Bilje
Ona je vrlo rado viđen simbol Božića, no znamo li o njoj brinuti?
Kupujete je za svaki Božić i uvijek vam uvene? Evo savjeta kako njegovati božićnu zvijezdu

Crvena i zelena dvije su boje koje većinu ljudi asociraju na Božić. Zeleno je božićno drvce, a crveno je odijelo Djeda Božićnjaka. Te dvije boje sadrži jedan vrlo rado viđen božićni ukras kojeg treba njegovati. To je naravno božićna zvijezda.

Božićna zvijezda je mali listopadni grm koji na vrhu grana ima cvat okružen vijencem u obliku zvijezde. Poznata je i pod nazivom poinsetija, a u Europu je donesena polovicom prošlog stoljeća. Zbog toga što cvate u doba Božića, postala je njegovim simbolom. Uzgaja se kao lončanica i ukras je mnogim interijerima u blagdansko vrijeme.
Sada je pravo vrijeme za njenu kupnju, a evo savjeta kako izabrati dobru zvijezdu te kako o njoj brinuti da bi trajala što dulje.
Kupnja zvijezde

Kod kupnje pozornost treba obratiti na izgled cvjetova i listova. Izaberite onu koja ima što manje otvorenih žućkastih cvjetova.
Pozicioniranje

Kada zvijezdu unesete u interijer, treba je zaštiti od hladnoće i temperaturnog šoka. Najbolje joj odgovara sobna temperatura između 15 i 20 Celzijevih stupnjeva. Pazite pritom da je ne smjestite blizu izvora topline jer će to dovesti do isušivanja zemlje.
Postavite je na svjetlo mjesto, ali ne na direktno sunce i gdje će biti zaštićena od propuha.
Zalijevanje
Zalijevanje se vrši jednom do dvaput tjedno. Preporuka je zalijevati je preko podloška. Ako je zemlja oko zvijezde vlažna, ne treba je još zalijevati, u protivnom će doći do žućenja i opadanja listova. Kako bi bili sigurni da će dobiti dovoljno vode, a ne previše, možete je i poprskati vodom iz bočice s raspršivačem.
Priprema za iduću sezonu

Pretkraj zime, biljci će prirodno otpasti većina listova. Kako bi procvala i iduće zime, nakon što se stabiljke osuše, nove izdanke treba skratiti na 10 do 15 cm visine. Tada kreće faza mirovanja. Zvijezdu treba preseliti u prostoriju temperature 12 do 15 stupnjeva te je minimalno zalijevati do svibnja.
Tada je treba presaditi u veću posudu i iznijeti van, ali ne na direktno sunce. Koncem rujna, preselite je u zatvoreno kako bi spremno dočekala novi Božić.
Bilje
Najpoželjnija proljetnica – tulipan
Cvjetni ukras bez kojeg bi parkovi, perivoji, ali i privatni vrtovi u proljeće izgledali prazno i nedorečeno.

Njegova ljepota nadahnula je brojne umjetnike koji su ga opjevali i oslikali. Iako ga se često povezuje s Nizozemskom, tulipan svoje korijene vuče još iz Otomanskog carstva gdje je bio simbol bogatstva i blagostanja. Tulipan u Europu dolazi tek u 16. stoljeću te ubrzo postaje izuzetno skupa i tražena roba.
Tulipan je lukovičasta biljka iz porodice ljiljana. Ovisno o vrsti, biljka naraste između 10 i 71 cm, ima između 2 do 12 listova. Dok se cvijet najčešće sastoji od 6 latica koje mogu biti zaobljene, šiljate ili nazupčenih rubova.

Ovaj proljetni cvijet cvate već od ožujka pa do svibnja. Dolazi u cijeloj paleti boja zbog čega je rado viđen u svim tipovima vrtova, a lako se kombinira i s drugim biljnim vrstama.
O popularnosti tulipana govore i brojni festivali njemu u čast koji se održavaju diljem svijeta – od Sjedinjenih Država i Kanade do Švicarske, Velike Britanije i naravno Nizozemske. Potonja je najveći svjetski proizvođač komercijalnih tulipana s 3 milijarde lukovica godišnje.

Sadnja lukovica tulipana obavlja se u jesen i to najčešće u cvjetne gredice, uz rub travnjaka. Jednako će lijepo izgledati ukoliko tek jedan tulipan smjestimo u ukrasnu teglu i njome ukrasimo balkon, terasu ili prozor. Ipak, tulipani najviše dolaze do izražaja kada su zasađeni u skupini, a vole plodna, dobropropusna tla te osunčane dijelove vrta.
Bilje
Top pet biljaka za početnike
Stalno govorimo kako je trend priroda u interijeru. Ako ga i vi želite pratiti, a niste baš vrsni u njezi biljaka, donosimo top pet biljaka za početnike koje ne zahtijevaju preveliku brigu.

Čak i najljepše uređeni interijeri nisu potpuni ako u njima nema biljaka. One im daju živost i svježinu, stoga ni ne čudi zašto je priroda u interijeru in. Za početnike najbolje je odabrati sobne biljke niskog održavanja. Odnosno one koje ne zahtijevaju previše njege, kao ni zalijevanja.
1. Sanseverija ili svekrvin jezik

Ne zahtijeva previše brige. Zalijeva se jednom u 20 do 30 dana, ovisno o sobnoj temperaturi i vlazi. Sporo raste, a preporuka je da bude umetnuta u teglu kako bi se mogla riješiti viška vlage.
2. Kaktus

Idealne biljke za početnike su kaktusi i sukulenti koji se zalijevaju jednom u 30-ak dana. Jedino zahtijevaju dosta visoku temperaturu i dosta svjetlosti pa bi bilo idealno kada bi ih pozicionirali u prostore koji imaju zapadni ili južni prozor.
Napomenut ćemo kako je za kaktuse dobro da budu u teglama od teracote. To je materijal koji izvlači višak vlage iz supstrata ili zemlje.
3. Zamioculcas

Prepoznatljiv je po svojim mesnatim listovima, a kažu i da u dom donosi sreću i novac. Ne zahtijeva puno vlage, niti zalijevanja. U prosjeku se zalijeva jednom u 30-ak dana baš kad se isuši sva zemlja.
4. Epipremnum ili zlatni puzavac

Ako želite neku biljku koja će popuniti police, idealan će biti epipremnum, odnosno zlatni puzavac. Radi se o biljci podrasta pa ga možemo kombinirati s drugim biljkama.
5. Monstera deliciosa

U prostrani interijer pun svjetlosti savršeno će se uklopiti monstera deliciosa. Ovisno o temperaturi, zalijevajte ju jednom u 7 do 10 dana. Ona je u prirodi penjačica pa je potrebno staviti potporni stup na koji bi se mogla dalje penjati.