašnjosti naših domova.
4. Mirni ljiljan

Ne samo da je predivan, mirni ljiljan se zna zvati “elektranom” za pročišćavanje zraka. Istraživanja NASA-e pokazuju da ljiljan može filtrirati benzen, formaldehid, tri-kloroetilen (TCE), ksilen, toluen i amonijak iz zraka. Ovi toksini mogu uzrokovati glavobolju, respiratorne probleme i povećani rizik obolijevanja od raka. Ovaj ljiljan čak može ukloniti plijesan u zraku koji pojačava simptome alergija i astme. Također se preporuča postavljanje ljiljana u kupaonicu kako bi se smanjilo nakupljanje plijesni.
5. Svekrvin jezik

Takozvani, svekrvin jezik je biljka koja uklanja širok spektar zagađivača iz zraka, uključujući benzen, formaldehid, tri-kloroetilen (TCE), ksilen, i toluen. Ova biljka nije teška za održavanje, a poznato je da se kuhanjem njenih listova dobiva lijek koji pomaže kod boli i iritacija kada se nanese direktno na kožu. Važno je znati da se ova biljka nikako ne smije jesti zbog svojih otrovnih svojstava!
6. Filodendron

Filodendroni su iznimno laki za održavanje, čiste zrak od formaldehida i ksilena, toksina koje nalazimo u ljepilima i koži.